גם אם אתם מצקצקים בזלזול מול כל ביטוי של תרבות הטראש ששוטפת את המסכים, אין ספק שכבר יצא לכם להכיר את קים קרדשיאן – המלכה הבלתי מעורערת של האסקפיזם התקשורתי. לצערו של כל מי שרואה בבידור הקליל וההמוני תרבות לגיטימית, נראה כי קרדשיאן החליטה לעשות סיבוב פרסה – מהפח אל המהפך, מאייקון של שערוריות לאלילת המלתחות.

עוד בערוץ האופנה

המהפך התדמיתי שעוברת קרדשיאן, 33, בחודשים האחרונים הוא חלומן הרטוב של לא מעט אושיות שמדשדשות בתחתית שרשרת המזון הציבורית. ויקטוריה בקהאם כבר הצליחה לעשות את המעבר, קייט אפטון צלחה אותו השנה ואם ירצה האל – גם אביבית בר זוהר המופלאה תצליח לשנות תדמית בעזרת הסטייליסט גילי אלגבי.

כוכבת נולדת

הסיפור האישי והמשפחתי של קרדשיאן כבר צולם וסוקר לעייפה, אבל עבור מי ששהה בקומה בשנים האחרונות, נזכיר רק את שמונה העונות של תוכנית הריאליטי העוקבת אחר המשפחה המורחבת, שכוללת אב מנוח שניהל ביד רמה את משפטו של או ג'יי סימפסון מצד ההגנה; שתי אחיות שהפכו לשותפותיה העסקיות, אח שמנמן ומשועמם ומספר אחים חורגים מצד הפרוד הטרי של האם קריס, ברוס ג'נר, ובהם שתי אחיות צעירות ומבטיחות שמככבות לצדה בסדרה המשפחתית הנודעת. על כל אלה תוסיפו מוצרי לוואי כמו התוכנית של האחיות קים וקורטני קרדשיאן, ושלל יוזמות אופנה עממיות של שלוש האחיות – ובהן המותג Dash, הקולקציות לסירס ול-Bebe, ושיתוף הפעולה המתמשך עם חברת האופנה דורותי פרקינס.

עם זאת, ובדומה לכוכבניות רבות אחרות, את תהילת עולמה קנתה קרדשיאן באמצעות קלטת סקס שצילמה עם בן זוגה לשעבר ריי ג'י, ואשר הקפיצה אותה במהירות לתודעה הציבורית.

הסטייל ממנה והלאה. קים קרדשיאן, 2007 (צילום: gettyimages)
הסטייל ממנה והלאה. קים קרדשיאן, 2007 (צילום: gettyimages)

מחאת הקוטג'

ממרום שלטונה בצמרת הצהובונים, קשה לזכור כי את נקודת הפתיחה לקריירה של קרדישאן העניקה דווקא אחת שנחשבה פעם לתופעה והיום היא לא יותר מקוריוז שמנסה נואשות להתקמבק: פריס הילטון. השתיים הכירו מילדות, ובתקופת כהונתה של הילטון כמלכת תרבות הפופ, היא נהגה לבלות עם קרדשיאן וללעוג באופן פומבי לחברתה הדשנה. השיא הגיע כאשר הילטון טענה קבל עם ופפראצי שהישבן של קים ממש דוחה והצלוליט שלה נראים כמו קוטג'. מי ידע שפחות מעשור אחר כך, הילטון תצטרך להסתכל על הקוטג' הזה מלמטה.

בניגוד להילטון, קרדשיאן הצליחה לא רק לשמור על מעמדה בפסגת הטראש, אלא גם להפוך לאייקון אופנה מוערך ומקובל בחוגים הנכונים. בכך, היא מזכירה יותר את ויקטוריה בקהאם, שמברווזון המוני נולדה מחדש כמובילת סטייל בלתי מעורערת. אבל איך הפכה פדחנית קלטות הסקס המטונפת מלוס אנג'לס לאורחת מבורכת אצל אושיות שיק נחשבות כמו ריקרדו טישי וקארין רויטפלד?

הארון והגבר

רק לפני כמה חודשים התפרסמה ידיעה שטענה כי מעצבי אופנה מסרבים להשאיל לקרדשיאן בגדי קוטור עבור צילומים למגזין "אל". הסטייליסט של ההפקה ניקולא פורמקטי (המשמש גם כמנהל הקריאטיבי של דיזל ואחד מיוצרי המותג הידוע בשם ליידי גאגא), טען אז כי המעצבים מסרבים לנדב תלבושות עבור צילומיה של האם לעתיד. "מעצבים פשוט לא הלוו לי בגדים", אמר, "מדובר לחלוטין בסנוביזם שמאפיין את תעשיית האופנה".

כיום נראה שזו היסטוריה רחוקה, שכן אף מעצב אופנה לא יעז לסרב לגברת קרדשיאן. הסיבה, ככל הנראה, היא אחד מהמאורעות המסוקרים בתקשורת הצהובה בשנים האחרונות, שהפך את הקריירה הקרדשיאנית על פיה: מפגש הענקים בינה לבין הראפר קניה ווסט, 36, שאיחד את השניים לכדי זוגיות מגה-פוטוגנית והרים את קרדשיאן לאחר גירושיה מכריס המפריס.

בחברה טובה. קרדשיאן, ווסט, ג'יי זי וביונסה (צילום: gettyimages)
בחברה טובה. קרדשיאן, ווסט, ג'יי זי וביונסה (צילום: gettyimages)

קשה שלא לחלק את הקריירה של קרדשיאן, או למעשה – את כל הקיום שלה, לתקופה של לפני ואחרי קניה ווסט. רבות דובר, וברצינות תהומית, על משמעותו של מה שמכונה רשמית כ"אפקט קניה" או ה"טרנספורמציה" שעברה מאז שהיא שוהה במחיצתו, משל היה מדובר כאן במהפך רוחני, ולא במהפך מהסוג החביב על אורנה דץ. הדיונים נעים מסקירות מעמיקות של שלבי השינוי, ועד ביקורת פמיניסטית על הריבונות המוחלטת של ווסט על הנראות הציבורית של בת זוגו. ואכן, נראה כי יותר משקרדשיאן מצאה את אלילת השיק שהיתה חבויה בה, ווסט משך אותה החוצה בכוח.

מאז תחילת הקריירה שלו הקפיד ווסט על יחסים קרובים עם עולם האופנה, שאף הגיעו לשיא כשהציג קולקציה משלו בשבוע האופנה בפריז. החיבה למותגים, הקשרים הקרובים עם מעצבי העל והנוכחות העקבית בתצוגות הנחשבות, הפכו את ווסט לאחד מהמייצגים הבולטים של הקשר בין מוזיקה לקוטור. כחלק מתפישת עולם זו, הוא מנהל ביד רמה גם את גזרת האופנה והיופי של בחירת לבו.

באחד מפרקי הסדרה של משפחת קרדשיאן, הוקרן קטע שנוי במחלוקת במיוחד שבו נראה ווסט כאשר הוא עובר על המלתחה של בת זוגו ומחליט אילו מהפריטים יזכו לחיים ארוכים ואיזה יישלחו לשריפה. כשהיא לובשת לבסוף שמלה שמוצאת חן בעיניו, הוא מכריז: "עכשיו ככה את נכנסת לרשימת המתלבשות הטובות ביותר!".

תקרית שתלטנית נוספת תועדה בהופעתה הפומבית הלא רשמית הראשונה של קרדשיאן אחרי הלידה, כאשר ווסט, שראה את צלמי הפפראצי, החל לסדר את האאוטפיט של בת זוגו. השמועות המחמירות יותר טוענות שאחת ממטרות העל של ווסט היא לא רק לשנות את פריטי המלתחה של רעייתו לעתיד, אלא בעיקר לשלוף אותה מציפורני המטריארכית השליטה של המשפחה – האם קריס ג'נר, שעל פיה יישק דבר. "לא מדובר רק בבגדים, קניה רוצה לוודא שכל אספקט שקשור לחייה של קים ינוהל כעת בדיוק כפי שהוא רואה לנכון", טען מקורב למשפחה. "הוא השתלט עליה לחלוטין – החל בבחירות המלתחה ועד הבחירות בקריירה". אפילו מעצב השיער של קרדשיאן הצהיר לא מזמן שהמעבר הטרי לבלונד נעשה תחת ניצוחו הצמוד של ווסט.

הוא החליט גם על הבלונד. קים קרדשיאן וקניה ווסט בשבוע האופנה בפריז (צילום: gettyimages)
הוא החליט גם על הבלונד. קים קרדשיאן וקניה ווסט בשבוע האופנה בפריז (צילום: gettyimages)

שחר של קים חדשה

עבודת הסטיילינג המשובחת של בן הזוג (והארוס הטרי) בהחלט השתלמה. לצד מלבושי הלורקס הדדניים והשמלות חונקות הגזרה שהוחלפו בפריטים של בלמן ותיקים של דולצ'ה וגבאנה, אושיות האופנה החלו לקבל את קרדשיאן למעגל החברים האקסקלוסיבי שלהן. אם לפני שנתיים הגיע ווסט לאירוע הגאלה השנתי של מוזיאון המטרופוליטן בעוד בת זוגו הוחרמה על ידי מארגנת האירוע ועורכת "ווג" אנה ווינטור, השנה הגיעו השניים צמודים במיוחד, כשקרדשיאן ההריונית מתהדרת בשמלה דמוית ריפוד של ספה. עם זאת, השמועות מספרות שווסט הובך מאוד מהביקורת והלעג שקטפה בת זוגו על התלבושת שעוצבה בידי ריקרדו טישי לבית ז'יבנשי. "קניה היה מאוד מעוצבן ומובך מכך שקים הצליחה להרוס את המראה של יצירת האמנות שחברו טישי עיצב", טען מקור למגזין "לייף אנד סטייל".

ווינטור היא לא היחידה בתעשיית האופנה שנפלה ברשת הקסם הקרדשיאני (או בידי הזהב של הסטייליסט ווסט). עורך האופנה אנדרה לאון טאלי סעד לאחרונה עם הצמד קימיה במהלך שבוע האופנה בפריז, וחזר מאוהב. "אם היית אומרת לי 'קים קרדשיאן' לפני חודשיים, הייתי אומר לך, לאאאא!!", הודה בראיון, "אבל פתאום הבנתי שמדובר בבנאדם ממש נחמד, היא לחלוטין כובשת כשפוגשים אותה".

קארין רויטפלד, עורכת "ווג" הצרפתי לשעבר, בחרה לתעד את קרדשיאן ההרה למגזין שלה CR fashion book, בהפקת אופנה שצילם לא אחר מקרל לגרפלד כשעל האספקט הקריאטיבי הופקד המעצב ריקרדו טישי מז'יבנשי – שהפך לחבר החדש של הזוג. רויטפלד אף הגדילה לטעון כי מבחינתה קרדשיאן היא המרילין מונרו החדשה. "היא שנויה במחלוקת, אבל כך היתה גם מרילין מונרו", טענה רויטפלד בראיון ל"טיים אאוט לונדון". "היא היתה מאוד אמיצה במהלך הצילומים. אני לא חושבת שאלו הבגדים שהיא בדרך כלל לובשת – אף פעם לא ראיתי אותה באוברול של קום דה גרסון או בז'קט כדורסל, אבל היא אמרה כן להכול. היא אחת הדוגמניות שהיה לי הכי קל לעבוד איתן". כנראה שאחרי הטירונות שעברה אצל ווסט, להנהן עבור רויטפלד בא לקרדשיאן מאוד בקלות.

בקרוב חתונה? (צילום: gettyimages)
בקרוב חתונה? (צילום: gettyimages)

פריז מאוהבת

את הגושפנקה הסופית למעמדה החדש של קרדשיאן כמובילת אופנה לגיטימית העניק לה שבוע האופנה האחרון בפריז. מלבד השיער הבלונדיני והמחשוף השנוי במחלוקת אותו הציגה באדיבות שמלה מקולקציית הקיץ של ז'יבנשי, קרדשיאן סיפקה גם רגע של נחת לפאשניסטות המבולבלות. אחד הטרנדים הבולטים לחורף הוא מעילי פקעת צמריריים וגדולים, אשר מטשטשים לחלוטין את קווי המתאר של הגוף. למרות שמדובר כביכול בטרנד חסר סקס אפיל, קרדשיאן – שמעולם לא פגשה בד לייקרה נצמד ומחטב שהיא לא אהבה, החליטה להפתיע ולהציג את גזרת פוסט הלידה שלה לאוויר הפריזאי כשהיא מכורבלת במעיל של מקס מארה. מעיל הדובי החום והרפוי הצליח לעשות בשבריר שנייה את מה שווסט עמל עליו במסירות כבר חודשים – להפוך את זוגתו לפאשניסטה נונשלנטית מן המניין.

פאשניסטה נולדת. קרדשיאן במעיל של מקס מארה (מתוך אינסטגרם )
פאשניסטה נולדת. קרדשיאן במעיל של מקס מארה (מתוך אינסטגרם )

יחד עם הלוק החדש של קרדשיאן, התחילו בני הזוג למתג כבר עכשיו את התינוקת נורת' ווסט בת הארבעה חודשים כמלכת הסטייל הבאה. כפי שניתן לראות בחשבון האינסטגרם של האם, היורשת אוחזת כבר בפריטים של בתי אופנה נחשבים כמו בלנסיאגה, ז'יבנשי וסלין. קרדשיאן, מצדה, טוענת שהלידה אחראית לשינוי הסגנון שלה. "אני רוצה להתלבש קליל יותר ובהיר יותר. אני חושבת שנורת' נראית נורא חמודה בצבעים בהירים, ואני רוצה ללבוש גם בהיר כדי להתאים את עצמי אליה".

הרגשות האימהיים והאופנתיים האלו לא מופנים רק לבתה שלה. קרדשיאן, שכבר אוחזת בכמה עסקי אופנה עממיים, הצהירה לאחרונה כי הפרויקט הבא שלה הוא קו אופנה לילדים. כמובן שגם בנושא זה היו לווסט לא מעט השגות. השמועות מספרות שהוא תמך מאוד ברעיון כדרך לקדם את המיתוג של קרדשיאן כאושיית אופנה, ואף קיווה שכך תתרחק מהעסק המשפחתי ובמיוחד – מעסקי הריאליטי. אבל אפילו קניה ווסט לא יכול תמיד לקבל את כל מה שהוא רוצה: קרדשיאן החליטה להקים את קו בגדי הילדים יחד עם אחיותיה, במסגרת מפעלי האופנה של המשפחה. האם זהו צעד ראשון בדרך לקים קרדשיאן שונה – לא רק אופנתית, אלא גם עצמאית מול בן זוגה?