אייקון מאויר בשבוע: איך ידעה לינדה אוונג'ליסטה לגנוב תמיד את ההצגה

נחשבת לזיקית של עולם האופנה, שימשה כמוזה והשראה, ואף פעם לא שכחה שהכי חשוב לדאוג היטב לחשבון הבנק שלה – בדוגמנות או במזונות. כעת היא יפהפייה בת 55

ארז עמירןפורסם: 07.05.20 14:41
הטופ של הטופ מודלס. המחווה שלי ללינדה אוונג'ליסטה (איור: ארז עמירן)
הטופ של הטופ מודלס. המחווה שלי ללינדה אוונג'ליסטה (איור: ארז עמירן)
לינדה אוונג'ליסטה, סינדי קרופורד, נעמי קמפבל וכריסטי טרלינגטון בתצוגה של ורסאצ'ה, 1991 (צילום: rex/asap creative)
לינדה אוונג'ליסטה, סינדי קרופורד, נעמי קמפבל וכריסטי טרלינגטון בתצוגה של ורסאצ'ה, 1991 (צילום: rex/asap creative)
אף תצוגה לא היתה שלמה בלעדיה בשנות ה-90 (צילום: rex/asap creative)
אף תצוגה לא היתה שלמה בלעדיה בשנות ה-90 (צילום: rex/asap creative)
שמרה על עדכניות על ידי החלפת סגנונות ותספורות. בתצוגה של כריסטיאן לקרואה ב-1996 (מימין) ובתצוגה של דיור ב-2005 (צילום: AP)
שמרה על עדכניות על ידי החלפת סגנונות ותספורות. בתצוגה של כריסטיאן לקרואה ב-1996 (מימין) ובתצוגה של דיור ב-2005 (צילום: AP)
תמיד דוגמנית. 2004 (צילום: AP)
תמיד דוגמנית. 2004 (צילום: AP)
יפהפייה ומחייכת. 2012 (צילום: AP)
יפהפייה ומחייכת. 2012 (צילום: AP)
על השטיח האדום בגאלה של מוזיאון המטרופוליטן בניו יורק ב-2013 (מימין) ו-2015 (צילום: AP, Larry Busacca/GettyimagesIL)
על השטיח האדום בגאלה של מוזיאון המטרופוליטן בניו יורק ב-2013 (מימין) ו-2015 (צילום: AP, Larry Busacca/GettyimagesIL)

לינדה אוונג'ליסטה

סליחה, במי מדובר? אם יש מישהי בעולם שההגדרה "סופר מודל" רשומה על שמה בטאבו, זו לינדה אוונג'ליסטה, שחוגגת השבוע יום הולדת 55. היא נולדה בקנדה למשפחה איטלקית שהקפידה על חינוך קתולי אך לא מנעה ממנה להשתתף בתחרות יופי כבר בגיל 13. מבחינתי, היא הדוגמנית שעשתה את שנות ה-90. הכי יפה, הכי זוהרת, הטופ של הטופ מודלס, שיחד עם ארבע האמזונות האחרות – נעמי קמפבל, כריסטי טרלינגטון, קלאודיה שיפר וסינדי קרופורד – הראתה לעולם איך נראית, זזה, מצטלמת ומתנהגת דוגמנית-על.

 

אוונג'ליסטה עם דונלד טראמפ, 1991 (צילום: rex/asap creative)
  אוונג'ליסטה עם דונלד טראמפ, 1991(צילום: rex/asap creative)

   

  חוץ מלהיות מאוד יפה, אוונג'ליסטה גם התאימה את חייה הרומנטיים לקלישאה של דוגמנית מצליחה, עם סדרה של מערכות יחסים מתוקשרות: מבעלה הראשון ג'רלד מארי, שניהל את סוכנות הדוגמנות עלית בפריז, ועד אבי בנה ומנכ"ל תאגיד היוקרה קרינג, פרנסואה הנרי פינו. ביניהם זכו לקשט את זרועה בני זוג מהשכבה העליונה של עוגת הסלבס העולמית: שחקן קולנוע, כדורגלן ונהג מרוצים איטלקי. בקיצור, אף אופרת סבון לא היתה עושה את זה טוב יותר.

   

  על המסלול של ורסאצ'ה, 1991 (צילום: rex/asap creative)
   על המסלול של ורסאצ'ה, 1991(צילום: rex/asap creative)

    

   למה אייקון? על התפר שבין שנות ה-80 ל-90, השליטה של אוונג'ליסטה וחברותיה בעולם האופנה היתה מוחלטת. זה היה הרגע בהיסטוריה של התרבות הפופולארית שבו הדומיננטיות התקשורתית עברה מהידיים של מעצבי האופנה לידיים (והפנים והרגליים) של דוגמניות העל. הן, ולא הבגדים, הפכו להיות האטרקציה המרכזית על מסלולי התצוגות. השתתפותן בתצוגה סימלה מעין חותמת נחשקות עבור בית האופנה, שלו הן הואילו להקדיש את צעדיהן המטופפים על הבמה.

    

   בתצוגה של ולנטינו, 1991 (צילום: rex/asap creative)
    בתצוגה של ולנטינו, 1991(צילום: rex/asap creative)

     

    אוונג'ליסטה עשתה כסף, הרבה כסף, מקריירת הדוגמנות שלה – והיא הרוויחה אותו בדרך הקשה, על המסלולים ומול המצלמה, בלי קיצורי דרך אינסטגרמיים, בלי סטוריז ובלי טיק טוק. היא באמת עבדה בדוגמנות, מה שהיום נראה כמעט דמיוני. לא "על הדרך", לא "עד הליהוק לסרט הוליוודי" ולא כתפקיד נוסף ברזומה בין "קצת זמרת" ל"כמעט רקדנית".

     

    בעידן המולטי-טסקינג שבו כל שמפו הוא גם מרכך וכל אחד צריך להיות הכל, אוונג'ליסטה מזכירה מה זה אומר להיות מחויבת למקצוע שלך. כן, גם אם נוהגים לפטור אותו בזלזול כ"מי ישמע, להיות יפה ולעשות פרצוף למצלמה. גם כן מקצוע". אוונג'ליסטה תמיד היתה מקצועית, מעקבי הסטילטו שלרגליה ועד קצה בלוריתה המחומצנת. כך היא זכתה במעמדה כזיקית של עולם האופנה, שהחליפה סגנונות ותספורות ששמרו אותה עדכנית ורלוונטית תמיד. בתחילת שנות ה-90, כשהיא התעלמה מהאזהרות ועברה לתספורת גברית קצרה, היא הפכה אותה לשיא הסטייל. בגיל 50, היא השתלטה בקלות על שני שערי ספטמבר, הנחשבים ביותר בשנה.

     

    מדגמנת לקרל לגרפלד, 1994 (צילום: rex/asap creative)
     מדגמנת לקרל לגרפלד, 1994(צילום: rex/asap creative)

      

     היא היתה המוזה של קרל לגרפלד בבית שאנל ואחת הסופר מודלס שכיכבו בקליפ האייקוני Freedom 90 של ג'ורג' מייקל (הוא כינה אותה ה"מייקל ג'ורדן של עולם האופנה"). גם היום, כשהיא בוררת בקפידה ובדלילות את הופעותיה המקצועיות, היא עדיין הכי זוהרת שאפשר – נראית נפלא, מתלבשת כמו מלכה ויכולה ללמד את כל בנות חדיד וג'נר מה זה באמת אומר להיות דוגמנית עם סטייל.

      

      

     למה לא? תכונות שנתפשות כרצויות ואפילו מעוררות כבוד אצל גברים, הופכות פעמים רבות למושא לעג כשהן מאומצות על ידי נשים. אהבת הממון של אוונג'ליסטה, תכונה שנקשרה לשמה מאז ומעולם, הפכה אותה לשק חבטות בתקשורת וברשתות החברתיות. ככה זה אצלנו, הצביעות היא ההמנון החדש והמיזוגניות יכולה להחליף את הכוכבים והפסים בתור דגל לנופף בו. אז כשאוונג'ליסטה תבעה מזונות בסך 46 אלף דולר לחודש מאבי בנה פרנסואה הנרי פינו, תביעת המזונות היקרה ביותר בהיסטוריה, והצדיקה את הסכום השערורייתי ככזה שיאפשר לה לשכור מטפלות מסביב לשעון ונהגים חמושים לנסיעות של בנה, היא עשתה צעד אחד רחוק מדי אל מחוץ למתחם הלגיטימיות של תאוות הבצע, ומיקמה את עצמה בצד של הגולד-דיגריות ואויבות העם.

      

     בשנת 2003 (צילום: Evan Agostini/GettyimagesIL)
      בשנת 2003(צילום: Evan Agostini/GettyimagesIL)

       

      ובכל זאת: מאותה זווית של אהבת הממון, אוונג'ליסטה גם אחראית על אחת האמירות היותר אייקוניות של עולם האופנה: "אני לא יוצאת מהמיטה בבוקר בשביל פחות מעשרת אלפים דולר". אותה אף אחד לא יכול להאשים בצביעות.

       

      מלאת סטייל בעשור השישי לחייה (צילום: Astrid Stawiarz/GettyimagesIL)
       מלאת סטייל בעשור השישי לחייה(צילום: Astrid Stawiarz/GettyimagesIL)

        

       מה זה אייקון אחד בשבוע?

       עולם הזוהר זוכה ממני בדרך כלל להתייחסות ביקורתית וחשדנית (וגם אני רואה בעצמי לפעמים את המבוגר הממורמר), אך אני חייב להודות שיש בו צדדים שמרגשים אותי בכל פעם מחדש. היוזמה "אייקון אחד בשבוע" משלבת שלוש אהבות גדולות שלי – איור, אופנה וסקרנות, או אפילו אובססיביות, לחייהם של מפורסמים.

        

       בכל שבוע אבחר דמות אחת שמבחינתי ראויה לתואר המחייב "אייקון אופנה", מקומי או בינלאומי, שאותה אאייר ואשתף כאן. אתם מאוד מוזמנים להציע הצעות משלכם לאייקונים לאיור, או להתווכח עם הבחירות שלי.

        

        
       הצג:
       אזהרה:
       פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
       מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים