אין דבר מתוק יותר מלהדהים את אהוביך הצעירים ביצירת בצק סוכר מרהיבה על עוגת יום ההולדת שלהם. אין עונג גדול יותר מלראות את העיניים נפערות וחיוך ענת מתפשט על הפרצוף.

הספר הראשון בסדרה החדשה "סודות של בצק סוכר", של האמן רוני אורן והקונדיטורית טל קרן כץ, נותן צעד-אחר צעד את הכלים המעשיים, את הרעיונות ואת ההשראה המאפשרים להורים, לסבים ולסבתות, לקרובים, לחברים ולכל האוהבים, לעשות את זה בקלות וליהנות תוך כדי.

שימו לב: העוגות המתאימות לציפוי בבצק סוכר הן עוגות של דורשות קירור והן יציבות מספיק כדי שיהיה ניתן לפסל עליהן, או לחצות אותן לרוחבן למריחת הקרם.

עוגת היפית מתגנדרת

1. גוף ורגליים

א. מכדררים כדור סגול גדול, שני כדורים סגולים קטנים יותר וששה כדורים אדומים קטנטנים.

ב. מנקנקים את הכדור הסגול הגדול לנקניקיה שמנמנה, צרה בחלקה העליון ורחבה בתחתון (גוף) ונועצים בחלקה העליון חצי קיסם. את שני הכדורים הסגולים מנקנקים לנקניקיות מוארכות צרות מעט יותר בצד אחד (רגליים) ואת הכדורים האדומים הקטנטנים מנקנקים לנקניקיות קטנטנות.

ג. מועכים בעדינות את הקצוות הרחבים של הרגליים ומקפלים את הקצוות המעוכים (כפות רגליים). מקפלים רגל אחת. מפתפתים את הנקניקיות האדומות לפיתות מוארכות (ציפורניים).

ד. מורחים מעט דבק בחלק העליון של הרגליים ומדביקים אותן לצידי החלק התחתון של הגוף. מורחים מעט דבק על כל ציפורן ומדביקים שלוש בכל כף רגל.

2. ידיים

א. מכדררים שני כדורים סגולים ועוד שניים, קטנים מעט יותר.

ב. מנקנקים את הכדורים הגדולים יותר לנקניקיות מוארכות, צרות יותר בצד אחד (ידיים) , ואת הכדורים הקטנים מנקנקים לשתי נקניקיות מוארכות (אגודלים).

ג. מועכים בעדינות את הקצוות הרחבים של הידיים (כפות ידיים), מורחים מעט דבק בקצה האגודלים ומדביקים אותם בצידי כפות הידיים. מקפלים מעט את הידיים.

ד. באמצעות סכין חותכים שני חתכים בכל כף יד (אצבעות)

ה. מורחים מעט דבק בחלק העליון של כל יד ומדביקים אותן בצידי חלקו העליון של הגוף.

3. ראש

א. מכדררים שני כדורים סגולים גדולים ושניים קטנים, כדור ורוד קטן, וכדור ורוד קטן יותר.

ב. מנקנקים כדור סגול אחד לנקניקייה שמנמנה, ואת השני לנקניקיה שמנמנה קצרה יותר. את הכדורים הסגולים הקטנים מנקנקים לשתי נקניקיות קטנות, מחודדות בצד אחד. את הכדורים הוורודים מנקנקים לנקניקיות ורודות, אחת גדולה יותר והשניה קטנה.

ג. מפתפתים את הנקניקיות הסגולות הגדולות לפיתות שמנמנות, נועצים שני חצאי קיסם בחלקה התחתון של הפיתה הארוכה יותר. מפתפתים את הנקניקיות הקטנות הצרות יותר בצד אחד (אוזניים). את הנקניקיות הוורודות מפתפתים לפיתות מוארכות (שפתיים).

ד. מורחים מעט דבק באזור הקיסמים ונועצים את הפיתה הסגולה הקצרה יותר בחלק התחתון של הפיתה הארוכה (ראש) באמצעות גפרור יוצרים שקע בחלק הרחב של כל אוזן. באמצעות גפרור יוצרים את הנחיריים, ובאמצות סכין חורצים חריץ בצורת קשת בחלקו התחתון של הראש (פה).

ה. מורחים מעט דבק בקצה הצר של האוזניים ומדביקים אותן בצידי הראש. מורחים מע דבק על כל אחת מהשפתיים ומדביקים את השפה הורודה הגדולה מעל חריץ הפה ואת הקטנה מתחתיו.

4. עיניים

א. מכדררים שני כדורים שחורים קטנים, שני כדורים ירוקים גדולים יותר, שני כדורים לבנים גדולים עוד יותר (עיניים), שני כדורים שחורים זעירים (אישונים) ושני כדורים שחורים מעט גדולים יותר מהאישונים.

ב. מנקנקים את הכדורים השחורים הקטנים לנקניקיות מוארכות וצרות בשני הצדדים. את הכדורים הירוקים מנקנקים לנקניקיות מוארכות שמנמנות יותר וצרות בשני הצדדים. מורחים מעט דבק במרכז כל עין לבנה ומדביקים את האישונים השחורים במרכז העיניים הלבנות. את הכדורים השחורים מנקנקים לנקניקיות מוארכות וצרות בצדדים.

ג. מכופפים מעט את הנקניקיות השחורות (גבות). מפתפתים ומכופפים את הנקניקיות הירוקות (עפעפיים). מכופפים מעט את הנקניקיות השחורות הקטנות.

ד. מורחים מעט דבק בחלק העליון של העיניים ומדביקים את העפעפיים הירוקים לחלק העליון של העיניים. מורחים מעט דבק בחיבור שבין העפעפיים הירוקים לעיניים ומדביקים את הנקניקיות השחורות בצורת קשת.

ה. מורחים מעט דבק בחלק האחורי של העיניים ומדביקים אותן לחלק העליון של הראש. מורחים מעט דבק מעל העיניים ומדביקים את הגבות. מורחים מעט דבק בחלק התחתון של הראש ומצמידים את הראש אל הגו באמצעות השיפוד .

הרכבת העוגה

1. מוציאים את העוגה מהתנור ומניחים על גבי משטח עבודה, לצינון לכדי טמפרטורת החדר.

2. הופכים את התבנית, או הרינג, על גבי משטח העבודה ומחלצים את העוגה, כך שהחלק התחתון הופך להיות העליון.

3. מורחים על העוגה קרם.

4. לשים היטב כ- 700 גרם בצק סוכר בצבע ורוד, מרדדים אותו, ומצפים בו את העוגה.

5. להכנת השטיח:

א. לשים כ-150 גרם בצק סוכר לבן.

ב. מרדדים אותו ובעזרת סכין חותכים ממנו צורת עיגול.

ג. בעזרת משיכות קיסם יוצרים טקסטורת פרווה.

ד. מורחים מעט דבק בחלק האחורי של השטיח.

ה. מדביקים במרכז העוגה.

6. מניחים את דמות ההיפו והאביזרים הנלווים לפי ההנחיות.

7. להנחת העוגה על משטח הגשה:

לשים כ-200 גרם בצק סוכר בצבע לבן, מכדררים כדורים בגודל אחיד. מורחים מעט דבק מסביב לחלק התחתון של העוגה ומדביקים את הכדורים אחד ליד השני בצמוד, מסביב לחלק התחתון של העוגה, עד להסתרה של החיבור בין העוגה למשטח ההגשה.

על מה עוד חולמת ההיפופותמית? רק אתם יכולים לדעת. הניחו על השטיח הלבן כל דבר שהיא חולמת עליו לדעתכם, אל תגבילו את הדימיון.

  • מתוך הספר "סודות של בצק סוכר - עוגות יום הולדת", מאת רוני אורן וטל קרן כץ. הוצאת "א-נו-ני-מה".