צילום: שי יחזקאל

דיאטה עם שיניים: איך לשמור על הגזרה בלי לאבד את החיוך בדרך

איך דיאטת שייקים עלולה לפגוע באמייל השן ולמה דיאטת צום חלקי חושפת אתכם לעששת. התחלתם דיאטה? כדאי מאוד שתשלבו בתפריט גם את תחזוקת השיניים

לדיאטות יש השפעה לא רק על משקל הגוף ועל מידת הג'ינס, אלא גם על מצב הפה והשיניים (צילום: Shutterstock)
לדיאטות יש השפעה לא רק על משקל הגוף ועל מידת הג'ינס, אלא גם על מצב הפה והשיניים (צילום: Shutterstock)

למרות החורף החלטתם לא לוותר לעצמכם ואימצתם דיאטה או שיטת תזונה חדשה? מצוין, אבל כדאי שתדעו שיש מצב שהחיוך יימחק לכם מהפרצוף למרות הקילוגרמים שנשרו. למה? כי לתזונה, ובמיוחד לדיאטות קיצוניות, יש השפעה לא רק על משקל הגוף ועל מידת הג'ינס, אלא גם על מצב הפה והשיניים. לכן כדאי שתתאימו לדיאטה שלכם תחזוקת שיניים נכונה שתסייע לכם לשמור על הגזרה בלי לאבד את החיוך, או חלילה - שיניים.

 

איך עושים את זה? ככה:

 

דיאטת ארוחות קטנות

תפריט דיאטה המורכב מאכילת שש ארוחות קטנות במשך כל היום אולי שומר על מדד השובע, אבל לאורך זמן הוא פוגע בשיניים ומחליש אותן. למה? כי לאחר כל ארוחה רמת החומציות בפה עולה ומגבירה את הסיכון לעששת.

 

מה עושים: שוטפים את הפה במים או במי שטיפה לאחר כל ארוחה ולועסים מסטיק ללא סוכר כדי להוריד את רמת החומציות בפה ולהחזיר את האיזון בו.

 

הדיאטות שמעלות את רמת החומציות בפה ומגבירות את הסיכון להתפתחות עששת (צילום: Shutterstock)
  הדיאטות שמעלות את רמת החומציות בפה ומגבירות את הסיכון להתפתחות עששת(צילום: Shutterstock)

   

  דיאטת שייקים

  שייקים אולי עושים דיטוקס לגוף ומעלים את מפלס האנרגיה, אבל הם קצת פחות מטהרים את השיניים. לא מעט שייקים מבוססים על יוגורט ופירות, שני מרכיבים שמכילים לא מעט סוכר טבעי (גם מוצרי החלב מכילים לקטוז, סוכר החלב). פירוק הסוכר הזה בפה מעלה את רמת החומציות בו ומגביר את הסיכון לעששת ולפגיעה בזגוגית השן. וזה לא הכל - מזון נוזלי נוטה להיצמד למשטח השן וליצור פלאק בשיניים, לשנות את צבע האמייל ואפילו לגרום לריח רע מהפה.

   

  מה עושים: שותים את השייקים בקשית כדי למנוע מגע ישיר של המשקה עם השיניים. כמו כן מומלץ לא להחזיק את המשקה זמן רב בפה כדי להקטין את החשיפה של השיניים לחומצה ולסוכר. בתום השתייה מומלץ לשתות מים או לשטוף את הפה במים וללעוס מסטיק ללא סוכר המבוסס על ממתיקים טבעיים. פעולת הלעיסה מעודדת הפרשת רוק שמאזן את רמת החומציות.

   

  דיאטת חלבונים

  מתברר שדיאטות החלבונים, כמו אטקינס המשודרגת, פליאו ואחותם הטרנדית הדיאטה הקטוגנית, הכי פחות מזיקות לשיניים שלנו. והסיבה? אכילת בשר, דגים ועוף דורשת לעיסה ממושכת, שמגבירה את הפרשת הרוק וניקוי הפה באופן טבעי וכך מונעת עששת. יתרון נוסף: היעדר הסוכרים בדיאטות האלה מפחית את החומציות בפה ומגן על השיניים. ובכל זאת, כדאי מאוד לא לוותר לעצמכם גם בגזרת הפה והשיניים.

   

  מה עושים: שוטפים את הפה במים או במי שטיפה ביתיים אחרי כל ארוחה ומצחצחים שיניים חצי שעה לאחר הארוחה במשחת שיניים שמכילה פלואוריד כדי לחזק את זגוגית השן. כדאי גם לנקות את הלשון עם מנקה לשון כדי להפחית את כמות החיידקים בפה ולמנוע ריח רע.

   

  תמיסת מי פה ביתית: ממיסים 1 כפית מלח או סודה לשתייה ב-1/2 כוס מים ושוטפים בתמיסה את הפה (בדיוק כפי שעושים עם מי פה מוכנים).

   

  דיאטת צום חלקי

  עוד טרנד היסטרי בגזרת הדיאטות שהשולטות בו הן דיאטות הצום החלקי 5:2 ודיאטת 16:8. אבל גם כאן, למרות העדויות לתרומה של הדיאטות האלה לגזרה ולבריאות, השיניים חשופות לסכנה. למה? כי במהלך הזמן הארוך של הצום בין הארוחות רמת החומציות בפה עולה, ובהתאם עולה גם הסיכון להתפתחות עששת. בנוסף, השעות הרבות ללא אכילה גורמות להפרשת רוק מועטה, ליובש בפה ולאי ניקוי שלו באמצעות הרוק, וגם הם מגבירים את הסיכון להתפתחות עששת.

   

  מה עושים: שותים הרבה מים בין הארוחות כדי שהפה לא יהיה יבש, ולועסים מסטיק ללא סוכר כדי להגביר את הפרשת הרוק.

   

  ייעוץ מקצועי: ד״ר ערן פרמון, רופא שיניים ומנהל מרפאת מאלו קליניק רמת השרון, והמורשה היחיד בישראל לטיפול בשיטת ALL-ON-4 מטעם מאלו קליניק העולמית

   

   

  הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
  הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד