יעל אבקסיס מבקשת למנוע את הרצח הבא של אישה בידי בן זוגה

ממארגנות "שעת חירום", מחאה ארצית על מספרן הבלתי נתפס של נשים שנרצחו לאחרונה (20 מתחילת השנה!) בידי בני זוגן או קרוב משפחה, אומרת: "זו שעת מלחמה"

אורית מרלין-רוזנצוייג

|

18.10.18 | 12:34

יעל אבקסיס. " אם אנחנו יודעות לברוא ילד, נוכל גם לשנות מציאות" (צלום: עדו לביא)
יעל אבקסיס. " אם אנחנו יודעות לברוא ילד, נוכל גם לשנות מציאות" (צלום: עדו לביא)

"זה היה שבוע מטלטל שכל הקצוות בו התחברו", מספרת יעל אבקסיס ממארגנות "שעת חירום".  "בשבת שבה עליזה שפק נרצחה בנתניה, היה רגע שבו הגוף שלי צעק. כתבתי לענת לב־אדלר, עיתונאית 'ידיעות אחרונות', ולקרימינולוגית רונית לב־ארי ש'זו שעת מלחמה'. אמרתי להן בבכי: 'עכשיו אנחנו יוצאות לרחובות במחאה, אישה למען אישה. הגיע הזמן לטרמינולוגיה חדשה, לתובנה מחודשת של מה עוברת אישה תחת אלימות. אם אנחנו יודעות לברוא ילד, נוכל לשנות מציאות".

 

מה הצלחתן לעשות מאז? 

"יש לנו, נכון לרגע זה, 15 מוקדי מחאה ברחבי הארץ, מהגליל המערבי ועד באר־שבע, הודות להצפת הנושא על ידי עיתון 'ידיעות אחרונות'. פונים אליי גם אמנים, עמיר בניון ואסף אמדורסקי, למשל, שאלו לאן להגיע, ויש פוליטיקאיות שמובילות איתנו את המאבק. ההתגייסות גדולה כי כולם מבינים שאלימות נגד אישה היא אלימות נגד החיים ונגד החברה. התחושה היא שדמן של נשים מותר, ואסור לשתוק יותר. אפשר לחולל שינוי ולכן תחושת ההתעוררות". 

"היום אין חיבור טוב בין הגופים וזה מוכרח להשתנות, כי כשרוצחים אישה אחת, רוצחים אותי ואותך ואת כולנו. חייבים לדבר על האלימות הגואה עם ילדים כבר מגיל ארבע"

 

מי נרדם בשמירה על חייהן של נשים בישראל?

"אני לא מאשימה אף אחד. יש אלפי אנשים שעובדים בזה, אבל אין סנכרון בין המוסדות והמשרדים. התחושה היא של כשל מערכתי. אין היום מספר טלפון אחד שאליו יכולה להתקשר אישה שמרגישה בסכנה. משרד הרווחה צריך לאתר את המשפחות האלה, שזקוקות לטיפול 24/7".

 

מה השלב הבא? 

"חייבת לקום בישראל רשות למלחמה באלימות במשפחה ובנשים, גוף שיסנכרן ויאגד בין המשטרה, בתי הדין, משרד הרווחה והעמותות. היום, כאמור, אין חיבור טוב בין הגופים וזה מוכרח להשתנות, כי כשרוצחים אישה אחת, רוצחים אותי ואותך ואת כולנו. חייבים לדבר על האלימות הגואה עם ילדים כבר מגיל ארבע".

 

בעבר שימשת יו"ר עמותת "רוח נשית". למה האלימות נגד נשים מעסיקה אותך כל כך?

"הנושא הזה הוא הדי־אן־איי של החולי החברתי הקיומי. לקחתי פסק זמן מהפעילות בעמותה כי כל מפגש עם נפגעת אלימות ריסק אותי. אבל הנה אני שוב כאן, כי זה בנפשי ובדמי. ביום שהבנתי שנשים מוחלשות כל הזמן על ידי גברים, בצורה מכוונת ובמשך שנים, חיי השתנו. פעם נשים היו אלות. היום הן מתמודדות עם חוסר איזון, חוסר שוויון וניצול. כל השפה היא גברית. בואו נחזיר לעצמנו את הכוח". 

 

מה דעתך על הרפורמה של השר גלעד ארדן, שמאפשרת לחצי מיליון אזרחים נוספים לקבל רישיון נשק?  

"זה איום ונורא. הרי מי שישתמשו בכלי הנשק הם גברים. נשים לא רוצות להתעסק עם זה בכלל". 

 

לשיטתך, מה צריכה לעשות אישה שמצויה כרגע תחת איום מצד גבר?

"צאי לרחוב ותצעקי. אנחנו נגיע אלייך. תהיי בתנועה, אל תישארי בבית". 

 

הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי פרנקו, סגנון: נופר אריאלי)
הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי פרנקו, סגנון: נופר אריאלי)
 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד