>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

לאחר חודשיים וחצי של המתנה, פסק היום בית המשפט בפריז כי מעצב האופנה ג'ון גליאנו נמצא אשם באנטישמיות וגזענות – עברה פלילית בצרפת אשר עונשה עלול להגיע עד חצי שנת מאסר וקנס של 22,500 יורו. גליאנו עצמו לא נכח באולם בעת הקראת גזר הדין, שבו קבעו שלושה שופטים כי עליו לשלם רק קנס על תנאי בסכום של 6,000 יורו ואת הוצאות המשפט.

פסק הדין מתייחס כמובן לתקרית שאירעה ב-24 בפברואר, אז תקף מעצב האופנה מילולית זוג צרפתי שישב בבית קפה לה פרל בפריז. גליאנו השתמש בקללות אנטישמיות אשר יצרו סערה תקשורתית, שרק התגברה כמה ימים מאוחר יותר כשפורסמו צילומי וידאו סלולאריים שלו מצהיר "אני אוהב את היטלר" ומטיח קללות גזעניות בשתי נשים. במשפט התנצל גליאנו, אך לא הודה באשמת אנטישמיות וטען כי היה שרוי במצב נפשי מעורער וסבל מהתמכרות לאלכוהול וכדורים. לאחר החלק הראשון של הדיונים אשפז המעצב את עצמו במכון גמילה בארצות הברית.

קמפיין הבושם של גליאנו. מוצריו ירדו מהמדפים בישראל
קמפיין הבושם של גליאנו. מוצריו ירדו מהמדפים בישראל

למרות שגזר דינו של גליאנו נראה קל מדי, ניתן לטעון כי לעונשו האמיתי דואגת דווקא תעשיית האופנה. כידוע, בעקבות הפרשה פוטר מעצב האופנה מתפקידו כמנהל הקריאטיבי של בית דיור, כמו גם מהמותג הנושא את שמו. הקהל הישראלי אף הרשיע אותו עוד לפני תום ההליכים והצביע בארנק, מה שגרם להורדה של מוצרי המעצב מהמדפים בארץ.

צוות העיצוב של דיור מחליף את גליאנו בסיום תצוגת החורף של בית האופנה (צילום: gettyimages)
צוות העיצוב של דיור מחליף את גליאנו בסיום תצוגת החורף של בית האופנה (צילום: gettyimages)

שבוע האופנה שנפתח היום בניו יורק מוכיח סופית כי עולם האופנה ממשיך היטב גם בלי גליאנו, והשמועות המתגברות על מינוי מעצב האופנה מארק ג'ייקובס לתפקיד המנהל הקריאטיבי החדש של דיור רק מוסיפות לכך.