בגיל 21 קיבל שיחת טלפון מאדם זר בחו"ל: "נעים מאוד, אני אבא שלך"

שיר אביב ידע שאביו חי, אבל התקשה להאמין שיזכה להכיר אותו. אחרי שהקשר חודש, גילה פרטים מפתיעים. זה נגמר במוות ובחרטה עמוקה על נשיקה שלא ניתנה

זהר אליה

|

14.03.17 | 02:59

שיר אביב עם אביו קלייב מוסיקנט בטיול בדרום אפריקה. "הוא ידע שאני חייל וחשש שאם יקרה לי משהו במלחמה, הוא לעולם לא יראה אותי" (מתוך אלבום פרטי)
שיר אביב עם אביו קלייב מוסיקנט בטיול בדרום אפריקה. "הוא ידע שאני חייל וחשש שאם יקרה לי משהו במלחמה, הוא לעולם לא יראה אותי" (מתוך אלבום פרטי)
נורית אביב וקלייב מוסיקנט בחתונתם. "כשהוא הציע לי להתחתן איתו, הסכמתי, אבל לא הייתי מאושרת" (רפרודוקציה: יאיר שגיא)
נורית אביב וקלייב מוסיקנט בחתונתם. "כשהוא הציע לי להתחתן איתו, הסכמתי, אבל לא הייתי מאושרת" (רפרודוקציה: יאיר שגיא)
שיר אביב (משמאל) עם אביו קלייב ואמו נורית באחד מביקוריו של האב בארץ. "בפעם הראשונה בקושי דיברנו", אומרת האם (מתוך אלבום פרטי)
שיר אביב (משמאל) עם אביו קלייב ואמו נורית באחד מביקוריו של האב בארץ. "בפעם הראשונה בקושי דיברנו", אומרת האם (מתוך אלבום פרטי)
שיר אביב ואמו נורית, בשבוע שעבר. "לא עוזבים ככה אישה ובורחים", טוענת האם (צילום: יאיר שגיא)
שיר אביב ואמו נורית, בשבוע שעבר. "לא עוזבים ככה אישה ובורחים", טוענת האם (צילום: יאיר שגיא)

עד גיל 21 לא חשב שיר אביב שיזכה אי פעם לראות את אביו. הוא אמנם ידע שהאב בחיים וגר בדרום אפריקה, אבל מעולם לא נוצר קשר בין השניים. הכל השתנה בזכות תמונה אחת שלו, במדי צה"ל.

 

>> בואו לעמוד של Xnet בפייסבוק וקבלו את כל העדכונים החמים

 

עוד בערוץ אנשים:

 

 

"אמא שלי שאלה אותי אם אני מסכים שהיא תשלח את התמונה הזאת לקרובי משפחה של אבא שגרים בארץ", מספר אביב. "הסכמתי, ואחרי חצי שנה קיבלתי שיחת טלפון מקידומת 27, שזה דרום אפריקה. האיש בצד השני אמר לי: 'אני קלייב'. אמרתי לו: 'אם אתה קלייב, אז אני שיר, הבן שלך'".

 

איך מגיב בן שאביו מתקשר אליו לראשונה בגיל 21?

"זה היה מוזר, ולא כל כך ידעתי איך להגיב. שאלתי אותו אם יש לי סבא וסבתא מהצד שלו, ואם הוא נשוי. הוא סיפר שהוריו נפטרו, שהוא חי עם Someone - לא היה ברור אם הכוונה למישהו או למישהי - ושאין לו ילדים. זה היה ב-2006, בתקופת מלחמת לבנון השנייה, וזה מה שגרם לו כנראה להתקשר אליי: הוא ידע שאני חייל וחשש שאם יקרה לי משהו במלחמה, הוא לעולם לא יראה אותי".

 

שיר אביב, כיום בן 32, לא ידע אז שאותו משפט אגבי על someone מסתיר סוד. הוא והאב, קלייב מוסיקנט, התחילו להתכתב במיילים ובמסרונים, ואחרי שנה הגיע מוסיקנט לארץ, והבן בא לקבל אותו בשדה התעופה. דמעות לא היו שם: אביב, טיפוס מאופק, התקשה לחוש קירבה לאב שלא גידל אותו, והסתפק בחיבוק קצר. למחרת הוא ישב איתו, שמע את סיפורו, הוסיף פרטים ששמע מאמו והרכיב לאט-לאט את הפאזל של חייו.

 

שיר אביב וקלייב מוסיקנט. "הוא כל הזמן היה חולה, ולא הבנתי למה" (מתוך אלבום פרטי)
  שיר אביב וקלייב מוסיקנט. "הוא כל הזמן היה חולה, ולא הבנתי למה"

   

  עשיתי לו את המוות

   

  קלייב מוסיקנט נולד ב-1961 למשפחה יהודית בדרום אפריקה. אחרי שעלה לישראל, למד מלונאות בתדמור ועבד לפרנסתו בסניף של בורגר ראנץ' בהוד השרון. בתחילת שנות ה-80 הכיר שם את נורית אביב, תושבת העיר, מבוגרת ממנו בשנה, שהפכה לזוגתו.

   

  "כשהוא הציע לי להתחתן איתו", היא מספרת, "הסכמתי, אבל לא הייתי מאושרת. עשיתי לו את המוות. אחרי שנכנסתי להיריון, לקחתי חופש ונסעתי לאחותי לשבוע; כשחזרתי, גיליתי שהבית חצי ריק. עברתי בין החדרים וראיתי שרק הדברים שלי נשארו. התברר שקלייב שם את כל הציוד שלו במכולה, לקח את הכסף שקיבלנו לחתונה, ועלה על מטוס לדרום אפריקה".

   

  לימים סיפר מוסיקנט לבנו שהוא אהב מאוד את אשתו הטרייה ולא התכוון לנטוש אותה, אבל החיים לקחו אותו למקומות לא צפויים. האישה, מצידה, נשארה בגיל 25 חסרת כל, בהיריון, עגונה. אחרי שנתיים נמצאה במשרדי הרבנות בתל אביב בקשה לגט שהשאיר מוסיקנט,

  "אני לא כועס עליו. באחד הביקורים שאלתי אותו למה הוא לא יצר איתי קשר, והוא אמר שהוא לא רצה שאהיה תקוע בין שני עולמות – דרום אפריקה וישראל. יש לי ממנו זיכרונות טובים. הרווחתי עוד אבא"

  והשניים התגרשו. כעבור שנה הכירה אביב את גדי בלייכפלד, איש נדל"ן, בן זוגה עד היום, שגידל את שיר כבנו והביא איתה לעולם שני ילדים - נוי (27) וניר (16). הקשר עם אביו הביולוגי של שיר נותק לגמרי.

   

  האב עבד בדרום אפריקה כמנהל וכאיש שיווק בתחום המלונאות, וארבע שנים לאחר שעזב את ישראל, הכיר את יוהאנס (ג'יי-סי) ואן-ויקנס, מנהל ציי רכב, מבוגר ממנו בשמונה שנים. השניים הפכו לבני זוג ועברו לגור יחד בקייפטאון. בשנים המשותפות הראשונות שלהם ניהלו רמת חיים גבוהה, עם הרבה בילויים וטיולים ברחבי העולם, אבל בשלב מסוים זה נגמר בשל מצבו הבריאותי של ואן-ויקנס: הוא סבל מבעיות במערכת הדם שהובילו לפגיעה בעמוד השדרה, וב-1997 נעשה משותק מהחזה ומטה והחל להיעזר בכיסא גלגלים.

   

  את כל הדברים הללו סיפר מוסיקנט לבנו שיר רק כשנפגש איתו לראשונה, בישראל. "הוא אמר לי שהוא גר עם בחור בשם ג'יי-סי, שהם יחד כבר 20 שנה ושהוא רצה לספר לי את זה פנים אל פנים", מספר הבן. "אני הופתעתי מאוד, אבל לא ייחסתי לזה הרבה חשיבות. הוא אמר לי שכשהוא התחתן עם אמא שלי, הוא אהב אותה מאוד ולא חשב שהוא הומו, ושזה צץ רק בדרום אפריקה".

   

  מאז אותה פגישה התהדק הקשר בין האב לבן, והשניים קיימו ביקורים הדדיים בארצותיהם. בשלב מסוים נפגש האב גם עם נורית, גרושתו ואם בנו. "הסכמתי לזה רק אחרי כמה שנים והרבה ביקורים שלו בארץ ושל שיר בדרום אפריקה", אומרת האם. "ישבנו ארבעתנו – קלייב, שיר, גדי ואני - והוא הודה לגדי שגידל ככה את שיר. בפגישה הראשונה בקושי דיברנו, קלייב ואני. הוא מאוד השתנה, ובקושי זיהיתי אותו. לפגישה הבאה הגיעו גם אחותי, אחי וגיסי, וכולנו ישבנו, צחקנו והצגנו זה לזה שאלות שעניינו אותנו".

   

  קלייב מוסיקנט. "עסק בבניית גוף ולקח הורמונים וסטרואידים" (מתוך אלבום פרטי)
   קלייב מוסיקנט. "עסק בבניית גוף ולקח הורמונים וסטרואידים"

    

   אמרתי לו: "לך מפה!"

    

   במהלך ביקוריו בדרום אפריקה טייל שיר אביב עם אביו, התארח במלונות שניהל האב והכיר את בן זוגו ואת בני משפחתו. בישראל למד מלונאות באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע. כיום הוא גר ברמת גן ועובד בחברת השילוח UPS.

    

   "הקשר בינינו הלך והתהדק", אומר אביב. "אם גדי הוא 100 אחוז אבא שלי מינוס המטען הגנטי - קלייב הפך להיות סוג של הורה-חבר-יועץ. הוא לא היה בפוזיציה של להגיד לי מה לעשות, כך שהקשר התבסס יותר על ייעוץ והכוונה".

    

   הוא היה מרוצה מהמצב, "כי הרגשתי שהרווחתי עוד אבא", אבל הקשר שלו עם אביו הסתיים מוקדם מהצפוי, ובנסיבות קשות. "קלייב עסק כל השנים בבניית גוף ולקח הורמונים וסטרואידים", מספר הבן. "הייתה לו תזונה לא נכונה, והוא היה מתאשפז לעיתים תכופות. גם בביקורים בארץ הוא כל הזמן היה חולה, ולא הבנתי למה. שאלתי אותו מה זה כל הכדורים שהוא לוקח, והוא לא ענה.

    

   "במהלך ביקור שלי אצלו ב-2013 הוא לא הרגיש טוב. לקחתי אותו לרופא, ובאותו יום הוא התאשפז. אחרי יומיים שיחררו אותו קצת הביתה, ואני כעסתי עליו ואמרתי לו שהוא לא אוכל טוב ומזיק לעצמו. רבנו על זה. כשהחזרתי אותו לבית החולים, הוא רצה לתת לי נשיקה לפני שיצא מהאוטו, אבל אני הייתי עצבני, הפניתי לו את הראש ואמרתי לו: 'לך מפה!' זאת הייתה הפעם האחרונה שראיתי אותו".

    

   "הוא אמר לי שהוא גר עם בחור, שהם יחד כבר 20 שנה ושהוא רצה לספר לי את זה פנים אל פנים. אני הופתעתי מאוד, אבל לא ייחסתי לזה הרבה חשיבות. הוא גם אמר שהוא מאוד אהב את אמא שלי"

   מוסיקנט נפטר למחרת, כשבנו היחיד יושב מחוץ לחדרי היחידה לטיפול נמרץ. "זאת הייתה חוויה נוראית, לראות אותו תחת מכונות ההנשמה הענקיות האלה. אחרי שהוא נפטר, נסעתי אליו הביתה והתפרקתי. לקחתי מהארון שלו כמה ז'קטים, שעם אחד מהם אחר כך התחתנתי".

    

   רק אחרי מותו של מוסיקנט גילה אביב לאמו שבעלה לשעבר חי עם גבר כל השנים. את נסיבות מותו לא פירט באוזניה. הוא עשה זאת רק עכשיו, במהלך הראיון ל-Xnet. "אחרי ההלוויה סיפר לי אחיו של קלייב שהוא היה נשא HIV. הוא מת מהתקף לב שהסתבך בגלל שילוב של הקוקטייל שלקח, ההורמונים, הסטרואידים והתזונה הבעייתית. קלייב גם העביר את זה לג'יי-סי, שמת שלוש שנים אחריו. הוא נפל מהמיטה וקיבל שטפי דם פנימיים שהחמירו וגרמו לזיהומים שהביאו למותו".

    

   הקשר שלו עם אביו הביולוגי נמשך שבע שנים בלבד, אבל הקשר עם דרום אפריקה ועם משפחתו שם לא נגמר. "אחרי שקלייב נפטר, נסעתי לדרום אפריקה עם מוריה, אשתי. הרווחתי משפחה, ורציתי שהיא תכיר אותה. אני גם בקשר עם קרובי המשפחה של קלייב שגרים בארץ. אחיו נתן לי חצי ממה שקלייב הוריש לו, למרות שזה לא הופיע בצוואה".

    

   אתם כועסים עליו?

   "אני כן", אומרת גרושתו נורית. "לא עוזבים ככה אישה ובורחים ונותנים לה להתמודד לבד".

    

   "אני לא כועס", אומר הבן שיר. "באחד הביקורים שאלתי אותו למה הוא מעולם לא יצר איתי קשר, והוא אמר שהוא לא רצה שאהיה תקוע בין שני עולמות – דרום אפריקה וישראל. יש לי ממנו זיכרונות טובים, אבל תמיד אצטער שלא נתתי לו נשיקה באותו בוקר".

    

   _______________________________________________________

    

   גם הביוגרפיה של אנבל דיין מזכירה טלנובלה. הקליקו על תמונתה:

    

   "היה לי ויכוח עם אמא שלי, והיא אמרה: 'יש הרבה דברים שאת לא יודעת'". הקליקו על התמונה (צילום: טל שחר)
   "היה לי ויכוח עם אמא שלי, והיא אמרה: 'יש הרבה דברים שאת לא יודעת'". הקליקו על התמונה (צילום: טל שחר)

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד