צילום: שי יחזקאל

ממניעת שבץ וסרטן ועד להצערת העור: ויטמין C עושה קמבק מפואר

מחקרים חדשים מוכיחים שהוויטמין הוותיק יודע לעשות הרבה יותר ממה שחשבתם. הנה 10 סיבות מצוינות להכניס אותו לתפריט היומי ולשגרת הטיפוח שלכם

אחד מנוגדי החמצון העוצמתיים ביותר. ויטמין C
שיאני ה־C: המזונות העשירים ביותר בוויטמין C (צילומים: Shutterstock)
שיאני ה־C: המזונות העשירים ביותר בוויטמין C (צילומים: Shutterstock)

1. הוא מעכב יצירת תהליכי דלקת

ויטמין C הוא אחד מנוגדי החמצון העוצמתיים ביותר ומסייע לגוף להילחם בנזק שגורמים הרדיקלים החופשיים, שבמצב של עודף מהם נוצר סטרס חמצוני הפוגע בלב ובכלי הדם ומגביר את הסיכון ליתר לחץ דם, לסוכרת ולמחלות דלקתיות כרוניות.

 

2. הוא ממלא תפקיד חשוב במניעת אלרגיות ואסתמה

לוויטמין C יש גם פעילות אנטי היסטמינית מובהקת. במחקרים נמצא כי ככל שרמות ויטמין C בגוף היו נמוכות יותר, רמות ההיסטמין היו גבוהות יותר, וכך גם הסיכון לאלרגיה ולאסתמה.

 

3. הוא תורם לאיזון לחץ הדם

רמות גבוהות של ויטמין C נמצאות גם ביחס הפוך ללחץ הדם. במחקרים נמצא שלחץ הדם של אנשים הצורכים בקביעות מזונות עשירים בוויטמין או נוטלים תוספי ויטמין C, נמוך יותר לעומת אלה שצורכים רמות נמוכות של הוויטמין.

 

4. הוא מסייע למניעת מחלות לב

שיעור תמותה נמוך פי 2 ( צילום: בן יוסטר, סגנון: דיאנה לינדר)
  שיעור תמותה נמוך פי 2( צילום: בן יוסטר, סגנון: דיאנה לינדר)

   

  במחקר שפורסם בכתב העת American Journal of Clinical Nutrition ב־2015, נמצא שרמות גבוהות של ויטמין C בדם כתוצאה מצריכה מרובה של פירות וירקות קשורות לסיכון מופחת למחלת לב איסכמית ולתמותה מוקדמת. ממצא דומה עלה גם במחקר מ־2001 שפורסם בכתב העת Lancet, ובו נמצא כי שיעור התמותה אצל הנבדקים בעלי הרמות הגבוהות ביותר של ויטמין C היה נמוך פי שניים לעומת הנבדקים בעלי הרמות הנמוכות ביותר.

   

  5. וגם למניעת סיבוכי סוכרת

  בשל הסטרס החמצוני המוגבר שנובע מרמות הסוכר הגבוהות בדמם, הריכוזים של ויטמין C בדם בחולי סוכרת נמוכות לעומת אנשים בריאים. מחקרים מהשנים האחרונות הראו שהגברת הצריכה של ויטמין C בתזונה ומתן הוויטמין כתוסף, בשילוב עם הטיפול באינסולין, יכולים לעזור לא רק להפחית את רמות הסוכר בדם, אלא אף לעצור את הנזק שנגרם לכלי הדם בחולי סוכרת לא מאוזנים וכך לסייע במניעת סיבוכי המחלה.

   

  6. הוא יכול לעזור להאט ואף למנוע מחלות סרטן

  אלה אולי החדשות הטריות והמעניינות ביותר. מחקר חדש שפורסם לאחרונה בכתב העת Cell מצא שמתן עירוי תוך ורידי של ויטמין C מאט את ההתפתחות של לוקמיה על ידי עצירת ההתרבות של תאי הסרטן. ממצא זה עלה גם ממחקר קודם שהדגים את יכולתו של הוויטמין לעכב ואף לחסל תאי סרטן וזאת בלי לפגוע ברקמות הבריאות. לדבריהם, ממצאים אלה מרגשים, שכן מדובר בחומר זול, טבעי, לא רעיל וזמין לשימוש כנשק פוטנציאלי במלחמה בסרטן.

   

  7. הוא מסייע לצמצום נזקי עישון

  במחקר שפורסם בכתב העת Circulation נמצא שנטילת תוסף ויטמין C שיפרה את תפקוד העורקים הכליליים בקרב מעשנים. ממצא זה חשוב במיוחד לאור העובדה שמחקרים הראו שבקרב מעשנים רמות הוויטמין נמוכות משמעותית לעומת לא מעשנים.

   

  8. הוא יכול להפחית תסמיני שפעת

  מסייע לשפעת, במינון מתאים ( צילום: בן יוסטר, סגנון: דיאנה לינדר)
   מסייע לשפעת, במינון מתאים( צילום: בן יוסטר, סגנון: דיאנה לינדר)

    

   שנים רבות ניטש ויכוח בשאלה אם ויטמין C הוא טיפול יעיל בשפעת ובהצטננויות. מצד אחד הקהילה הרפואית טוענת שהוויטמין איננו יעיל. מצד שני מחקרים קליניים בבני אדם הראו שמינונים של 1,000 מיליגרם ביום יכולים להפחית את החומרה של שפעת והצטננויות ולקצר את משך המחלה במבוגרים ובילדים.

    

   איך אפשר להסביר את הממצאים הסותרים? ממחקר שנערך באוניברסיטת הלסינקי בפינלנד ופורסם במרץ השנה בכתב העת Nutrients, עולה שהתשובה לוויכוח נעוצה ככל הנראה במינונים, שככל הנראה היו קטנים מדי במחקרים רבים.

    

   9. הוא ממלא תפקיד מפתח בייצור הקולגן בעור

   במחקר גדול שפורסם בכתב העת American Journal of Clinical Nutrition ב־2007 נבחן הקשר בין צריכת רכיבי תזונה שונים ובין הזדקנות העור בקרב 4,250 נשים בנות 40־74. החוקרים מצאו שצריכה מוגברת של ויטמין C בתזונה קשורה לנטייה מופחתת להופעת קמטים ועור יבש, ובאופן כללי למראה עור צעיר יותר. כמו כן, מחקרים קליניים הראו שמריחה עורית של ויטמין C מגבירה את יצירת הקולגן בעור, ושבעזרת מריחתו על העור ניתן לגרום ל"שזירה מחדש" של סיבי הקולגן בעור מבוגר.

    

   ממחקרים נוספים עולה כי הוא גם מסייע במניעת נזקי קרינה לעור ועוזר בהבהרתו.

    

   10. ותורם לטיפול באקנה ורוזציאה

   הודות לפעילותו נוגדת הדלקת הוא גם מזרז ריפוי פצעים ולכן יכול לסייע בטיפול בבעיות עור דלקתיות כמו אקנה וולגריס ורוזציאה, ובנוסף למנוע היפר־פיגמנטציה פוסט דלקתית המופיעה לעתים קרובות בעקבות אקנה.

    

   מסכת פילינג ויטמין C ודבש לעור הפנים

   מסכת פילינג ( צילום: בן יוסטר, סגנון: דיאנה לינדר)
    מסכת פילינג( צילום: בן יוסטר, סגנון: דיאנה לינדר)

     

    מה צריך: מיץ מ־1/2 לימון + 1 כפית דבש + 2 כפיות סוכר חום

    מה עושים: סוחטים את הלימון ומערבבים בקערית עם הדבש והסוכר החום. מרטיבים את עור הפנים במים ומורחים את הפילינג על העור. משאירים למשך 10 דקות ואז מעסים במשך כדקה. שוטפים במים פושרים ומנגבים.

     

     

     

    הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
    הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד