צילום: שי יחזקאל

להגיף את הנגיף: חמש דרכים משלימות שאולי ייתנו פייט לקורונה

חוקרים ברחבי העולם נמצאים בשיאו של המרוץ לפיתוח חיסון או תרופה לנגיף הקורונה. בינתיים - הנה רכיבים ותרכובות שכבר הדגימו במחקרים יעילות נגד נגיפים

מה לנסות עד שיימצא חיסון (צילום: Shutterstock)
מה לנסות עד שיימצא חיסון (צילום: Shutterstock)

בעקבות הדיווח של מדענים סינים על גילוי הקוד הגנטי של נגיף הקורונה, עמלים חוקרים ומדענים ברחבי העולם בשיאו של המרוץ לפיתוח חיסון או תרופה נגדו. אבל עד שהחיסון או התרופה האלה יימצאו, הנה חמישה רכיבים ותרכובות שכבר הדגימו במחקרים יעילות נגד הקורונה ונגיפי שפעת.

 

1. הרבצטין

במחקר שפורסם בכתב העת Journal of Enzyme Inhibition and Medicinal Chemistry בנובמבר 2019 , עוד לפני שהמגפה פרצה לחיינו, בחנו חוקרים את היעילות של שורת פלבנואידים נגד נגיפי הסארס והקורונה. הרבצטין הוא הראשון שנמצא במחקר כבעל תכונות אנטי ויראליות היעילות בעיכוב התפתחות נגיפי הקורונה והסארס. הפלבנואיד העוצמתי הזה מצוי בין היתר בזרעי פשתן.

 

הרבצטין. מצוי בזרעי פשתן (צילום: Shutterstock)
  הרבצטין. מצוי בזרעי פשתן

   

  2. רויפולין

  התרכובת הפלבנואידית השנייה שנמצאה במחקר זה כבעלת יעילות אנטי ויראלית גבוהה נקראת רויפולין. את התרכובת הזאת אפשר למצוא בצמח אוג הדונג שמוצאו מהמזרח הרחוק, אבל גם בלימון, שנמצא בהישג ידינו.

   

  רויפולין. נמצאת גם בלימון (צילום: Shutterstock)
   רויפולין. נמצאת גם בלימון
    

    

   3. ויטמין C

   סין החלה לאחרונה במחקר קליני שבודק את היעילות של מתן ויטמין C במינון של 24 מ"ג ליום בעירוי לחולים בנגיף הקורונה. במסגרת המחקר יקבלו החולים את הטיפול במשך שבוע ימים בבית החולים האוניברסיטאי Zhongnan בווהאן. השאלה אם ויטמין C הוא טיפול יעיל בשפעת ובהצטננויות הייתה שנויה במחלוקת שנים רבות. התשובה נעוצה ככל הנראה במינונים, שכנראה היו קטנים מדי במחקרים רבים.

    

   ממניעת שבץ וסרטן ועד להצערת העור: ויטמין C עושה קמבק מפואר >>

    

   כך לדוגמה, במחקר שנערך בפינלנד ופורסם בכתב העת Nutrients נמצא שהשפעת הוויטמין היא תלוית מינון: 6־8 גרם ליום הפחיתו את משך תסמיני השפעת בכ־20 אחוז , ואילו למינונים קטנים יותר, של 3־4 גרם, הייתה השפעה צנועה בהרבה - כ-8-10 אחוז.

    

   תלוי מינון. ויטמין C (צילום: Shutterstock)
    תלוי מינון. ויטמין C

     

    4. קאמפרול

    במחקר שפורסם ב־ 2009 בכתב העת Bioorganic & Medicinal Chemistry נמצא פלבנואיד נוסף בשם קאמפרול שהדגים פעילות אנטי ויראלית עוצמתית כנגד נגיפי שפעת. הקאמפרול מצוי בצמח הרודיולה, שהוא צמח מרפא בעל תרומות בריאותיות רבות, בהן תכונות אדפטוגניות (מחזקות עמידות והישרדות), איזון הורמוני הסטרס, איזון רמות הסוכר והאינסולין, תכונות נוגדות סרטן וחיזוק מערכת החיסון. הצמח מכיל גם הרבצטין, שהוכח כאמור במחקר אחר כיעיל בעיכוב התפתחות נגיפי הסארס והקורונה.

     

    קאמפרול. מצוי בצמח הרודיולה (צילום: Shutterstock)
     קאמפרול. מצוי בצמח הרודיולה

      

     5. פקטולינרין

     התרכובת הפלבנואידית השלישית שנמצאה באותו מחקר כאנטי ויראלית היא פקטולינרין. אפשר למצוא אותה בעלי סרפד, שלהם יתרונות בריאותיים נוספים כמו: תכונות נוגדות דלקת,ניקוי רעלים (בזכות השפעתו המשתנת של הצמח) וגירוי פעילות מערכת הלימפה, שהיא חלק ממערכת החיסון ופועלת להגנה מפני מחלות.

      

     פקטולינרין בעלי סרפד (צילום: Shutterstock)
      פקטולינרין בעלי סרפד

       

      כוננות שפעת: כל הדרכים הטבעיות לטיפול ומניעה של מחלות החורף >>  

       

       קמתם מקוררים ומנוזלים? ככה תהרגו את המחלה כשהיא עוד קטנה, הקליקו על התמונה:

        

       מבצע חיסול: כך תיפטרו ממחלת החורף שלכם בתוך 24 שעות (צילום: Shutterstock)
       מבצע חיסול: כך תיפטרו ממחלת החורף שלכם בתוך 24 שעות (צילום: Shutterstock)

        

        

        

       הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
       הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
        
       הצג:
       אזהרה:
       פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד