תעשו בגדים ותשתקו: המעצבים שהסתבכו בעקבות הערות גזעניות

הסערה סביב דולצ'ה & גבאנה היא רק מקרה אחרון של מותג אופנה שיורק לבאר לקוחותיו. מאנטישמיות ועד שמנופוביה – האמירות המקוממות מאחורי הבגדים היפים

איתי יעקב

|

22.11.18 | 13:41

ההתבטאויות האנטישמיות עלו למעצב בפיטורים מהמותג כריסטיאן דיור ונישול מהמותג הנושא את שמו. ג'ון גליאנו ב-2008 (צילום: :Chris Moore/GettyimagesIL)
ההתבטאויות האנטישמיות עלו למעצב בפיטורים מהמותג כריסטיאן דיור ונישול מהמותג הנושא את שמו. ג'ון גליאנו ב-2008 (צילום: :Chris Moore/GettyimagesIL)
"אני שונא אנשים מכוערים, הם מאוד מדכאים". קרל לגרפלד (צילום: :Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
"אני שונא אנשים מכוערים, הם מאוד מדכאים". קרל לגרפלד (צילום: :Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
האם פנטזיה היא רק במידות של ג'יג'י חדיד? התצוגה של ויקטוריה'ס סיקרט (צילום: :Noam Galai/GettyimagesIL)
האם פנטזיה היא רק במידות של ג'יג'י חדיד? התצוגה של ויקטוריה'ס סיקרט (צילום: :Noam Galai/GettyimagesIL)
בסין קוראים לסגירת חנויות המותג. דולצ'ה & גבאנה
בסין קוראים לסגירת חנויות המותג. דולצ'ה & גבאנה

את השבוע הזה לא ישכחו במהרה בבית האופנה דולצ'ה & גבאנה. שורה של החלטות שגויות, התבטאויות גזעניות, ניהול משבר כושל ומיליארד סינים זועמים – הביאו לביטולה של תצוגת האופנה החגיגית שהיתה אמורה להתקיים ביום רביעי האחרון בשנגחאי, ולקריאות לסגירת החנויות של המותג בסין.

 

הסיבה לכעס נעוצה בשיחת צ'ט שניהל מעצב ומייסד החברה סטפנו גבאנה, הידוע באמירותיו הבוטות, עם לקוחה בשם מיכאלה טרנובה, שפורסמה בעמוד האינסטגרם "דיאט פראדה", המבקש לחשוף את הצביעות של ענף האופנה. גבאנה טען כי חשבון האינסטגרם שלו נפרץ, אך הנזק כבר נעשה. הסלבריטאים ביטלו את הגעתם, משרד התרבות הסיני זעם, הדוגמניות עזבו את המקום, ולבסוף התצוגה בוטלה.

 

ברשת מיהרו להגיב לאמירות המוכחשות של סטפנו גבאנה

 

מאז לא מפסיקים להתפרסם דיווחים על דולצ'ה & גבאנה בסין, ובהם תמונות של לקוחות מנגבים אסלה בבגדי המותג, שורפים צעיפים ותיקים בשווי אלפי דולרים ומפגינים בכניסה לחנויות המותג בסין ובאיטליה. בנוסף דווח כי תשעה אתרי מכירות מקוונים במדינה הורידו את מוצרי החברה מהמדפים, כמו גם האתרים הבינלאומיים נט-א-פורטה ומר פורטר, תוך הפצת שמועות על עזיבתו של גבאנה את המותג שייסד בשנת 1985 עם שותפו דומניקו דולצ'ה.

 

עימותים באינסטגרם. רוברטו קוואלי (צילום: Fulvio De Filippi/GettyimagesIL)
  עימותים באינסטגרם. רוברטו קוואלי(צילום: Fulvio De Filippi/GettyimagesIL)

   

  ענף האופנה נוטה לייצר תדמית זוהרת עם בגדים יפים ומפורסמות נוצצות, אך אמירות גזעניות או מלאות שנאה הן לא עניין שכיח בו. רק השבוע פורסמו התבטאויות פוגעניות של המעצב רוברטו קוואלי בן ה-78 כלפי הבלוגרית קיארה פראני, שחרגו הרבה מעבר לגבולות הטעם הטוב. קוואלי הגיב על תמונה של פראני בהלבשה תחתונה לקידום המותג אינטימיסימי וכתב: "מי את חושבת שאת בכלל, את מכונת כסף בלבד. אין שום ספונטניות ואהבה במה שאת עושה", ומאוחר יותר מחק את התגובה. בתגובה נוספת תקף את פראני שהפכה לאם במרץ השנה: "לא הנקת את הילד שלך, כי חששת שזה יהרוס את החזה שלך!"

   

  האם ללקוחות נמאס ממעצבי אופנה שפולטים רעל בלי להתנצל? הנה כמה דוגמאות מהשנים האחרונות, שמוכיחות כי לפעמים חייהם ומותם של מותגים ביד הלשון.

   

  ויקטוריה'ס סיקרט נגד טרנסג'נדריות ומידות גדולות

  בזמן שכולם תוהים האם סטפנו גבאנה יעזוב את המותג שייסד עם שותפו העסקי ובן זוגו לשעבר דומניקו דולצ'ה – בוויקטוריה'ס סיקרט גילו מנהיגות עסקית. מנכ"לית החברה ג'אן סינגר התפטרה מתפקידה בשבוע שעבר, לאחר ביקורת שנשמעה בעקבות הצהרות שנויות במחלוקת שאמר בראיון למגזין ווג מנהל חטיבת השיווק של החברה אד ראזק, כי אין למותג רצון לשלב בעתיד דוגמניות טרנסג'נדריות ודוגמניות למידות גדולות. "התצוגה היא פנטזיה, ספיישל בידורי של 42 דקות", אמר, "ניסינו בעבר להפיק ספיישל טלוויזיוני לדוגמניות במידות גדולות בשנת 2000, אבל אף אחד לא התעניין. אף אחד עדיין לא מתעניין".

   

  רגע אחרי התצוגה של המותג, מנכ"לית ויקטוריה'ס סיקרט ג'אן סינגר התפטרה מתפקידה עקב הביקורת הציבורית (צילום: Dimitrios Kambouris/GettyimagesIL)
   רגע אחרי התצוגה של המותג, מנכ"לית ויקטוריה'ס סיקרט ג'אן סינגר התפטרה מתפקידה עקב הביקורת הציבורית(צילום: Dimitrios Kambouris/GettyimagesIL)

    

   בעידן של רבגוניות ופתיחות – מדומיינת ברובה, חשוב להדגיש – בענף האופנה, דבריו של ראזק נשמעו צורמים. בעקבות הדברים הופנתה ביקורת כלפי המותג בקרב גולשות, דוגמניות החברה וידוענים, ובראשן הזמרת ריהאנה שתמכה במחאה. מלאכית המותג קנדל ג'נר, שאביה הוא אישה טרנסג'נדרית, פרסמה בסטורי שלה באינסטגרם תמונה של סיכה עם הכיתוב "Celebrate Trans Women", ודוגמנית הפלאס סייז טס הולידיי צייצה בטוויטר: "מי צריך את ויקטוריה'ס סיקרט בכלל? הם מעולם לא תמכו בנשים גדולות, ועכשיו הם מנסים לזלזל באחיותיי הטרנסיות? נשקו את התחת השמן שלי".

    

   ג'ון גליאנו נגד יהודים

   יותר משבע שנים עברו מאז שפרשת ג'ון גליאנו ואמירותיו האנטישמיות הסעירה את עולם האופנה והובילה לפיטוריו מהמותג כריסטיאן דיור ונישולו מהמותג הנושא את שמו. העלילה בקצרה: גליאנו צולם מגדף זוג בבית הקפה לה פרל בשכונת המארה בפריז, תוך שהוא מטיח באישה אמירות כמו "את יהודייה מלוכלכת, כל היהודים מכוערים" ו"את זונה יהודייה". גליאנו החליט לשקם את עצמו בעזרת חבריו בענף האופנה, ובראשם עורכת ווג אמריקה אנה ווינטור. הוא פנה לגמילה מסמים ואלכוהול, וחזר לעבוד, תחילה עם המעצב אוסקר דה לה רנטה ובשלוש השנים האחרונות הוא משמש כמנהל האמנותי של בית האופנה מייזון מרג'יאלה. בין הגורמים שניסו להחזירו למוטב היתה גם לאה פרץ, ראש המחלקה לאופנה בשנקר, שהזמינה את המעצב לכיתת אמן במחלקה – מהלך שבוטל על ידי חבר הנאמנים של בית הספר.

    

   שיקם את תדמיתו באופן חלקי על ידי גמילה מסמים ואלכוהול. גליאנו כיום (צילום: :Dimitrios Kambouris/GettyimagesIL)
    שיקם את תדמיתו באופן חלקי על ידי גמילה מסמים ואלכוהול. גליאנו כיום(צילום: :Dimitrios Kambouris/GettyimagesIL)

     

    קרל לגרפלד נגד כל העולם

    שורת האמירות הבוטות שפלט מעצב האופנה קרל לגרפלד לאורך השנים, יכולה למלא ספר עב כרס. ברשימת הנפגעים: כולם. מי למשל? קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, נשים מלאות ("אף אחד לא רוצה לראות נשים עגלגלות"), איב סן לורן, השחקנית מריל סטריפ, ואנשים מכוערים ("אני שונא אנשים מכוערים, הם מאוד מדכאים", אמר המעצב בראיון לניו יורק טיימס ב-2015).

     

    העלבונות שמטיח קרל לגרפלד לא פגעו במכירות. תצוגה של שאנל (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
     העלבונות שמטיח קרל לגרפלד לא פגעו במכירות. תצוגה של שאנל(צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)

      

     יש כאלה הרואים בהתבטאויות הפוגעניות של לגרפלד בן ה-85, המשמש כמנהל אמנותי לבתי האופנה פנדי, שאנל ולמותג הנושא את שמו, קפריזה חיננית באווירת "האמן המשוגע". הוא עצמו מעולם לא טרח להתנצל עליהן. במקרה שלו, נראה כי הן גם לא פגעו במאומה במכירות של בתי האופנה שבהם הוא עובד, ולא בכדי הוא כונה יותר מפעם אחת האפיפיור של תעשיית האופנה, שהולכת אחריו בעיניים עצומות ובאמונה שלמה.

      

     לא טורח להתנצל. לגרפלד (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
      לא טורח להתנצל. לגרפלד(צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)

       

      דונה קארן נגד נשים

      "אנחנו רואים את כל מה שקורה כיום בעולם ואיך נשים מתלבשות ומה הן מבקשות דרך האופן שבו הן מציגות את עצמן. מה הן מחפשות? צרות". הציטוט הזה שייך למעצבת האופנה דונה קארן, שלאורך שנים הלבישה נשים רבות תוך שהיא מפריחה לאוויר מילים גבוהות על העצמה נשית, חוזק, כוח, שוויון וניו אייג' ברוח הקבלה.

       

      מאשימה את הקורבן? דונה קארן (צילום: Theo Wargo/GettyimagesIL)
       מאשימה את הקורבן? דונה קארן(צילום: Theo Wargo/GettyimagesIL)

        

       קארן היא חברה קרובה של מפיק הקולנוע הארווי ויינשטיין, שעומד בימים אלה למשפט בגין אונס ותקיפות מיניות, והציטוט הזה נאמר בתגובה לפרסום הטענות נגדו בשנה שעברה. הגולשים ברשת, כמובן, לא נשארו חייבים ותקפו את המעצבת. "הקדשתי את חיי למען קידום נשים, להלבשה ולדאגה לצרכיהן, להעצמה שלהן ולקידום זכויות שוות עבורן", היא מיהרה להתנצל, "אני מאמינה שהטרדות מיניות אינן מקובלות וחובה לשים להן סוף אחת ולתמיד. אני מתנצלת בפני כל מי שנפגעה מדבריי, ובפני כל מי שאי פעם נפלה קורבן להטרדה מינית".

        

       אברקרומבי אנד פיץ' נגד שמנים

       לפני חמש שנים היה זה מותג האופנה האמריקאי אברקרומבי אנד פיץ' שחטף לא מעט ברשתות החברתיות. מנכ"ל החברה מייק ג'פריס טען כי הוא "לא רוצה אנשים גדולים ושמנים בחנויות שלי, אלא אנשים יפים בלבד" – אמירה שבתקינות הפוליטית בארצות הברית, עלתה למותג לא מעט כסף, עם ירידה במכירות וצמצום חנויות. ג'פריס התנצל על דבריו וביקש סליחה מהצרכנים, אולם נראה שמאז ירדה קרנו של המותג.

        

       "לא רוצה אנשים גדולים ושמנים בחנויות שלי, אלא אנשים יפים בלבד". אברקרומבי אנד פיץ'
        "לא רוצה אנשים גדולים ושמנים בחנויות שלי, אלא אנשים יפים בלבד". אברקרומבי אנד פיץ'
         

         

        אוליאנה סרגיינקו נגד שחורים

        אשת האוליגרך לשעבר אוליאנה סרגיינקו, לקוחת זהב של בגדי הוט קוטור שהפכה למעצבת אופנה בעצמה, נקלעה בינואר השנה לסקנדל סביב גזענות. הכול החל כשחברתה הטובה, הבלוגרית הרוסייה מירוסלבה דומה, שיתפה בסטורי שלה באינסטגרם הזמנה לתצוגה של המעצבת, עם כיתוב בכתב ידה של סרגיינקו: "לכושית שלי בפריז" (To my niggas in Paris). מכיוון שמדובר בשיח בין שתי נשים לבנות ופריבילגיות, ולא בין שני ראפרים שחורים שמכנים את עצמם "כושים" – ענף האופנה סימן מיד את השתיים כגזעניות, כולל הדוגמנית נעמי קמפבל שתקפה אותן בחשבון האינסטגרם שלה. סרגיינקו ודומה הבינו את המשבר והתנצלו מיד.

         

        התנצלה מיד. אוליאנה סרגיינקו (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
         התנצלה מיד. אוליאנה סרגיינקו(צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)

           

         דולצ'ה & גבאנה לא רק נגד סין

         ההתבטאויות האחרונות של סטפנו גבאנה מצטרפות לשלל אמירות פוגעניות ומיזוגיניות של המעצב, לרוב כלפי נשים מפורסמות ומצליחות. על סלינה גומז כתב שהיא "מכוערת", על שמלת הכלה של קיארה פראני כתב שהיא "זולה", ודוגמנית העל קייט מוס זכתה ממנו לתגובה המינימליסטית "לא". בעוד הפעם טענו במותג כי חשבון האינסטגרם של המעצב נפרץ השבוע, בפעמים הקודמות הוא לא טרח להתנצל אלא עמד מאחורי אמירותיו.

          

          

          

          

         ואיזה מותגים העדיפו להסתכסך דווקא עם סמלים דתיים?

         לפני הניקאב של הודיס: המותגים שבעטו בדת כדי למכור אופנה. לחצו על התמונה לכתבה המלאה
         לפני הניקאב של הודיס: המותגים שבעטו בדת כדי למכור אופנה. לחצו על התמונה לכתבה המלאה

          

          

          
         הצג:
         אזהרה:
         פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד