יומן קריאה

חמש שאלות לסופרת שלומית כהן אסיף: "בעצם רציתי להיות זמרת"

בכל יום קורה לה משהו מרגש, היא רוצה להיות וונדי האמיצה ויש לה בתוכה ילדה קטנה שעוזרת לה לכתוב. חמשיר ספרותי עם שלומית כהן אסיף, שפרסמה 70 ספרים

מיה מיטבפורסם: 31.10.18 08:26
שלומית כהן אסיף: "אני כותבת לילדה שלומית הקטנה ועושה זאת איתה" (צילום: יעל-שחר שריד, cc)
שלומית כהן אסיף: "אני כותבת לילדה שלומית הקטנה ועושה זאת איתה" (צילום: יעל-שחר שריד, cc)
שלומית כהן אסיף. מתוך קונצרט עם אורית וולף (צילום: יואל לוי)
שלומית כהן אסיף. מתוך קונצרט עם אורית וולף (צילום: יואל לוי)

"אני שלומית כהן-אסיף, אישה קטנה, נמוכה, מרכיבה משקפיים. הייתי החנונית של הכיתה. אני כותבת שירים, סיפורים ואגדות לילדים. פרסמתי 70 ספרים. באמת, זהו המספר, כמו המדינה". השבוע זכיתי לפגוש באופן וירטואלי את המשוררת וסופרת הילדים עטורת הפרסים, שלומית כהן-אסיף. זה היה מפגש מרגש עבורי, מכיוון שגם אני, כמו רבים מילדי ישראל, גדלתי על שיריה וסיפוריה ואף הקראתי אותם לילדיי. בסיום ההתכתבות אף העזתי לשלוח לה שיר קצר משלי, וכך גלגלתי אליה את ההתרגשות, כי המחווה והשיר נגעו ללבה.

 

הספר האחרון שפרסמה שלומית הוא "נשיקה בכיס ועוד נשיקה" (ספריית פועלים. זוהי הרחבה של ספרי הקודם "נשיקה בכיס"). הספר מכיל שירי חברות, אהבה ונשיקות והרבה לבבות, כמו השיר "בתוך הלב":

 

בתוך הלב שלי, יש עוד לב,

בפנים עוד לב, ועוד לב.

בלב הכי קטן, יש נקודה.

מישהו נגע בה, והיא רעדה.

 

1. איזה ספר אהבת והשפיע עליך כילדה?

הספר שהכי הכי אהבתי כילדה הוא פיטר פן. עשרות פעמים קראתי אותו. עד היום אני משאירה מדי פעם חלון פתוח, אולי אולי פיטר יעוף אלי ויזמין אותי למסע דמיוני.

 

2. אם היית דמות מסיפור – מי היית רוצה להיות?

הייתי רוצה להיות וונדי של פיטר פן. תמיד קנאתי באומץ שלה ובדמיון שלה.

 

עם שיר ברחוב (צילום: אלבום פרטי)
  עם שיר ברחוב(צילום: אלבום פרטי)

   

  3. מה התגובה הכי מרגשת שקיבלת מילדים על ספרייך?

  בכל יום קורה משהו מרגש. ילדה חולה במחלה קשה ביקשה שאבוא לקרוא לה שירים וסיפורים משלי. היא אמרה לי שהשירים שלי מרגיעים ומנחמים. תקופה ממושכת ביקרתי אצלה, ולפעמים קראתי לה בטלפון ועזרתי לה להירדם. היום הילדים כותבים פחות מכתבים. יש יותר אי-מיילים והודעות בפייסבוק. לפעמים משאירים לי מכתבים בשני בתי קפה שאני יושבת בהם בקביעות.

   

  4. האם את כותבת לילדה שהיית פעם או לילדים של ימינו?

  אותו כאב גדילה קיים אצל הילדים של פעם ושל עכשיו. אני כותבת לילדה שלומית הקטנה ועושה זאת איתה. היא עוזרת לי לכתוב - עוצמת לי את העיניים ומובילה אותי. רק בזכות הילדה הזו אני סופרת.

   

  5. כשהיית ילדה – מה רצית לעשות כשתהיי גדולה?

  כשהייתי קטנה רציתי להיות זמרת, לחבק גיטרה, לנגן ולשיר. חשבתי שיש לי קול יפה. מתברר שאני בכלל מזייפת. למזלי, רבים משירי מולחנים ומושרים וזה מפצה אותי. יהורם גאון שר 50 שירים שלי, וגם אריק אינשטיין, יוני רכטר ומיקי גבריאלוב.

   

  שיר שאני אוהבת במיוחד את הלחן והביצוע שלו, הוא השיר: ״דגלי״, שהלחין יוני רכטר ושר אריק איינשטיין. גם הילדים אוהבים מאוד את הסרטון הזה. הנה הוא: 

   

   

  המלצות לספרי ילדים:

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  כותבת לילדים ולנוער ('אמא, מה זה עושה?׳ ו"אני רוצה את המוצץ שלי!" בהוצאת דני ספרים, סדרת 'הבלוגר' בהוצאת כתר), נשואה ואמא לשלושה בנים. מאז ומתמיד אהבתי לקרוא. אני רואה חשיבות, אחריות וזכות גדולה בהעברת האהבה הזו לדור הבא, אם בכתיבה, בשעות סיפור או בהרצאות בבתי הספר. אומרים שילדים היום לא קוראים, שיש להם הסחות דעת, והפרעות קצב, וריבוי מסכים, ומשחקי מחשב, ומיליון חוגים, ושיעורים... אני מאמינה שקריאת ספרים היא חלק מבריאות הנפש, וחוויה מדהימה לחלוק עם אהובינו הקטנים.