קייטנת עציצים: כך תנפשו בראש שקט, בלי לסכן את צמחי הבית

הג'ונגל האורבני שלכם לא ייפגע גם אם נסעתם לחופשה: עציצי פתיל והידרו-ספייקים ידאגו לו טוב יותר מכל שמרטף עציצים. איך זה עובד, איך מכינים ואיפה קונים? מדריך

רינת טל

|

06.08.19 | 08:50

בניגוד לתפיסה המקובלת, שמרטפי עציצים הם לא הפתרון האופטימלי: הם נוטים להשקות יותר מדי, ודווקא הפעולה הזו תהרוג את הצמחייה הביתית (צילום: רינת טל)
בניגוד לתפיסה המקובלת, שמרטפי עציצים הם לא הפתרון האופטימלי: הם נוטים להשקות יותר מדי, ודווקא הפעולה הזו תהרוג את הצמחייה הביתית (צילום: רינת טל)
אדניות תוצרת MOLET, שנוספו להם מנגנוני השקיה עצמית. ולא, אנחנו לא מדברים על מערכת ממוחשבת, אלא על שיטות לואו-טק (צילום: טלי דברת)
אדניות תוצרת MOLET, שנוספו להם מנגנוני השקיה עצמית. ולא, אנחנו לא מדברים על מערכת ממוחשבת, אלא על שיטות לואו-טק (צילום: טלי דברת)
בית שבכל העציצים בו שולבו מנגנונים להשקיה עצמית (עיצוב: דקלה מנחם). עציץ פתיל הוא רעיון שמתאים בגם לעציצים תלויים, כך שלא תצטרכו להגיע אליהם לעיתים קרובות, והם גם לא יטפטפו (צילום: טלי דברת)
בית שבכל העציצים בו שולבו מנגנונים להשקיה עצמית (עיצוב: דקלה מנחם). עציץ פתיל הוא רעיון שמתאים בגם לעציצים תלויים, כך שלא תצטרכו להגיע אליהם לעיתים קרובות, והם גם לא יטפטפו (צילום: טלי דברת)

רובכם תופתעו לדעת שהורגי הצמחים מספר אחת הם דווקא ה-plant sitters (שמרטפי העציצים): האנשים היקרים שהסכימו להשקות לכם את הצמחים כשאתם בחופשה. למה דווקא הם? רק מתוך אהבה ודאגה. מי שהופקדו על חיי העציצים פשוט חשים חובה להצליח בתפקידם. לכן הם מבקשים לעשות משהו כדי למלא את המשימה, והדבר היחיד שהם יכולים לעשות – זה להשקות.

 

אבל שמרטף העציצים לא באמת מכיר את הצמחים שלכם. הוא לא יודע שכאשר צמח מסוים נראה צמא, הוא למעשה רווי במים; הוא לא מכיר את הגומות של צמח אחר, שיוצאות רק כשהוא מבקש התייחסות. במקום להעניק עוד מים (כמו חיבוק חזק מדי) כשלא צריך, יהיה טוב אם נלמד להיות, ופחות לעשות.

 

אז כן, אפשר לשלוח את שמרטף העציצים לקרוא על יסודות ההשקיה, או לערוך לו הכשרה מעמיקה עם הצמחייה הביתית, אך הדרך הקלה והבטוחה ביותר תהיה להחליף אותו באביזר קטן של השקיה עצמית או אוטומטית, הכי לואו-טק שיש. ודאי נתקלתם כבר בפתרונות שונים ומשונים, לא בהכרח יעילים ולא ממש משתלבים במראה הסלון, וכאן בערוץ העיצוב הרי היופי כן קובע. לכן בחרנו עבורכם פתרונות מומלצים, שכולם עובדים, יעילים ואסתטיים.

 

עציץ פתיל

 

ביגוניה מקולטה ושרך אספרג בעציץ פתיל (צילום: רינת טל)
  ביגוניה מקולטה ושרך אספרג בעציץ פתיל(צילום: רינת טל)

   

  בתמצית: העציץ יושב מעל או בתוך כלי גדול יותר המכיל מים, ופתיל עדין מחבר ביניהם.

   

  הטכנולוגיה: לשורשי הצמח יש יכולת לינוק מים כנגד כוח המשיכה, גם כשהם אינם באים איתם במגע. לפתיל בד יש יכולת להוליך מים, מה''מאגר'' הרזרבי שניצור לאדמת העציץ. הפתיל, כמובן, צריך לגעת בשני הקצוות, והצמח ישתה בכוחות עצמו כמו בעזרת קש, בדיוק מתי וכמה שהוא צריך, לא פחות ולא יותר.

   

  • איזה כלי מתאים? כל כלי.
  • איזה חוט מתאים? כל שרוך בד.
  • לאיזה צמח זה מתאים? כל צמח.

   

  אופן ההכנה: נשחיל את החוט דרך חור הניקוז בתחתית העציץ. בתוך הכלי הגדול נניח כמה אבנים גדולות, כוס הפוכה או כל חפץ מגביה אחר. את העציץ עם החוט נניח בתוך הכלי הגדול, מוגבה מעל פני המים. נוודא שהחוט מגיע אל המים (מומלץ שיגיע עד התחתית).

   

  מומלץ שהפתיל יגיע עד קרקעית המים (צילום: רינת טל)
   מומלץ שהפתיל יגיע עד קרקעית המים(צילום: רינת טל)

    

   לעציצים תלויים, שקשה להשקות מלמעלה בלי להרטיב את הסביבה, שיטת הפתיל היא פתרון מעולה (עיצוב: דקלה מנחם) (צילום: טלי דברת)
    לעציצים תלויים, שקשה להשקות מלמעלה בלי להרטיב את הסביבה, שיטת הפתיל היא פתרון מעולה (עיצוב: דקלה מנחם)(צילום: טלי דברת)

     

    אפשר גם בקטן (כאן בספל תה יפני) (צילום: רינת טל)
     אפשר גם בקטן (כאן בספל תה יפני)(צילום: רינת טל)

      

     לאוהבי ה-DIY, כל כלי יכול להפוך לעציץ פתיל להשקיה אוטומטית, אם מכינים לו עציץ פנימי תואם מברזנט אטום:

      

     אפשר להכין עציץ מברזנט, ולהכניסו לכל כלי. למשל: (צילום: רינת טל)
      אפשר להכין עציץ מברזנט, ולהכניסו לכל כלי. למשל:(צילום: רינת טל)

       

       

      כשאתם בחופשה, אפשר גם לעשות לעציצים קייטנה. רכזו אותם במקום אחד, מקמו דלי מים על המדף או השולחן, טבלו במים כמה פתילים, והבילו כל אחד מהם לאדמתו של עציץ אחר. המערכת גלויה לעין, ואתם יכולים לנסוע בשקט: 

       

       

      למייקרים שביננו, הבלוגר Munich jungleמסביר בסרטונים שלו איך להכין את עציצי הפתיל מבקבוקי זכוכית:

       

        

       

      הידרו-ספייקס

       

      בתמצית: קונוס חימר המוחדר לאדמת העציץ, ומחובר באמצעות צינורית אל צנצנת מים חבויה.

       

      הטכנולוגיה: החימר מאפשר מעבר אטי של מים, בהתאם לקצב השאיבה של השורשים. השורשים שותים את המים שבקונוס, והוא מתמלא ממאגר המים החיצוני, המונח בהחבא.

       

      עצה חשובה: אל תניחו את הספייק הראשון שלכם כשהמונית לנתב"ג למטה! חברו אותו לפחות כמה ימים קודם, כי לפעמים צריך קצת ניסוי וטעייה – אבל בסוף הספייקים תמיד עובדים. איך יודעים שזה עובד? האדמה לחה, יש מים בתוך הספייק, וגובה המים בצנצנת יורד תוך כמה ימים.

       

      כמה טיפים להצלחה:

      • מלאו את הספייק במים וסגרו את הפקק שבראשו.
      • הכניסו את הספייק לאדמה כשהיא לחה.
      • השתמשו במכל חיצוני גדול ככל הניתן, כך שמאגר המים יספיק לזמן רב.
      • המים מתאדים גם מפתח המכל, ולכן מומלץ להשתמש בבקבוק בעל פיה צרה, או לסגור את הצנצנת במכסה מחורר, שדרכו מושחלת הצינורית.
      • אם אינכם משתמשים במלוא אורך הצינור, הכניסו את היתרה למכל.
      • שימו לב שקצה הצינור מגיע לתחתית הצנצנת, כדי לנצל את המים עד תומם.

       

      קונוס חימר וצינורית שמחברת בינו לבין צנצנת מים (צילום: רינת טל)
       קונוס חימר וצינורית שמחברת בינו לבין צנצנת מים(צילום: רינת טל)

        

       קלתיאה טריוסטאר ומונסטרה אדנסוני. מלפנים הם ייראו כרגיל, מאחור מתגלה המנגנון (צילום: רינת טל)
        קלתיאה טריוסטאר ומונסטרה אדנסוני. מלפנים הם ייראו כרגיל, מאחור מתגלה המנגנון(צילום: רינת טל)

         

        איפה קונים? ספייק עולה בממוצע כ-15 שקלים. אפשר לקנות זוגות במשתלות, או להזמין און ליין. גגלו Hydrospikes ותגיעו לתוצאות ממקורות שונים.

         

        עציץ בהשקיה עצמית

         

        ישנם עציצים מוכנים העושים שימוש בעקרון כוח היניקה של השורשים. הפתרונות רבים, וכולם מכונים Self-watering planter/pot. השתמשו במלות החיפוש האלו ותמצאו את העציץ המתאים לכם, בטווח מחירים שנע מדולר ונגמר בכמה מאות.

         

        העציץ הפשוט ביותר יעבוד בשיטת הפתיל. הוא מגיע כעציץ בתוך עציץ (כמו זה שאלתרנו לבד קודם), ונותר רק להוסיף את השרוך, והצמח.

         

        טיפ קטן: כאשר אתם מזמינים עציץ, חפשו את מידותיו. לפעמים המוצר הוא למעשה קטן מאוד, וכדאי להזמין עציץ גדול יותר, שיוכל להכיל את הצמח לאורך זמן. זיכרו גם שמאגר המים הרזרבי של עציץ קטן לא יספיק לזמן רב. אם כבר יש לכם עציץ השקיה עצמית קטן, הוא יכול להיות תחנת ביניים לצמחים קטנים וצעירים, שזקוקים להשקיה עקבית ותכופה יותר.

         

        בעציצים המתוחכמים יותר (המכונים לעיתים"הידרופוניים") המבנה של העציץ הפנימי מאפשר לאדמה להיות תמיד במגע עם המים, גם כשהמפלס יורד, כך שאין צורך בפתיל ואין צורך למלא את מאגר המים בנפרד. פשוט משקים והעודפים יורדים אל המאגר. ככל שהמוצר מתוחכם יותר הוא יכיל מאפיינים כמו פתח נפרד למילוי מים, חור ניקוז מוגבה, מד מים ועוד.

         

        כך זה עובד:

         

         

        עציצי השקיה עצמית קיימים בכל צורה, חומר, צבע וגודל: 

         

         

        העציץ של המעצב הדני Sander Lorier הוא עבודת יד מקרמיקה, מכיל מאגר להשקיה עצמית ואף מתריע כשהגיע הזמן למלא את המאגר, בהתבסס על משקולת קטנה בתחתית, שגורמת לעציץ לנטות הצידה כאשר הוא יבש. כאן באתר הוא עולה 74 יורו, כולל משלוח לישראל.

         

        עציץ בהשקיה עצמית של סטודיו Lorier (צילום: מתוך studiolorier.com)
         עציץ בהשקיה עצמית של סטודיו Lorier(צילום: מתוך studiolorier.com)

          

         כמובן, גם לאיקאה יש עציץ השקיה עצמית (95 שקלים). המוצר לא קטן (35 על 39 ס"מ), בעיצוב לבן נקי, ועם בונוס: גלגלים.

          

         עציץ בשתי קומות של ''איקאה'' (צילום: מתוך ikea.co.il)
          עציץ בשתי קומות של ''איקאה''(צילום: מתוך ikea.co.il)

           

          כשעוברים לקנה מידה גדול של צמחים, כדאי לבחור בפתרון מובנה וחזק, עם מאגר מים גדול ואטום וללא חשש לנזילות ולמשיכת מזיקים. הכד החכם של בלקוניז הוא הרולס-רויס של עציצי ההשקיה העצמית. הם ענקיים ומאפשרים צמיחה שופעת, אטומים לחלוטין ובעלי דופן כפולה מחומר בר קיימא וקל משקל. הם כוללים את כל המאפיינים המתקדמים שהזכרנו, כולל פתח מילוי נפרד ומד מים שיראה לכם מתי למלא את המאגר. ככאלה, הם יתאימו במיוחד למרפסות ולמשרדים, אך הם לא זולים – 480-1,700 שקלים לעציץ, תלוי בנפח.

           

          חופשה נעימה!

           

          • רינת טל היא ''סוקולינה'' , מייעצת בעיצוב הבית והמשרד עם צמחים ומעבירה סדנאות יצירה והדרכות.

           

          ------------------------------------------

          לחצו על התמונה ועקבו אחרי Xnet עיצוב ואדריכלות גם באינסטגרם:

           

          לחצו ועקבו אחרי Xnet עיצוב ואדריכלות באינסטגרם (צילום: שירן כרמל)
          לחצו ועקבו אחרי Xnet עיצוב ואדריכלות באינסטגרם (צילום: שירן כרמל)

           

           
          הצג:
          אזהרה:
          פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד