"קבלו את הילדה הרעה של הקולנוע ההוליוודי והטלוויזיה האמריקאית", כך הציג השדרן האיטלקי מסותת הגבות בקולניות פרובינציאלית את אוון רייצ'ל ווד, כשסיקר את הנעשה על השטיח האדום בטקס הפתיחה של פסטיבל ונציה האחרון. כשסיפרתי למחרת לווד על הטייטל שהוענק לה, היא צחקה בהשתוממות. "מה, באמת?", אמרה, "הגדרות זה לא דבר מעניין. אני לא חושבת שאני רעה. אני פשוט כנה".

>> בואו להיות חברים של Xnet בפייסבוק

לאור שתי ההופעות האחרונות של ווד בת ה־24 על מסכי הטלוויזיה, אפשר אולי להבין למה התכוון המנחה האיטלקי.

בסדרה הפופולרית והמוערכת "דם אמיתי" של אלן בול היא גילמה את סופי־אן, מלכת הערפדים נטולת הרחמים של לואיזיאנה, ואילו במיני־סדרה המצוינת וזוכת האמי "מילדרד פירס" (ששודרה ב־yes), ווד מצמררת באחת ההופעות היותר מרשימות שנראו בשנים האחרונות. היא מגלמת את וידה, זמרת אופרה שאפתנית, מפונקת ואנוכית, הבזה לאמה מילדרד (קייט ווינסלט), אשה חרוצה אך נטולת סטייל, שמנהיגה רשת מסעדות בקליפורניה של השפל הכלכלי הגדול, שנות ה־30 של המאה הקודמת.

"חשבתי על וידה מבחינה פסיכולוגית - מה גורם למישהי כמוה להיות כזאת ולעשות דברים כאלה איומים", אומרת ווד. "לדעתי היא נולדה עם רוח טובה, אבל השתנתה והחליטה לפנות לצד האפל. לכבוד התפקיד הייתי צריכה ללמוד לנגן ולשיר במשך חודשיים וזה היה קשה".

להורים שלך לא היה קשה לראות אותך מתעללת באמא הטלוויזיונית שלך?

"ההורים שלי היו בסך הכל גאים בי על ההופעה הזאת, והבינו שזה תפקיד ושאני לא כזאת מפלצתית בחיים, אבל הם הסיטו את המבט בחלק מהסצנות".

זה נכון שקייט ווינסלט עזרה לך להתכונן לסצנת הסקס שלך ב"מילדרד פירס"?

"זו היתה סצנת העירום הראשונה שלי, והיא מאוד עזרה. כמעט השתפנתי ברגע האחרון, ואז היתה לי ולקייט שיחה ארוכה על הנושא. קייט שמה לי את הדברים בפרספקטיבה, והבנתי בזכותה כמה הסצנה חשובה לסדרה. אני מאוד שמחה שעשיתי אותה בסופו של דבר.

"קייט נכחה בחדר כשצילמנו אותה, הסתכלה במוניטור ואמרה לי איך הכל נראה, וזה היה מצחיק. היא אפילו הריעה לי. במידה מסוימת זה היה משחרר, ועכשיו אין לי יותר בושה ואין לי יותר מה להסתיר. אבל אני לא ממהרת לעשות את זה שוב, זה היה מאוד מפחיד".

איך היה בשבילך לשחק את הפאם פטאל הפתיינית?

"אני לא יודעת אם זה היה קל, ואולי בעצם כן. אני קצת חסרת פחד בזירה הזו, אני חושבת שהדבר הכי סקסי הוא ביטחון, וכשאני רואה מישהו שלא מפחד להיות ישיר ובשליטה אז כן, זה מאוד סקסי. וזה מה שאני מקווה לעשות בפרויקטים הבאים שלי".

גם בסדרה "דם אמיתי" (שכל עונותיה חזרו השבוע לשידורים חוזרים ב־yes) ווד מפגינה ביטחון. "אי אפשר לגשת לצילומי סדרה סקסית ונועזת כזאת עם פחד", מצהירה ווד. "את חייבת להיות חסרת פחד, או שתעצרי את עצמך. אני מקווה שאני אדם אמיץ. ככה אתה יכול לעשות דברים בעלי משמעות. בצילומי 'דם אמיתי' אני נורא נהנית. הקצב אומנם מטורף, אבל זה אחד הסטים שהכי כיף לשחק בהם. הכל שם זה דם וציצי. כל יום שם הוא יום עבודה מצחיק נורא, וכולם על הסט ממש מדהימים וכיפיים וחתיכים.

"אגב, כשאתה עושה כיום טלוויזיה, זה לא שונה הרבה מהעשייה הקולנועית. במיוחד שאתה עובד כמוני עם HBO. זאת הסיבה שאני נמשכת לעבודה איתם. בגלל המצב הכלכלי והמיתון, אנשים בהוליווד מפחדים להעז ולוקחים פחות סיכונים, וקשה כיום לממן סרטים מיוחדים ומאתגרים. אז לפחות עושים את זה בטלוויזיה, שם יש כיום יוצרים מדהימים ושחקנים נפלאים".

אחת הסיבות העיקריות לדימוי הסורר או הגותי של ווד, היא העובדה שהיא ניהלה החל מ־2007 רומן מתוקשר עם הרוקר הקודר מרילין מנסון, שלו היתה מאורסת עד אוגוסט 2010.

"זה מצחיק שהכרנו במסיבה במלון שאטו מארמונט בלוס אנג'לס, בגלל שזה כל כך לא אנחנו להיות במקום כזה", היא מתוודה. "ואולי בגלל זה נפגשנו - שנינו ניסינו לחמוק מהמסיבה ולהתחבא בפינה. כשהתחלנו לדבר לא זיהיתי אותו, בגלל שהוא לא עטה את הלוק המזוהה שלו. באיזשהו שלב הוא הלך להביא משקה, ושאלתי ידיד שלי: 'תגיד, זה לא היה מרילין מנסון, האיש שדיברתי איתו?'. והוא אמר: 'אני חושב שכן'. הרגשתי ממש אידיוטית. רק אחרי שהתיידדנו פרץ הרומן, והידידות הזאת בהחלט עזרה ליחסים.

"הקשר איתו הוא החוויה הכי אינטנסיבית שעברתי בחיי והוא גרם לי להאמין בעצמי ולהרגיש נוח יותר. ספגתי בגללו גם המון ביקורת, לאנשים היו הרבה תפיסות מוטעות ביחס אלינו. זה הזכיר לי עד כמה אנשים יכולים להיות שטחיים. האמת שלשנינו יש צד ביישני ומתוק באישיות. אנחנו הרבה פחות אפלים וקודרים ממה שאחרים חושבים".

באפריל האחרון היא התוודתה בראיון למגזין "אסקווייר" שהיא דו־מינית ואוהבת להיות גם עם גברים וגם עם נשים. ''אני בעניין לכל דבר, מוכנה להיפגש עם בחור נחמד או עם בחורה נחמדה", הכריזה.

מרילין מנסון הדריך אותך איך להתנהל במערכת יחסים מתוקשרת?

"למדתי לשמור על החיים שלי פרטיים ככל האפשר, כי זה רק מקשה על מערכת היחסים. אבל הייתי צריכה ללמוד ולגלות את זה לבד. רק אחרי שמרילין ואני נפרדנו באמת הבנתי את החשיבות שבלשמור על חיי הפרטיים".

מה הדבר הכי מטורף שעשית עד עכשיו?

"היו כל כך הרבה דברים כאלה, שקשה לי לבחור".

אולי לנשק את מיקי רורק, שגילם את אבא שלך ב"המתאבק", בטקס חלוקת פרסי שחקני המסך ב־2009?

"לא נישקתי אותו, הוא נישק אותי! אפשר לראות את זה בווידאו. נישקתי אותו על הלחי כחברה נחמדה, והעיתונאים צעקו 'תנשקי אותו שוב!', והתכופפתי לתת לו עוד נשיקה והוא הסתובב והדביק לי נשיקה ענקית, ואני הייתי כאילו 'אוקיי, תודה רבה, איך זה ייראה עכשיו?', אבל מה אפשר לעשות".

עכשיו אולי ברור יותר מאיפה בא הדימוי הסורר והפרוע של ווד - ההופעות הלא שגרתיות שלה בחיים ועל השטיחים האדומים בהחלט תרמו לכך. "אם כבר עושים את השטיח, אז שזה יהיה עד הסוף. היום למשל, אני לובשת דולצ'ה וגבאנה. אני תומכת נלהבת בליין בגדי הגברים לנשים שהם עושים עכשיו. בחיים הפרטיים אני דווקא זרוקה - אני גרה בווניס ביץ' בלוס אנג'לס והולכת יחפה לים עם ג'ינס, זה מי שאני".

למה מקועקע לך המספר 15 מאחורי האוזן?

"זה מספר המזל שלי. הרבה דברים טובים קרו לי בגיל 15. זה מרגיש כאילו המספר עוקב אחריי בכל מקום שאני הולכת, וזה גם הערך המספרי של השם שלי. נולדתי בשנת 87' וביחד זה 15. בכלל, לכל שמונת הקעקועים שלי יש משמעות. הם קשורים לאנשים, למוזיקה, לשירה, ולדברים שאני חושבת שלא ישתנו בליבי.

"אגב, בסצנת הסקס ב'מילדרד פירס' אני עירומה לגמרי, אז הייתי צריכה להסתיר את כל הקעקועים שלי. למזלי היתה בהפקה מאפרת שעשתה עבודה נהדרת. מאוד התיידדנו והפכנו לחברות".

את מאמינה ברוחניות?

"אני מאוד רוחנית, גדלתי עם היפים. אני לא שמה תוויות על אמונה, כי בסופו של דבר אף אחד לא יודע את האמת המוחלטת, אבל יש לי מחשבות בנושא. לפעמים יש צירופי מקרים מעניינים, אני לא יודעת מה אמיתי ומה לא, אבל זה מרתק אותי".

"לשנינו יש צד ביישני ומתוק באישיות". עם הארוס לשעבר מרילין מנסון  (צילום: gettimages)
"לשנינו יש צד ביישני ומתוק באישיות". עם הארוס לשעבר מרילין מנסון (צילום: gettimages)

ווד נולדה בצפון קרוליינה לאמא שחקנית ולאב איירה דייוויד ווד, מחזאי, במאי, שחקן וזמר. ווד הפעוטה החלה לשחק בהפקות של הוריה, ובגיל חמש כבר התקבלה לסרט טלוויזיה. בגיל 10 ההורים התגרשו והיא השתקעה עם אמה בלוס אנג'לס, בעוד הקשר עם אביה הפך לטעון. הפריצה של ווד הגיעה בזכות הסרט "13", שיצא כשהיתה בת 16 בלבד.

"יש לי מזל גדול שאני עובדת רצוף כמעט 20 שנה. כשחושבים על זה, זה מטורף. אני לא מתחרטת, הייתי עושה את זה שוב בדיוק ככה. מצד שני, אם היה לי ילד אני לא יודעת אם הייתי רוצה שהוא יהיה כוכב צעיר. מהרבה בחינות זה מסוכן. זה גורם לך להתמודד עם כל מיני סיטואציות מסוכנות, לפני שאתה בכלל יודע מי אתה ומה אתה רוצה ולפני שיש לך קול משלך.

"אני בת מזל כי באמת רציתי לעשות את זה, הרגשתי שיש לי בחירה אמיתית, אבל זה לא ככה אצל כולם. היו לי ספקות, ולקחתי זמן לחשוב אם זה באמת מה שאני רוצה לעשות או שאני פשוט טובה בזה. אבל היום אני יודעת שאני אוהבת את זה מאוד ולא יכולה לדמיין את החיים שלי בלי המשחק. הבנתי שהעבודה הזו נותנת לי פלטפורמה להגיע לאנשים רבים, לגרום לאנשים לחשוב או להרגיש משהו, לגעת בהם. זה הדבר הכי טוב בעולם".

מה הפסדת בגלל שהיית שחקנית ילדה?

"תמיד יש הקרבות שצריך לעשות. היה לי קשה לחיות כמו ילדה רגילה, להשתגע לפעמים. אולי זו הסיבה שהתארסתי לכוכב רוק וקפצתי איתו על אוטובוס בסיור הופעות. לא היו לי ילדות וגיל התבגרות. התבגרתי מאוד מהר, ובגיל 18 אמרתי שאם אני רצינית לגבי משחק ואם אלה יהיו החיים שלי, אז כדאי שאני אספיק לבלות קצת עכשיו. ואלוהים, עשיתי את זה! אבל מיציתי, עכשיו גמרתי עם זה. בכל מקרה, חשוב לי לא להתנצל על דברים שעשיתי, בחירות שבחרתי. אני מרוצה ממה שאני, וקשה לרצות את כולם".

במהלך הקריירה המרשימה שלה הספיקה ווד לעבוד עם פיגורות כמו וודי אלן ("מה שעובד"), דארן ארונופסקי ("המתאבק") וג'ולי טיימור ("מעבר ליקום"). ואחרי החבורה הנכבדה הזאת מגיע תורו של ג'ורג' קלוני, איתו עשתה את "משחקי שלטון", שיצא כאן לא מזמן לבתי הקולנוע. ווד מגלמת את בתו של פוליטיקאי, העובדת בקמפיין הבחירות של מושל דמוקרטי (קלוני) שמעוניין להיות מועמד לנשיאות. תוך כדי העבודה מתפתח רומן בינה לבין אחד מבכירי הקמפיין (ראיין גוסלינג, עליו היא אומרת "הוא נשקן אדיר").

"אני לא חושבת שהסרט נעשה בהשראת פרשת מוניקה לוינסקי", מאבחנת ווד. "הוא שואב השראה מהרבה שערורייות - בכל העולם תמיד יש איזו שערוריית מין שמעורב בה פוליטיקאי. לכולם יש שלדים בארון".

את מתעניינת בפוליטיקה?

"זה מסובך. פוליטיקה מתסכלת אותי. אני לא יכולה למצוא את עצמי באף אחת מהמפלגות, לדעתי כל השיטה צריכה להשתנות לפני שמישהו יוכל לעשות כאן שינוי אמיתי. ג'ורג קלוני יכול להיות נשיא נהדר. אני בהחלט הייתי מצביעה לו".

קלוני ידוע כחובב מתיחות, שמסדר את השחקנים שלו. הוא עשה את זה גם לך?

"כל הזמן. הוא תפס אותי שרה ורוקדת לצלילי שיר של ג'סטין ביבר, אז הוא הפנה את המצלמה אליי ואיים שישים את זה בדי.וי.די. האמנתי לו, אבל מתברר שהוא לא באמת התכוון לעשות זאת. הוא כזה בן אדם מדהים וכל כך קל להסתדר איתו, ואתה שוכח מהכל עד שמגיעים לוונציה ושם הוא אלוהים, ואז אתה נזכר שזה קלוני. לפני שבאנו לוונציה בילינו בבית שלו באגם קומו - שטנו בסירה, אכלנו, שיחקנו כדורסל, היה ממש כיף. הבעיה היא שעם ג'ורג' תמיד תגמור באיזה אגם או בריכה בסוף הלילה, זה בטוח. זה מה שקרה לי אתמול בלילה. קפצתי לבריכה של אחד המלונות כאן עם השמלה שלי, ואפילו לא הייתי שיכורה!".

__________________________________________________________________________________________________________

עוד בפנאי פלוס: