הסוכה הזו תישאר ירוקה כל השנה: כך תתלו צמחים בגובה הבית

כדי לפנות שטח רצפה יקר, להרחיק מקטנטנים או להעמיק את תחושת הג'ונגל האורבני שלכם: שלל דרכים והצעות לתליית עציצים, כולל כמה טיפים לתחזוקה נכונה

רינת טל

|

04.10.20 | 09:45

אפשר לתלות צמחים מכל דבר, אפילו מרשת ברזל פשוטה. כאן בדירתו של הצלם רן יחזקאל (צילום: רן יחזקאל)
אפשר לתלות צמחים מכל דבר, אפילו מרשת ברזל פשוטה. כאן בדירתו של הצלם רן יחזקאל (צילום: רן יחזקאל)
וכאן ב''מייקרס'' (tlvmakers@), בית קפה תל-אביבי שהוא גם חנות צמחים (צילום: הדר דולן)
וכאן ב''מייקרס'' (tlvmakers@), בית קפה תל-אביבי שהוא גם חנות צמחים (צילום: הדר דולן)

לא לכל אחד יש אפשרות להקים סוכה, ובסוכות של חברים, כידוע, אסור להתארח בחג הזה. אם בכל זאת תרצו ירוק מעל הראש, אפשר לתלות עציצים גבוה, כך שישלחו אצבעות ירוקות כלפי מטה.

 

זה פתרון טוב גם למי שרוצה להרחיק את הצמחים מפעוטות זוחלים ומבעלי חיים, למי שמבקש לפנות שטח רצפה יקר, ובכלל – למי שמבקש להעמיק את תחושת הג'ונגל האורבני בבית.

 

הנה כמה טיפים ונקודות שכדאי להביא בחשבון:

 

מיקום

 

ראשית מצאו את מקום שמתאים מבחינת כמות האור, הקומפוזיציה ונוחות השימוש בחדר. האזור הכי מואר יהיה בדרך כלל מול החלון, בטווח של 1-2 מטרים ממנו, אך לא מעליו או מצדיו. אפשר לצלם כדי לזהות היכן כתם האור החזק בחדר, וכדאי לבדוק זאת בשעות שונות. היכן לא יפריע העציץ התלוי למעבר? נסו להזיז אותו הצידה ולא למעלה, שלא ייכנס לרצועה החשוכה שקרובה לתקרה.

 

באשר לשילובו בעיצוב החדר, התרחקו ודמיינו את הצמח כחלק מתמונת הסלון. באיזה אזור בתמונה יש מרחב ריק? בקרבת אילו פריטים הוא ייצור קומפוזיציה מעניינת? אם תבחרו לתלות מקבץ עציצים, תלו אותם בגבהים שונים ובחרו צמחים מגוונים בצורתם ובגוניהם (פירוט והמלצות תמצאו כאן).

 

הנה, למשל, מדף צמחים תלוי במטבחו של הצלם הברזילאי דרק פרננדז (צילום: Derek Fernandes )
  הנה, למשל, מדף צמחים תלוי במטבחו של הצלם הברזילאי דרק פרננדז(צילום: Derek Fernandes )

   

  לאחר שמצאתם את המיקום המושלם, חפשו את הצמח המתאים בצורתו ובדרישות האור שלו (דוגמאות תמצאו בהמשך הכתבה).

   

  השקיה

   

  כדי שהעציצים לא יטפטפו מטה, וכדי שלא נצטרך להוריד אותם אחד אחד לצורך ההשקיה, כדאי להכין תשתית מתאימה. את הצמח השאירו בעציץ הפלסטיק מהמשתלה. מצאו כלי גדול ממנו בקוטר ובגובה, שהוא אטום למים וללא חורי ניקוז. את העציץ הניחו בתוכו, מוגבה על כמה אבנים גדולות, על כוס או כל חפץ אחר בגובה המתאים. תלו אותו כך שהמתלה מחזיק את המכל החיצוני.

   

  השקו בשפע, כך שהמים העודפים יצטברו ברווח שבין העציץ הפנימי לחיצוני. כך תוודאו שהשקתם מספיק: המים שייאגרו יתאדו אט אט ויעלו מעלה לחות, שטובה לצמחי הבית. בבוא העת, אם תסעו לחופשה, תוכלו לחבר בין שני המכלים חוט, וליצור מנגנון השקיה עצמי (כפי שהראינו כאן).

   

  איך תדעו מתי להשקות? לימדו את הצמח שלכם: כיצד הוא נראה אחרי השקיה טובה, ואיך כשהוא מתייבש? כשתדעו להבחין לפי המראה שלו מתי הוא מתחיל להתייבש, תוכלו להרים מעלה מזלף מבלי שתצטרכו בכל פעם לטפס ולתחוב אצבעות כדי לוודא שהאדמה יבשה.

   

  על מה ואיך תולים?

   

  שיטה פשוטה היא לתלות את העציצים על מוט הווילון. אם כבר יש לכם וילון, הוסיפו מוט נוסף בשביל העציצים. כך או כך, הקפידו על מרחק של כ-15 סנטימטרים בין המוט לחלון, כדי לתת די מרחב לעציצים. תצטרכו להשתמש בתושבת ארוכה במיוחד, ואם לא מצאתם אחת כזו, אפשר להשתמש ב''ריישים'' ארוכים, להניח עליהם את המוט ולקבע באזיקונים.

   

  שרך על מוט של וילון בביתו של איגור ג'וזיף (ממייסדי "אורבן ג'נגל בלוגרז"):

   

   

  דוגמה פחות מינימליסטית:

   

   

  אם אתם פחות בעניין של קווים ישרים, תוכלו להחליף את המוט בענף טבעי (אחרי שתעשו לו בדיקת מזיקים או חיטוי). דרך נוספת, מרחפת ואלגנטית לתלות את הענף או את המוט היא עם כבלים מהתקרה. ודאו שהיא אינה עשויה גבס, או מצאו קורה לקדוח בה.

   

  מדף בין שני קירות גם הוא פתרון אלגנטי, ואם אתם מייעדים אותו לעציצים בלבד תוכלו לתכנן אותו כמו אדנית, שדפנותיה מסתירות את המכלים.

   

  זה מה שעשו בבית הקפה הברלינאי The Greens:

   

   

  למעשה, אפשר לתלות צמחים מכל דבר.

   

  מקורת ברזל, בביתו של ג'יימי הלונדוני מה"ג'ונגל של ג'יימי" – אחד ממובילי הדעה בתחום:

   

   

  צמחים שנהנים מהלחות באמבטיה, בעזרתו של סולם עץ:

   

   

  מתלה למעילים עבר הסבה מעניינת:

   

   

  עציצים בודדים אפשר לתלות מהתקרה עם וו חזק מספיק, ממשקוף או מקורה מונמכת, בעזרת מסמר חזק. אפשר גם לתלות אותם כנגד הקיר, אם תרחיקו אותם באמצעות ריש או תושבת למוט וילון, וכמובן – מתלי מקרמה צמודי קיר הם טרנדיים במיוחד.

   

   

  תלייה לא שגרתית מעל מיטתו של הילטון קרטר, סטייליסט צמחים מבולטימור:

   

   

  אילו צמחים מתאימים לתלייה בבית?

   

  צמחים רבים שאנו מתייחסים אליהם כ"נשפכים" למעשה היו רוצים לטפס על עצים וצמחים אחרים בג'ונגל (או לפחות על מקל סיבי קוקוס), אך מסתדרים עם התואר החדש שלהם. הנפוצים שבהם הם גם הקלים והמהירים לגידול – הפוטוסים והסקינדפסוסים למיניהם. שימו לב שרק הפוטוס הזהוב והסאטן יסתדרו בכל פינה. מינים אחרים יצטרכו יותר אור (כאן כתבנו על מיני פוטוסים והאור הנדרש להם).

   

   

  אליהם מצטרף הפילודנדרון ברזיל ("סקנדנס"), שיסתדר כמעט בכל פינה. מעניינים יותר יהיו הווריאציות שלו – המגוונת, הניאונית או הקטיפתית (המיקאנס). בתחום הנוחים לגידול תמצאו גם את המונסטרה אדסוני (הגרסה המטפסת של המונסטרה האיקונית), המונה ליזה (אשיננטוס) והריפסליסים – עולם שלם של סוקולנטים טרופיים ארוכים כמו חוטים, שלא זקוקים להמון אור.

   

  מרענן בצבעיו הוא הפייפר הבורדו (ואל תתבלבלו עם הקיסוסן הדומה לו מאוד, אך מתאים יותר למרפסת או לגינה. גם את הקיסוס, הגפנית והווינקה השאירו לאוויר הפתוח). אם יש לכם חלון שטוף שמש, תוכלו להצמיד אליו מיני יהודי נודד, בת-שבע, קקטוסים נשפכים כמו הזיגוקקטוס והאפיפילום (Saw Cactus or Fishbown Cactus) , וסוקולנטים נשפכים כמו השעוונית הזוחלת (Strings of Hearts).  

   

   

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד