אלבר אלבז עוזב את לנוון על רקע השמצות הדדיות ואיומי תביעה

עוד לא חלפו שבועיים מההודעה על התפטרותו של אלבז מבית האופנה, וכבר מסתמן כי מאחורי הקלעים התפתח סכסוך שעלול להסתיים בבית המשפט. כל חילופי ההאשמות

איתי יעקב

|

11.11.15 | 15:50

מי גרם לקיפאון במכירות? אלבר אלבז ובעלת לנוון, שאו-לן וונג (צילום:gettyimages)
מי גרם לקיפאון במכירות? אלבר אלבז ובעלת לנוון, שאו-לן וונג (צילום:gettyimages)

פחות משבועיים עברו מאז הודיע מעצב האופנה אלבר אלבז בפתאומיות על עזיבתו את תפקיד המנהל הקריאטיבי של בית האופנה לנוון, וקרב הגרסאות בין המעצב להנהלת החברה הפך לזירת התגוששות עם חילופי השמצות הדדיות.

 

>> מוזמנים לעשות לנו לייק בפייסבוק

 

עבודתו של אלבז, המעצב הישראלי בוגר שנקר, הופסקה ב-28 באוקטובר על ידי בעלת הבית הטייוואנית שאו-לן וונג, לאחר שבין הצדדים התגלעו חילוקי דעות מקצועיים על המשך פעילותו של בית האופנה. אלא שמה שהסתכם אז בהודעה דיפלומטית לעיתונות, עם שלל קומפלימנטים הדדיים (למשל, "אני רוצה להודות על 14 שנים נפלאות", כפי שאמר אלבז בהודעה רשמית), התגלגל בקצב מהיר למלחמת וונג ומגוג. 

 

חילוקי דעות מקצועיים הובילו לעזיבתו של אלבז. לנוון על המסלול (צילום:gettyimages)
  חילוקי דעות מקצועיים הובילו לעזיבתו של אלבז. לנוון על המסלול(צילום:gettyimages)

   

  יומון האופנה WWD פרסם השבוע כי ביום שישי שעבר שיגר אלבז מכתב לעובדי לנוון, בו הביע הלם ומורת רוח מההאשמות של בעלת השליטה בחברה ומנכ"לית החברה מישל יובאן, אשר האשימו את איכות עיצוביו של אלבז בירידת המכירות של לנוון. על פי WWD מכירות המותג השנה צפויות לצנוח ל-200 מיליון יורו, לאחר שבשיאו לפני מספר שנים, מכר לנוון בהיקף שנתי של 250 מיליון יורו. באותה ידיעה נטען שלנוון צפויה לפרסם השנה הפסדים ראשונים מזה עשור, חלק גדול מכך בשל האטה בצמיחת המותג בשוק האסיאתי.

   

  האם בית האופנה יספוג הפסדים ראשונים מזה עשור? (צילום:gettyimages)
   האם בית האופנה יספוג הפסדים ראשונים מזה עשור?(צילום:gettyimages)

    

   כאמור, אלבז, 54, לא שתק נוכח ההאשמות, ובתגובה הפנה אצבע מאשימה כלפי ההנהלה והאסטרטגיה השיווקית החלשה של המותג, שהובילו, לדבריו, לקיפאון במכירות. אלבז אף דרש מיובאן להפסיק להטיל דופי בעבודתו האמנותית, ולא, איים, יעניק ראיון ארוך שבו יפתח את הסיפור כולו, על מנת להגן על המוניטין שלו, ואף ינקוט בצעדים משפטיים. ב-17 בנובמבר יפגשו שני הצדדים בבית דין לעבודה בפריז, כדי לנסות ולנהל דיאלוג הפרדת כוחות, במסגרתו צפוי אלבז גם למכור את חלקו במותג, העומד על 10 אחוז.

    

   אלבר אלבז. הפנה אצבע מאשימה כלפי ההנהלה והאסטרטגיה השיווקית החלשה של המותג (צילום:gettyimages)
    אלבר אלבז. הפנה אצבע מאשימה כלפי ההנהלה והאסטרטגיה השיווקית החלשה של המותג (צילום:gettyimages)

     

    הרומן בין אלבז ללנוון החל לפני 14 שנים. אלבז, אז בן 40 בלבד, הגיע ללנוון לאחר קריירה ארוכה כמעצב בבתי האופנה גי לרוש, ג'פרי בין, קריציה, ועוד אפיזודה קצרה כמעצב קו הפרט א-פורטה של איב סאן לורן, תפקיד שממנו התפנה לטובת כניסתו של טום פורד.

     

    תצוגת האופנה של לנוון לאביב-קיץ 2016 (צילום:gettyimages)
     תצוגת האופנה של לנוון לאביב-קיץ 2016(צילום:gettyimages)

      

     בשנת 2011 רכשה וונג, 73, אשת עסקים טייוואנית ובתו של טייקון סיני, את בית האופנה לנוון מידי חברת לוריאל תמורת 50 מיליון יורו, ושכרה את שירותיו של אלבז כמנהל קריאטיבי. באותם ימים שפכה וונג תשבחות על אלבז בתקשורת, והוא קיבל ממנה יד חופשית לעצב את חזונו האמנותי, שהפך במהירה לחביב עורכות האופנה. שמלות הקוקטיייל בעיצובו והיכולת להחמיא לגוף הנשי בלטו בכל קולקציה וסימנו את בית האופנה כאחד הבולטים בפריז של העשור האחרון, ואת אלבז כאחד מחמשת המעצבים החשובים ביותר בתעשיית האופנה העולמית.

      

      (צילום:gettyimages)
      (צילום:gettyimages)

       

      לדברי גורמים בתעשייה, המתח בין וונג לאלבז החל בחודשים האחרונים, על רקע רצונה של וונג למכור את אחזקותיה במותג, ולפנות מקום לבעלים שיוכלו למצות את פוטנציאל הפיתוח שלו. עם זאת, דווח כי המחיר שדורשת וונג הוא אסטרונומי (הסכום לא פורסם בתקשורת), וכי היא מעדיפה לבחור קונה המוכר לה היטב, מאשר לפתוח את המכירה לתאגידי אופנה או קונים פוטנציאלים אחרים.

       

       (צילום:gettyimages)
       (צילום:gettyimages)

        

       כעת התווסף לרשימת המשימות שלה גם החיפוש אחר מנהל קריאטיבי חדש למותג, שייכנס לנעליים הגדולות שהשאיר אחריו אלבז. "היסודות של העסק בריאים, המותג חזק, האסטרטגיה ברורה ובעלי המניות מוצקים", כתבה יובאן בהודעה לעובדים. אלבז, מצדו, טרם הודיע על כוונותיו העתידיות.

        

       עם זאת, שלושה שבועות בלבד לאחר שהודיע חגיגית בפני הקהל בניו יורק כי אין לו חשבון אינסטגרם מכיוון שאין לו חברים פוטוגניים והוא לא מצלם אוכל, אלא מעדיף לאכול אותו - השיק הלילה המעצב חשבון חדש תחת השם alberelbaz8, צעד נוסף לעצמאותו מחוץ ללנוון, המאפשר לו לתקשר עם עוקביו בערוץ ישיר. בתמונה היחידה שהעלה אלבז בינתיים מופיע דיוקן אינטימי שלו, שגרף תוך שעות ספורות קרוב ל-2,000 לייקים. בכל זאת, עד כה עוקבים אחריו כ-6,000 איש, בעוד הוא עוקב אחר 23 בלבד, כולל האחיינית מישראל מאיה אזן.

        

       בדברים שכתב התייחס אלבז לנאום בניו יורק ולעזיבתו את בית האופנה לפני שבועיים. "חיבוקים ענקיים ותודה גדולה לכולכם, אלה אשר מראים לי אהבה גדולה מסביב לעולם", כתב אלבז. "ביום שלאחר התצוגה שלי בפריז פגשתי את קווין סיסטרום, מייסד אינסטגרם. צחקתי ואמרתי לו: 'אני לא משתמש באינסטגרם כי אין לי חברים פוטוגניים... רק חברים טובים. ואני לא מצלם תמונות של אוכל... אני מעדיף לאכול (והוסיף אימוג'ים של המבורגר, פיצה וצ'יפס). אבל השבועיים האחרונים (מאז הודיע על פרישתו, א"י) גרמו לי להבין כמה חברים מדהימים ותומכים יש לי, וכן, הם כולם פוטוגניים, כי הם יפים בפנים ובחוץ. אינסטגרם זו דרך יפה לתקשר ולחלוק אהבה. אוהב אתכם בחזרה".

        

        
       הצג:
       אזהרה:
       פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד