סערה ברשת: ווג הערבי מציג מפה שבה מחליפה פלסטין את ישראל

ההיעדרות של פלסטין מהמפות של גוגל הפכה לנושא לוהט בעולם הערבי, עם מפה חדשה שנוצרה כתגובה ומעלימה את ישראל. כעת כוכבות מקומיות יוצאות נגד המגזין

איתי יעקב

|

21.07.20 | 10:24

במגזין ווג הערבי מקבוצת קונדה נאסט החליטו השבוע להבעיר מחדש אש בשיח הישראלי-פלסטיני עם פרסום עבודת אמנות של המאייר הטורקי אדיג' באטור, המוחקת מהמפה את מדינת ישראל לטובת פלסטין: מדינה מכוסה פרחים צבעוניים שבלבה מתחם הר הבית וכיפת הזהב, החולשת על השטח מהירדן לים. הדימוי שהפך לוויראלי בקרב מובילי דעה בעולם הערבי נולד כביקורת שצצה בשבוע האחרון נגד חברות גוגל ואפל, שהעלימו את פלסטין משירות המפות הפופולארי שלהן – טענה שכבר פורסמה לראשונה בשנת 2016.

 

למעשה, פלסטין מעולם לא הופיעה במפות גוגל ואפל, והפרסום הנוכחי על "הסרה" לכאורה של פלסטין התגלה כמידע שגוי. אפילו מדונה הצטרפה למאבק עם שורת פרסומים בעמוד האינסטגרם שלה. עם זאת, במפות אפל ובמפות גוגל מציגים מתאר לשטחי רצועת עזה ושטחי הגדה המערבית.

 

הדימוי הנוכחי הפך את עמוד האינסגרם של ווג הערבי לזירת התגוששות בקרב 655 אלף העוקבים של המגזין הפופולארי. משפיעניות אופנה ישראליות כמו הדוגמנית מור קציר החליטו להפסיק לעקוב אחר העמוד של המגזין, אחרים האשימו את המגזין באנטישמיות על ידי תמיכתו במחיקתה של מדינת ישראל מהמפה.

 

"אי אפשר למחוק משהו שמעולם לא היה שם מלכתחילה. תיצמדו לפראדה, לא לפוליטיקה", כתב הפרופיל ג'ואיש שיק. "אתם לא יכולים להילחם בחוסר צדק עם חוסר צדק", נכתב בתגובה אחרת. "גוגל לא מחקה את פלסטין, הם מעולם לא שמו אותה על המפות פשוט מכיוון שהיא לא מוכרת כמדינה נפרדת על ידי מרבית מדינות המערב. אני קוראת לגוגל לשים את פלסטין על המפה, אבל גם עבודת האמנות שמוחקת את ישראל לא מגניבה".

 

תגובות רבות תקפו את תאגיד קונדה נאסט ותמיכתו במחיקת ישראל מהמפה, תוך שהם מזכירים את הכתבה המביכה שפורסמה ב-2012 במגזין ווג האמריקאי והתמקדה בפירגון לאשת הרודן הסורי בשאר אל אסד. "הפכתם את אשתו של אסד (מפלצת שרצח את עמו) למודל לחיקוי בעולם האופנה וכעת אתם מוחקים תשעה מיליון יהודים מהמפה?! אנו מציעים לעורכי המגזין להיצמד אל נקודות פולקה ולא לפוליטיקה, שברור שאתם חסרי ידע בה", נכתב בתגובה נוספת.

 

באטור עצמו הסביר כי יצר את הדימוי הגרפי כמסר של תקווה. "רציתי להאיר את המחאה נגד פלסטין במפות גוגל. הפרחים שנראו כאן הם סמלים לתקווה", אמר.

 

   

  ואיך הפכו בנדנות ורודות לסמל המחאה מול מעון ראש הממשלה?

  הצעירים שרוצים ליצור מחאה אחרת. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: AP)
  הצעירים שרוצים ליצור מחאה אחרת. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: AP)

   

   
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד