בעקבות הסערה ברשת: הדוגמנית הטרנסג'נדרית אלה מגיבה לראשונה

לאחר שעלתה על המסלול של אלון ליבנה בעירום מלא וחשפה רזון שעורר דיון טעון בתקשורת, אלה עונה למבקריה: "אני לא מרגישה צורך להתנצל על הגוף שלי"

איתי יעקב

|

07.07.16 | 11:10

צפו בתצוגה של אלון ליבנה
"גבר ואישה זה מונחים שמומצאים על ידי החברה והם תלויי זמן והיסטוריה. את יכולה להיות נקבה, זכר, בין לבין. כשאני יוצאת לרחוב אני מרגישה אישה". אלה מאחורי הקלעים בתצוגה של אלון ליבנה (צילום: רותם לבל)
"גבר ואישה זה מונחים שמומצאים על ידי החברה והם תלויי זמן והיסטוריה. את יכולה להיות נקבה, זכר, בין לבין. כשאני יוצאת לרחוב אני מרגישה אישה". אלה מאחורי הקלעים בתצוגה של אלון ליבנה (צילום: רותם לבל)

תצוגת האופנה של המעצב אלון ליבנה, שפתחה את אירועי ביוטי סיטי השבוע, הספיקה לעורר ב-48 השעות האחרונות תגובות סוערות בתקשורת וברשתות החברתיות סביב הנושאים הטעונים של דימוי גוף ומיניות. הסיבה לסערה לא היתה הקולקציה בסגנון עתידני שהציג ליבנה, כי אם עלייתה למסלול בעירום מלא של האמנית והדוגמנית הטרנסג'נדרית אלה, חברה קרובה של המעצב, כשרק רצועת בד ורודה כיסתה, בקושי רב, את שדיה ואזור החלציים. קשה היה להתעלם מהמראה הכחוש שלה, שגרם אפילו לדוגמניות האחרות להיראות עסיסיות, והנוכחים באירוע נעו באי נוחות כאשר ברגעים מסוימים אף נחשף איבר מינה.

 

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

 

בעוד ליבנה, שועל תקשורת ותיק, מיהר להתייחס לפרובוקציה שעורר על המסלול, אלה שמרה על שתיקה. עכשיו היא מגיבה לראשונה ב-Xnet על הדיון שעוררה, ובעיקר על הרזון השנוי במחלוקת שהפגינה. "אני לא מרגישה צורך להתנצל על מבנה הגוף שלי. אני חיה טוב, אני בריאה ואוכלת מצוין", אומרת אלה.

 

"הפרובוקציה היא בעיני המתבונן". אלה על המסלול (צילום: סטודיו לנס)
  "הפרובוקציה היא בעיני המתבונן". אלה על המסלול(צילום: סטודיו לנס)

   

  ועדיין, את מבינה מדוע ההבלחה שלך על המסלול עוררה תגובות קיצוניות?

  "אני חושבת שזה היה שילוב של דברים שהתנגשו אחד עם השני: מצד אחד, המראה שלי, ומצד שני – סיפור החיים שלי. אנשים לא ידעו ממה להזדעזע קודם".

   

  בכל זאת, היה עירום מלא. חלק מהאנשים ראו את איבר המין שלך.

  "נכון, וזה סבבה. יש לי כוס, ולחצי מאוכלוסיית העולם יש כוס. אני לא יודעת למה להזדעזע מזה".

   

  "לקרוא לנשים מלאות אמיתיות בניגוד לנשים רזות – זה מונח מעוות. אישה אמיתית היא כל אישה שמרגישה אישה". אלון ליבנה (צילום: זוהר שיטרית )
   "לקרוא לנשים מלאות אמיתיות בניגוד לנשים רזות – זה מונח מעוות. אישה אמיתית היא כל אישה שמרגישה אישה". אלון ליבנה(צילום: זוהר שיטרית )

    

   "ההתייחסות לרזון המוגזם, לאנורקסיה ולביזוי נשים, היא בריונות", מוסיף ליבנה. "אלה רחוקה מאנורקסיה. נכון, יש לה מבנה גוף מאוד רזה, אבל היא אדם בריא שאוכל. מי שזה לא נוח לו – לא יכול להגיב בבריונות ולקרוא לה אנורקסית. הרי אם הייתי מעלה לבמה דוגמנית במידות גדולות, בת' דיטו סטייל, כולם היו אומרים: 'וואו, הוא מקדם נשים אמיתיות ומלאות'. הם לא היו אומרים: 'היא שמנה, חולה וחייבת לטפל בעצמה, ועלולה לגרום לאנשים בעיות השמנה'. לקרוא לנשים מלאות אמיתיות בניגוד לנשים רזות – זה מונח מעוות. אישה אמיתית היא כל אישה שמרגישה אישה, בין אם היא אישה אמיתית או טרנסג'נדרית".

    

   כמה שעות לאחר התצוגה שלך התקיימה תצוגה של נשים "אמיתיות", שהורכבה בעיקר מנשים מלאות. אלה, את חושבת שגם לאישה כמוך היה מקום בתצוגה כזו?

   "גבר ואישה זה מונחים שמומצאים על ידי החברה והם תלויי זמן והיסטוריה. את יכולה להיות נקבה, זכר, בין לבין. מה שאת רוצה להיות. כשאני יוצאת לרחוב אני מרגישה אישה".

    

   "הפכתי לסמל בעל כורחי". אלה (צילום: רותם לבל)
    "הפכתי לסמל בעל כורחי". אלה(צילום: רותם לבל)

     

    אלה, אישה ללא שם משפחה וללא גיל ("אולד אינאף טו נו"), היא פרפורמרית, כותבת שירה ובעבר גם דגמנה בתצוגת 25 שנה למותג קום איל פו. בשיחה איתה היא מספרת כי צפתה את הביקורת שעלולה להיות מופנית כלפיה, אך במהלך התצוגה היתה עסוקה בחוויה. מלבד מבנה הגוף הרזה שהוביל לטוקבקים מרושעים בנושא, מה שהרתיח את מקורביהם של השניים היתה ביקורת אופנה שבה התבלבלו והתייחסו לאלה בלשון זכר כדוגמן טרנסג'נדר, ולא כדוגמנית – צעד שהקים את הקהילה הטרנסית על הרגליים, על אף התנצלותה של הכותבת. "הפכתי לסמל בעל כורחי", אומרת אלה.

     

    נשמע כאילו שניכם קצת נהנים מהסקנדל התקשורתי שיצרתם.

    ליבנה: "התצוגה היתה אמנותית וההשראה היתה כיסוי, התערטלות והיחסים ביניהם. הלוק של אלה הכי ריגש אותי, כי הוא היה פואטי. נכון, ידעתי שזה עלול לעורר פרובוקציה, אבל לא לשם כך יצרתי אותו. עירום קיים משחר ההיסטוריה באמנות ובאופנה, ולשמחתי, כל העליהום הזה על אלה לא מזיז לה. מה שלי חרה, כמו גם לחברים שלי, זה היחס הטרנסופובי".

     

    אלה: "הפרובוקציה היא בעיני המתבונן. זה היה רגע מאוד יפה על הבמה, אמנותי. יש הרבה סוגי גוף וסוגים של דוגמניות: יש דוגמניות של ויקטוריה'ס סיקרט עם גוף מאוד ספציפי, ויש דוגמניות של 'היי פאשן' עם מבנה גוף אחר, רזה יותר. לאף אחד אין מונופול על האופנה".

     

    מי עוד צעדו על המסלול של אלון ליבנה? הדוגמניות מאחורי הקלעים

    לחצו על התמונה כדי לראות מה קרה בחדר ההלבשה (צילום: רותם לבל)
    לחצו על התמונה כדי לראות מה קרה בחדר ההלבשה (צילום: רותם לבל)

     

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד