בכי, צעקות, כעס ותסכול? כך תהפכו את שעת ההשכבה לזמן קסום ונעים

אצל הורים רבים הביטוי "טקס שינה" מתחבר להרבה עצבים וכעסים. סיגל פולר, יועצת שינה, מלמדת אתכם איך להפוך את הזמן הזה לרגעים שהכי תאהבו ביממה

סיגל פולרפורסם: 12.02.18 07:51
שעות ההרדמה האידיאליות לתינוקות וילדים הן בין 18:30 ל-20:00. מרגע שראיתם שהילד מתחיל לאותת על עייפות או שהגיעה השעה לישון, אני ממליצה להתחיל ולהפחית את הגירויים (צילום: Shutterstock)
שעות ההרדמה האידיאליות לתינוקות וילדים הן בין 18:30 ל-20:00. מרגע שראיתם שהילד מתחיל לאותת על עייפות או שהגיעה השעה לישון, אני ממליצה להתחיל ולהפחית את הגירויים (צילום: Shutterstock)

יום המשפחה בפתח ואין דבר יותר מתאים בעיני לכתוב עליו מאשר הזמן הקסום והאהוב עלי - טקס השינה. קסום ואהוב? אני מניחה שהרבה הורים מרימים גבה בשלב זה ולא מבינים על מה אני מדברת. בהרבה בתים אליהם אני מגיעה לייעוץ שינה, טקס השינה הוא זמן של עצבים, בכי, כעס ותסכול. הילד מתנגד, ההורים מבקשים שוב ושוב, פיפי אחרון, עוד שלוק מים, אולי עוד סיפור, מלחמת התשה קלה ואז בסוף, בתקווה, הוא נרדם, אתם גמורים והערב הלך.

 

אז מה יש לך כל כך לאהוב בזמן הזה, אתם שואלים? אצלי זה מתנהל אחרת לחלוטין. זמן איכות נטו שלי או של בעלי עם הילד. הוא מספר לנו מה עבר עליו היום בגן, מתרפק, מחבק ומנשק, סיפור, נשיקת לילה טוב ומתראים בבוקר. נשמע כיף, לא? אז הכתבה הזו בדיוק בשבילכם.

 

גם סוג של טקס שינה (צילום: Shutterstock)
  גם סוג של טקס שינה(צילום: Shutterstock)

   

  זמן רגוע בכניסה לשינה

  למה בכלל צריך טקס שינה? הטקס מסמן לילד שהיום הסתיים והלילה מתחיל. רוטינה קבועה שחוזרת על עצמה בכל ערב, מפחיתה אי וודאות וניתנת לקיום כבר אצל תינוקות קטנטנים. מטרת הטקס היא לצמצם את הגירויים ולאפשר כניסה רגועה ושלווה לשינה. טקס שינה יכול לקצר מאוד את משך ההרדמה ולהפוך אותה לנעימה יותר.

   

  אני חסידה של השכבת תינוקות וילדים לפי סימני עייפות ולא לפי השעה בשעון, אך חשוב לציין ששעות ההרדמה האידיאליות לתינוקות וילדים הן בין 18:30 ל-20:00. מרגע שראיתם שהילד מתחיל לאותת על עייפות או שהגיעה השעה לישון, אני ממליצה להתחיל ולהפחית את הגירויים. אם מדובר בתינוק אז לצמצם מעט את כמות המשחקים מולו ולאפשר לו להירגע מעט. ואם הילדים גדולים יותר, אז לכבות מסכים ולתת זמן רגוע עד הכניסה לשינה.

   

  טקס השינה הוא סדר הפעולות הקבוע עליו אתם חוזרים בכל ערב. הוא יכול להתחיל עם מקלחת, אך לא חובה. לאחר מכן כניסה לחדר מואר עם אחד ההורים. כלומר, ההורה השני נפרד ללילה טוב עוד מחוץ לחדר השינה, הלבשה והתארגנות לשינה, תוכן כלשהו בהתאם לגיל: לתינוקות אפשר דקלום קצר, שיר ערש ולגדולים יותר סיפור לבחירתם, שיתוף מהיום שלהם או כל פעילות מרגיעה אחרת שתבחרו. בשלב האחרון הניחו את הילד במיטה, תנו נשיקה וחיבוק ללילה טוב וכבו את האור (כמובן שאם הילד צריך את עזרתכם כדי להירדם, הישארו בחדר ועזרו לו, אך הטקס בפני עצמו יכניס אותו לאווירת שינה ורוגע ויעזור בתהליך ההירדמות).

   

  טקס כפול

  אם יש יותר מילד אחד בבית ניתן כמובן לעשות טקס שינה משולב. זה מאוד תלוי בגילאים ובשעות ההשכבה של הילדים. אם מדובר בתאומים או אחים צמודים אני ממליצה לערוך את הטקס באופן משותף, לקלח אותם יחד, לארגן לשינה בחדר ולבחור סיפור ששניהם אוהבים. הקפידו שזמן הטקס יהיה רגוע וללא משחקים. אחרי הסיפור, אפשרו לכל ילד זמן קצר של פרידה אישית מההורה שמשכיב אותם לישון. תשומת לב רק לו ממש לפני שנרדם, חיבוק, נשיקה ואיחולי לילה טוב אישיים.

   

  אם יש תינוק וילד גדול יותר, אז ההמלצה היא על טקסי שינה נפרדים. השכיבו קודם את התינוק, הסבירו בינתיים לגדול שאחיו הולך לישון ומיד תתפנו אליו לזמן נטו שלו. לאחר מכן נשאר זמן משחק רגוע עם האח הגדול, זמן איכות יקר מפז שלו עם אמא או אבא (או שניהם, כמובן) וכשיגיע זמנו לישון יש לערוך לו טקס שינה משלו.

   

  אני באמת חושבת שטקס שינה עושה שינוי מדהים באיכות השינה, מהירות ההירדמות והשלווה והרוגע בבית בשעות הערב. קחו את הטיפים, נסו אותם במשך כשבוע ותראו לבד את התוצאות.

   

  ישנם עוד שני סוגי טקסי שינה שיכולים לעזור לשנות היום וליקיצות בוקר מוקדמות. מוזמנים לפנות אלי לעמוד הפייסבוק או למייל ולקבל מדריך מפורט. וכמובן, אם שיניתם כל זאת ונשאר רק ללמד את הילד להירדם בעצמו, הרימו לי טלפון ואשמח להביא את השינוי גם אליכם הביתה.

   

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יועצת שינה מוסמכת בשיטת "לילה טוב" - מענה תמידי ומיידי לבכי ומלווה משפחות לאחר לידה (פוסט פארטום דולה). חושבת שבכי של תינוק הוא השפה שלו ודרכו היחידה לתקשר עם העולם ולכן יש להיענות לו ולהיות שם עבורו בכל פעם שהוא זקוק לכם.

  נשואה לליאור ואמא לתומאס, שבזכותו ובזכות המון לילות לבנים והרדמות מורטות שיער הגעתי לאיפה שאני עכשיו. מאמינה בהעצמת ההורים, חיזוק האינטואיציה שלהם ומתן כלים להתמודדות עתידית.