צילום: שי יחזקאל

תרגיעו עם הקפאין: חמישה סימנים לכך ששתיתם יותר מדי קפה

שתייה מוגזמת של קפה עלולה להזיק לבריאות. כמה זה יותר מדי? מאחר שהשפעת הקפאין שונה אצל כל אחד ואחת - הנה חמישה סימני האזהרה

כמה קפאין יש בכל משקה?

האקדמיה לתזונה ודיאטה בארצות הברית ממליצה לא לצרוך יותר מ-300 מ"ג קפאין  (צילום: Shutterstock)
האקדמיה לתזונה ודיאטה בארצות הברית ממליצה לא לצרוך יותר מ-300 מ"ג קפאין (צילום: Shutterstock)

אין כמו הקפה של הבוקר כדי להתעורר. מחקרים מראים שצריכה מתונה של קפאין יכולה להשפיע לטובה על הבריאות, לתרום להרזיה ולהקטין את הסיכון למחלות כמו אלצהיימר וסוכרת. מצד שני, שתייה מוגזמת של קפה עלולה להזיק לבריאות, וכמה מחקרים קשרו מינונים גבוהים של קפאין עם אי פריון ועם סיכון מוגבר לשברים בגיל מבוגר.

 

כמה קפאין זה יותר מדי? האקדמיה לתזונה ודיאטה בארצות הברית ממליצה לא לצרוך יותר מ-300 מ"ג קפאין (2-3 כוסות קפה ביום, וצריך לספור כמובן גם משקאות קלים שמכילים קפאין). מאחר שהשפעת הקפאין שונה אצל כל אחד, הנה כמה סימני אזהרה שנסחפתם עם הקפאין:

 

1. אתם מרגישים גמורים אחר הצהריים

בעוד צריכה מתונה של קפאין יכולה לשפר את הפעילות והביצועים המנטליים, צריכה מוגזמת עלולה דווקא להשפיע על האנרגיה באופן שלילי. אם אתם מרגישים שאחר הצהריים אינכם יכולים להמשיך את היום בלי קפה או קולה - סימן שאתם מכורים.

 

2. השתן שלכם כתום

שתן כהה הוא סימן מסגיר להתייבשות. הקפאין הוא חומר משתן וצריכה של יותר מ-500 מ"ג ביום עלולה להוביל להתייבשות על ידי הגברת כמות השתן.

 

3. אתם מתקשים להירדם

לקפאין לוקח 45-60 דקות להיספג, הוא שוהה בגוף כמה שעות ויכול להשפיע על מחזור השינה שלכם. אם לוקח לכם יותר מ-30 דקות להירדם בלילה, נסו להפחית את כמויות הקפה אחרי 12 בצהריים.

 

4. אתם מרגישים חרדה

הזעה בכפות הידיים, דופק מואץ וחוסר שקט הם רמזים המעידים על כך שצרכתם יותר מדי קפה. הקפאין מפריע לפעילותו של האדנוזין, מתווך עצבי מרגיע במוח, ויכול גם לגרות את בלוטת האדרנל להפריש יותר הורמוני סטרס כמו אדרנלין.

 

5. אתם סובלים מצרבת

הקפאין מקטין את הלחץ על הסוגר שבין הקיבה לוושט, וכך גורם להיחלשותו ומאפשר לחומצה בקיבה לעלות חזרה לוושט.

 

נטול קפאין במנטה:

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד