הסיפורים של 2018: מה השתנה אצל הנשים שריגשו אתכן ב"לאשה"?

האם הרקדנית המאומצת גילתה פרטים על משפחתה הביולוגית? האם הקואצ'רית המובילה בת ה־52 ילדה תינוקת? חזרנו למרואיינות שפתחו את הלב השנה ב"לאשה"

חזרנו לכמה נשים מעניינות שהתראיינו ל"לאשה" השנה, ושאלנו אותן: מה השתנה מאז שדיברנו איתכן לאחרונה? הנה התשובות.  

 

יעל אבקסיס מובילה מאבק נגד אלימות כלפי נשים

מאת: אורית מרלין־רוזנצוייג

 

לחצו על התמונה לראיון עם יעל אבקסיס (צילום: עדו לביא)
לחצו על התמונה לראיון עם יעל אבקסיס (צילום: עדו לביא)

 

תזכורת: ביום העצמאות ה־70 התראיינה יעל אבקסיס בעקבות בחירתה להנחות (לצד דני קושמרו) את טקס הדלקת המשואות. אבקסיס, שדיברה בגילוי לב אחרי חמש שנות שתיקה תקשורתית, סיפרה על מות אביה ועל אובדן חברתה הטובה רונית אלקבץ ז"ל ועל עשייתה החברתית והאמנותית.

 

היום: שנת 2018 המסתיימת מוצאת אותה מובילה, מבלי שהתכוונה, מאבק חברתי חשוב למניעת אלימות נגד נשים. "התראיינתי ל'לאשה' אחרי שנים מאחורי הקלעים", היא אומרת. "במקום לנסוע למנזר שתקנים לקחתי צעד אחורה, נכנסתי להפקה במקום להיות בפרונט כי זה כמו חשיפה לשמש, העור דק ואתה נשרף. זה כואב. צריך לדעת מתי לקחת צעד אחורה, וידעתי לקחת אותו בזמן. הכתבה הזו תפסה אותי במקום בראשיתי של תקופה עם המון מודעות. תוצאות השיח הוכיחו את עצמן, כי יום אחד הרגשתי נוח להרים טלפון לחברה שהיא עיתונאית, ענת לב־אדלר (מ"ידיעות אחרונות", אמ"ר), ולומר לה, 'אני לא יכולה יותר'. לא זעקתי לבד. אמרתי לה שאנחנו לא יכולות להמשיך כך. כשהפגנו בכיכר בכיתי, אמרתי את שמות הנרצחות והרגשתי שכל חיי הייתי איתן".

 

איפה את היום?

"אני מבינה שלהיות אישה בתנועה זה לא רק לברוח מהחורים השחורים של החיים, ההתבגרות והילדים שעוזבים את הבית, אלא לבחור בחיים. הבנתי שאם הנשים שנרצחו היו בתנועה, והחברה הייתה עוזרת להן להיות בתנועה, הן היו נשארות בחיים. נשים מפגינות כבר שנים, אבל משהו בזעקה שלי הניע שוב גל גדול. ומתוך הלהבה הגדולה ההפגנות האחרות קרו מעצמן. תבערה מזן אחר, רגשי, ממקום מאחד ולא מפרק".

 

ומה הלאה?

"אני ממשיכה עם המאבק, זה הדבר הכי אמיתי שעשיתי בחיי. זה משהו עמוק ואמיתי של יעל. ענת ואני נמצאות בתוך עשייה לעומק שתתעסק בחינוך. הזמנו דוח משלנו, סקירה עמוקה של מה קורה בשטח, איפה נקודות החולשה ואיך מכניסים את המאבק באלימות לתודעה מגיל אפס גם במגזר החרדי והערבי. זו תחילתה של דרך שלקחנו על עצמנו".

 

 

אופירה אסייג עברה טלטלה כשהיא ובעלה נפרדו

מאת: אורית מרלין־רוזנצוייג

 

לחצו על התמונה לראיון עם אופירה אסייג (צילום: דניאל אלסטר)
לחצו על התמונה לראיון עם אופירה אסייג (צילום: דניאל אלסטר)

 

תזכורת: ביוני האחרון, רגע לפני המונדיאל, התארחה אופירה אסייג על שער "לאשה" ודיברה על הקריירה המשגשגת, על משפחתה המאושרת ועל החיים עצמם. מאז קרו כל מיני דברים: היא ואייל ברקוביץ' הושעו מתוכניתם בעקבות התבטאויות של ברקו, היא הסתכסכה עם יאיר נתניהו והשמיעה מונולוג נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, וגם נפרדה מגילי מנקין, בעלה ואבי שלושת ילדיה.

 

היום: "נפרדתי מאבא של הילדים שלי, אבל עדיין לא התגרשתי", היא מבהירה. "זו הייתה שנה מהממת וגם מטלטלת, הייתי מוכנה לשלם כל סכום כדי לדעת מה יקרה איתי בשנה הבאה. מצד אחד, הקריירה הצליחה, סביב תוכנית הטלוויזיה יש באז מטורף, יש לה רייטינג מעולה ואנחנו מובילי דעה. פעם הייתי מדברת רק בענייני ספורט, היום יש לנו מה לומר בכל נושא".

 

ומצד שני?

"איבדתי את הבית שלי, מי שמכיר אותי יודע שביתי הוא מבצרי, והאירוע הזה טלטל אותי. יכול להיות שהייתי צריכה לחטוף את הסטירה הזאת לפני שיהיה קשה יותר, ואני מקבלת את הסטירה הזאת בהבנה. אני לא יודעת להסביר את זה – אני לא עצובה. ברקוביץ' שואל אותי, 'איך יכול להיות שאת לא בוכה? את לא מגיעה למצב שאת לא יוצאת מהמיטה לשבועיים?' ובכן, אני לא".

 

מה מחזיק אותך?

"הילדים שלי, שהם כל עולמי. בדיוק חגגתי לאייל הקטן יום הולדת, והוא אמר לי, 'אימוש, תודה על המסיבה. כשתהיי זקנה אני אטפל בך הכי טוב בעולם'. לא יודעת מאיפה זה בא. אין לי אמא זקנה שאני מטפלת בה. אני מסיימת את השנה הזאת כאישה בלי איש, אבל לא סוגרת את הדלת בפני גילי, כי הוא אבא של הילדים שלי ואת לעולם לא יכולה לדעת מה יהיה".

 

הפכת השנה לדמות כמעט ממלכתית אחרי שנים בעולם הספורט.

"זה קרה כנראה גם משום ששיניתי את ההופעה שלי ללבוש קלאסי, וגם את האיפור ואת הדיבור ואת היחס שלי. אבל מה שבאמת חשוב הוא שאני הולכת לישון ומתעוררת עם הגורים שלי, הקטנים, מקבלת מהם המון אהבה ומודה לאלוהים כל בוקר. מה שצריך לקרות יקרה, אני מאמינה בעצמי ובעיקר באלוהים".

  

 

רננה רנדי גילתה מי היה אבא שלה

מאת: שרון רופא אופיר

 

לחצו על התמונה לראיון עם רננה רנדי (צילום: איתמר רותם)
לחצו על התמונה לראיון עם רננה רנדי (צילום: איתמר רותם)

 

תזכורת: בחודש מרץ התראיינה רננה רנדי, שהייתה בעבר אחת הרקדניות המובילות בלהקת המחול הקיבוצית. בריאיון סיפרה שאומצה כשהייתה תינוקת, ובגיל 27 פתחה את תיק האימוץ, יצרה קשר עם אמה הביולוגית ופגשה את אחיה, אך לא הצליחה להשיג מידע על אביה הביולוגי. "ייתכן שהוא אינו יודע בכלל שיש לו בת", אמרה.

 

היום: כחודשיים אחרי פרסום הכתבה קיבלה כותבת שורות אלה מייל מפתיע. "היי שרון, קראתי את הכתבה שלך על הרקדנית רננה רנדי", כתבה לי שרית, "הראיתי אותה לחמותי שלא הפסיקה לבכות. היא כמעט בטוחה שרננה היא הבת של אחיה ז"ל. האם דרכך ניתן ליצור קשר עם רננה?"

 

רננה, מה קרה מאז שהפניתי אלייך את שרית?

"קיבלתי סמס מאחד מבני המשפחה שבו נכתב: 'יש מצב שסבתא שלי היא אחות של אבא שלך והיא עשתה חיבור של הפאזל. נשמח לדבר איתך'. נבהלתי, לא ידעתי אם זה אמיתי, ואז התקשרתי אליהם. הם אישרו לי את הפרטים שכן ידעתי על אבא שלי: מאיזה מוצא הוא היה, איפה הוא גר בזמנו ועוד. כששלחו לי תמונות מיד ידעתי שזה אכן הוא. הדמיון בינינו לא הותיר מקום לספק, והבנתי שבזכות הכתבה מצאתי את המשפחה של אבא שלי, שכבר נפטר".

 

מה היה השלב הבא?

"נפגשתי עם חגית, הבת של אבי הביולוגי שנולדה מנישואיו. שתי אחיות הנפגשות בפעם הראשונה זה משהו שאי־אפשר לתאר במילים".

 

מה היא סיפרה לך עליו?

"שהוא היה אבא מדהים, ושאם היה רואה אותי לא היה עוזב אותי לעולם. זה נתן לי תחושת שקט. היא אמרה שרק כאשר נפטר שמעה שיש לה אחות".

 

חגית, איך הגעתם לרננה?

"קרובת משפחה שלחה לי את התמונה של רננה כשהייתה קטנה שפורסמה בעיתון, הסתכלתי על התמונה והרגשתי כאילו זו אני. אבא מעולם לא סיפר לי שיש לו בת. הדודים שלי, שידעו על כך, זרקו משהו במהלך השבעה עליו לפני הרבה שנים. אז נאמר לי שאני לא הבת הבכורה של אבא, אך הייתי צעירה וזה עבר על ידי. אני לא שופטת את אבא על כך שלא שיתף אותי מעולם.

"הבנתי שכנראה אכן יש לי אחות, הדמיון שלה לאבא שלי מדהים. יזמתי פגישה איתה. כל הנסיעה מביתי בירושלים אליה לצפון נראתה לי נצח, התרגשתי מאוד. בפגישה הסתכלתי על כל פרט, על כפות הידיים שלה, האוזניים, העיניים, לא יכולתי לעצור את הדמעות".

 

ואיך הקשר ביניכן היום?

"רננה גרה רחוק אבל זו אחותי לכל דבר ואני שמחה כשהיא שולחת לי תמונות של האחיינים שלי".

רננה: "אני שמחה שזכיתי באחות. המפגש איתה הציף אותי רגשית, סגרתי את כל חלקי הפאזל. לא תיארתי לעצמי שהכתבה תחשוף בפניי את כל הסיפור. אני מבינה מחגית ומשתי האחיות של אבא שלי שהקשר שנוצר איתי מחזיר להן בחזרה את אבא, שנפטר צעיר. השנה הזו הפכה לי את החיים מקצה לקצה".

 

שקלתן לבצע בדיקת דנ"א?

(צוחקת) "זו שאלה מתבקשת, אבל היה ברור לשני הצדדים שאין פה ספקות. עוד לפני שהם קראו את הכתבה, רק כשראו את התמונה שלי, מיד ידעו שאכן מדובר בי, וכשנפגשנו - על אחת כמה וכמה. הם ראו בי את תווי הפנים של אבא. ברגע שהצלבנו את הפרטים היה ברור גם לי שאכן מדובר באבא שלי".

 

בחודש יוני גם הפכת לאמא לתאומים.

"כן. עדן ודניאל נולדו חודש וחצי לפני התאריך המקורי וההתמודדות הייתה לא פשוטה, אבל הייתי עטופה, הרבה בני משפחה וחברים התגייסו לעזור לי. האמהוּת היא אושר גדול שאי־אפשר לתאר במילים, במיוחד לילדה מאומצת".

 

 

אורטל עמר מתרגלת לאמהוּת

מאת: אורית מרלין־רוזנצוייג

 

לחצו על התמונה לראיון עם אורטל עמר (צילום: שי פרנקו)
לחצו על התמונה לראיון עם אורטל עמר (צילום: שי פרנקו)

 

תזכורת: אורטל עמרהתראיינה בטרימסטר האחרון להריונה , סיפרה שההיריון הגיע בהפתעה וגם שהיא ובן זוגה, בן־אל תבורי, חתמו על הסכם ממון עוד לפני כן.

 

היום: היא אמא של תו פרינס תבורי, שנולד בנובמבר.

 

מה שלומך אורטל? שורדת?

"העולם השתנה, הכל התהפך. מעכשיו יש לי עוד טייטל, אמא, ועוד לא התרגלתי. היו הרבה רגעים קשים של בלבול, אבל נראה שעברתי את השוק הראשוני והחיים מתחילים".

 

כולם שואלים למה קראתם לו תו פרינס.

"כי בן־אל אוהב מאוד את השם תו, ואני מאוד אהבתי את הזמר פרינס".

 

ואיך הלילות? לבנים?

"(צוחקת) יש לנו עזרה, אבל השינה היא מצרך יקר בימים אלה".

 

 

נטלי מיכאלשוילי דרור ילדה בת

אורית מרלין־רוזנצוייג

 

לחצו על התמונה לראיון עם נטלי מיכאלשווילי דרור (צילום: גילעד משיח)
לחצו על התמונה לראיון עם נטלי מיכאלשווילי דרור (צילום: גילעד משיח)

 

תזכורת: לפני שנה וחצי, באוגוסט 2017, כמה ימים אחרי שהתחתנה, גילתה התסריטאית ועורכת הטלוויזיה נטלי מיכאלשוילי דרור (32) שהיא חולה בטרשת נפוצה. אחרי שצלחה את המשבר, בין היתר הודות לאהבת החיים שלה, אבל גם הודות לאחיה השחקן שלום מיכאלשוילי שהתגייס לתמוך, קיבלה החלטה דרמטית: להיכנס מיד להיריון ולוותר, בשל כך, על טיפולים אגרסיביים לבלימת התקדמות המחלה. בגיליון סוכות האחרון של "לאשה" צולמה מיכאלשוילי בהיריון מתקדם, וסיפרה על חייה ואיך צומחים מתוך משבר.

 

היום: היא אמא של התינוקת דני, בת כחודשיים.

 

מה שלומך נטלי? איך חופשת הלידה?

"כרגע אני קלישאה מהלכת (צוחקת), עושה כביסות, ישנה, מאכילה ורואה תוכניות בוקר".

אורית מרלין־רוזנצוייג

 

 

ליאת אשורי מצפה ללידה

מאת: אורית מרלין־רוזנצוייג

 

לראיון עם ליאת אשורי לחצו על התמונה (צילום: דודי חסון)
  לראיון עם ליאת אשורי לחצו על התמונה(צילום: דודי חסון)

   

  תזכורת: בספטמבר האחרון הסטייליסטית המובילה ליאת אשורי חשפה לראשונה את טיפולי הפוריות הקשים שעברה בארבע השנים האחרונות. היא הציגה בטן הריונית של סוף היריון, וקראה לנשים מעל גיל 35 להקפיא ביציות.

   

  היום: ליאת אמורה ללדת בימים אלה. "אני עסוקה בעבודה ובשגרה ועדיין עובדת כרגיל".

   

  קנית כבר בגדים בגוני שחור לתינוקת?

  "אני פרימיטיבית, יש בי משהו שאומר לא להכניס הביתה דברים מראש. בימים הספורים שיהיו לפני הלידה אני אתארגן. אגב, אחותי הקטנה בת 24, היא ילדה לפני שבעה חודשים והיא שוב בהיריון. אנחנו מתרגשות יחד".

   

  אילו תגובות קיבלת לכתבה?

  "חברת הכנסת מיכל בירן פנתה אליי. היא רוצה להעביר חוק בנושא הקפאת ביציות כדי שזה יהיה בסל התרופות מגיל מסוים, ויאפשר לנשים שאין להן אפשרות להקפיא באופן פרטי, לעשות את זה.

  "קיבלתי גם ווטסאפים מהרבה נשים בתעשייה שעוברות את התהליך. לא חשבתי שכל כך הרבה נשים נמצאות בארון עם טיפולי פוריות, כי אף פעם לא דיברתי על עצמי, אז לא ידעו שאני בתהליך ולא העזו לשאול.

  "חוץ מזה, פתחנו מקום בילוי חדש. אחרי שנים שאסי (נקדאי, בעלה, אמ"ר) עובד בחיי הלילה, הוא פתח את 'הוטל אלנבי', בית קפה־מסעדה שנפתח בתשע בבוקר, וזה יאפשר לו לקחת חלק בחיי המשפחה. במקביל, המועדון שלו, 'סליפרס', פועל בסופי שבוע. זה מעבר קיצוני מלילה ליום, לא האמנתי עד שראיתי שזה קורה".

   

   

  המאמנת נטאלי בן דוד ילדה בגיל 52

  מאת: שרון רופא אופיר

   

  לראיון עם נטאלי בן דוד לחצו על התמונה (צילום: דנה קופל)
  לראיון עם נטאלי בן דוד לחצו על התמונה (צילום: דנה קופל)

   

  תזכורת: נטאלי בן דוד (53), אחת המאמנות האישיות המובילות בארץ, התראיינה בינואר. בין היתר, סיפרה שאימצה ילדה, גבריאלה, כאם יחידנית, ולאחר מכן נכנסה להיריון בגיל 52 והתחתנה.

   

  והיום: "מיכאלה נולדה והכניסה הרבה אושר לחיינו", היא מספרת. "היא נולדה בניתוח קיסרי ב־14 בפברואר, ולנטיינ'ס דיי, אין דבר מדהים יותר מזה שילדה של אהבה תיוולד ביום של אהבה. ב־15 בדצמבר חגגנו שנת נישואים, והלידה חיזקה את הזוגיות בינינו. יותם בן זוגי אמר לי לא מזמן שהוא קרא בספר שהדבר הכי טוב שאבא יכול לעשות למען הילדים הוא לאהוב את אמא, והוא אוהב אותי היום עוד הרבה יותר".

   

  איך גבריאלה מקבלת את האחות החדשה?

  "בהמון אהבה. וכשמיכאלה רואה את גבריאלה היא מיד מחייכת".

   

  תינוקת זה שינוי משמעותי בחיים.

  "אני אומרת לכולן ללדת בגיל 52. אני שמחה להיניק אותה בלילות (ואני עדיין מיניקה), לא התעצבנתי אפילו פעם אחת, אין תסכול ואין כעס, זה תענוג צרוף. כל מה שאני רוצה זה להיות איתה, לא מענין אותי כלום. אני חושבת על הורים צעירים שחייבים להתפרנס ולחזור אחרי שלושה חודשים לעבוד - זה נורא. תינוקות צריכים את ההורים שלהם, אחד מהם חייב להיות עם הילדים כשהשני עובד עד שעה מאוחרת. כשהילד עם מטפלת, לא משנה כמה טובה היא תהיה, זה לא מחליף הורות. זמן שווה אהבה".

   

  ומה חדש בעסק?

  "כרגע אני מורידה הילוך. יש לי הרצאה על הורות שהעברתי כבר בעבר, ועכשיו היא בטח תלבש גוון חדש. כבר אמרו לי שאני צריכה לפתוח סדנה לאמהות שילדו מאוחר".

   

   

  אילנה ראדה מחכה לחקירה חדשה

  מאת: שרון רופא אופיר

   

  לחצו על התמונה לראיון עם אילנה ראדה (צילום: אפי שריר)
  לחצו על התמונה לראיון עם אילנה ראדה (צילום: אפי שריר)

   

  תזכורת: בחודש מרץ ראיינו את אילנה ראדה, אמה של תאיר ז"ל. אילנה סיפרה שבמשך 11 שנה, מאז שתאיר נרצחה בדצמבר 2006, חדרה עמד על תלו והיא לא נגעה בחפציה. השנה אילנה ראדה מצאה בעצמה כוחות ועיצבה אותו מחדש (השנה גם יצא ספרה של כותבת שורות אלה, "תאיר – המסע של אילנה ראדה").

   

  היום היא אומרת: "אני מאושרת מכך שהחדר פעיל וחי. הנכד שלי ישן בו והמשחקים שלו שם. אני מתכננת לבנות בו גם ספרייה לחפצים של תאיר. כשאנשים באים לבקר הבקשה הראשונה שלהם היא להיכנס לחדר, ואני מוצאת את עצמי לא פעם נכנסת פנימה, חושבת עליה ומעלה זיכרונות".

   

  הפרשה לא יורדת מסדר היום. איפה זה עומד כרגע?

  "לאחר שהתברר כי בזירה נמצא שערה וייתכן שמדובר בשערה של א"ח, בן הזוג של א"ק (שנחשפה כאולה בתוכנית 'עובדה', שר"א), עו"ד ירום הלוי ביקש לבצע בדיקת דנ"א יסודית יותר, ושרת המשפטים איילת שקד אישרה את זה. ישנן עוד עשרות שערות שנמצאו, וביקשנו לדגום גם מהן דנ"א. כאן התעורר ויכוח: פרקליט המדינה לא חושב שצריך לעשות את זה, בעוד ששרת המשפטים מבקשת שכל ראיה פורנזית מהזירה תיבדק".

   

  ביקשת כבר בעבר שהשערות מהזירה ייבדקו, נכון?

  "כן, וקיבלתי תשובה שלא בסמכותי להגיש בקשה כזו. לבן משפחה של נפגע עבירה אין מעמד בפני החוק, הוא לא יכול לפנות לבית המשפט ולומר: 'תפתחו את תיק הרצח', אבל אני מקווה שההתפתחויות האחרונות וסימני השאלה הרבים בתיק יגיעו לאוזניים הנכונות ויובילו לכך שהמשפט ייפתח מחדש, ומה שיותר חשוב: החקירה תיפתח מחדש".

   

  יהודית פלד מרגישה שהצדק נעשה כשרוצח בתה הורשע

  מאת: דינה חלוץ

   

  לחצו על התמונה לראיון עם יהודית פלד (צילום: אוהד צויגנברג)
  לחצו על התמונה לראיון עם יהודית פלד (צילום: אוהד צויגנברג)

   

  תזכורת: יהודית פלד התראיינה בחודש מאי לקראת הפגנה שתכננה לקיים מול הכנסת (בשיתוף ארגוני נשים). מטרת ההפגנה הייתה למחות על סחבת במשפטו של חתנה שמואל דטיאשווילי, שהואשם ברצח בתה אביטל רוקח. רוקח ודטיאשווילי היו פרודים במשך שלוש שנים. כשבוע לפני הרצח היא התלוננה במשטרה על שתקף אותה, אך בית המשפט שחרר אותו ממעצר כעבור יממה, והוא הגיע לבית אמה ודקר אותה למוות בחדר המדרגות.

  ארבע שנים אחר כך, דטיאשווילי, שלא הייתה מחלוקת לגבי מעורבותו במעשה (דמה של אביטל היה על ידיו כשנתפס בתחנת אוטובוס סמוכה מיד אחרי הרצח) עדיין לא הורשע.

  האם יהודית חשה שהיא זועקת לשמיים וקולה לא נשמע. "דמה נשפך על הארץ", כתבה בפייסבוק. "מאז אני לא ישנה, לא מפסיקה לבכות ולספוד את בתי הקטנה היקרה, וצדק אין".

   

  היום: כחצי שנה אחרי הריאיון, בתאריך 29 באוקטובר, הרשיע בית המשפט המחוזי בירושלים את דטיאשווילי ברצח, ואם הנרצחת מרגישה שנסגר המעגל. "אמנם הרבה אחרי הזמן, אבל לפחות הוא סוף־סוף קיבל את מה שמגיע לו", היא אומרת. "הוא ניסה למשוך את ההרשעה ולצערי גם הצליח, על ידי תרגילים משפטיים שבמסגרתם פיטר שישה עורכי דין, אבל בסוף נעשה הצדק. החיים שלי הרוסים, אני לא ישנה ובוכה לילות וימים על בתי האהובה, אבל יודעת לפחות שהרוצח יקבל בקרוב מאסר עולם ולא יזכה להיות אדם חופשי".

   

   

  הדס פרי, גיסתו של אמיר פרישר גוטמן ז"ל, מתגעגעת

  מאת: שרון רופא אופיר

   

  לחצו על התמונה לראיון עם שרה גוטמן והדס פרי (צילום: גל חרמוני)
  לחצו על התמונה לראיון עם שרה גוטמן והדס פרי (צילום: גל חרמוני)

  תזכורת: ביולי, במלאות שנה למותו של המוזיקאי, השחקן והבמאי אמיר פרישר גוטמן, התראיינה לראשונה גיסתו, הדס פרי (אשתו של אחיו אייל), יחד עם אמו, שרה.

   

  היום: "הגעגועים לאמיר גוברים", אומרת הדס. "העובדה ששחר (בתה של הדס, שר"א) הייתה אצלו בידיים, היא מראה שמלווה אותי בלילה, אני עוצמת עיניים וזה שם. אנחנו מדברים המון על אמיר בבית ונפגשים לעתים קרובות עם רוי וינאי (בנו ואלמנו, שר"א), מנסים להיאחז במה שאמיר השאיר. השבוע השגנו טייפ ושמענו קלטת משנת 1986 שבה אייל ואמיר הקליטו את עצמם. צחקנו ובכינו. הוא נוכח תמיד, ואנחנו עדיין עסוקים ב'מה היה קורה אילו'. כל בוקר מתחשק לי להתקשר אליו כרגיל, ואז אני נזכרת שהוא איננו".

   

  מה עם "הוספיטל, דה מיוזיקל", המחזמר שהוא כתב לפני מותו?

  "זה בשלבים ראשוניים, קשה לנו לגעת בזה אבל זה יקרה. בכל אופן, תיאטרון הצפון שהיה תיאטרון הבית שלו מארגן תחרות כישרונות לילדי האזור, שנקראת 'תעביר את זה הלאה', וביולי, במלאות שנתיים למותו, יתקיים הערב המסכם ותוענק על שמו מלגת לימודים לזוכה".

   

  ומה התחדש עם התביעה שלכם כלפי בית החולים איכילוב?

  "כרגע אין חדש". 

   

  אהובה סקעת הפכה לסבתא

  מאת: דינה חלוץ

   

  לחצו על התמונה לראיון עם אהובה סקעת (צילום: יונתן בלום)
  לחצו על התמונה לראיון עם אהובה סקעת (צילום: יונתן בלום)

   

  תזכורת: אהובה סקעת התראיינה באפריל וסיפרה על התחושה הקשה ("פצצה על הראש") שהייתה לה כששני בניה, דניאל והראל, יצאו מהארון בזה אחר זה. אחרי שהפסיקה לחפש אשמים, התחילה להעביר הרצאות בנושא להורים אחרים. בכתבה ייחלה סקעת לנכד מבנה הראל ובן זוגו, הדוגמן ואיש העסקים עידן רול.

   

  היום: סקעת היא סבתא של ארי, בן שלושה חודשים. "בזמן פרסום הכתבה הראל ועידן כבר היו בעיצומו של הליך פונדקאות בארצות־הברית", היא מגלה, "אבל כמובן לא יכולתי להגיד על זה כלום".

   

  איך את מסכמת את השנה שעברה עלייך?

  "הקושי הכי גדול היה לשמור את הפונדקאות בסוד, זה היה קשה יותר ממה שחשבתי, אבל כיבדתי את הרצון של הראל ועידן. מובן שכולנו טסנו ללידה בארצות־הברית, וכשהם יצאו עם זה לתקשורת פרצתי בבכי, הכל יצא החוצה אחרי תשעה חודשים של מתח וחרדה. קרסנו מרוב טלפונים, אנשים היו בשוק, אף אחד לא ידע".

   

  איך הולך להם עם האבהות?

  "הראל ועידן נולדו להיות הורים, הם אלופים, הוכחה לכל אלה שחושבים שלא מגיע לזוג הומואים להיות הורים. הם יודעים מה לעשות, ולא זקוקים לעצות שלי. ארי הוא אושר גדול. אני סבתא במשרה מלאה, עושה המון בייביסיטר ונהנית מכל רגע".

   

  רעות רדנסקי הצליחה ללכת על מכשיר הליכה

  מאת: שרון רופא אופיר

   

  לחצו על התמונה לראיון עם רעות רדנסקי (צילום: עדי אורני)
  לחצו על התמונה לראיון עם רעות רדנסקי (צילום: עדי אורני)

   

  תזכורת: רעות רדנסקי, שהפכה משותקת לפני 14 שנה בעקבות קפיצה על טרמפולינה בביתה של שרי אריסון, התראיינה לראשונה בינואר האחרון. רדנסקי סיפרה שכיסא הגלגלים שלה אינו מונע ממנה לטרוף את החיים ולטייל ברחבי העולם.

   

  היום: "הייתי כמעט חודשיים בפירנצה ואני מרגישה כיום יותר חזקה פיזית ונפשית. כשחזרתי, החלטתי לא לתת לשגרה להכניע אותי ואני נלחמת יותר: אם בעבר הלכתי פעמיים בשבוע לבריכה, עליתי לשלוש; ואם בעבר עשיתי פעם־פעמיים בשבוע פיזיותרפיה, היום אני עושה ארבע־חמש פעמים, וההליכה שלי השתפרה".

   

  וואו, באמת?

  "זה מורכב. מצד אחד אני יכולה ללכת על מכשיר הליכה, ומצד שני אני עוד לא יכולה לקום מהכיסא וללכת. יש הבדל בין הליכה על מכשיר ובין הליכה ביום־יום. העליתי סרטון לאינסטגרם שבו אני נראית הולכת, חששתי להעלות אותו ואמרתי לעצמי: אנשים יגידו, 'הנה, היא הולכת, אז למה היא עדיין על הכיסא?' זה מבלבל גם אותי, ומצד שני דוחף אותי קדימה. ברור לי שאלך, וחשוב שאנשים ידעו שיש סיכוי ושלא ירימו ידיים".

   

   

  אנה אזרי, שגרירתנו בפולין, מעדכנת שהמשבר מאחורינו

  מאת: צפורה רומן

   

  לחצו על התמונה לראיון עם אנה אזרי (צילום: שאול גולן)
  לחצו על התמונה לראיון עם אנה אזרי (צילום: שאול גולן)

  תזכורת: בחודש מרץ פרץ משבר חמור בין פולין לישראל, סביב התיקון לחוק הזיכרון ההיסטורי ("חוק השואה"), שקובע כי כל המייחס פשעי מלחמה נאציים לאומה או למדינה הפולנית, יועמד לדין. העולם געש ויחסי הידידות בין ישראל לפולין הידרדרו לשפל. בעיצומו של המשבר התראיינה ל"לאשה" השגרירה אנה אזרי.

   

  היום: "ברמה הרשמית, המשבר בין שתי המדינות חוסל", היא מרגיעה בשיחת טלפון מוורשה, "אבל נשארו משקעים מהתנהלות כלי התקשורת וההתבטאויות האנטישמיות שלהם, משקעים שנשארו גם בקרב הקהילה היהודית כאן. בפעילות המתוכננת שלנו לשנה הקרובה יש גם לוחמה באנטישמיות, אף שבדרך כלל זה לא נושא מרכזי בפעילות הנציגויות בחו"ל. הזיכרון האישי שלי הוא דווקא של יחס אוהד מצד פולנים שפונים אליי ומביעים תמיכה".

   

  ומתי את חוזרת ארצה לבעלך, הרב מאיר אזרי, שנשאר כאן?

  "האריכו את כהונתי לחמש שנים במקום ארבע, אז אני אמורה לחזור הביתה רק בסוף הקיץ. התפקיד הבא שלי יהיה בישראל".

   

   

  סיוון פישר מסייעת לאחרים

  מאת: אורית מרלין־רוזנצוייג

   

   

  לחצו על התמונה לראיון עם סיוון פישר (צילום: קובי קואנקס)
  לחצו על התמונה לראיון עם סיוון פישר (צילום: קובי קואנקס)

  תזכורת: פוסט שהעלתה גל גדות באינסטגרם בתחילת ינואר, שבו היא עונדת צמיד מחוט כותנה אדום המעוטר בבלון מוזהב, חשף את העולם לעמותת "המשאלה של רני". את העמותה הקימה סיוון פישר (33) לזכר בתה רני ז"ל, שנפטרה ב־2013 בגיל שנה וחצי ממחלה מטבולית חשוכת מרפא, ואהבה בלונים.

   

  היום: סיוון מסיימת השנה לימודי ריפוי בעיסוק, ומתכננת התמקצעות בתחום פגים ושיקום ילדים. "אני צומחת מתוך הטיפול באנשים", היא אומרת.

   

  מה עם העמותה שהקמת?

  "העמותה התרחבה, ובעקבות הכתבה פנו אליי עוד אנשים שביקשו סיוע. לאחרונה הוקמה מרפאה נוירולוגית בבית החולים דנה, העמותה מסייעת לה בפן הכלכלי, ומי ייתן והמרפאה המופלאה הזו תהפוך למרכז שאני עדיין חולמת עליו. אגב, בעקבות הכתבה קיבלתי גם שתי הצעות נישואים, שזה משעשע, למרות שאני עדיין לא בזוגיות חדשה".

   

  קיבלת גם הצעות סיוע לעמותה?

  "כן. עזרה אחת בלתי נשכחת הגיעה מילד בן 17. פניתי בפייסבוק לעזרת ההמונים בקישור לביטוח לאומי, והילד הזה, שנחשף לכתבה, כתב לי בפרטי שאמו בכירה בביטוח לאומי ותשמח לסייע לי. וידאתי שאמו מסכימה שאתקשר, והוא התעקש שכן. התרגשתי מכך שילד בגילו מתייחס לילדים עם צרכים מיוחדים. אמו סייעה לנו מאוד, ועדיין מסייעת בביורוקרטיה הקשה שהמשפחות עוברות".

   

   

  אנה לנגר, אמא של יונתן אגסי, חידשה קשרים משפחתיים

  מאת: אורית מרלין־רוזנצוייג

   

   

  לחצו על התמונה לראיון עם אנה לנגר (צילום: גל חרמוני)
  לחצו על התמונה לראיון עם אנה לנגר (צילום: גל חרמוני)

   

  תזכורת: אנה לנגר, אמו של יונתן אגסי, כוכב פורנו בינלאומי לשעבר, התראיינה עם צאת הסרט הדוקומנטרי עטור הפרסים "יונתן אגסי הציל את חיי" של תומר הימן (שהפך גם לסדרה בערוץ 8). היא תועדה כמי שתמכה בבנה כשהפך פנטזיה למיליוני גברים וכששילם את המחיר בהתרסקות, התמכרות לסמים ועבודה בליווי.

   

  היום: "הסרט והחשיפה שבאה בעקבותיו שינו את חיי", היא אומרת. "אני מרגישה שאנשים הפסיקו לפקפק בדרך ההורות שלי. כמעט בכל ערב תומר ואני נוסעים עם הסרט להקרנות ומדברים עם קהלים מגוונים. חוץ מזה, אני עובדת על תערוכת ציורים חדשה".

   

  מה השתנה בחייכם הפרטיים?

  "אחרי שנים של נתק התחדש הקשר עם סבתא של יונתן, אמא של רביב, בעלי לשעבר. היא הייתה באחת ההקרנות והבינה את חיינו יותר לעומק. היחסים איתה בהתהוות, וזה מרגש".

   

  ומה עם אבא של יונתן?

  "רביב הגיע לארץ להקרנה של הסרט, והאנרגיות היו טובות ומפויסות. האושר של יונתן היה בלתי ניתן לתיאור! רביב, למרות הקושי, קיבל והבין את מעשיו ושנינו שמנו בצד את הכעסים מהעבר וחשבנו על טובת הילדים, הפעם בסנכרון מלא".

   

  הכי חשוב: מה שלום יונתן?

  "הוא נהנה מחיים נורמטיביים מלאי סיפוק. כמו שאנחנו יודעים, אין דבר שאהבה לא מרפאת".

   

   

  שמרית אור ממשיכה להיאבק

  מאת: דינה חלוץ

   

  לחצו על התמונה לראיון על שמרית אור (צילום: גל חרמוני)
  לחצו על התמונה לראיון על שמרית אור (צילום: גל חרמוני)

  תזכורת: המשוררת והפזמונאית שמרית אור התראיינה בחודש מרץ לאחר שנודע ששירה "הללויה" נבחר להוביל את חגיגות ה־70 למדינה. היא אף כתבה עוד שני בתים עדכניים לשיר, אבל בריאיון ללא פילטרים סיפרה שלא אהבה את העיבוד החדש ("המודולציות הולכות לאיבוד"), ולא חסכה את דעתה על הזמרות המבצעות עדן בן זקן ("לא בשלה לשיר כזה") וגלי עטרי ("זה לא שיר שלה"). אור, הנאבקת כבר כמה שנים בסרטן, סיפרה בכתבה על התמודדותה ועל הצטרפותה למטה המאבק נגד השחיתות במדינה.

   

  היום: "בסביבה שלי אהבו את העובדה שאמרתי בכתבה מה שאני חושבת", היא אומרת. "משרד התרבות אמור לנהל את הדברים מלמעלה ולא להיכנס לתוכני היצירה. אני עדיין פעילה נגד השחיתות, ומרגישה שלאט־לאט אנחנו מצליחים להזיז דברים".

   

  איך יש לך כוח למאבקים במצבך?

  "נולדתי פה, סבא וסבתא שלי עלו ארצה ב־1921, כשהכל כאן עוד היה אדמת בור, ובנו כאן מדינה. קשה לי עם זה שהחלום הציוני שלנו הולך ומקבל פנים אחרות. אין לי ארץ אחרת ואת זה לא ייקחו ממני".

   

  ומה שלומך חוץ מזה?

  "המצב לא יותר גרוע וזה כבר טוב".

   

   

   

  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: עדי אורני, סגנון: מזל חסון)
  הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: עדי אורני, סגנון: מזל חסון)
   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד