ספטמבר הגדול: איך נראים השערים של גיליונות האופנה החשובים בשנה

מהדורות ווג מאמינות בתקווה; באינסטייל, הרפר'ס בזאר ו-Elle בוחרים בכוכבות שחורות – המגזינים בעולם מתמודדים עם שינויי התקופה בעקבות נגיף הקורונה והפגנות BLM

איתי יעקב

|

27.08.20 | 09:46

בימים של מגיפה בינלאומית ושינויים חברתיים באוויר – תעשיית האופנה היא בין הראשונות להגיב (צילום: AB&DM, Steven Klein, Daniella Midenge, Gray Sorrenti, Misan Harriman, Shaniqwa Jarvis)
בימים של מגיפה בינלאומית ושינויים חברתיים באוויר – תעשיית האופנה היא בין הראשונות להגיב (צילום: AB&DM, Steven Klein, Daniella Midenge, Gray Sorrenti, Misan Harriman, Shaniqwa Jarvis)

מדף המגזינים לחודש ספטמבר שינה השנה את פניו. גיליונות ספטמבר הם מהחשובים והמשפיעים בלוח השנה של ענף ההוצאה לאור, ובימים של מגיפה בינלאומית ושינויים חברתיים באוויר – תעשיית האופנה היא בין הראשונות להגיב.

 

מדי שנה סימנו גיליונות ספטמבר טרנדים, הכתירו כוכבות ונחשבו לסמל סטטוס. משנה לשנה הם גדלו ואיתם הפוטנציאל שגילו בהם המפרסמים, עד כי בשנת 2007, לדוגמה, עמד גיליון ספטמבר של ווג אמריקה בכיכובה של סיינה מילר על 840 עמודים, שמתוכם 727 עמודי מודעות. בשנים האחרונות חל פיחות במעמדם של גיליונות ספטמבר בשל ירידה בפרסום במגזינים לטובת האונליין, אך מבחינת מעמד, גיליון ספטמבר הוא עדיין יעד נחשק עבור כוכבות רבות.

 

כעת עומדים עורכי המגזינים בפני עידן חדש. עם פרוץ נגיף הקורונה בחורף האחרון, נאלצו רבים מהם למצוא פתרונות לשערי גיליונות הקיץ ובעיקר לחודש ספטמבר. אם ביוני ניתן היה לשלוף מהמגירה הפקת אופנה שנשמרה ליום סגריר – בספטמבר אי אפשר לשלוף תמונה מהארכיון של ביונסה או צילומים בינוניים.

 

במקביל, גם הפקות ענק מסביב לעולם ירדו מהפרק – דוגמניות נותרו במדינות הבית שלהן, השמיים הושבתו וצוותי הצילום הפכו למצומצמים. בתוך כך, בתי ההוצאה לאור קונדה נאסט והרסט החליטו על טקטיקה דומה: בכל אחת מ-26 המהדורות של המגזינים המובילים שלהם, ווג והרפר'ס בזאר (בהתאמה), יש קונספט זהה: בווג החליטו להציף נושא של תקווה, בהרסט הלכו על בטוח ויציפו את ריהאנה על כל אחד משערי המגזין.

 

אבל לא רק הקורונה היא זו ששינתה את שערי המגזינים. מותו של ג'ורג' פלויד ב-25 במאי 2020 והפגנות Black Lives Matter ששטפו את העולם, לא חמקו מעיני העורכים. אנה ווינטור, עורכת ווג אמריקה, אף נשמעה בהתנצלות נדירה על כך שהמגזין לא נתן מספיק מקום לעורכים שחורים בתקופתה. כפועל יוצא וכניסיון לשמר את הרלוונטיות של אופנה בעולם החדש – על רוב שערי המגזינים מופיעות דמויות שחורות: בווג אמריקה בחרו בשני שערים מאוירים של דמויות נשים שחורות; בווג בריטניה אלה הדוגמנית אדווה אבואה והכדורגלן  מרקוס רשפורד; במגזין Elle זו קארדי בי; ריהאנה בהרפר'ס בזאר; זנדאיה על שער מגזין אינסטייל, והרשימה ממשיכה. במגזין וניטי פייר בחרו להציג על השער איור של בריונה טיילור, אישה אפרו-אמריקאית שנרצחה השנה בידי שוטרים. בראיון ל-CNN הסבירה לורה בראון, עורכת ראשית של אינסטייל, כי "גיליון ספטמבר הוא תעודת כבוד לכולם, שבו אתה מציג את הטוב ביותר. ככל שהתרבות השתנתה, חשוב לשקף זאת בכל גיליון".

 

הסיפור החדש של גיליונות ספטמבר הוא לא רק בחירה בפרזנטוריות שחורות, אלא בתוכן, בצוותי הצילום והסטיילינג, ובאריזה השלמה. גם אם מהצד אפשר לצקצק ולומר שמדובר באפליה מתקנת בלבד – עורכים רבים התעקשו על צוותי צילום וסטיילינג של יוצרים שחורים, ולשער של אינסטייל שוחחה זנדאיה עם האקטיביסטית פטריס קולורס, ממייסדות תנועת BLM. בראון עצמה הסבירה באותו ראיון ל-CNN על הבחירה בזנדאיה: "אני מעריצה אותה והיא רלוונטית לתקופה. זה לא ליהוק בשביל השואו אוף".

 

ווג ארצות הברית

המהדורה האמריקאית של ווג הפתיעה השבוע עם שני שערים שונים, שניהם מאוירים, מה שאפשר לעורכי המגזין לדלג מעל משוכות של ימי צילום עמוסים באנשים. בהשוואה לשנים קודמות, שבהן בחרה עורכת ווג אנה ווינטור להציב על השער נשים מפורסמות בווליום תקשורתי גבוה כמו ליידי גאגא וביונסה, הפעם נבחרו דמויות ששלחו אותנו לעשות חיפוש בגוגל.

 

הראשונה היא אורורה ג'יימס, מייסדת מותג הנעליים האפריקאי Brother Vellies וארגון 15 Percent Pledge המעודד תאגידים להקדיש 15 אחוז משטח המדפים לעסקים שחורים. ג'יימס צוירה על השער לבושה שמלה בצבע תכלת של המותג פייר מוס (של המעצב השחור קרבי ג'יין-ריימונד), על ידי הציירת השחורה ג'ורדן קסטיל.

 

אורורה ג'יימס מאוירת על שער אחד של ווג ארצות הברית (איור: Jordan Casteel)
  אורורה ג'יימס מאוירת על שער אחד של ווג ארצות הברית(איור: Jordan Casteel)

   

  כאן לא הסתיים ה"בלאק פאוור" של המגזין. על השער הנוסף מופיעה דמות פיקטיבית ושחורה שיצר האמן קרי ג'יימס מרשל, לבושה שמלה לבנה של המותג אוף ווייט בעיצוב וירג'יל אבלו. ניכר כי ווינטור, שאמרה לא מזמן כי מערכת ווג אמריקה לא תמכה ונתנה מספיק הזדמנויות לעורכים שחורים במגזין – מכה על חטא ומקדישה את הגיליון החשוב ביותר של השנה ליוצרים שחורים. יש רק לקוות כי לא מדובר במגמה חולפת, אלא בסדר עולמי ואופנתי חדש.

   

  דמות בשמלה לבנה של המותג אוף ווייט בשער השני של ווג ארצות הברית (איור: Kerry James Marshall)
   דמות בשמלה לבנה של המותג אוף ווייט בשער השני של ווג ארצות הברית(איור: Kerry James Marshall)

    

   Elle

   במקביל ליציאת הסינגל והקליפ הפרובוקטיבי החדש עם מייגן די סטליון, מככבת קארדי בי על שער גיליון ספטמבר של מגזין Elle כשהיא חמושה באביזר ראש נוצץ של המעצב הישראלי-אמריקאי חנניה קן בורוכוב, שמשווה לה מראה של דיוות דיסקו משנות ה-70. בתוך המגזין היא חובשת גם אביזר ראש בעיצוב קרן וולף הישראלית. עוד עלולים לחשוב שקארדי בי ציונית נלהבת.

    

   נוצצת בעזרת מעצבים ישראלים. קארדי בי על שער מגזין Elle (צילום: Steven Klein)
    נוצצת בעזרת מעצבים ישראלים. קארדי בי על שער מגזין Elle(צילום: Steven Klein)

     

    ווג פריז

    תחת התמה הקבוצתית של "תקווה", על שער מגזין ווג פריז מופיעה הדוגמנית מאליקה לובק, שמצטרפת לדוגמניות וכוכבות שחורות אחרות שמפארות את שערי גיליונות ספטמבר. "גיליון ספטמבר 2020 יהיה, ככל הנראה, אחד האפלים ביותר שראינו מזה עשרות שנים", כתבה עורכת המגזין עמנואל אלט בפתח דבריה, שלא נשמעים מעודדים למדי. "אנחנו בפתחה של שנת לימודים חדשה המסומנת על ידי משבר בריאותי, כלכלי, פוליטי וחברתי. וירטואליזציה של מערכות יחסים אנושיות, סטיגמטיזציה של מגע, פחד אחד מהשני, הפחד מהעתיד – אלה רק חלק מתסמינים רבים שמערערים את התקווה. מול השקפה קודרת זו, לראשונה בתולדות ווג, כל המהדורות הבינלאומיות של המגזין החליטו, כל אחת בדרכה שלה, לחגוג את התקווה".

     

    "אחד הגיליונות האפלים ביותר שראינו מזה עשרות שנים". מאליקה לובק על שער ווג פריז (צילום: Mikael Jansson)
     "אחד הגיליונות האפלים ביותר שראינו מזה עשרות שנים". מאליקה לובק על שער ווג פריז(צילום: Mikael Jansson)

      

     הרפר'ס בזאר

     על 26 המהדורות של גיליונות ספטמבר של מגזין הרפר'ס בזאר (הוצאת הרסט) תככב ריהאנה. כל מדינה בחרה בתמונות משלה כדי לפאר את כוכבת הפופ בת ה-32, בצילומים של גריי סורנטי, בתו של צלם האופנה האגדי מריו סורנטי, והארט דירקטורית ג'ן בריל. הצילומים כולם נערכו באווירה ביתית, כאשר ריהאנה אומנם לבושה בגדי מעצבים של שאנל, מיו מיו ושל המותג שלה, Fenty, אך מבצעת פעולות "ביתיות" כמו החלפת נורה, זריקת האשפה לפח וכדומה.

      

     כל מדינה בחרה בתמונות משלה, אך כולן של ריהאנה. הרפר'ס בזאר (צילום: Gray Sorrenti)
      כל מדינה בחרה בתמונות משלה, אך כולן של ריהאנה. הרפר'ס בזאר(צילום: Gray Sorrenti)
       

       

      ווג יפן

      תחת הכותרת Now's The Time, מופיעה הדוגמנית קאיה גרבר (בתה של סינדי קרופורד) במכנסיים הדוקים וגופיית תחרה של סן לורן. הגיליון היפני הוא הראשון להופיע תחת התמה הקבוצתית של מהדורות ווג שהוקדשו לתקווה. על הסטיילינג הופקדה אנה דלו רוסו ועל הצילום לואיג'י אנד אינגו.

       

      תקווה בסגנון יפני. קאיה גרבר על שער ווג יפן (צילום: Luigi and Iango)
       תקווה בסגנון יפני. קאיה גרבר על שער ווג יפן(צילום: Luigi and Iango)

        

       ווג בריטניה

       הווג הבריטי בעריכתו של אדוארד אנינפול החליט למנף את גיליון ספטמבר לאמירה בולטת: Activism Now. על שער המגזין מופיעים הדוגמנית אדווה אבואה ושחקן הכדורגל מרקוס רשפורד (אקטיביסט הפועל למימון ארוחות חינם לילדי בתי הספר בבריטניה). השער המשולש מציג אקטיביסטיות (ושני אקטיביסטים נוספים), עם נוכחות בולטת לנשים שחורות הפועלות למען שינוי במדינה.

        

       אקטיביזם עכשיו. אדווה אבואה ומרקוס רשפורד על שער ווג בריטניה (צילום: Misan Harriman)
        אקטיביזם עכשיו. אדווה אבואה ומרקוס רשפורד על שער ווג בריטניה(צילום: Misan Harriman)

         

        אינסטייל

        השחקנית וזמרת זנדאיה מובילה את שער גיליון ספטמבר של אינסטייל, עטופה שמלה אדומה עם רצועה סגולה במראה א-סימטרי של Aliette. כמו בגיליונות נוספים החודש, גם כאן הופקד צוות שחור על ההפקה: על הסטיילינג לאו רואץ' ועל הצילום הדואו האפרו-אמריקאי AB+DM, שהם אחמד ברבר ודונטה מוריס.

         

        "ככל שהתרבות השתנתה, חשוב לשקף זאת בכל גיליון". זנדאיה על שער מגזין אינסטייל (צילום: Ahmad Barber and Donte Maurice)
         "ככל שהתרבות השתנתה, חשוב לשקף זאת בכל גיליון". זנדאיה על שער מגזין אינסטייל(צילום: Ahmad Barber and Donte Maurice)

          

         AD

         קיילי ג'נר היא מהטופ מודל הבודדות שזכו החודש לככב על שער מגזין, ואפילו לא של אופנה. בצילום שצולם לפני פריצת נגיף הקורונה, מופיעה ג'נר על שער מגזין אריכטקטורל דייגסט לבושה בשמלת סטרפלס מטאלית בביתה.

          

         צילום ביתי טרום פריצת הקורונה. קנדל ג'נר על שער מגזין אריכטקטורל דייגסט (צילום: William Abranowicz)
          צילום ביתי טרום פריצת הקורונה. קנדל ג'נר על שער מגזין אריכטקטורל דייגסט (צילום: William Abranowicz)

           

          Allure

          השחקנית העולה האנטר שייפר ("אופוריה") היא כוכבת השער של מגזין Allure תחת הכותרת "עתיד היופי". לשייפר יצאו שני שערים שונים, שניהם במראה עתידני, לצד ראיון שהתקיים – כפי שמשוויצים במגזין – באמצעות זום.

           

          עתיד היופי. האנטר שייפר על שער Allure (צילום: Daniella Midenge)
           עתיד היופי. האנטר שייפר על שער Allure(צילום: Daniella Midenge)

            

           קוסמופוליטן

           השחקנית האמריקאית ג'ואי קינג מופיעה על שער מגזין קוסמופוליטן, שבו היא מדברת על תחושותיה בצילומים עם האקס ג'ייקוב אלורדי בסרט "דוכן הנשיקות 2".

            

           יחסים מורכבים. ג'ואי קינג על שער קוסמופוליטן (צילום: Eric Ray Davidson)
            יחסים מורכבים. ג'ואי קינג על שער קוסמופוליטן(צילום: Eric Ray Davidson)

             

            פורטר

            ורוד על ורוד: השחקנית השחורה טסה תומפסון מופיעה במערכת לבוש ורודה על רקע ורוד בשער המגזין פורטר של אתר המכירות המקוון נט א-פורטה. בעמוד האינסטגרם שלה הסבירה תומפסון כי בחרה לצדה צוות של נשים וגברים שחורים בלבד. על הצילום הופקדה שאניקווה ג'רוויס, על הסטיילינג כריסטופר ג'ון רוג'רס, ועל המילים נילט ניילנדר.

             

            העתיד ורוד? טסה תומפסון על שער מגזין פורטר (צילום: Shaniqwa Jarvis)
             העתיד ורוד? טסה תומפסון על שער מגזין פורטר(צילום: Shaniqwa Jarvis)

              

             שייפ

             לא מהשערים היפים של החודש, אך חלק ממגמת הבחירה בכוכבות שחורות לגיליונות ספטמבר. הפעם: הזמרת ג'אנל מונה על גיליון מגזין הכושר Shape, לבושה מערכת לבוש מוזרה ולא יפה במיוחד של גרהאם קרוז, המורכבת מטופ כסוף במראה פוטוריסטי וחולצה לבנה מכופתרת שהפכה לחצאית.

              

             החולצה הפכה לחצאית. ג'אנל מונה על שער מגזין שייפ (צילום: Dana Scruggs)
              החולצה הפכה לחצאית. ג'אנל מונה על שער מגזין שייפ(צילום: Dana Scruggs)

               

              טאון אנד קאנטרי

              השחקנית קרי וושינגטון מופיעה על שער מגזין Town & Country עם תסרוקת אפרו מרהיבה ושמלת ערב סגולה של קושין, והצוות שליווה גם את זנדאיה: הסטייליסט לאו רואץ' והדואו האפרו-אמריקאי AB+DM (אחמד ברבר ודונטה מוריס), שהופקדו על הצילום.

               

              חולקת צוות עם זנדאיה. קרי וושינגטון על שער טאון אנד קאנטרי (צילום: Ahmad Barber and Donte Maurice)
               חולקת צוות עם זנדאיה. קרי וושינגטון על שער טאון אנד קאנטרי(צילום: Ahmad Barber and Donte Maurice)

                

                 

                ואיך נראים החיים החדשים של אליאנה תדהר במושב?

                אליאנה תדהר: 'לא אעשה פרובוקציה רק כדי לשבור את הדימוי שלי'. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: זהר שטרית)
                אליאנה תדהר: 'לא אעשה פרובוקציה רק כדי לשבור את הדימוי שלי'. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: זהר שטרית)

                 

                 

                 
                הצג:
                אזהרה:
                פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד