צילום: שי יחזקאל

אמרו לכם שקפה מרזה?
עכשיו זה גם מדעי

מחקר חדש מצא שהקפאין מאיץ את חילוף החומרים בגוף באמצעות הגברת פעילות "השומן החום". אז כמה כוסות קפה צריך לשתות ביום כדי שזה יעבוד?

הבדיקה הראתה שלאחר צריכת הקפה אזורי השומן החום הפיקו יותר חום, כלומר הגבירו את שריפת הקלוריות (צילום: Shutterstock)
הבדיקה הראתה שלאחר צריכת הקפה אזורי השומן החום הפיקו יותר חום, כלומר הגבירו את שריפת הקלוריות (צילום: Shutterstock)

כבר שנים שהקפאין נהנה מתדמית של חומר ממריץ המגביר את חילוף החומרים בגוף, אבל למעשה עד היום לא היה אף מחקר שהצליח להוכיח זאת באופן מדעי. מחקר חדש, שפורסם לאחרונה בכתב העת Scientific Reports, הצליח להוכיח לראשונה שקפה באמת מרזה, ושהוא עושה זאת באמצעות הגברת פעילות השומן החוּם בגוף.

 

 

בניגוד לשומן הלבן בגוף, שאוגר את הקלוריות והופך אותן לשומן גוף, השומן החוּם עושה בדיוק את ההפך - הוא מעודד שריפת קלוריות והפיכתן לחוֹם גוף ואף מווסת את העלייה ברמת הסוכר בדם, שגם היא, בדרך עקיפה, מעודדת ירידה במשקל ומונעת השמנה.

 

איך נערך המחקר: בשלב הראשון נבדקה השפעת הקפה על תאי גזע במעבדה, והתוצאה הייתה מבטיחה - הוא אכן גרם להגברת הפעילות של השומן החוּם בתאים. בשלב השני נבדקה השפעתו על בני אדם באמצעות בדיקת משולבת: בדיקת C.T ובדיקת PET (שמבצעת מיפוי לרקמות שבהן קצב חילוף החומרים מוגבר). החוקרים סקרו את מצבור השומן החוּם בגופם של הנבדקים, שמצוי בדרך כלל באזור הצוואר, ובדקו אם בתגובה לשתיית קפה הוא יופעל.

 

הממצאים: הבדיקה הראתה שלאחר צריכת הקפה אזורי השומן החוּם הפיקו יותר חוֹם, כלומר הגבירו את שריפת הקלוריות. אגב, כמות הקפאין שהנבדקים קיבלו לא הייתה גבוהה - רק 65 מ"ג קפאין, ששווים לכוס אחת של נס קפה לא חזק.

 

השורה התחתונה: נחוצים מחקרים נוספים כדי לקבוע עד כמה שתיית קפה מאיצה את חילוף החומרים, אבל בינתיים אין ספק שקפה (בלי "חיזוק" של סוכר וחלב) לא יזיק לדיאטה שלכם.

 

כמה קפאין יש בכל משקה?

 

סגורסגור

שליחה לחבר

 הקלידו את הקוד המוצג
תמונה חדשה

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

 

ייעוץ מקצועי: צחי כנען, דיאטן קליני

 

 

הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
הגיליון החדש של מגזין מנטה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי יחזקאל)
 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד