כיכר אתרים או משחקי הכס: עיריית ת''א-יפו מתיישרת עם יזמי המגדלים

נגד החלטת הוולחו''ף: העירייה מביעה תמיכה בערר של היזמים, מבלי לקיים דיון בוועדה המקומית. לאן נעלמו אסף הראל ומיטל להבי שהתנגדו לפרויקט בקמפיין הבחירות?

מיכאל יעקובסון

|

19.05.19 | 09:38

יזמי המגדלים בכיכר אתרים לא הציגו עד היום לציבור, גם לא לוועדות התכנון, מודל של המגדלים שהם מתכננים. אך לפי זכויות הבנייה ותיאורים של האדריכל אבנר ישר בוולחו''ף, הנה כיוון מסתמן (הדמיה: הילה שמר על בסיס דימוי מקורי של tel-aviv.gov.il )
יזמי המגדלים בכיכר אתרים לא הציגו עד היום לציבור, גם לא לוועדות התכנון, מודל של המגדלים שהם מתכננים. אך לפי זכויות הבנייה ותיאורים של האדריכל אבנר ישר בוולחו''ף, הנה כיוון מסתמן (הדמיה: הילה שמר על בסיס דימוי מקורי של tel-aviv.gov.il )
כיכר אתרים על רקע המרינה, כיום. אסף הראל ביקש לעצמו, כסגן ראש העירייה, את האחריות לפתרון הבעיה (צילום: דור נבו)
כיכר אתרים על רקע המרינה, כיום. אסף הראל ביקש לעצמו, כסגן ראש העירייה, את האחריות לפתרון הבעיה (צילום: דור נבו)

מי שחשב שהבחירות המקומיות ישפיעו על עמדתה של עיריית תל אביב-יפו ביחס לתוכנית המגדלים בכיכר אתרים, ואפילו הצביע למפלגה כזו או אחרת בהתאם, התבדה השבוע. העירייה, בראשות רון חולדאי הנהנה מקואליציה כמעט מוחלטת, יוצאת כעת נגד החלטת הוועדה לשמירת הסביבה החופית (ולחו"ף), השומרת מטעם המדינה על האינטרס הציבורי בקו החוף, בעיקר מפני יזמים וגורמים בעלי אינטרס כלכלי.

 

הוולחו"ף החליטה לבלום את תוכנית המגדלים, שחורגת משמעותית מתוכנית המתאר שהעירייה עצמה קידמה, והחזירה את התכנון למשבצת הראשונה שלו, תוך שהיא דורשת מהעירייה להכין מסמך מדיניות חופית - מה שטרם נעשה. ואולם, העירייה החליטה השבוע לתמוך בערר שהגישו היזמים (חברת JTLV  בניהולו של עמיר בירם) נגד החלטת הוולחו"ף, ובכך מסמנת כי היא מתעקשת לאפשר ליזמים את מימוש גורדי השחקים בכיכר.

 

לטענת היזמים, במסמך הערר שבו תומכת העירייה, "החלטת הולחו"ף היא יצירת משטר תכנוני שאינו המשטר התכנוני הראוי והמיטבי". הם גם מערערים על מקצועיותה של הוועדה, וטוענים כי החלטתה "פגומה" ו"ואינה נסמכת על נימוקים מספיקים". דרישתם, אפוא, היא שהמועצה הארצית לתכנון ולבנייה תבטל את החלטתה של הוועדה לעצור את הפרויקט,  "ולתת אישורה לתא/5000 כפי שאישרה אותה הוועדה המחוזית".

 

באופן תמוה, מי שהגיש את התשובה התומכת מטעם העירייה לוועדת המשנה לעררים של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, היא הלשכה המשפטית של העירייה. היא עשתה זאת בשמה של הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, בעוד שהוועדה כלל לא התכנסה לדון בנושא.

 

למעשה, הלשכה המשפטית מסתמכת על החלטת הוועדה המקומית שהתקבלה לפני ארבע שנים, מאוקטובר 2015. החלטה זו, שהתקבלה בביקורת ציבורית ומקצועית חריפה, תמכה בבניית מגדלים חריגים בכיכר אתרים, והיא שהובילה בסופו של דבר לאישור המגדלים - עד שנעצרו בעקבות תחקיר Xnet.

  

אסף הראל מגן על התמיכה בערר

 

כאשר התמודד אשתקד על משרת ראש העירייה, הצהיר אסף הראל שוב ושוב, כי מגדלי כיכר אתרים הם סדין אדום מבחינתו. "אם העירייה היתה שומעת אותנו, אולי לא היו פה בכלל מגדלים", הכריז הראל  במפגש הפעילים הראשון של סיעתו ("אנחנו העיר"). בינתיים, הוא הספיק להפר את הבטחתו לא להיכנס לקואליציה בראשות חולדאי, וכסגן ראש עירייה בשכר, הוא ביקש לעצמו את האחריות על פתרון הבעיה.

 

לטענת הפעילים נגד התוכנית, הראל כלל אינו פועל לעצירת פרויקט בניית המגדלים; אדרבא, לטענתם, הוא מעניק לגיטימציה לפעולות שמאפשרות את המשך תהליך הקמת המגדלים בכיכר. "ביקשנו פגישה דחופה עם אסף הראל, שבישר לנו שאין לו מה לעשות בנידון והוא לא יכול לעמוד מול כוחו של חולדאי", פרסמו חברי העמותה בפייסבוק. "העירייה מצד אחד מציגה הצהרות על תכנון מדיניות בשיתוף ציבור לכיכר אתרים, ומצד שני מתחת לפני השטח ממשיכה לדחוף את תכנית היזמים ל-40 קומות בכל הכוח".

 

צפו באסף הראל בזמן הקמפיין: "ארבעים קומות - בניגוד לכל מה שהחוק מתיר"

 

 

התייחסותו של מי שנבחר על גב ההתנגדות לפרויקט, וכעת נתפש כמי שמתנער ממנה - בדומה לטענה של תושבים ביפו בנוגע לסגירת שדרות ירושלים ביפו לעבודות נרחבות - מכעיסה את הפעילים נגד הקמת המגדלים. "את התיק של כיכר אתרים מראש העירייה קיבל אסף הראל, שלא מוכן לשתף אף אחד בעבודה הזו ולא מוכן לעשות שום דבר לטובת כיכר אתרים. כלום", זועמת האדריכלית מאירה מור, פעילה בולטת בעמותה. "הוא מנסה למרוח אותנו, חושב שכולנו אידיוטים ונותן יד לקטסטרופה שעומדת לקרות".

 

הראל טוען בתגובה, כי תמיכת העירייה בערר של היזמים אינה אלא "הליך פרוצדורלי, שבו ייקבע מי מחליט בעניין תוכנית המתאר תא/5000 - האם ועדה מחוזית, ועדה מקומית או הולחו"ף. הדיון כרגע הוא מי קובע את המסגרת, מי קובע מה מותר, והעירייה מגינה כרגע על הזכות שלה להחליט בקשר לשימושים ולמספר הקומות". במקביל, הוא אומר, מכין מינהל ההנדסה העירוני את מסמך המדיניות הנדרש ממנה על עיצוב קו החוף, והוא יוצג לציבור בעוד כחצי שנה, כשממנו תיגזר בין היתר ההחלטה על אופי הבנייה בכיכר אתרים.

 

אז העירייה, בתמיכתה כעת בערר, בעצם מאפשרת לשמור לעצמה את הזכות לאשר מגדלים מעל 25 קומות.

 

"בדיוק".

 

מדוע לתמוך במהלך שיאפשר בניית מגדלים שיכולים להגיע גם ל-40 קומות?

 

"מה אתה רוצה, שהעירייה תתנגד לערר שמקנה לה סמכות? אנחנו צריכים להתנגד לתוכנית, ולא לסמכות. הטענה של העירייה היא 'תנו לי את כל הסמכות, אנחנו עושים פה עבודה רצינית ואנחנו מעדיפים שתהיה לנו את כל הסמכות בתכנון עירוני, ולא צריך את הוועדה המחוזית ולא את הולחו"ף'".

 

עו"ד דב חנין, שפרש לא מכבר מהכנסת וכיהן בעבר כחבר מועצת עיריית תל אביב-יפו, מביע פליאה על המהלך של העירייה. "יש טעם לפגם בכך שלא התקיים דיון בוועדה המקומית, ולא ניתנו הנחיות לייעוץ המשפטי כיצד לנהוג", הוא אומר, "גם בגלל הזמן שעבר, גם בגלל השתנות הנסיבות כגון עמדת מינהל התכנון שלא הייתה ידועה בשעתו, וגם בגלל העובדה שיש הרכב חדש לוועדה המקומית. יש בזה בעייתיות גדולה, וזה מעלה סימני שאלה כבדים כיצד התקבלה החלטה כזו".

 

מיטל להבי ממהרת למשחקי הכס

 

סגנית ראש עירייה נוספת שהפנתה את גבה לציבור היא מיטל להבי, ראש סיעת מרצ. גם היא, כמו הראל, הצטרפה בחודשים האחרונים למערכת הבחירות למאבק המתוקשר נגד מגדלים בכיכר אתרים. יש להזכיר, כי לפני ארבע ארבע שנים הצביעה להבי בעד תוכנית המגדלים, ולפני שנתיים היא גם תמכה במכירת חלקה של העירייה בחניון כיכר אתרים, אך עם פתיחת שנת הבחירות התעוררה והזדרזה לצאת נגד התוכנית.

 

"אני מציעה שכל ההליכים יוקפאו, שכל החומרים יוצגו בצורה שקופה, שהנושא יובא לדיון עם חברי מועצת העירייה ועל כל היבטיו התכנוניים והקנייניים", דרשה להבי בישיבת מועצת עירייה סוערת שהתקיימה לפני הבחירות. מאז, נראה כי ההצעה אינה מעסיקה אותה עוד. בדומה להראל, מאז כניסתה של להבי לקואליציה ומינויה לסגנית ראש העירייה בשכר, גם היא לא מראה עניין או מנסה להגיע להישג ציבורי בנושא כיכר אתרים – הפרויקט המשמעותי ביותר הנמצא כיום על שולחן הדיונים בעיר.

 

מבקשה של Xnet לקבל את התייחסותה לתמיכת העירייה בערר היזמים, התחמקה להבי בהודעת ווטסאפ: "המפגש מסתיים ב-20:30 ואני רצה לחברה להקרנה של משחקי הכס". היא הציעה לפנות ל"חברים שהאג'נדה שלהם בעניין הייתה בלב הקמפיין שלהם".

 

ציפי ברנד מבקשת דיון נוסף

 

ציפי ברנד, סגנית ראש העירייה מסיעת "רוב העיר" (תל אביב-יפו היא שיאנית ארצית במספר סגני ראש העירייה בשכר), מתנגדת להגשתה של עמדת העירייה ללא דיון מסודר בוועדה המקומית לתכנון ולבנייה.

 

לא רלוונטי, לטענתה של ברנד, להסתמך על החלטת ועדה מלפני ארבע שנים, מאחר שחברים בוועדה התחלפו בינתיים בחברים חדשים שמתנגדים למגדלים בכיכר אתרים, ואחרים שינו את דעתם.  "בחודשים האחרונים, וביתר שאת מאז החלטת הוולחו"ף, עובדים צוותי התכנון על מסמך מדיניות החופים העירוני, העתיד לחשוף מידע ונתונים חדשים בפני חברי המועצה. כמו כן, העירייה עומדת לבצע בעתיד הליך שיתוף ציבור משמעותי ביחס לכיכר אתרים", אומרת ברנד.

 

בעמותת התושבים שמתנגדים לתוכנית טוענים, כי את תמיכת העירייה ביזמים אפשר למצוא לא רק בוועדות התכנון ובבתי המשפט, אלא ממש בשטח הכיכר: באי-טיפול במפגעים, בהתעלמות מפסיקת בית משפט על מחסום חניה לא חוקי שיש לסלקו, בהמשך הזוהמה השוררת שם, בהתעלמות מפלישה לשטחי ציבור במתחם, ובאי-אכיפה של עבירות על חוקי תכנון ובנייה. בשונה ממקומות אחרים בעיר, מדגישים התושבים, דווקא בכיכר אתרים בחרה העירייה להעלים עין ולהמשיך בהזנחה הממושכת של האזור.

 

תגובת העירייה: שאלה משפטית

 

"עניינו של הערר הינו ההוראות הרלוונטיות לכיכר אתרים המצויות בתכנית המתאר הכוללנית תא/5000", מגיבה עיריית תל-אביב-יפו. "הוראות אלו אינן מהוות תכנון מפורט למתחם, כי אם מסגרת תכנונית מקסימלית אפשרית בלבד". התוצאה של דרישת העירייה, באופן מעשי, היא האפשרות להגיש תוכנית מפורטת לכיכר אתרים בסמכות ועדה מקומית, מבלי להזדקק לוועדה המחוזית, כדי לאפשר את השגת האישור במהירות. העירייה מוסיפה: "שאלת סמכות הוועדה המקומית הינה משפטית ובעלת השפעות רוחביות, ואינה תלויה בזהותם של חברי המועצה. אין בעמדת העירייה כדי להשליך על התכנון המפורט שטרם נדון בוועדה המקומית, וממילא אין לה השלכות לנושא שיתוף הציבור אשר מתנהל כפי שהוחלט ומחייב את העירייה".

 

מול כיכר אתרים: הצצה נדירה לתוך ''הבית המשוגע''

 

דיירי דירת הגן פותחים את ביתם (צילום שירן כרמל)
דיירי דירת הגן פותחים את ביתם (צילום שירן כרמל)

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד