נכון או לא נכון? אם לא ניתן לפעוט לישון צהרים, הוא יישן יותר בלילה

הורים אוספים הרבה מיתוסים לגבי שנת ילדים ותינוקות. למשל, "אם נתיש את הילד כל היום הוא לא יקום בלילה". סיגל פולר, יועצת שינה, מזהירה: בדיוק להיפך!

סיגל פולרפורסם: 26.04.18 11:01
יש שלב של עייפות שכשמגיעים אליו - כבר קשה מאוד להירדם (צילום: Shutterstock)
יש שלב של עייפות שכשמגיעים אליו - כבר קשה מאוד להירדם (צילום: Shutterstock)

הילד שפוך, גמור, רק רוצה שתתנו לו לישון, אבל אתם מחליטים שיותר חשובה לכם שנת הלילה ומשאירים אותו ער במקום שנת צהרים. ברור לכם שאם הוא יהיה ממש עייף הוא יישן יותר בלילה. האם התיאוריה הזו אכן נכונה? או למשל, כשאתם מחליטים למשוך אותו בלילה "רק" בשעה איחור כדי שלא יתעורר מוקדם? אם ניסיתם, אתם בטח כבר יודעים שלא רק שזה לא עובד, אלא זה גם גורם לתוצאה הפוכה. הרבה יותר קשה לילד להירדם, השינה לא רציפה והפלא ופלא גם הבוקר לא מגיע בשעה מאוחרת יותר בדרך כלל.

 

לטורים הקודמים של סיגל:

   

יותר עייפים - יותר קשה להירדם

תינוקות וילדים שעדיין ישנים במהלך היום, זקוקים לשינה הזאת. ככל שיקבלו אותה בזמן המתאים להם וישנו טוב יותר, כך שנת הלילה תהיה איכותית וטובה יותר. בניגוד אלינו, המבוגרים, אצל ילדים המנגנון הוא הפוך - ככל שהם יותר עייפים יהיה להם קשה יותר להירדם והם יחוו יותר יקיצות במהלך הלילה, כך שבפועל אתם בעצם יורים לעצמכם ברגל. אצל ילדים, שינה מעודדת שינה. לכן, תנו לילדים את השינה לה הם זקוקים במהלך היום ותראו איך הלילה משתפר בעקבות כך (בהנחה כמובן שאין גורמי תלות שמעוררים את הילד בלילה).

 

שלא יגיע להיפר

ילד שנמצא בעייפות יתר מגיע להיפר. אצל תינוקות זה הרבה פעמים בא לידי ביטוי בבכי והתנגדות לשינה. קשה להם "לכבות" את עצמם, הם נלחמים בשינה (כמו שניתן לראות בסרטון למטה) ולא מצליחים להיכנס למצב רגוע יותר ממנו יצליחו להירדם ולכן נראה הרדמות מלוות בבכי או השתוללות (תלוי בגיל הילד כמובן) וגם כשכבר יצליחו להירדם, יהיה קשה יותר לצלול לשינה העמוקה ונחווה יקיצות עד שהיא תקרה.

 

 

הקשיבו למה שהתינוק מבקש

אני אישית לא אוהבת לעבוד עם שעון וחלונות שינה. אני חושבת שכל תינוק הוא שונה, יש לו את הטמפרמנט שלו, את הקצב שלו ואת רמות העייפות. ומעל הכל, חשוב להסתכל עליו, לראות מתי הוא עייף ומבקש לישון. כבר מגיל צעיר הם יודעים לבקש. אנחנו רק צריכים להיות עירניים ולזהות זאת. סימני עייפות הם אחד הדברים המרכזיים שעוזרים לנו בזיהוי. הם כוללים בעיקר שפשוף עיניים, גירוד באוזניים וגבות מאדימות. שימו לב ששלב הבכי הוא כבר מעט מאוחר מדי וכנראה אומר שפספסנו סימנים קודמים לו.

 

אל תוותרו על טקס שינה

מרגע זיהוי סימני העייפות, האידיאל הוא שהתינוק יהיה במיטה תוך חצי שעה. אני ממליצה בחום לעשות טקס שינה (כן, גם ביום), להנמיך מעט את הגירויים טרם הכניסה למיטה, בצורה שתאפשר לתינוק להיכנס לשינה בצורה רגועה ובטוחה יותר, מכיוון שהוא יודע למה לצפות ומה הולך לקרות הלאה.

 

סימני עייפות

כשעובדים לפי סימני העייפות, אתם בעצם קוראים את התינוק שלכם ואת האיתות שלו אליכם. הוא נכנס לשינה בזמן האידיאלי עבורו ולא לפי שעון או איזו טבלה גנרית שלא בהכרח מתאימה לו. הוא יצליח להירדם טוב יותר וכך גם להגיע מוכן יותר לשנת הלילה. עייפות יתר היא לא הפתרון לבעיות השינה שלכם ולקושי שאתם חווים בהרדמות ובלילות, אלא בדיוק להיפך. לעתים קרובות זו הבעיה המרכזית וברגע שמטפלים בה ומכניסים את הילד לשינה בזמן המתאים לו מבלי לדלג על תנומות או מושכים אותו עוד כדי שיצבור עייפות, אתם מוצאים את עצמכם עם ילד שישן טוב יותר וללילות רצופים.

 

שינה ללא תלות

כמובן, שבמקביל לכל זאת צריך לוודא שהילד נרדם באופן עצמאי, ללא תלות בגורמים חיצוניים. תלות כזו יכולה לגרום ליקיצות בפני עצמן בלילה, כי הוא צריך את אותה עזרה חיצונית כדי להחזיר את עצמו לישון. 

 

מאחלת לכם לילות רצופים ושינה איכותית וטובה.

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

סיגל פולר, יועצת שינה מוסמכת בשיטת "לילה טוב" ואמא לתומאס.

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יועצת שינה מוסמכת בשיטת "לילה טוב" - מענה תמידי ומיידי לבכי ומלווה משפחות לאחר לידה (פוסט פארטום דולה). חושבת שבכי של תינוק הוא השפה שלו ודרכו היחידה לתקשר עם העולם ולכן יש להיענות לו ולהיות שם עבורו בכל פעם שהוא זקוק לכם.

נשואה לליאור ואמא לתומאס, שבזכותו ובזכות המון לילות לבנים והרדמות מורטות שיער הגעתי לאיפה שאני עכשיו. מאמינה בהעצמת ההורים, חיזוק האינטואיציה שלהם ומתן כלים להתמודדות עתידית.