נפרדים מסוניה ריקל: הלכה לעולמה מעצבת האופנה היהודייה-צרפתייה

מי שנודעה כמלכת הסריגים בשנות ה-60, ניסחה את הנשיות הפריזאית בשנות ה-80 והיתה חלק מהבוהמה של עיר האורות, נפטרה היום בגיל 86

איתי יעקב

|

25.08.16 | 14:28

סוניה ריקל. נבחרה בשנת 1980 לאחת מעשר הנשים האלגנטיות בפריז (צילום: gettyimages)
סוניה ריקל. נבחרה בשנת 1980 לאחת מעשר הנשים האלגנטיות בפריז (צילום: gettyimages)
תצוגת אביב-קיץ 2011 של סוניה ריקל (צילום: Gettyimages)
תצוגת אביב-קיץ 2011 של סוניה ריקל (צילום: Gettyimages)

מעצבת האופנה היהודייה-צרפתייה סוניה ריקל הלכה הבוקר לעולמה בגיל 86. ריקל סבלה ממחלת הפרקינסון כמעט 20 שנה, ובפעם האחרונה נראתה בציבור בפברואר 2014, בתצוגת סתיו-חורף 2014-15 של בית האופנה שייסדה בשנות ה-60, בה ישבה לצד נכדתה בשורה הראשונה.

 

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

 

סבלה ממחלת הפרקינסון ובתקופה האחרונה נמנעה מלהופיע בציבור (צילום: gettyimages)
  סבלה ממחלת הפרקינסון ובתקופה האחרונה נמנעה מלהופיע בציבור(צילום: gettyimages)

   

  ריקל, שהקימה את המותג בשנת 1968 לאחר שהחלה לעצב כשלא מצאה לעצמה בגדים יפים בתקופת הריונה, נודעה בענף האופנה כמלכת הסריגים. דמותה האניגמטית, שזוהתה למרחקים בזכות שיער אדמוני עבות, היתה חלק מהבוהמה הפריזאית. בחוג החברים שלה נכללו האינטלקטואלים ז'אן-פול סארטר וסימון דה בובואר, כמו גם שאר דרי הקבע של קפה דה פלור, שמולו מוקם הבוטיק של המעצבת בגדה השמאלית בפריז. בין חבריה היה גם הצייר ז'אן קוקטו, אותו ציטטה ריקל בראיון למגזין W ב-1997: "קוקטו צייר תמיד את אותו הדיוקן. החוכמה היא להחזיק מעמד בעבודה שמצד אחד מחדשת ולא עושה את אותו הדבר, ומצד שני - היא לא לעשות בכל פעם משהו אחר לגמרי. באופנה חשוב מאוד להישאר נאמן לעצמך, אבל גם להיות חלק מרוח הזמן".

   

  עיצובים של בית האופנה סוניה ריקל, אביב-קיץ 2012 (צילום: Gettyimages)
   עיצובים של בית האופנה סוניה ריקל, אביב-קיץ 2012(צילום: Gettyimages)

    

   השפעתה של ריקל היתה בניסוח הנשיות הפריזאית של המאה ה-20, ולא בכדי נבחרה בשנת 1980 לאחת מעשר הנשים האלגנטיות בפריז. עולם האופנה החזיר לה אהבה, ובשנת 2008 נערכה תצוגת אופנה מיוחדת לחגוג את יום הולדתו ה-40 של המותג. בין המעצבים שיצרו עבודות בהשראתה היו ז'אן פול גוטייה ומרטין מרג'יאלה, שיצר מעיל בדוגמת שיערה של ריקל, בדומה לז'קט השיער הבלונדיני המפורסם שלו.

    

   השם סוניה ריקל הפך למותג האהוב על נשות האופנה ברחבי העולם: הנסיכה דינה אל-ג'והני, מירוסלבה דומה, סוקי ואימוג'ן ווטרהאוס, קרוליין איסה (צילום: Gettyimages)
    השם סוניה ריקל הפך למותג האהוב על נשות האופנה ברחבי העולם: הנסיכה דינה אל-ג'והני, מירוסלבה דומה, סוקי ואימוג'ן ווטרהאוס, קרוליין איסה(צילום: Gettyimages)

     

    את תפקיד המעצבת של בית האופנה עזבה ריקל בשנות ה-90, כאשר בשנת 1995 מינתה את בתה נטלי ריקל, שביקרה לא פעם בישראל, כמנהלת הקריאטיבית של המותג. בשנת 2012 רכש קונצרן הקוסמטיקה פיו 80 אחוז מבית האופנה. מאז 2014 משמשת המעצבת ג'ולי דה ליברן כמנהלת האמנותית של סוניה ריקל, והעניקה למותג אנרגיה חדשה. עם זאת, הדמות הדרמטית ואדמונית השיער תמשיך להיות השראה עבור מעצבים צעירים, כמו גם לסלבס הרבות שמגיעות לתצוגות של המותג בשבוע האופנה הפריזאי.  

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד