מירושלים לפריז ובחזרה: רגעי השיא והשפל של שבוע האופנה

קרלה ברוני בשאנל כשסרקוזי בלוויה של פרס, אלבר אלבז מקבל את אות לגיון הכבוד, הדוגמניות שלנו מביאות גאווה, ועוד אירועים מלבד השוד המזוין של קים קרדשיאן

איתי יעקב

|

06.10.16 | 09:06

העתיד על פי שאנל (צילום: Gettyimages)
העתיד על פי שאנל (צילום: Gettyimages)
הדוגמניות הישראליות בפריז: אביטל לנגר במיו מיו, ליתאי מרכוס בבלנסיאגה וסופיה מצטנר במיו מיו (צילום: Gettyimages)
הדוגמניות הישראליות בפריז: אביטל לנגר במיו מיו, ליתאי מרכוס בבלנסיאגה וסופיה מצטנר במיו מיו (צילום: Gettyimages)
ריקל לנצח. מחווה למעצבת המנוחה על המסלול (צילום: Gettyimages)
ריקל לנצח. מחווה למעצבת המנוחה על המסלול (צילום: Gettyimages)
בשורה הראשונה של בלמן: קים קרדשיאן, קורטני קרדשיאן, קריס ג'נר וקורי גמבל (צילום: Gettyimages)
בשורה הראשונה של בלמן: קים קרדשיאן, קורטני קרדשיאן, קריס ג'נר וקורי גמבל (צילום: Gettyimages)
השאיר את הפרובוקציות בבית. הפרזנטציה של אלון ליבנה (צילום: Gettyimages)
השאיר את הפרובוקציות בבית. הפרזנטציה של אלון ליבנה (צילום: Gettyimages)
היא בשורה הראשונה של דיור ושאנל בפריז, הוא בשורה השנייה בהלוויתו של שמעון פרס ז"ל בירושלים (צילום: Gettyimages, AFP)
היא בשורה הראשונה של דיור ושאנל בפריז, הוא בשורה השנייה בהלוויתו של שמעון פרס ז"ל בירושלים (צילום: Gettyimages, AFP)

השוד המזוין שעברה קים קרדשיאן בפריז במהלך שבוע האופנה, הסיט את הפוקוס התקשורתי כולו מבגדים לכוכבים, מקולקציות אביב-קיץ 2017 לרעשי הרקע שמייצרים הסלבס בשורה הראשונה. ועדיין, פריז היתה ונותרה בירת האופנה החשובה בעולם, שמנקזת אליה את התצוגות המסקרנות ביותר בשבועות האופנה, כמו זו של קום דה גרסון שהתקיימה ביום שבת והציבה רף נוסף של אוונגרדיות על המסלול, או תצוגת הביכורים של מריה גרציה קיורי בדיור, העתיד על פי פאקו רבן ושאנל, והתצוגה של דמנה ווסאלייה לבלנסיאגה, בה צעדה הדוגמנית הישראלית ליתאי מרכוס, שמלווה גם את הקמפיין של בית האופנה העונה.

 

>> עקבו אחרינו באינסטגרם

 

תצוגת האופנה של פאקו רבן (צילום: Gettyimages)
  תצוגת האופנה של פאקו רבן(צילום: Gettyimages)

   

  כפי שדיווחנו כאן, מספר דוגמניות ישראליות מלבד מרכוס כבשו העונה את פריז: ניבר מדר (לסוכנות יולי), שון לוי (לסוכנות אלינור שחר) וסופיה מצטנר (לסוכנות R&R), שחזרה בהפתעה למסלול של דיור. אל כנופיית הדוגמניות הישראליות בפריז הצטרפה אתמול (רביעי) גם אביטל לנגר בת ה-15 מחיפה (לסוכנות R&R), שצעדה לראשונה על המסלול הפריזאי בתצוגה של בית האופנה האיטלקי מיו מיו, שנעלה את סבב שבועות האופנה. לנגר מדגמנת מגיל 10 ועד כה הספיקה להצטלם למותג האיפור איל מקיאג' ולקטלוגים של איפור ושיער ושל מעצבי שמלות כלה. לצדה צעדה גם סופיה מצטנר, לראשונה מחוץ למסלול הקבוע של דיור.

   

  ישראלי נוסף שנצנץ בשמי העיר היה המעצב אלון ליבנה, שהציג את הקולקציה בעיצובו בפרזנטציה שהתקיימה ביום שבת בחלל Conservatoire national des arts et métiers, על רקע מזרקה ורודה שניצבה במרכז האולם. הקולקציה של ליבנה נחשפה לראשונה בחודש יולי במסגרת אירועי ביוטי סיטי בתל אביב. הפעם בחר ליבנה להשאיר את הפרובוקציות בבית ולהעניק את מלוא תשומת הלב לבגדים עצמם.

   

  באות לראות ולהיראות בשורה הראשונה. קרלה ברוני, פטיט מלר, לילי רוז דפ, קורטני לאב ופרנסס בין קוביין (צילום: Gettyimages)
   באות לראות ולהיראות בשורה הראשונה. קרלה ברוני, פטיט מלר, לילי רוז דפ, קורטני לאב ופרנסס בין קוביין(צילום: Gettyimages)

    

   השורה הראשונה: קרלה ברוני בתצוגות בפריז, בעלה סרקוזי בלוויה של פרס

    

   הפקקים האנושיים בכניסה לתצוגות האופנה של פריז הכילו גם העונה לא מעט סלבריטאים שהגיעו על מנת לראות ולהיראות בשורה הראשונה. ביניהם בלטו השנה קורטני לאב ובתה, פרנסס בין קוביין בת ה-24. השתיים בילו בתצוגות האופנה המבוקשות של שאנל וז'יבנשי, וניכר כי היחסים בין השתיים התחממו לאחר נתק של מספר שנים.

    

   הופתענו לגלות בשבוע האופנה בפריז גם את הגברת קרלה ברוני, אשת נשיא צרפת לשעבר, שעושה לאחרונה קולות של חזרה לזירה הפוליטית. ברוני התייצבה בשורה הראשונה של דיור ושאנל, שני בתי אופנה המסמלים את תעשיית האופנה הצרפתית, בשעה שבעלה ניקולא סרקוזי ישב בשורה השנייה בירושלים, בהלוויה של שמעון פרס ז"ל.

    

   את הכתר של אורחת הכבוד הבולטת ביותר נושאת העונה פטיט מלר הישראלית, שהתקינה לאירועי האופנה בעיר האורות שלל מערכות לבוש מסקרנות וייחודיות. מלר הגיעה למסיבה של מגזין פרפל ובית האופנה ארמאני כשהיא חמושה בכובע אהיל שנראה עשוי מעץ של המעצבת אשה סווילנס, בוגרת המחלקה לאופנה באקדמיה לאמנויות יפות באנטוורפן. לסגנון לבוש אמיץ שכזה ניתן לצפות רק מדמויות בודדות בעולם, ומלר בהחלט עומדת בכבוד בציפיות הגבוהות ממנה.

    

   לא השבוע שלה. קים קרדשיאן (צילום: Gettyimages)
    לא השבוע שלה. קים קרדשיאן(צילום: Gettyimages)

     

    הסנסציה: קים קרדשיאן נשדדת באיומי אקדח

     

    בכל הנוגע לקארמה, שבוע האופנה בפריז ממש לא היה השבוע של קים קרדשיאן. לאחר שבשבוע שעבר הותקפה ברחובות פריז על ידי ויטלי סדיוק, ביום ראשון השבוע נשדדה קרדשיאן באיומי אקדח בחדרה שבמלון היוקרה ברובע השמיני Hotel de Pourtalès, כשסך כל השלל של השודדים מוערך ב-9 מיליון דולר. מאז מתחלק העולם לשניים: אלה שמביעים חמלה כלפי קרדשיאן ומזועזעים מהשוד המזוין, ואלה שטוענים כי היא הביאה את המקרה על עצמה, וכי מדובר במסע יחסי ציבור מתוזמן שנועד לעורר אהדה בציבור.

     

     

    האחרונים מבססים את ההאשמות כלפי קרדשיאן בכך שיומיים לפני השוד השוויצה באינסטגרם הנצפה שלה בטבעת יהלום גדולה של המעצבת לוריין שוורץ (שגם עיצבה את התכשיטים לחתונה של בר רפאלי, למקרה שתהיתם מנין שמה מוכר לכם) בשווי 4.5 מיליון דולר, ובכך בעצם הזמינה את השודדים אליה לסוויטה. הגדיל לעשות מעצב האופנה קרל לגרפלד, שאמר בראיון לסוכנות הידיעות AP בתום התצוגה של שאנל: "אני לא מבין למה קים היתה ללא אבטחה. אתה לא יכול להציג את העושר שלך, ולאחר מכן להיות מופתע שיש אנשים שרוצים חלק מהעוגה".

     

    "הצלחה היא כמו בושם. אנחנו יכולים להריח אותה, אבל לא יכולים לשתות ממנה". אלבר אלבז (צילום: Gettyimages)
     "הצלחה היא כמו בושם. אנחנו יכולים להריח אותה, אבל לא יכולים לשתות ממנה". אלבר אלבז(צילום: Gettyimages)

      

     עיטור הגבורה: המעצב הישראלי אלבר אלבז זוכה לכבוד

      

     בזמן שהתאוששתם מארוחת החג ביום שני השבוע, מעצב האופנה הישראלי אלבר אלבז קיבל בפריז את אות לגיון הכבוד, עיטור הכבוד הגבוה ביותר בצרפת, שהוענק לו על ידי שרת התרבות הצרפתייה אודרי אזולאי. בנאומו הנרגש הודה אלבז לעמיתיו בבית האופנה לנוון, אותו עזב אשתקד, ולחבריו הקרובים שנכחו באולם, ביניהם השחקנית דמי מור ומעצב האופנה פייר פאולו פיקולי מבית האופנה ולנטינו.

      

      

     אלבז שיתף בסיפור על לקוחה שלו, שאמרה כי בכל פעם שהיא לובשת שמלה בעיצובו, היא נזכרת באמה התופרת, שניצלה במלחמת העולם השנייה בזכות מיומנות התפירה שלה. היא נתנה לאלבז במתנה אצבעון תפירה, שלדבריו שמור אצלו כ"מתנה לכל החיים". אלבז ניצל את הבמה שניתנה לו גם כדי להכריז על בושם חדש בשם Superstitious שישיק במרץ 2017 בשיתוף פעולה עם רוקח הבשמים הנודע פרדריק מאל. "הצלחה היא כמו בושם", אמר אלבז, "אנחנו יכולים להריח אותה, אבל לא יכולים לשתות ממנה".

      

     סמל לפמיניזם וטשטוש בין המגדרים. ז'קט הטוקסידו בתצוגות של סאן לורן, לנוון, ז'יבנשי ודיור (צילום: Gettyimages)
      סמל לפמיניזם וטשטוש בין המגדרים. ז'קט הטוקסידו בתצוגות של סאן לורן, לנוון, ז'יבנשי ודיור(צילום: Gettyimages)

       

      הפריט המנצח: נשים בטוקסידו

       

      תצוגת האופנה של סאן לורן פריז בעיצובו של אנתוני וקארלו ביום שלישי שעבר, החזירה אל המסלול את ז'קט הטוקסידו השחור לנשים, זה שאיב סאן לורן חתום עליו משנות ה-60 של המאה הקודמת, כסמל לפמיניזם ולטשטוש בין המגדרים. וקארלו לא היה היחיד שהחליט העונה להציף את המסלול במקטורנים שחורים, רובם כחלק ממערכת לבוש של חליפת מכנסיים אלגנטית. גם בושרה ג'ראר ללנוון ומריה גרציה קיורי לדיור, שתיהן בקולקציית ביכורים לבית האופנה, העניקו לחליפת המכנסיים השחורה את הפרשנות העדכנית שלהן. קיורי אף הגדילה לעשות ויצאה לקוד על המסלול בסיום התצוגה כשהיא לבושה בחליפת מכנסיים שחורה. וכשהצהרה כזו מגיעה מהאישה הראשונה שמשמשת כמעצבת ראשית בבית האופנה הוותיק דיור, היא מהווה הרבה מעבר לאמירה אופנתית לעונה הבאה.

       

       

      המחווה: זוכרים את סוניה ריקל על המסלול

       

      בית האופנה הצרפתי סוניה ריקל הקדיש את תצוגת האופנה שלו השבוע למחווה לזכרה של המעצבת שהלכה לעולמה בסוף אוגוסט בגיל 86. התצוגה נפתחה ב-13 דוגמניות אדומות שיער, המאפיין הבולט ביותר במראה של ריקל עצמה, לבושות בגדי גוף שחורים שעליהם הודפסו אותיות, כך שיחד הן הרכיבו את המילים Rykiel Forever. על מסכים שהוצבו בצדי חלל התצוגה הוקרנו סרטונים מתצוגות עבר של המעצבת, ובתום התצוגה עלו למסלול ארבע דוגמניות לבושות בסריגים האיקוניים בדוגמת הפסים הצבעוניים, אשר היו מזוהים עם ריקל מתחילת דרכה בסוף שנות ה-60.  

       

      דוגמניות פצועות או אמנות אקספרסיוניסטית? היידר אקרמן (צילום: Gettyimages)
       דוגמניות פצועות או אמנות אקספרסיוניסטית? היידר אקרמן(צילום: Gettyimages)

        

       הפרובוקציה: כתמי דם על הבגדים של היידר אקרמן

        

       מתקפת הטרור שממנה סבלה צרפת בשנה החולפת, השפיעה גם על המסלול הפריזאי העונה. תצוגת האופנה של המעצב הבלגי היידר אקרמן הזכירה לנוכחים באולם את הפיגועים ההמוניים בפריז ובניס, כשאל המסלול עלו דוגמניות לבושות במחוך ובמעיל עם דוגמה אבסטרקטית של כתמי דם. המראה שהתקבל היה של דוגמניות שותתות דם על המסלול, בין אם כאלגוריה על החיים בצרפת או כחלק מההשראה של המעצב לעונה – אמנות אקספרסיוניסטית.

        

       מכוער זה היפה החדש. התיקים של Loewe (למעלה) ובלנסיאגה (צילום: Gettyimages)
        מכוער זה היפה החדש. התיקים של Loewe (למעלה) ובלנסיאגה(צילום: Gettyimages)

         

        התיקים החדשים: שובו של הטעם הרע

         

        תצוגת האופנה השנייה של דמנה ווסאלייה לבית בלנסיאגה היתה המשך ישיר לקולקציית הביכורים שלו במותג. לאחר שבעונה הקודמת הציג הכוכב הנוכחי של ענף האופנה הבינלאומי אוסף של תיקים בדוגמת פסים בהשראת תיקי הניילון שמלווים את הפליטים המגיעים למזרח אירופה, הפעם הוא הוסיף לטרנד ממד אחר מאותו עולם ויזואלי: תיקים שנראים כמו אריזות של כיסויי שמיכות צמר בסגנון קיטשי עם דוגמאות של פרחים צבעוניים, נמרים ושקיעות כתומות, מהסוג שנמכרים ב-30 שקל בבסטות של התחנה המרכזית הישנה בתל אביב. מעצב נוסף שיצר העונה תיקים שנראו כמו שטיחים ושמיכות בטעם רע במכוון, היה ג'ונתן אנדרסון ל-Loewe. אנחנו ממליצים לשים לב למגמה בחודשים הקרובים, או פשוט להכין לעצמכם תיק דומה בבית.

         

        ומה קרה בחצי הראשון של שבוע האופנה בפריז? 

        לחצו על התמונה לרגעים הגדולים (צילום: Gettyimages)
        לחצו על התמונה לרגעים הגדולים (צילום: Gettyimages)

         

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד