אייקון מאויר בשבוע: איך הפכה זנדאיה לכוכבת בגלל הערה מעליבה?

היא התחילה בערוץ דיסני, כבשה את השטיחים האדומים עם הסטייליסט הנכון, ועכשיו מככבת על הגיליון החשוב בשנה של "אינסטייל". ומה תרמו ראסטות לקריירה שלה?

ארז עמירןפורסם: 04.09.20 09:56
האיט גירל של הרגע, שאוחזת בכל הנתונים הנכונים כדי להיות דמות נערצת על הקהל (המאוד צעיר) של אמריקה. המחווה שלי לזנדאיה (איור: ארז עמירן)
האיט גירל של הרגע, שאוחזת בכל הנתונים הנכונים כדי להיות דמות נערצת על הקהל (המאוד צעיר) של אמריקה. המחווה שלי לזנדאיה (איור: ארז עמירן)
המעבר מהמפעל של דיסני לילדים-כוכבים אל עולם המבוגרים התאפשר בעזרתו של הסטייליסט לאו רואץ', שפרש עליה את חסותו והתחיל להצעיד אותה בבגדים הכי מסוגננים על כל שטיח אדום. זנדאיה, 2019 (צילום: AP)
המעבר מהמפעל של דיסני לילדים-כוכבים אל עולם המבוגרים התאפשר בעזרתו של הסטייליסט לאו רואץ', שפרש עליה את חסותו והתחיל להצעיד אותה בבגדים הכי מסוגננים על כל שטיח אדום. זנדאיה, 2019 (צילום: AP)
מצליחה להיות גם טרנדית וגם מחוברת למסורת ולשורשים. 2020 (צילום: AP)
מצליחה להיות גם טרנדית וגם מחוברת למסורת ולשורשים. 2020 (צילום: AP)

זנדאיה

סליחה, במי מדובר? זנדאיה בת ה-23 היא מלכת סדרות הנעורים של ארצות הברית, שמככבת גם בגרסה האמריקאית של "אופוריה" הישראלית. כדרכן של כוכבות עכשוויות, היא מוגדרת כמולטי-טאלנט: שחקנית, זמרת, רקדנית ואושיית אופנה, שמציגה שם פרטי בלבד, מוצא מעורבב לתפארת וחוזה עם לנקום כפרזנטורית של הבושם איידול. בקיצור, האיט גירל של הרגע, שאוחזת בכל הנתונים הנכונים כדי להיות דמות נערצת על הקהל (המאוד צעיר) של אמריקה.

 

אפשר לקרוא לה אקטיביסטית מזן חדש, כזה שנלחם את מלחמותיו לא במסדרונות של הפוליטיקה אלא בין דפי האינסטגרם או בסדרות נוער. זנדאיה, 2020 (צילום: AP)
  אפשר לקרוא לה אקטיביסטית מזן חדש, כזה שנלחם את מלחמותיו לא במסדרונות של הפוליטיקה אלא בין דפי האינסטגרם או בסדרות נוער. זנדאיה, 2020(צילום: AP)

   

  כמו הרבה כוכבות צעירות, גם זנדאיה התחילה את הקריירה שלה בערוץ דיסני – בית הגידול המוביל לתהילה, כסף, התמכרויות והתפכחות מאוחרת במוסד גמילה. יש רק לקוות שהיא תשכיל להמשיך משם בדרך קצת פחות הרסנית מזו שעשו קודמותיה לז'אנר, כמו בריטני ספירס או לינדזי לוהן.

   

  בינתיים, נראה שהיא מתנהלת בדרך הנכונה, עם מעין מגע קסם שהופך את החיים שלה (לפחות את הצד שלהם שנחשף תקשורתית) למסע דילוגים בין ניצחונות: כוכבת סדרת טלוויזיה פופולארית שבמפתיע גם מגיעה עם חותמת איכות, תקליט בכורה מצליח למדי, השתתפות ב"רוקדים עם כוכבים" האמריקאית – שהפכה למגדירה הרשמית של "אלה שהיו" ו"אלה שיהיו", גיחות קטנות אך נחשבות לקולנוע (כולל תפקיד בגרסה החדשה והמדוברת לסרט "חולית" שהצטלם השנה), בן זוג יפה כמוה שחולק איתה זמן מסך בסדרה שבה היא משחקת, ומקומות שמורים בשורות הראשונות של תצוגות האופנה.

   

  תודה לסטייליסט. עם לאו רואץ', 2019 (צילום: AP)
   תודה לסטייליסט. עם לאו רואץ', 2019(צילום: AP)

    

   את סיבוב הניצחון התקשורתי שלה היא אורזת עכשיו עם שער גיליון ספטמבר במגזין Instyle, שעושה כבוד משותף לזנדאיה, לתרבות האפרו-אמריקאית ולסטייליסט-של-הביוקר לאו רואץ'. היא עצמה אמרה על ההפקה שהיא שמחה שמפנים את הזרקור לאנשים שחורים שעושים עבודה טובה ולא מקבלים את הבמה הראויה להם, אך קשה שלא להבחין שעל השער היא נראית בהירה מתמיד.

    

   למה אייקון? בזמן קצר יחסית ובגיל צעיר, הפכה זנדאיה מ"עוד שחקנית בערוץ דיסני" לחברה במועדון השמות הפרטיים של הכוכבים וסומנה כאייקון מייצג של דור ה-Z. יש לה את המראה, את הנחישות הנדרשת, ואת אוטוביוגרפיית ה"התגליתי במקרה והשאר היסטוריה" שאמריקה אוהבת לאהוב. רגע אחד היא עשתה קולות ותנועות רקע לסלינה גומז בהופעה, רגע אחרי כבר קיבלה תפקידים ראשיים בסדרות נעורים מצליחות ופוטוגניות.

    

   הפכה ליקירת טורי ה"מי לבשה את זה טוב יותר?" (צילום: AP)
    הפכה ליקירת טורי ה"מי לבשה את זה טוב יותר?" (צילום: AP)

     

    המעבר מהמפעל של דיסני לילדים-כוכבים אל עולם המבוגרים התאפשר בעזרתו של הסטייליסט לאו רואץ', שפרש עליה את חסותו והתחיל להצעיד אותה בבגדים הכי מסוגננים על כל שטיח אדום, עוד לפני שהיא איבדה את שם המשפחה שלה. זנדאיה הפכה ליקירת טורי ה"מי לבשה את זה טוב יותר?" ומשם המשיכה אל בית המלוכה האינסטגרמי.

     

    כדי להפוך לאיט גירל האולטימטיבית, היתה חסרה לה רק שערורייה מדוברת, וזו אכן התרחשה כשג'וליאנה רנסיק, הכתבת הכי מיתולוגית (והכי רזה) של ערוץ E, טענה בשילוב של גזענות וחוסר טאקט כי הופעתה של זנדאיה עם ראסטות בטקס האוסקר "בוודאי מריחה משמן פצ'ולי ומריחואנה". שומרי הסף של הוליווד הזדעקו, רנסיק ננזפה והורחקה מהערוץ וזנדאיה זכתה בעיטור העוז ובתואר חביבת הקהל. כך הפכה ברגע מקורבן מושפל לכוכבת שהתגברה על מכשולים ואפילו זכתה לבובת ברבי עם ראסטות בדמותה.

     

    זוהרת, אבל ערכית. 2019 (צילום: AP)
     זוהרת, אבל ערכית. 2019(צילום: AP)

      

     למה לא? רק ימים יגידו האם מדובר בכוכבת-גחלילית, כזו שמגיחה, מאירה ונכבית במהרה, או שתצליח זנדאיה להפוך לקול בוגר וייחודי שיישאר איתנו שנים רבות.

      

     ובכל זאת: זנדאיה היא נערת הפוסטר של דורה. היא משלבת קוּליות עם אג'נדה פוליטית ומצליחה להיות גם טרנדית וגם מחוברת למסורת ולשורשים. אפשר לקרוא לה אקטיביסטית מזן חדש, כזה שנלחם את מלחמותיו לא במסדרונות של הפוליטיקה אלא בין דפי האינסטגרם או בסדרות נוער שנראות גנריות ונוסחתיות אך בעצם עוסקות בחומרים אפלים ובבעיות שמשפיעות על נשים, להט"בים ושחורים. זוהרת אבל ערכית, אם תרצו, וככה ממתגים היום את האייקונים המובילים של הדור.

      

     נערת הפוסטר של דורה (צילום: AP)
      נערת הפוסטר של דורה(צילום: AP)

       

      מה זה אייקון אחד בשבוע?

      עולם הזוהר זוכה ממני בדרך כלל להתייחסות ביקורתית וחשדנית (וגם אני רואה בעצמי לפעמים את המבוגר הממורמר), אך אני חייב להודות שיש בו צדדים שמרגשים אותי בכל פעם מחדש. היוזמה "אייקון אחד בשבוע" משלבת שלוש אהבות גדולות שלי – איור, אופנה וסקרנות, או אפילו אובססיביות, לחייהם של מפורסמים.

       

      בכל שבוע אבחר דמות אחת שמבחינתי ראויה לתואר המחייב "אייקון אופנה", מקומי או בינלאומי, שאותה אאייר ואשתף כאן. אתם מאוד מוזמנים להציע הצעות משלכם לאייקונים לאיור, או להתווכח עם הבחירות שלי. 

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
      מעצב אופנה, מרצה בשנקר, מאייר, אבא (של גאיה ושירה), מאמין שאופנה היא תרבות שאפשר (ורצוי) לדבר עליה, ולא רק ללבוש, ולא שוכח לרגע שמתחת לבגדים כולנו עירומים