ז'אן פול גוטייה בדרך לאירוויזיון: "אני אוהב את הסגנון של נטע ברזילי"

20 שנה אחרי הזכייה של דנה אינטרנשיונל בשמלת התוכי שיצר לה, המעצב הנודע נזכר במראה הבלתי נשכח מ-1998, ומגלה את תחזיותיו לתחרות הקרובה. ראיון בלעדי

איתי יעקב

|

02.05.18 | 09:00

דנה אינטרנשיונל. "הייתי גאה בה מאוד – על הניצחון שלה, כמובן, ועל כל מה שדנה מייצגת כאדם", אומר מעצב השמלה ז'אן פול גוטייה (צילום: EPA)
דנה אינטרנשיונל. "הייתי גאה בה מאוד – על הניצחון שלה, כמובן, ועל כל מה שדנה מייצגת כאדם", אומר מעצב השמלה ז'אן פול גוטייה (צילום: EPA)
ז'אן פול גוטייה. "אני חושב שהתאהבתי באירוויזיון בגיל ארבע, כשלסבתא שלי היתה טלוויזיה והיא נתנה לי לראות כל מה שרציתי" (צילום: AP)
ז'אן פול גוטייה. "אני חושב שהתאהבתי באירוויזיון בגיל ארבע, כשלסבתא שלי היתה טלוויזיה והיא נתנה לי לראות כל מה שרציתי" (צילום: AP)
גוטייה: "השיר הישראלי הוא אחד הפייבוריטים שלי השנה". מימין: דנה אינטרנשיונל ונטע ברזילי (צילום: Andres Putting ,rex/asap creative)
גוטייה: "השיר הישראלי הוא אחד הפייבוריטים שלי השנה". מימין: דנה אינטרנשיונל ונטע ברזילי (צילום: Andres Putting ,rex/asap creative)
"זה היה שילוב בלתי נשכח, והתוצאה היא שכולם זוכרים עדיין את התלבושות של דנה מהאירוויזיון ההוא". אינטרנשיונל עם יואב גינאי וצביקה פיק ב-1998 (צילום: rex/asap creative)
"זה היה שילוב בלתי נשכח, והתוצאה היא שכולם זוכרים עדיין את התלבושות של דנה מהאירוויזיון ההוא". אינטרנשיונל עם יואב גינאי וצביקה פיק ב-1998 (צילום: rex/asap creative)

בתום ספירת הנקודות המותחת באירוויזיון 1998 בברמינגהם, הכריעה מקדוניה את הדו-קרב הצמוד שנוצר בין מלטה לישראל, שקטפה את המקום הראשון עם 172 נקודות לשיר דיווה של דנה אינטרנשיונל. את צהלות המשלחת הישראלת מהגרין רום ניתן היה לשמוע מכל סלון בישראל, ובזמן שכותב השיר יואב גינאי והמלחין צביקה פיק נופפו לקהל כמנצחים, ניגשה אינטרנשיונל להחליף לשמלת התוכי המפורסמת של ז'אן פול גוטייה. כשעלתה לבמה עם הנוצות, דגל ישראל ביד אחת ומיקרופון ביד השנייה, אפשר היה לשמוע את מנחה האירוע טרי ווגן מסנן בצחוק, "ידעתי שהייתי צריך ללבוש הערב ז'אן פול גוטייה", כשהוא מחווה בידו לעבר אחת השמלות הדרמטיות והמדוברות ביותר שידעה תחרות האירוויזיון ב-63 שנותיה.

 

דנה אינטרנשיונל: "אין לי עניין להסתובב עם נוצות בבוגרשוב, ומי שכן מסתובב כך כדי לזכות בנקודות של שוק או של דורין אטיאס, צר לי, אבל הם מגוחכים בעיניי. בכל זאת, בוגרשוב, וקצת חם פה" (צילום: AP)
  דנה אינטרנשיונל: "אין לי עניין להסתובב עם נוצות בבוגרשוב, ומי שכן מסתובב כך כדי לזכות בנקודות של שוק או של דורין אטיאס, צר לי, אבל הם מגוחכים בעיניי. בכל זאת, בוגרשוב, וקצת חם פה"(צילום: AP)

    

  20 שנה בדיוק חלפו מאז הערב הבלתי נשכח בברמינגהם, והנה בדיוק הגיעה זמנה של נטע ברזילי לקטוף את תואר הדיווה ולהביא את הכבוד לישראל. עם זכייתה של האינטרנשיונל הפכה גם שמלת הנוצות בעיצובו של גוטייה, 66, לאייקון והוצגה במשך תקופה ארוכה בתערוכת האופנה הנודדת של המעצבThe Fashion World of Jean Paul Gaultier: From the Sidewalk to the Catwalk.

   

  אינטרנשיונל על גוטייה: "המפגש איתו היה פתח לעולם. הגענו אליו כמו שלושה כתמי לכלוך על רקע לבן בוהק בארמון שלו בפריז, וייאמר לזכותו שהוא הצליח לראות מעבר לברווזון המכוער" (צילום: AP)
   אינטרנשיונל על גוטייה: "המפגש איתו היה פתח לעולם. הגענו אליו כמו שלושה כתמי לכלוך על רקע לבן בוהק בארמון שלו בפריז, וייאמר לזכותו שהוא הצליח לראות מעבר לברווזון המכוער"(צילום: AP)

    

   "הסיפור המצחיק הוא שכשדנה עלתה לשיר בתחרות צפיתי בטלוויזיה בביתי והתאכזבתי לראות שהיא לא לבשה את הבגד בעיצובי עם הבולרו של התוכי", נזכר השבוע גוטייה בראיון בלעדי ל-Xnet, לציון 20 שנה לתחרות ההיא. "אבל אז התברר לי שהנוצות עשו יותר מדי רעש והפריעו למיקרופון שלה, ולכן היא לבשה בגד אחר לשיר (שמלת פאייטים א-סימטרית בעיצוב גלית לוי, א"י). אחרי שהיא ניצחה היא עלתה לבמה עם הבולרו תוכי שעיצבתי לה. הייתי גאה בה מאוד – על הניצחון שלה, כמובן, ועל כל מה שדנה מייצגת כאדם".

    

    

   "שמרנו את השמלה בהפתעה עד לחזרה האחרונה בבוקר שבת של התחרות, כי לא רצינו שהעיתונות תראה אותה", מספרת השבוע דנה אינטרנשיונל ל-Xnet. "הסתרנו אותה בארגז גדול מאחורי הקלעים, ובחזרה האחרונה גילינו שהנוצות קצת מפריעות לפנים ולמיקרופון. הבמאי הציע לתלוש נוצה או שתיים", היא מוסיפה בצחוק, "אבל לבסוף החלטנו לשמור את השמלה במידה ונצליח. זו היתה החלטה מאוד קשה. אותו יום גוטייה שלח אלינו לברמינגהם שני זרי פרחים ענקיים, והיה אמור לשלוח גם את הספר הצמוד שלו, אבל מיקי בוגנים, שהיה מעצב השיער של המשלחת, הצליח ב'כוחותיו המיוחדים' לקרקע את הספר, שנתקע ולא הצליח להגיע. השאר היסטוריה".

    

   דנה אינטרנשיונל בשמלה של גוטייה באירוויזיון 2011 (צילום: AP)
    דנה אינטרנשיונל בשמלה של גוטייה באירוויזיון 2011(צילום: AP)

     

    השילוב בין הנוצות הדרמטיות לפרסונה השנויה במחלוקת של הזמרת בישראל באותם ימים, כטרנסג'נדרית עם ווליום תקשורתי גבוה וגישה לא מתנצלת, הפכו את מראה הזכייה שלה לשיחת היום. אם מוסיפים לכך את מחאת המפלגות החרדיות על שליחתה של אינטרנשיונל לאירוויזיון, מקבלים את החומרים שמהם עשויה פרובוקציה א-לה גוטייה, שמסוף שנות ה-80 נודע בקולקציות אקסטרווגנטיות ופורצות דרך, ובטשטוש מגדרי בין נשים לגברים.

     

    האם דמותה הפרובוקטיבית של אינטרנשיונל אפשרה לך כמעצב חופש פעולה רחב יותר?

    גוטייה: "לא הסתכלתי על הדברים כך. רציתי לעצב בגד שיתאים לאישיותה ולדמותה, ולקונספט של השיר. זה היה שילוב בלתי נשכח, והתוצאה היא שכולם זוכרים עדיין את התלבושות של דנה מהאירוויזיון ההוא".

     

    קשר הדוק לאירוויזיון. גוטייה עם קונצ'יטה (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
     קשר הדוק לאירוויזיון. גוטייה עם קונצ'יטה(צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)

      

     זו גם היתה הפעם הראשונה שבה העדיף מתמודד ישראלי בגד של מעצב בינלאומי להופעה בתחרות, על פני מעצבים ישראלים. אינטרנשיונל מספרת כי תחילה יזם המפיק מוטי רייף יחד עם המחלקה לאופנה בשנקר תחרות של סטודנטים שיעצבו עבורה בגד, אולם לבסוף הרעיון נפל, לאחר שגוטייה העביר מסר לדנה שהיה שמח לפגוש אותה ולעצב עבורה בגד. יחד עם מנהלה האישי, שי כרם, והמפיק עופר נסים, נסעה דנה לפריז. "גוטייה היה אז מזוהה בעולם עם חזיית הקונוסים של מדונה, והיה המעצב המפורסם ביותר בעולם", מספרת השבוע אינטרנשיונל. "המפגש איתו היה פתח לעולם. הגענו אליו כמו שלושה כתמי לכלוך על רקע לבן בוהק בארמון שלו בפריז, וייאמר לזכותו שהוא הצליח לראות מעבר לברווזון המכוער. מה'שלום, בייבי' הראשון שלו, היה חיבור הדוק בינינו שנמשך עד היום".

      

     אינטרנשיונל על גוטייה: "מה'שלום, בייבי' הראשון שלו, היה חיבור הדוק בינינו שנמשך עד היום" (צילום: AP)
      אינטרנשיונל על גוטייה: "מה'שלום, בייבי' הראשון שלו, היה חיבור הדוק בינינו שנמשך עד היום"(צילום: AP)

       

      דנה אינטרנשיונל במדידות לתצוגה של גוטייה

      דנה אינטרנשיונל במדידות לתצוגה של גוטייה

      סגורסגור

      שליחה לחבר

       הקלידו את הקוד המוצג
      תמונה חדשה

      שלח
      הסרטון נשלח לחברך

      סגורסגור

      הטמעת הסרטון באתר שלך

       קוד להטמעה:

       

      איך מסתדרים בגדי ההוט קוטור האקסטרווגנטיים של גוטייה עם מי שכינתה את עצמה לא פעם כמלכת הסמרטוטים?

      "זה תמיד הפער בין החיים האישיים לבין הזמרת הבינלאומית. אין לי עניין להסתובב עם נוצות בבוגרשוב, ומי שכן מסתובב כך כדי לזכות בנקודות של שוק או של דורין אטיאס, צר לי, אבל הם מגוחכים בעיניי. בכל זאת, בוגרשוב, וקצת חם פה. אז יש בי את שני הצדדים: בגדי במה להופעות, ושמעטס שבהם אני מרגישה הכי בנוח".

       

       

      שיתוף הפעולה בין גוטייה לאינטרנשיונל המשיך בעקביות לאורך השנים. הוא עיצב עבורה שמלת תחרה שחורה וסקסית להופעתה באירוויזיון היובל בשנת 2005, וכן שתי שמלות שאיתן הגיעה לאירוויזיון ב-2011 עם השיר "דינג דונג": שמלת שתי וערב ירוקה ממשי, ושמלת ערב לבנה. אינטרנשיונל לא הצליחה להעפיל לגמר באותה שנה, והשמלה הלבנה נותרה לבסוף מאחורי הקלעים. "השיקולים האמנותיים לא שיחקו כאן", אמר גוטייה בעבר בראיון למעריב. "יש מאפיה רוסית-סרבית שהחליטה מטעמים פוליטיים לא להעביר את דנה לסיבוב הבא. אבל היא זמרת נצחית, ואני מאחל לה להמשיך ולהצליח".

        

      מנחת האירוויזיון השבדית פטרה מידה לובשת גוטייה ב-2013 (צילום: Ragnar Singsaas/GettyimagesIL)
       מנחת האירוויזיון השבדית פטרה מידה לובשת גוטייה ב-2013(צילום: Ragnar Singsaas/GettyimagesIL)

        

       דנה אינטרנשיונל אינה הכוכבת היחידה שגוטייה הלביש לאירוויזיון. בשנת 1991 הוא יצר לראשונה עיצוב מיוחד עבור הזמרת הצרפתייה אמינה (זו שעקפה את אורנה ומשה דץ בסיבוב, והותירה אותם במקום השלישי לאחר שהובילו לאורך כל הערב), אשר עלתה לבמה באוברול מחויט, צעיף משי בצבע ארגמן ורגליים יחפות. בהמשך עיצב לאמנים נוספים, כמו אנה ויסי היווניה ב-2006, נציגת צרפת לאירוויזיון 2012 אנגון, מנחת האירוויזיון השבדית פטרה מידה ב-2013, וכמובן, הזוכה קונצ'יטה, כחלק משיתוף פעולה ארוך עם המעצב.

        

        

       "אני חושב שהתאהבתי באירוויזיון בגיל ארבע, כשלסבתא שלי היתה טלוויזיה והיא נתנה לי לראות כל מה שרציתי", מספר גוטייה. "תמיד אהבתי את האירוויזיון. כשאמינה שאלה אותי בתחילת שנות ה-90 אם אהיה מוכן לעצב לה בגד, הסכמתי. מאז המסורת ממשיכה. השנה אני מלביש את נציגי צרפת לאירוויזיון, מאדאם מיסייה".

        

        

       ילבשו גוטייה בתחרות השנה: נציגי צרפת לאירוויזיון, מאדאם מיסייה (צילום: Chris J Ratcliffe/GettyimagesIL)
        ילבשו גוטייה בתחרות השנה: נציגי צרפת לאירוויזיון, מאדאם מיסייה(צילום: Chris J Ratcliffe/GettyimagesIL)

          

        אתה כבר יכול לגלות מה הם ילבשו על הבמה בליסבון?

        "אני מצטער, אבל מאדאם מיסייה רוצים לשמור את זה כהפתעה. תצטרכו לצפות באירוויזיון כדי לגלות".

         

        גוטייה על נטע ברזילי: "בוא ניתן לטובים לנצח!" (צילום: אלכס קולומויסקי)
         גוטייה על נטע ברזילי: "בוא ניתן לטובים לנצח!"(צילום: אלכס קולומויסקי)

          

         האם צפית בשיר של נציגת ישראל נטע ברזילי, ומה אתה חושב עליו?

         "אני חושב שלנטע יש קול מצוין והבנה מה עושה לה טוב ומה מתאים לאישיות שלה. השיר הישראלי הוא אחד הפייבוריטים שלי השנה, יחד עם 'מרסי' של מאדאם מיסייה. בוא ניתן לטובים לנצח!"

          

         ומה דעתך על הבגדים שבוחרים לנטע?

         "אני מאוד אוהב את הסגנון שלה".

          

         ______________________________________________________

          

         ואיך נראות הפנים של גלית גוטמן בלי איפור מול המראה?

         הפנים האמיתיות של גלית גוטמן: "לא לפחד מבוטוקס, רק לבחור נכון". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: טל שחר)
         הפנים האמיתיות של גלית גוטמן: "לא לפחד מבוטוקס, רק לבחור נכון". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: טל שחר)

          

          

          
         הצג:
         אזהרה:
         פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד