הכי יפות בעולם: מה קורה היום עם הדוגמניות מהקליפ Freedom 90's

הווידאו של ג'ורג' מייקל חגג את עידן הסופר מודלס. 30 שנה אחרי, איפה נמצאות כעת כריסטי טרלינגטון, טטיאנה פטיץ, לינדה אוונג'ליסטה, סינדי קרופורד ונעמי קמפבל?

איתי יעקב

|

13.09.20 | 09:00

החמישייה המפורסמת: סינדי קרופורד, כריסטי טרלינגטון, נעמי קמפבל, טטיאנה פטיץ ולינדה אוונג'ליסטה כיום (צילום: Jamie McCarthy,Larry Busacca,Dimitrios Kambouris,Alexander Koerner/GettyimagesIL, AP)
החמישייה המפורסמת: סינדי קרופורד, כריסטי טרלינגטון, נעמי קמפבל, טטיאנה פטיץ ולינדה אוונג'ליסטה כיום (צילום: Jamie McCarthy,Larry Busacca,Dimitrios Kambouris,Alexander Koerner/GettyimagesIL, AP)

על גיליון ינואר 1990 של מגזין ווג בריטניה, הופיעו חמש דוגמניות מפורסמות בשעתו: לינדה אוונג'ליסטה, נעמי קמפבל, סינדי קרופורד, כריסטי טרלינגטון וטטיאנה פטיץ. כל אחת אייקונית בדרכה, אך יחד בתצלום הקבוצתי של צלם האופנה המנוח פיטר לינדברג, הן הולידו את עידן הסופר מודלס, שלימים ייחשב כנקודת מפנה בתחום הדוגמנות הבינלאומי מאז ועד היום. "הן הרוק סטארס של מיליוני נערות ברחבי העולם", הסביר לינדברג לצופיו בסרט התיעודי Models משנת 1991, "חמש הנשים היפות ביותר בעולם".

 

הולדת עידן הסופר מודלס על מגזין ווג בריטניה ב-1990
  הולדת עידן הסופר מודלס על מגזין ווג בריטניה ב-1990

   

  שער זה נחשב עד היום, 30 שנה מאז, לציון דרך בקריירה של כל אחת מהן. הוא לא רק מיתג אותן כקבוצה, אלא גם מינף את הקריירה שלהן יחד ולחוד. אחד האנשים שראו את השער היה הזמר המנוח ג'ורג' מייקל, שיחד עם הבמאי דיוויד פינצ'ר, ליהק את החמש לצילומי הקליפ לסינגל החדש Freedom! '90, שהתפרסם ב-30 באוקטובר 1990, לפני שלושים שנה. כל אחת מהחמש קיבלה שכר זהה: 15 אלף דולר ליום צילום, סכום שנחשב דמיוני אז ועכשיו.

    

  עד היום נחשב הקליפ לאחד היפים שנעשו, בזכות תאורה אפלולית, בימוי הדוק ושירת הליפסינג של החמש. עבור טרלינגטון ופטיץ לא היה זה הקליפ הראשון שאליו הצטלמו. מבין כל החמש, הקשה לשכנוע היתה אוונג'ליסטה, שמיאנה לחלוק את הקליפ עם היתר. "מייקל חשב שזה יהפוך אותנו ל'ביג דיל', שזה יקדם את הקריירה שלנו", סיפרה בראיון לווניטי פייר ב-2015. "אמרתי לו, 'בבקשה, אנחנו כבר כאן, אנחנו כבר מפורסמות'. לבסוף השתכנעתי. עד היום, כשמישהו פוגש אותי בפעם הראשונה, הקליפ עולה. זה מה שהם זוכרים ממני. בדיעבד, ג'ורג' צדק. הקליפ הזה באמת הפך אותנו למפורסמות יותר". 30 שנה מאז – איפה הן היום?

   

  בשיא הקריירה גרפה 20 אלף דולר לתצוגה. לינדה אוונג'ליסטה (צילום: Michael Loccisano/GettyimagesIL)
   בשיא הקריירה גרפה 20 אלף דולר לתצוגה. לינדה אוונג'ליסטה(צילום: Michael Loccisano/GettyimagesIL)

    

   לינדה אוונג'ליסטה

   מי: מלכת הדוגמניות לינדה אוונג'ליסטה, 55, שהיתה לפנים המזוהות ביותר עם הסופר מודלס של שנות ה-90. לא בכדי, הציטוט המיתולוגי המיוחס לה – "אני לא קמה בבוקר מהמיטה בשביל פחות מ-10 אלפים דולר" – הגדיר אותה ואת חברותיה למסלול.

   איפה ראינו אותה? אוונג'ליסטה חרגה מגבולות המסלול והפכה לאייקון אופנה בינלאומי. היא הופיעה על למעלה מ-700 שערי מגזינים, היתה מזוהה עם בתי אופנה כמו מוגלר, וחביבתם של צלמי אופנה כסטיבן מייזל ופיטר לינדברג. בשיא הקריירה שלה גרפה 20 אלף דולר לתצוגה בודדת, עניין של שעה וחצי במקסימום – כולל 15 דקות על המסלול ברוטו ועוד הכנות מאחורי הקלעים.

   איפה היא היום? תמונות פפראצי שלה מניו יורק, בה היא מתגוררת בשנים האחרונות, חושפות כי אוונג'ליסטה כבר מזמן לא מעוניינת לקחת חלק בתחום האופנה. בעשור האחרון היא ניהלה קרב מזונות מתוקשר ומכוער עם פרנסואה הנרי פינו, יו"ר תאגיד היוקרה קרינג ואבי בנה היחיד אוגוסטין ג'יימס, כיום בן 13. אוונג'ליסטה תבעה בבית המשפט דמי מזונות חודשיים בגובה 46 אלף דולר, ולאחר למעלה משש שנים של דיונים, נקבע הסדר סמוי מאחורי הקלעים.

    

   מגדלת שני ילדים ומביימת סרטים דוקומנטריים לצד פעילות הומניטרית ופילנתרופית לקידום זכויות נשים. כריסטי טרלינגטון (צילום: AP)
    מגדלת שני ילדים ומביימת סרטים דוקומנטריים לצד פעילות הומניטרית ופילנתרופית לקידום זכויות נשים. כריסטי טרלינגטון(צילום: AP)

     

    מדגמנת מדי פעם. טרלינגטון על המסלול של מארק ג'ייקובס ב-2019 (צילום: AP)
     מדגמנת מדי פעם. טרלינגטון על המסלול של מארק ג'ייקובס ב-2019(צילום: AP)

      

     כריסטי טרלינגטון

     מי: הדוגמנית כריסטי טרלינגטון, 51, שנחשבת ל"דוגמנית הגדולה ביותר בכל הזמנים", כפי שקבע מלהק התצוגות הנודע ג'יימס סקאלי.

     איפה ראינו אותה? נקודת הזינוק בקריירה של טרלינגטון היתה בשנת 1986, עם השתתפותה בקליפ Notorious של להקת דוראן דוראן. היא היתה אז רק בת 18. אחר כך שימשה כפנים במודעות הפרסום של מייבלין וקלווין קליין, צעדה עבור כל בית אופנה אפשרי ואף נכללה ברשימת 100 המשפיעים של מגזין TIME בשנת 2014.

     איפה היא היום? עדיין מדגמנת מדי פעם, כמו לפני שנה, כשחתמה בהפתעה את תצוגת האופנה של מארק ג'ייקובס בשבוע האופנה בניו יורק. היא נשואה לשחקן ובמאי הקולנוע אדוארד ברנס ("להציל את טוראי ראיין", "מדרכות ניו יורק"), מגדלת שני ילדים ומביימת סרטים דוקומנטריים לצד פעילות הומניטרית ופילנתרופית לקידום זכויות נשים. אחותה, אגב, נשואה לאחיו של ברנס.

      

     פרשה מדוגמנות ומתגוררת בחווה. טטיאנה פטיץ (צילום: Dominik Bindl/GettyimagesIL)
      פרשה מדוגמנות ומתגוררת בחווה. טטיאנה פטיץ(צילום: Dominik Bindl/GettyimagesIL)

       

      טטיאנה פטיץ

      מי: הדוגמנית הגרמנייה טטיאנה פטיץ, 54, הכי פחות ידועה מבין החמש כיום. פטיץ השתתפה בגיל 17 בתחרות יופי של סוכנות עלית, ועברה להתגורר בפריז.

      איפה ראינו אותה? מלבד התצוגות הגדולות והקמפיינים לג'יאני ורסאצ'ה, שאנל, ראלף לורן ורבלון, היא ניהלה מערכות יחסים מתוקשרות עם השחקן ג'וני דפ והזמר סיל, שעליו אמרה מאוחר יותר בראיון כי הוא "אדם אלים שמרוכז בעצמו". צלם האופנה המנוח פיטר לינדברג, שסימן אותה כמוזה במשך שנים ארוכות, כתב עליה בספרו "10 נשים" משנת 1996: "אני מעריץ את טטיאנה כי היא תמיד נשארת עצמה. היא רכה מאוד, אבל בה בעת חזקה מאוד ויודעת לעמוד על דעתה. תמיד מעשיר להיות איתה. אי אפשר לא להעריץ אותה ולא להתאהב בה קצת במשך השנים".

      איפה היא היום? בשנת 2003 פרשה פטיץ מדוגמנות. היא מתגוררת במאליבו, קליפורניה, מאז 1989, בחווה עם חיות ועם בנה היחיד ג'ונה בן ה-16.

       

      מקדמת דוגמניות שחורות בענף האופנה. נעמי קמפבל (צילום: AP)
       מקדמת דוגמניות שחורות בענף האופנה. נעמי קמפבל(צילום: AP)

        

       נעמי קמפבל

       מי: נעמי קמפבל, 50. דוגמנית העל הבריטית שהתגלתה בגיל 15 ומאז מתחזקת קריירת דוגמנות רוויית שיאים מקצועיים, ריבים מתוקשרים ודרמות אישיות.

       איפה ראינו אותה? איפה לא. בקמפיינים לבתי אופנה יוקרתיים כמו ורסאצ'ה, על מסלולי התצוגות של שאנל וסן לורן, בקליפים (של מייקל ג'קסון, לדוגמה) ויותר מפעם אחת על ספסל הנאשמים בבית המשפט לאחר שתקפה באלימות עובדות שלה.

       איפה היא היום? עדיין דוהרת. קמפבל היא אחת הדוברות הבולטות לקידום דוגמניות שחורות בענף האופנה וממשיכה לדגמן מדי פעם, בעיקר עבור חבריה מהתעשייה או לקידום מעצבים צעירים. במרץ האחרון, לדוגמה, היא פתחה את תצוגת ביכורים של המעצב הניגרי הצעיר קנת' איזה, אחד מחמישה מעצבים אפריקאים שכבשו את פריז, מתוך מטרה מושכלת לסייע ביחסי הציבור של המעצב.

        

       בתה ממשיכה את דרכה כדוגמנית מובילה. סינדי קרופורד (צילום: AP)
        בתה ממשיכה את דרכה כדוגמנית מובילה. סינדי קרופורד(צילום: AP)

         

        סינדי קרופורד

        מי: אייקון היופי הנצחי סינדי קרופורד, 54, שאחראית גם לדור ההמשך המצליח של ענף הדוגמנות – בתה קאיה גרבר בת ה-19, מהטופ מודלס הצעירות בתחום.

        איפה ראינו אותה? בקמפיינים, בתצוגות אופנה, על מאות שערי מגזינים, ואפילו בקולנוע, בסרט "משחק הוגן" לצד וויליאם בולדווין שנכשל אצל המבקרים ובקופות. מבין הקמפיינים המפורסמים ביותר שלה, קרופורד היתה הפנים של מותג הקוסמטיקה רבלון (תפקיד שאותו ממלאת היום גל גדות).

        איפה היא היום? תומכת פומבית בקריירה של בתה הצעירה קאיה גרבר, שבשלוש השנים האחרונות כבשה את ענף האופנה בסערה, שנייה אחרי שהבן פרסלי גרבר עשה את צעדיו הראשונים בתחום. קרופורד עדיין מככבת על שערי מגזינים שונים, אולם למעט הופעתה בתצוגה של ורסאצ'ה לפני שלוש שנים, היא לא חזרה אל המסלול.

         

         

          

         ומה היו רגעי השיא של קלאודיה שיפר בת ה-50?

         יובל של קלאודיה שיפר: 12 רגעים בלתי נשכחים של הדוגמנית הנצחית. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: rex/asap creative)
         יובל של קלאודיה שיפר: 12 רגעים בלתי נשכחים של הדוגמנית הנצחית. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: rex/asap creative)

          

          

          
         הצג:
         אזהרה:
         פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד