כדי לעזור לרופאים בחזית: מייצרים מסכות במדפסות תלת-ממד

אדריכלים ומעצבים מגיבים למשבר הקורונה, ומציידים רופאים (בעיקר אמריקאים) במסכות שחסרות להם. קובץ פתוח מאפשר לכל בעל מדפסת השתתף בעשייה

מנור בראון

|

29.03.20 | 12:06

צעירים ברזילאים מדפיסים מסכות לצוותים הרפואיים במדינתם. נכון לשבוע שעבר, 900 מסכות כאלה כבר נתרמו, והשאיפה היא להגיע ל-7,000 (צילום: Andressa Anholete/GettyimagesIL)
צעירים ברזילאים מדפיסים מסכות לצוותים הרפואיים במדינתם. נכון לשבוע שעבר, 900 מסכות כאלה כבר נתרמו, והשאיפה היא להגיע ל-7,000 (צילום: Andressa Anholete/GettyimagesIL)

הדממה מצד עולם האדריכלות והעיצוב בכל הנוגע למגיפת הקורונה (למעט תחרות בינלאומית לעיצוב סניטייזרים ובקבוקי אלכוג'ל) מופרת סוף סוף, וזאת אחרי שהמגפה התפרצה במלוא כוחה בארצות הברית, ובעיקר בניו יורק.

 

העומס העצום על צוותי המרכזים הרפואיים בניו יורק מורגש היטב. בעקבותיו החליטה האדריכלית האמריקאית ג'ני סבין, חברת מעבדת המחקר הביולוגית במחלקה לארכיטקטורה של אוניברסיטת קורנל, שבצפון מדינת ניו יורק, לעצור את עבודת המחקר ולהצטרף למאבק. חוות המדפסות התלת ממדיות של קורנל עצרה את פעילותה, והחלה להדפיס ציוד רפואי ומשקפי מגן לצוותים הרפואיים של בית החולים האוניברסיטאי. סבין יצאה בקריאה למתנדבים, המצוידים במדפסות תלת-ממד או חיתוך לייזר, להוריד את הקובץ שפרסם מעצב מוצר שוודי ושמו אריק סיזנברג, להדפיסו ולשלוח לבית החולים של קורנל.

 

רוצים לדעת איך להדפיס כדי לעזור? הנה כאן:

 

 

הקריאה של מעבדת הפיתוח של מוצרי התלת מימד בהקשר למשקפיים-

 

את הקריאה קיבל גם בוגר המחלקה, האדריכל אריק הוולר, ממשרד האדריכלים Höweler+Yoon, המכהן גם כפרופסור לארכיטקטורה באוניברסיטת הרווארד. הוא הצטרף, ומשם הדרך למשרדי האדריכלים הגדולים בעולם הייתה קצרה במיוחד.

 

 

כך, למשל, במשרד BIG של האדריכל ביארקה אינגלס עצרו גם הם את עבודת חוות המדפסות התלת-ממדיות, והחל לייצר את משקפי המגן לצוותים הרפואיים. המשקפיים שמיוצרות במשרדי BIG בברוקלין ייתרמו לבית החולים "הר סיני" בניו יורק וגם לבית החולים של קורנל. אינגלס, ידוען עם כ- 750 אלף עוקבים באינסטגרם, פרסם את הקריאה לעזרה וזכה למאות תגובות, בין השאר ממשרדי אדריכלות ומעבדות מידול במדינות שונות.

 

 

האדריכלים נזכרים, באיחור, להתעורר מהתרדמה אחרי שעולם האופנה נרתם זה מכבר. אולי זה קשור לכך שמדינות אירופה נפגעו ראשונות, ושראש החץ האדריכלי נמצא בארצות הברית. לפני כשבועיים החליט תאגיד מוצרי היוקרה הצרפתי LVMH לעצור את הייצור של בשמי "דיור" ו"ז'יוונשי" לטובת ייצור מיידי אלכוג'ל, שיימסר לממשלת צרפת בחינם. אחריו הגיעו H&M, פראדה, זארה ואחרות, שהכריזו על עצירת קווי ייצור של בגדים מיותרים לטובת ייצור מיידי של מסכות פנים רפואיות.

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד