המעצבת שמאתגרת את האופנה: 11 הרגעים הגדולים של מיוצ'ה פראדה

היא מותחת את גבולות הטעם הטוב ומושכת אחריה את כולם – רגע לפני שראף סימונס מצטרף אליה בבית פראדה הנחשב, הקולקציות הבלתי נשכחות של המעצבת בת ה-71

איתי יעקב

|

20.07.20 | 09:05

מיוצ'ה פראדה. "השיעור הכי גדול הוא שפוליטיקאים צריכים ללמוד משהו שאני בספק שהם מבינים: 'הקלישאה' של אנשים שמתאחדים יחד חזקה יותר מהכל" (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
מיוצ'ה פראדה. "השיעור הכי גדול הוא שפוליטיקאים צריכים ללמוד משהו שאני בספק שהם מבינים: 'הקלישאה' של אנשים שמתאחדים יחד חזקה יותר מהכל" (צילום: Pascal Le Segretain/GettyimagesIL)
פראדה שומרת על מקומה כמובילת טרנדים. בילי אייליש, רנה זלווגר ושרה פולסון בעיצובים של בית האופנה (צילום: Jamie McCarthy, Frazer Harrison, Gareth Cattermole/GettyimagesIL)
פראדה שומרת על מקומה כמובילת טרנדים. בילי אייליש, רנה זלווגר ושרה פולסון בעיצובים של בית האופנה (צילום: Jamie McCarthy, Frazer Harrison, Gareth Cattermole/GettyimagesIL)

בספטמבר הקרוב יציג בית האופנה האיטלקי פראדה את הקולקציה הראשונה שבה מצטרף המעצב ראף סימונס למנהלת האמנותית הוותיקה מיוצ'ה פראדה, נכדתו של מייסד המותג מריו פראדה. עם הכרזת שיתוף הפעולה בין השניים בחודש פברואר השנה, היה ברור כי את המושכות לבית האופנה יקבל על עצמו סימונס, חברה הקרובה של מיוצ'ה. "זו קריאת תיגר על תפישת המעצב כמחליט ובעל הדעה היחיד", הסבירו השניים בהצהרה משותפת שפרסמו, "אנחנו אוהבים ומכבדים אחד את השני ונראה לאן זה יוביל אותנו".

 

ביום שלישי שעבר, במסגרת התצוגות הווירטואליות של שבועות האופנה לגברים, הציגה פראדה את הקולקציה האחרונה בעיצובה כמעצבת יחידה. לא כך ודאי רצתה "לרדת מהבמה" המעצבת בת ה-71, שהקורונה באיטליה השאירה נעולה בבית גדול עם חצר קטנה. בראיון שהעניקה לאתר "ביזנס אוף פאשן" התייחסה לאירוע רב המשמעות שחוותה האנושות. "לא נהיה אותו הדבר לאחר מכן", אמרה, "השיעור הכי גדול הוא שפוליטיקאים צריכים ללמוד משהו שאני בספק שהם מבינים: 'הקלישאה' של אנשים שמתאחדים יחד חזקה יותר מהכל".

 

מציצה לקהל בסיום תצוגה. פראדה (צילום: AP)
  מציצה לקהל בסיום תצוגה. פראדה(צילום: AP)

   

  את קולקציית אביב-קיץ 2021 לגברים הציגו במותג דרך סרט קצר בשם "התצוגה שלא קרתה מעולם", המחולק לחמישה פרקים שצולמו בחלל הגלריות של פונדציונה פראדה במילאנו. כל אחד מהפרקים צולם על ידי צלם אופנה אחר: טרנס ננס, ג'ואנה פיוטרובסקה, מרטין סימס, ווילי וונדרפרה ויורגן טלר. וונדרפרה, לדוגמה, יצר סרטון וידאו בשחור-לבן בשפה מינימליסטית שתאמה גם את רוח הבגדים, בעוד סימס הציג סרטון וידאו צבעוני בתנועה שנראה כמו מופע מחול מודרני. טלר היחיד שיצר שילוב בין קטעי וידאו ממבנה תעשייתי לצילומי הקולקציה בסטילס.

   

   

  אל בית האופנה פראדה הצטרפה הנכדה מיוצ'ה (ששם החיבה שלה הוא מיו מיו, כמו מותג הבת של החברה) במהלך שנות ה-70, אך רק שני עשורים לאחר מכן החלה בעיצוב בגדים. היא הפכה מיד למעצבת של מעצבים, מובילת טרנדים, אחד הקולות החשובים ביצירת אסתטיקה חדשה ורדיקלית עבור נשים, וכמי שאתגרה במשך שלושה עשורים את תעשיית האופנה עם בגדים שלא תמיד התיישרו עם גבולות הטעם הטוב, אלא מתחו אותו עד הקצה. צללנו אל 11 קולקציות עבר בעיצובה, שהוכיחו כי מיוצ'ה פראדה קנתה את מקומה ביושר. עכשיו, יחד עם ראף סימונס, היא צפויה להמציא את בית האופנה מחדש ולהביא אותו אל עבר העשור השלישי של המאה ה-21 עם אוצר מילים עשיר ותחביר מחודש.

   

  אביב-קיץ 1995

  הקולקציה המינימליסטית של פראדה התאימה לרוח העשור, עם קולקציות חפות מקישוטיות שהציגו בתי אופנה מובילים כמו קלווין קליין, ז'יל סנדר והלמוט לאנג. בקולקציה זו הציג בית האופנה גם את חליפות החצאית מבד ניילון שחור, שהפכו ללהיט בינלאומי ושבו מאז בגלגולים שונים לאורך השנים.

   

  מינימליזם בקולקציית אביב-קיץ 1995 (צילום: rex/asap creative)
   מינימליזם בקולקציית אביב-קיץ 1995(צילום: rex/asap creative)
    

    

   סתיו-חורף 1996-97

   טעם טוב או טעם רע? סוגייה זו העסיקה את פראדה בקולקציה, עם חליפות מכנסיים בגזרות רחבות ובדוגמאות רטרו במראה טפטים משנות ה-90. על אף המראה ה"לא סקסי", חליפות המכנסיים זכו לתרגום ברשתות אופנה מסחריות. אפילו בקסטרו אימצו אותן מאוחר יותר.

    

   רטרו בקולקציית סתיו-חורף 1996-97 (צילום: rex/asap creative)
    רטרו בקולקציית סתיו-חורף 1996-97(צילום: rex/asap creative)

     

    אביב-קיץ 2005

    בקיץ ההוא של 2005, גם בעלות שיער קצר התחרו ביניהן מי תאמץ קשת פלסטיק צבעונית על הראש. אותו אביזר בעל מראה ילדותי לכאורה, הפך לפריט חובה בקרב סלבס, אושיות אופנה וכמו תמיד – גם לא מעט וואנביז.

     

    קשתות שיער בקולקציית אביב-קיץ 2005 (צילום: AP)
     קשתות שיער בקולקציית אביב-קיץ 2005(צילום: AP)

      

     סתיו-חורף 2005-06

     על הקולקציה היפהפייה הזו הסבירה פראדה עצמה: "היה לי אינסטינקט לחזור אחורה, אבל לא לחזור למה שעשיתי קודם, אלא למשהו פשוט יותר, היבט שונה על נשיות ועוצמה. נשים מכובדות, עוצמתיות, עמוקות, פיקחות ויפות".

      

     הגרסה של פראדה לנשיות ועוצמה בקולקציית סתיו-חורף 2005-06 (צילום: AP)
      הגרסה של פראדה לנשיות ועוצמה בקולקציית סתיו-חורף 2005-06(צילום: AP)

       

      אביב-קיץ 2007

      מגמה נוספת של אביזר אופנתי שפרצה לחיינו במהלך 2007 ומאז בכל כמה עונות מרימה ראש, תרתי משמע, היא הטורבן. שורה של דוגמניות עלו למסלול עם טורבני סאטן צבעוניים, שהפכו מיד לאביזר שנצפה על לא מעט ידועניות, ביניהן שרה ג'סיקה פרקר וסלמה הייק.

       

      הטורבן נכנס לאופנה בקולקציית אביב-קיץ 2007 (צילום: Chris Moore/GettyimagesIL)
       הטורבן נכנס לאופנה בקולקציית אביב-קיץ 2007(צילום: Chris Moore/GettyimagesIL)

        

       סתיו-חורף 2007-08

       אוסף מרהיב של טקסטורות, חומרים, צבעים, פרווה מלאכותית והרבה נוצות. בקולקציה הזו ביקשה מיוצ'ה פראדה לברוא את האישה הסקסית החדשה. לא זו שנדחסת לשמלה צרה וחשופה ("שלבושה, בסופו של דבר, בבגדים משעממים") אלא אישה "מרגשת שמעניין להסתכל עליה".

        

       הסקסיות על פי פראדה בקולקציית סתיו-חורף 2007-08 (צילום: Chris Moore/GettyimagesIL)
        הסקסיות על פי פראדה בקולקציית סתיו-חורף 2007-08(צילום: Chris Moore/GettyimagesIL)

         

        סתיו-חורף 2008-09

        מה זה יפה? מה זה נכון? מי מחליט מה מכוער? קולקציית החורף של המותג לסיום העשור הראשון של האלף הנוכחי הציפה סוגיות אלה ואחרות, עם סטיילינג שאתגר את הטעם הטוב. כאן בתצלום: דוגמנית לבושה בחזיית קולר שחורה מתחרה על חולצת סאטן בצבע תכלת וחצאית פפלום שחורה בגזרה גבוהה.

         

        תהיות על יפה ומכוער בקולקציית סתיו-חורף 2008-09 (צילום: CKarl Prouse/GettyimagesIL)
         תהיות על יפה ומכוער בקולקציית סתיו-חורף 2008-09(צילום: CKarl Prouse/GettyimagesIL)

          

         אביב-קיץ 2014

         אחת הקולקציות היפות של המותג מאז ומעולם, בזכות צבעוניות בלתי נשכחת, הדפסי פופ ארט מרהיבים, עבודות יד עמלניות ופריטי לבוש אייקוניים כמו חזיות מעוטרות שיצאו מפנים הבגד החוצה. זו אינה הפעם הראשונה שמהלך זה נעשה בעולם האופנה, אך כמו תמיד אצל פראדה, הוא נלקח אל האקסטרים.

          

         לוקחת כל אלמנט לקצה בקולקציית אביב-קיץ 2014 (צילום: Catwalking/GettyimagesIL)
          לוקחת כל אלמנט לקצה בקולקציית אביב-קיץ 2014(צילום: Catwalking/GettyimagesIL)

           

          סתיו-חורף 2014-15

          אחרי עונה שקידשה מראה נשי – פראדה המציאה את המראה החזק. הצלליות, הגזרות, מעילי השירלינג הגדולים, החיבור בין רך וקשה. "ניסיתי להעביר רגשות חזקים ונועזים", הסבירה המעצבת מאחורי הקלעים, "זאת קולקציה שמדברת על רגשות, אנושיות וחשיבה חדשה".

           

          המראה החזק בקולקציית סתיו-חורף 2014-15 (צילום: Catwalking/GettyimagesIL)
           המראה החזק בקולקציית סתיו-חורף 2014-15(צילום: Catwalking/GettyimagesIL)

            

           סתיו-חורף 2016-17

           שרוולי פרווה מלאכותית במראה דומיננטי, כובעי מלחים בלבן, גרבונים בדוגמת מעוינים, תיקים מיניאטוריים שהפכו למבוקשים במיוחד בקרב משפיעניות ועוד שילובים מרהיבים של טקסטורות והדפסים. קולקציית סתיו-חורף של פראדה יצרה קולאז' של רעיונות, תחושות ורגשות. "הכל סמלי", הסבירה, "זה כמו קולאז' של מה שמח או יותר כואב, בין אם אתה מרגיש יפה או מכוער, כשאתה מאוהב או נטול אהבה. חשבתי על זה כמו מישהי שיש לה את כל הבגדים שהיו לה אי פעם על הרצפה מולה בבוקר, והיא חייבת לבחור איך היא הולכת להרכיב את עצמה".

            

           שילובים מרהיבים של טקסטורות והדפסים בקולקציית סתיו-חורף 2016-17 (צילום: Catwalking/GettyimagesIL)
            שילובים מרהיבים של טקסטורות והדפסים בקולקציית סתיו-חורף 2016-17(צילום: Catwalking/GettyimagesIL)

             

            סתיו-חורף 2018-19

            והנה היא שוב: קולקציית בגדי הניילון של המותג חוזרת לאחר יותר משני עשורים לכבוש את המסלול בקולקציות הנשים והגברים. היא מלווה בתג מחיר אסטרונומי, אבל גם בהרבה סטייל וקהל צעיר שנכבש בקסמיה והפך את פראדה מחדש למותג הכי לוהט בסביבה.

             

            שובו של הניילון בקולקציית סתיו-חורף 2018-19 (צילום: Catwalking/GettyimagesIL)
             שובו של הניילון בקולקציית סתיו-חורף 2018-19(צילום: Catwalking/GettyimagesIL)

              

              

               

              ואיזו טראומה עומדת מאחורי הקולקציות הפיוטיות של אהרון גניש?

              המעצב אהרון גניש: "הייתי ילד עזוב ויתום שהגיע לבני ברק, וניצלו אותי". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: מיכל חלבין)
              המעצב אהרון גניש: "הייתי ילד עזוב ויתום שהגיע לבני ברק, וניצלו אותי". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: מיכל חלבין)

               

               

               
              הצג:
              אזהרה:
              פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד