לשימוש הבלוג בלבד

"בעלי החיים הם שותפים, ידידים. צר לנו עליהם לפעמים כמו על עצמנו"

נעמי פולני מנתחת שירים העוסקים בציפורים, באיילות, בדגים ובחברים אחרים וש"מעידים על הגיגים שהומים במשורר. כך הוא חושף משהו סמוי, פרטי". פרק ט"ז

דליה גוטמןפורסם: 25.01.16 00:06
קן הציפורים שבמרפסת של נעמי. "הו, הנה השיר של נעמי שמר על ציפור שנשארה במרחב מחיה שלא הולם את אורחותיה. צר לי עליה כל כך" (צילום: אלעד גרשגורן)
קן הציפורים שבמרפסת של נעמי. "הו, הנה השיר של נעמי שמר על ציפור שנשארה במרחב מחיה שלא הולם את אורחותיה. צר לי עליה כל כך" (צילום: אלעד גרשגורן)

הבלוג פוסט פלמ"חניקי מציג מדי שבוע שיחות עם אחת הדמויות המרתקות בתרבות הישראלית: נעמי פולני, שהחלה את דרכה בצ'יזבטרון, הרכב הבידור של הפלמ"ח, ומזוהה במיוחד כבמאית של להקה מיתולוגית אחרת - התרנגולים. פולני, בת 88, גרה במושבה כינרת ועורכת מדי יום שישי תוכנית המשודרת ברדיו ללא הפסקה (103FM). היא ידועה בעברית העשירה שלה, באורח חייה הצנוע ובדעותיה הנחרצות בנושאי תרבות ואקטואליה. את השיחות עימה קיימה חברתה דליה גוטמן, שהייתה עורכת ומפיקה בכירה ברשות השידור.

 

 

לתוכנית הערב קראתי "מה עושות האיילות בלילות". שירים שמספרים על בעלי חיים.

 

לפעמים, כשזקוקים לדימוי, נעזרים בבעלי חיים. למשל, הדימוי המקובל למשאת נפש הוא דג הזהב. אבל בשירים שבחרתי בעלי החיים אינם דימוי: הם מעידים תמיד על הגיגים שהומים במשורר. כך הוא חושף בדידות, או חברוּת שנעימה לו. משהו סמוי, פרטי, שנחשף באמצעות בעל החיים.

 

אני מאוד אוהבת בעלי חיים. אנחנו מסתכלים עליהם כשותפים, כידידים, שמחים בחברתם, ולפעמים צר לנו עליהם כמו על עצמנו.

 

רק רגע. אני רוצה להסתכל ברשימת השירים, כי בלעדיה אני חסומה. הו, הנה, למשל, השיר של נעמי שמר "כמו חצב", שיר שכתבה בעקבות ידיעה בעיתון על נדידת הציפורים. שיר שאני מאוד אוהבת. ציפור אחת שנשארה במרחב מחיה שלא הולם את אורחותיה: "ציפור השיר הפעוטה, שהסוּפה אותה גֵרשָה, וּבִלבלה את מסלולה מיבשה ליבשה... בהגיעך עֲדֵי אובד, למדי אותי להישרד".

 

צר לי עליה כל כך.

 

יהורם גאון מבצע את "כמו חצב". לידו, בתו הילה (שמאוד דומה לו):

 

 

יוני רכטר ויהודית רביץ מבצעים את "מה עושות האיילות" בבימוי של נעמי (ואהוד מנור מתבלבל קצת):

 

 

>> איזה שיר אחר של נעמי שמר מלהיט את יצרה של נעמי פולני? 

 

>> ובאיזה שיר אחר של יוני רכטר הוא עושה "מהלך לא צפוי, צעד לא מצוי"?  

 

אני כבר עם גטקעס

 

כבר קר לי. הבוקר היו רוחות צוננות, צפון-מזרחיות. אני כבר עם גטקעס מתחת המכנסיים ולבושה בשלוש שכבות: גופייה, חולצה וסוודר.

 

היום היה אצלי טיירי, ידיד שלי, גיטריסט. הוא בא אליי לפעמים בימי שישי ועוזר לי עם הספרים. אני החלטתי לוותר על ספרים שכבר לא אספיק לעיין בהם, ושנראה לי שהילדים שלי, איה ויותם, לא יחמדו אותם. אז לקראת בואו של טיירי אספתי קרטונים לארוז את הספרים. המון קרטונים. חדר אחד כבר עמוס בכל כך הרבה קרטונים, שאי אפשר להיכנס אליו. אין דבר.

 

אז התחלנו. בעצם, אני כבר התחלתי בזה מזמן. ארזתי ספרים בקופסת קרטון והנחתי אותה במרפסת, בכניסה, על ספסל קטן. מדי פעם הייתי מחזקת את הקופסה שהתחילה להיקרע. וכך ישבה לה הקופסה הזו על הספסל עשר שנים לפחות. היום השתחררנו זו מזו.

 

מיינתי את הספרים לפי נושאים, ארזנו והבאתי אותם למכללה של הקשישים, כי הם פתחו ספרייה, לנו, לשְמוֹנִיסְטִים. אני מודה שהשארנו שם גם ספרים קצת פחות מעניינים. אין ברירה.

 

ועכשיו התפנתה הכניסה של הבית למלוא המטר וחצי שלה, ואין קופסת קרטון שחוסמת, והספסל הקטן מוכן לקבל את כל הנע-ונד העייף שמזדמן לביתי ולא מוצא אותי. אפילו טיירי אמר, "הו, איזה ספסל נחמד".

 

נעמי וחברים. "רק רגע. אני רוצה להסתכל ברשימת השירים, כי בלעדיה אני חסומה" (צילום: רחל מפטש)
  נעמי וחברים. "רק רגע. אני רוצה להסתכל ברשימת השירים, כי בלעדיה אני חסומה"(צילום: רחל מפטש)

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דליה גוטמן היא בעלת הבלוג פוסט פלמ"חניקי, הכולל שיחות שהיא מקיימת עם המוזיקאית והבמאית-כוריאוגרפית נעמי פולני, מי שהחלה את דרכה כזמרת ושחקנית בצ'יזבטרון, להקת הבידור של הפלמ"ח, ומזוהה במיוחד כבמאית של הרכב מיתולוגי אחר – התרנגולים.

  נעמי פולני נולדה ב-1927, גרה במושבה כינרת ואם לשניים, יותם ואיה, מנישואיה לזמר ליאור ייני. היא משוחחת עם גוטמן מדי יום שישי, לקראת שידור של תוכנית בעריכתה ברדיו ללא הפסקה.

  דליה גוטמן הייתה מפיקה בכירה ברשות השידור. בין השאר, ערכה והפיקה מופעי הוקרה לכמה מהאייקונים הגדולים של התרבות הישראלית, בהם נעמי שמר, חיים חפר, אלכסנדר פן, משה וילנסקי ואברהם שלונסקי. היא אם לבת, נועה, שאביה הוא הסופר יעקב שבתאי. שיחותיה עם פולני התפרסמו לראשונה בעמוד הפייסבוק שלה.