גדולים באופנה: רגעי הסטייל הבלתי נשכחים של ישראל בתשע"ח

מנטע ברזילי ועד גל גדות, מגיוון מודל היופי בשבוע האופנה ועד עדן בן זקן בשמלת כלה, מהביקור של הנסיך וויליאם ועד ביונסה בעיצוב אישי של שחר אבנט – שנה של שיק

איתי יעקב

|

09.09.18 | 08:51

הפכה למובילת דעת קהל בינלאומית. נטע ברזילי (צילום: Andres Putting)
הפכה למובילת דעת קהל בינלאומית. נטע ברזילי (צילום: Andres Putting)
כסף אולי לא קונה סטייל, אבל במקרה של וונדר וומן, עם הבוכטות בחשבון הבנק הגיעו גם הסופרלטיבים במדורי האופנה. גל גדות (צילום: Cindy Ord/GettyimagesIL)
כסף אולי לא קונה סטייל, אבל במקרה של וונדר וומן, עם הבוכטות בחשבון הבנק הגיעו גם הסופרלטיבים במדורי האופנה. גל גדות (צילום: Cindy Ord/GettyimagesIL)
קייט מידלטון נשארה בארמון ופינתה את המקום לנסיכות הישראליות. הנסיך וויליאם בביקור בארץ (צילום: AP)
קייט מידלטון נשארה בארמון ופינתה את המקום לנסיכות הישראליות. הנסיך וויליאם בביקור בארץ (צילום: AP)
נחישות וכישרון הם שילוב מנצח. ביונסה בשמלה של שחר אבנט (צילום: rex/asap creative)
נחישות וכישרון הם שילוב מנצח. ביונסה בשמלה של שחר אבנט (צילום: rex/asap creative)
מלתחה לביקור בישראל עם תג מחיר כולל של 50 אלף שקל. איוונקה טראמפ (צילום: Reuters)
מלתחה לביקור בישראל עם תג מחיר כולל של 50 אלף שקל. איוונקה טראמפ (צילום: Reuters)
40 אלף מבקרים פקדו השנה את תערוכת האופנה לזכרה של השחקנית רונית אלקבץ. מתוך התערוכה במוזיאון העיצוב מדיטק בחולון (צילום: גיל חיון)
40 אלף מבקרים פקדו השנה את תערוכת האופנה לזכרה של השחקנית רונית אלקבץ. מתוך התערוכה במוזיאון העיצוב מדיטק בחולון (צילום: גיל חיון)

1. נטע ברזילי מרימה את אירופה

20 שנה מאז זכתה דנה אינטרנשיונל באירוויזיון לבושה בשמלת הנוצות של ז'אן פול גוטייה, כבשה נטע ברזילי את אירופה והחזירה לישראל את האירוויזיון, שעלול עוד לחמוק לנו מהידיים בגלל אגו גדול של פוליטיקאים וגופי שידור. עם שתי צמות מגולגלות על הראש ושמלת קימונו צבעונית בעיצובו של מאור צבר - שכפי שחשפנו, עמל עליה בחינם, כמו עוד מעצבים אחרים שהאמינו שהם הנבחרים - הפכה ברזילי למובילת דעת קהל בינלאומית, הקוראת לרב-גוניות בתעשיית הבידור ולדמוקרטיזציה של הסטייל. כולנו תקווה שבשנה הבאה עלינו לטובה נזכה לראות אותה על במת האירוויזיון בישראל עם סגנון שהתפתח והתבשל אל מעבר לקוריוז.

 

סגנון ייחודי גם מחוץ לבמה. נטע ברזילי (צילום: יאיר שגיא)
  סגנון ייחודי גם מחוץ לבמה. נטע ברזילי(צילום: יאיר שגיא)

   

  2. איוונקה טראמפ עושה את ירושלים

  ביקורה השנוי במחלוקת של איוונקה טראמפ בטקס חנוכת שגרירות ארצות הברית בירושלים, עורר הדים רבים בארץ ובעולם. בשעה שאלפי מפגינים בעזה התקרבו לגדר ההפרדה במחאה על מדיניות ישראל, בתו של נשיא ארצות הברית ובעלה ג'ארד קושנר חגגו ירושלים מאוחדת בגרדרובה שהורכבה ממעצבים יהודים-אמריקאים, כמו מייקל קורס וראלף לורן, עם תג מחיר כולל של 50 אלף שקל.

   

  בגדים מוקפדים לביקור שנוי במחלוקת. איוונקה טראמפ (צילום: EPA)
   בגדים מוקפדים לביקור שנוי במחלוקת. איוונקה טראמפ(צילום: EPA)

    

   3. שמלת המריבה של עדן בן זקן

   זה אמר "שלי היא!" השנייה ענתה "בבת עיני היא!" והתוצאה: סכסוך מעצבים מתוקשר על רקע שמלת הכלה של מלכת השושנים. את השמלה עיצבה ברטה בלילתי, אך המעצב אלון ליבנה רמז באינסטגרם כי הועתקה ממנו, והשאר היסטוריה של הטחת רפש הדדי בתקשורת, וגיוס מגיבים משני הצדדים, שהסבירו באריכות כי שמלת הסטרפלס הלבנה, שממנה ראינו משנות ה-40 ואילך אינספור גרסאות, היא "אוריגינל" שחקוק על שמם. עשרת ימי התשובה הקרבים הם הזדמנות מצוינת עבור השניים לעשות חשבון נפש ולהתנצל בפני הכלה והאומה כולה.

    

   שמלת הכלה של מלכת השושנים. עדן בן זקן (צילום: דנה קופל)
    שמלת הכלה של מלכת השושנים. עדן בן זקן(צילום: דנה קופל)

     

    הקרב על המחוך. ברטה (מימין) ואלון ליבנה (צילום: דודי חסון, זוהר שיטרית)
     הקרב על המחוך. ברטה (מימין) ואלון ליבנה(צילום: דודי חסון, זוהר שיטרית)

      

     4. גל גדות דופקת קופה מקמפיינים

     בשעה שכוכבות מקומיות מתבזבזות על קמפיינים לטחינה – גל גדות יכולה למסגר את תשע"ח כשנת הקמפיינים הבומבסטיים שלה. הודות לחוזים הבינלאומיים השמנים שחתמה עם מותג הקוסמטיקה רבלון, מותג הספורט ריבוק וחברת הטכנולוגיה הסינית וואווי, נכנסה השנה גדות למקום העשירי ברשימת השחקניות הרווחיות בהוליווד על פי מגזין פורבס, עם הכנסות של עשרה מיליון דולר. כסף אולי לא קונה סטייל, אבל במקרה של וונדר וומן, עם הבוכטות בחשבון הבנק הגיעו גם הסופרלטיבים במדורי האופנה. גדות עשתה מהפך בהופעותיה על השטיח האדום, והחליפה את הסגנון המשמים והמתאמץ בשלל הופעות מרהיבות.

      

     נכנסה השנה למקום העשירי ברשימת השחקניות הרווחיות בהוליווד על פי מגזין פורבס. גל גדות בקמפיין לריבוק (צילום: Collier Schorr)
      נכנסה השנה למקום העשירי ברשימת השחקניות הרווחיות בהוליווד על פי מגזין פורבס. גל גדות בקמפיין לריבוק(צילום: Collier Schorr)

       

      5. שלומית מלכה: מפגועת תאונה לדוגמנית קסדות

      שנה לאחר שנפגעה בתאונת דרכים בשדרות רוטשילד בתל אביב, כשהחליקה מקורקינט חשמלי ובנס לא נפגעה באופן בלתי הפיך, הוסיפה מלכה לרזומה שלה (ולעולם הסטייל ככלל) את הטייטל דוגמנית קסדות, והוכיחה כי אפשר להיבנות גם מאסונות. זה לא הפריע לבעלה, השחקן יהודה לוי, שפגע עם קורקינט שעליו רכב בעוברת אורח תמימה בכיכר הבימה בתל אביב בחודש שעבר. לפעמים כדאי ליישם גם בחיים שמחוץ לסטורי באינסטגרם את הציטוטים המוארים של הדלאי למה, ואת הקטעים מספרו של אקהרט טולה "ארץ חדשה", שמלכה מצטטת באדיקות.

       

      הוסיפה לעולם הסטייל את הטייטל דוגמנית קסדות. שלומית מלכה (צילום: ניר פקין)
       הוסיפה לעולם הסטייל את הטייטל דוגמנית קסדות. שלומית מלכה(צילום: ניר פקין)

        

       6. המוזיאונים מצביעים על תערוכות אופנה

       40 אלף מבקרים פקדו השנה את תערוכת האופנה לזכרה של השחקנית רונית אלקבץ במוזיאון העיצוב בחולון - מספר שיא ביחס לתערוכות עיצוב בישראל. זו אומנם טיפה בים בהשוואה למיליון המבקרים השנה בתערוכה "גופים שמימיים: אופנה והדמיון הקתולי" במוזיאון המטרופוליטן בניו יורק, אבל היא בהחלט הוכיחה כי גם בישראל יש לאופנה מקום במוזיאונים. אל התערוכה שננעלה באפריל הצטרפה חודשיים לאחר מכן תערוכת האופנה המקיפה "מקום לאופנה: מסע בעקבות הבגד הישראלי" (נעילה: 6 באפריל 2019) במוזיאון ישראל, שמבקשת לגולל את סיפורה של האופנה הישראלית במאה השנים החולפות. התוצאה מרשימה, אך אינה חפה מבעיות של הבניית נרטיב לאומי והדרתם של מעצבים חשובים מהשיח המקומי.

        

       מתוך התערוכה "מקום לאופנה: מסע בעקבות הבגד הישראלי" (צילום: פיטר הרצוג)
        מתוך התערוכה "מקום לאופנה: מסע בעקבות הבגד הישראלי"(צילום: פיטר הרצוג)

         

        7. ביונסה ומייגן מרקל לובשות מעצבות ישראליות

        רק לפני שנתיים סיימה שחר אבנט את לימודיה בשנקר, וכבר הצליחה להתברג ברשימת המעצבים הבולטים בישראל. בשנה החולפת היא הספיקה להציג בשבוע האופנה בתל אביב, להלביש את הזמרות זנדאיה ונטע ברזילי, ולשלוף את הג'וקר המנצח, כשהוזמנה על ידי הסטייליסטית הצמודה של ביונסה לתפור שמלה בהזמנה אישית לכוכבת הגדולה. שמלת הטול התיאטרלית נחשפה בסיבוב ההופעות האחרון של ביונסה בלונדון, והוכיחה כי נחישות וכישרון הם שילוב מנצח, גם אם אין לך סוללת יחסי ציבור. אבנט מצטרפת למעצבים ישראלים אחרים, כמו אלון ליבנה וענבל דרור, שהלבישו את ביונסה בהזדמנויות קודמות. עוד ישראלית ששיחקה אותה השנה בגדול היא תמר דניאל מהמותג TUXE, שבגד גוף בעיצובה נלבש השנה על ידי לא אחרת מהדוכסית הלוהטת מייגן מרקל.

         

        אלגנטיות בעיצוב ישראלי. מייגן מרקל בבגד גוף של תמר דניאל מהמותג TUXE (צילום: Gettyimages)
         אלגנטיות בעיצוב ישראלי. מייגן מרקל בבגד גוף של תמר דניאל מהמותג TUXE(צילום: Gettyimages)

          

         8. שבוע האופנה בתל אביב מחבק את כ-ו-ל-ן

         מלאות ורזות, מבוגרות וצעירות, עם שיער מאפיר בטבעיות או בפנים מתוחות ומלאות בהזרקות. כולן יפות, כולן אמיתיות, וכולן הצביעו ברגליים לאורך שבוע האופנה האחרון בתל אביב, שעמד כולו בסימן רב-גוניות והרחבת השיח על מודל היופי. יזם ומפיק שבוע האופנה מוטי רייף חרט על דגלו את האג'נדה ה"מכילה", שלא במקרה היא גם אחת הטרנדיות בעולם, ולדבריו אף תתחזק במהלך שבוע האופנה הבא של תל אביב, שצפוי להתקיים במרץ 2019.

          

         כולן יפות, כולן אמיתיות. שבוע האופנה האחרון בתל אביב (צילום: ענבל מרמרי, אורית פניני)
          כולן יפות, כולן אמיתיות. שבוע האופנה האחרון בתל אביב(צילום: ענבל מרמרי, אורית פניני)

           

          9. נטע אלחמיסטר מציצה לעדן בן זקן

          מה לא היה בפרשה הזו: שתי מפורסמות ישראליות, חשדות לפלילים, חדירה בוטה לפרטיות, החלפת רפש בתקשורת, וחומרי וידאו לוהטים של הזמרת עדן בן זקן שנקלעה לסיטואציה, כמו שאומרים. למי שהספיק לשכוח: בן זקן הגיעה למדוד בגדי ים במחסן של המותג "בננהוט", בבעלותן של כוכבות הרשת נטע אלחמיסטר ושותפתה נועה בני. מצלמות האבטחה שתיעדו אותה מתפשטת נפרצו, והחומר דלף והופץ ברשתות החברתיות. שתי הכוכבות התקוטטו בתקשורת באמצעות סוכנים ועורכי דין, אלחמיסטר עצמה אפילו הזילה דמעה בשידור (רגע לפני שקידמה את תצוגת בגדי הים שלה בשבוע האופנה), וחשוד תושב השומרון נעצר בפרשה, שמאז ירדה מהכותרות והפכה לעוד רגע בלתי נשכח בתולדות תשע"ח.

           

          עדיין קשה להאמין שזה קרה. עדן בן זקן (מימין) ונטע אלחמיסטר (צילום: רונן אקרמן, אלכס ליפקין)
           עדיין קשה להאמין שזה קרה. עדן בן זקן (מימין) ונטע אלחמיסטר (צילום: רונן אקרמן, אלכס ליפקין)

            

           10. לראשונה, ביקור מלכותי: הנסיך וויליאם בישראל

           זה יכול היה להיות ביקור שייחקק בדברי הימים של הסטייל המקומי, אילולא החליטה הדוכסית קייט מידלטון להישאר בבית עם התינוק החדש, ולא להצטרף לבעלה הנסיך וויליאם בביקור הרשמי הראשון של נציג משפחת המלוכה הבריטית בישראל. לנסיכות הישראליות היתה זו דווקא הזדמנות פז לקפץ כצפרדעים סביב הנסיך שהקפיד על מלתחה מעונבת, קלאסית ומשמימה למדי. זכו למפגש: נטע ברזילי בבגד של המעצב הישראלי ששון קדם, בר רפאלי בשמלה אדומה של המעצבת הבריטית ויקטוריה בקהאם, ושירי מימון בשמלה סקסית של המעצב הבריטי אנטוניו ברארדי. על פי הדיווחים, הבטיח הנסיך למימון לבוא לצפות בה במחזמר שיקאגו בניו יורק, שהוא לדבריו המחזמר האהוב עליו בכל הזמנים.

            

           כשהנסיך הבריטי פגש את המאמי הלאומית. וויליאם עם נטע ברזילי (צילום: Chris Jackson/GettyimagesIL)
            כשהנסיך הבריטי פגש את המאמי הלאומית. וויליאם עם נטע ברזילי(צילום: Chris Jackson/GettyimagesIL)

             

            11. ספיישל לאוהבי ישראל: השחקנית הפולנייה בשמלת הדגל בקאן

            דווקא בערב השנה החדשה תשע"ט, נחמד להיזכר בשחקנית הפולנייה מוניקה איקירט, שהגיעה לפסטיבל קאן האחרון בשמלה שהשאירה למירי רגב אבק בקרב על הסוגיה "מיהו ציוני?" למרות שאינה ישראלית, הופיעה איקריט בפסטיבל קאן בשמלת דגל ישראל שכולה כחול-לבן, אשר הזכירה לנו את השמלה השנויה במחלוקת שעיצבה גלית לוי לרנא רסלאן לתחרות מיס יוניברס. מה שנתפס כמהלך ציני במקרה של רסלאן, מלכת היופי הערבייה הראשונה של ישראל, הפך לקרנבל לאומני במקרה של איקריט, המתגוררת על קו פריז-לוס אנג'לס. "רציתי לעשות מחווה לישראל, אני מאוד אוהבת את המדינה הזו", סיפרה בשיחה עם Xnet לאחר האירוע. "לפני שנתיים הגעתי לישראל בפעם הראשונה, הכרתי רב והוא שינה את חיי: הוא אמר לי שהמקורות שלי יהודיים, ואני רק צריכה לחפש אותם".

             

            A post shared by Monika Ekiert (@monikaekiert) on

             

            ______________________________________________________

             

            ומה גילינו על דליה מזור בלי איפור מול המראה?

            דליה מזור מול המראה: "כולם שואלים על הטיפולים שאני עושה". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: תומריקו)
            דליה מזור מול המראה: "כולם שואלים על הטיפולים שאני עושה". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: תומריקו)

             

             

             
            הצג:
            אזהרה:
            פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד