לא בבית ספרם: הבן של גלעד עדין הפסיק ללמוד ועבר לסרטים ולהייטק

בגיל 14 וחצי החליט רועי עדין ש"בית הספר לא הכרחי לי", ומאז הוא משתתף בעולם המבוגרים כשווה בין שווים ומשתמש ביוטיוב להעברת מסרים חברתיים. מה אבא אומר?

זהר אליה

|

24.01.19 | 02:53

למעלה: סרטון של רועי עדין. בתמונה: משפחתו. מימין: הבן רון, הבת ענבר, ההורים חני וגלעד, הבת מעיין, החבר שלה ידין ורועי (צילום: מתוך אינסטגרם royadin@)
למעלה: סרטון של רועי עדין. בתמונה: משפחתו. מימין: הבן רון, הבת ענבר, ההורים חני וגלעד, הבת מעיין, החבר שלה ידין ורועי (צילום: מתוך אינסטגרם royadin@)

בגיל 14 וחצי החליט רועי עדין לעזוב את בית הספר וכתב מכתב להוריו שבו פירט את הסיבות. ההורים קראו, חשבו, ניהלו דיון ושכנעו את הילד לתת למערכת החינוך עוד צ'אנס. עדין החליט בעקבות זאת לסיים את חטיבת הביניים, אבל בתחילת כיתה י' מימש את החלטתו ופרש. "זו הייתה תוצאה של תהליך", הוא מסביר. "הייתי מרוצה מהתיכון, אבל אני אדם שמוּנע מתכליתיות, וידעתי שכדי להגשים את החלומות שלי, בית הספר לא הכרחי לי; הוא אפילו מעכב אותי, כי הוא לוקח ממני זמן שאותו אני יכול להשקיע בהתפתחות האישית".

 

>> תאהבו אותנו גם בפייסבוק

 

עוד בערוץ אנשים:

 

 

בזמן שרוב בני גילו חושבים רק על מסיבת הכיתה הבאה, עדין מכיר ומכוון את עצמו במוטיבציה שגם למבוגרים רבים אין כמותה. הנחישות הזו מתבססת על ניסיון מקצועי מרשים שהחל בסרטון שאותו צילם, ערך והפיק כשהיה בן 13 על הדמות האהובה עליו, בוב ספוג. עד היום רשם הסרטון 9.4 מיליון צפיות - הישג שגרם לו לרצות להתמקצע בתחום ולקחת קורס עריכה מקצועי, שבו למד עם אנשים שגילם כפול משלו. היום, אחרי שהוא הספיק לעבוד בחברת פרסום ובחברת הייטק, עדין רגיל להסתובב בין מבוגרים כשווה בין שווים. "יש צחוקים על פערי הגילים והתרבויות", הוא אומר, "ויש בדיחות שכל המשרד צוחק מהן ואני לא מבין מה קורה, אבל מעבר לזה, הפער לא מורגש. חברות ולקוחות עובדים איתי כמו עם כל מבוגר, ואין הנחות. דד-ליינים, ישיבות, עבודה אל תוך הלילה – אני עושה הכל כמו כולם".

 

צפו בסרטון שלו על בוב ספוג:

 

 

כוכב הרשת ביקש ממני טיפים

 

רועי עדין, כיום בן 18, תושב הרצליה, הוא בנו של איש התקשורת גלעד עדין, לשעבר המנכ"ל והעורך הראשי של חדשות 10. "אבא תמיד עזר לי מבחינת ייעוץ", אומר עדין. "הוא היה אומר לי מה דעתו על הסרטים שלי, וזאת הייתה דעה של עורך חדשות. הוא לא ריחם עליי. אבל אם פעם היו לו הערות, היום כבר אין לו, והוא אומר שהוא מרגיש כמו אבא-של. אנשים ניגשים אליו ואומרים: 'ראיתי את הבן שלך ביוטיוב'".

 

לדבריו, הוא צמוד למצלמה מאז ילדותו המוקדמת, אבל תקופה ארוכה היה גם תלמיד מצטיין וחניך בצופים. את תנועת הנוער עזב אחרי שהסרטון "בוב ספוג בעולם האמיתי" נעשה ויראלי, מה שגרם לו להתמקד בתחום ולהעלות סרטונים נוספים. בתוך זמן קצר צבר לעצמו קהל עוקבים נאמן, שלחלקו היה מה להגיד כשנודע על פרישתו מבית הספר. "קיבלתי הרבה תגובות מבני נוער שמרגישים שבית הספר הוא לא המסגרת המתאימה בשבילם. קיבלתי תגובות גם מיוצרים ידועים. פנה אליי כוכב רשת מאנגליה שיש לו 100 אלף עוקבים באינסטגרם, וביקש טיפים. אני חושב שמה שהכי קשה בצעד הזה הוא עצם הטלת הספק במה שלאחרים נראה מובן מאליו".

 

עדין לא עזב את הלימודים כדי לשבת בבית. עוד כשלמד בחטיבת הביניים, החל לעבוד במשרד פרסום. כשחבריו הלכו לים בחופש הגדול, הוא נסע כל בוקר לתל אביב וחזר לקראת ערב. לאחר שעזב את בית הספר, החל לעבוד בחברת ההייטק Playbuzz, "אבל לא הרגשתי כמו מישהו שהולך לעבודה", הוא מדגיש. "המטרה שלי לא הייתה כסף אלא עצם החוויה שבליצור דברים חדשים, להתקדם וללמוד על העולם הזה. כשעבדתי במשרד פרסום, היו פונים אליי ומבקשים חוות דעת כשרצו ליצור פרסומת לקהל צעיר, אבל ב-Playbuzz כבר פחות התייחסו לכך שאני צעיר. יותר התייחסו ליכולות הווידאו הגבוהות שלי". 

 

עדין והמצלמה בפעולה. "אני יוצר דברים פופולריים, אבל עם משמעות" (צילום: מתוך אינסטגרם royadin@)
  עדין והמצלמה בפעולה. "אני יוצר דברים פופולריים, אבל עם משמעות"(צילום: מתוך אינסטגרם royadin@)
   

   

  אחרי שנה אינטנסיבית הרגיש שמיצה את עצמו בחברה, ועזב. הנער הפעלתן והאמביציוזי ישב בבית ולא ידע לאן להמשיך. "זאת הייתה תקופה שבה הרגשתי קצת בודד. היא נמשכה חצי שנה, אבל כשאתה בתוך זה, זה מרגיש הרבה זמן. עשיתי הליכות בים ושאלתי את עצמי מה מעניין אותי. הבנתי שיותר לייקים וכסף לא יעשו אותי שמח, ושאני צריך למצוא את הדבר הבא שימלא אותי בתשוקה. מזה נולד פרויקט חדש, '100% רועי עדין', שכולל סרטונים שבהם אני חושף את ההתמודדויות שלי בדרך הלא קונבנציונאלית שבחרתי. כולנו בשלב מסוים שואלים את עצמנו מה הסיבה שאנחנו קמים בבוקר; הסיבה שלי היא רצון לעזור לאחרים דרך חשיפת הקשיים שלי והפתרונות שמצאתי".

   

  הסרטונים שלו נשארים קצביים ושמחים גם כשהוא מדבר על קשיים: את כובד הראש הוא משאיר מחוץ לפריים. "אני יוצר דברים פופולריים, אבל עם משמעות, וזה אתגר לשלב בין השניים. צריך למצוא את האיזון וליצור משהו שלא יהיה מטיף או כבד מדי. הפלטפורמה הזאת ברובה משמשת לשטויות, ואני משתמש בה כדי להעביר מסרים לנוער בגילי".

   

  הסרטון הראשון שבו ביקש להעביר מסר חברתי, יצא לפני כשלוש שנים. הוא נקרא "גיבורים אמיתיים" ומציג שלושה ילדים חולי סרטן המקבלים כוחות-על ומגשימים את חלומותיהם. הסרטון דובר עברית, אבל בפרויקט הנוכחי הוא כבר מדבר באנגלית (ראו דוגמה בראש הכתבה). "יכולתי להישאר רק עם הקהל הישראלי, אבל אני מסתכל לטווח ארוך. השאיפה שלי היא להשפיע עם האמנות שלי בכל העולם. דרך הרשת אני יכול להגיע למיליונים, בלי סינון של סוכנים, חברות הפצה או אולפנים גדולים. כיום אני עדיין צוות של אדם אחד: מסדר את המצלמה על החצובה, בודק את הפריים ורץ להצטלם. בעתיד אני רוצה להעסיק אנשים שיעזרו עם הצילום והעריכה, בזמן שאני אתמקד ברעיונות ובפיתוח".

   

  צפו ב"גיבורים אמיתיים":

   

   

  ללכת אחרי מה שמעניין

   

  עדין גדל במשפחה מגובשת עם עוד שלושה אחים - ענבר (24), מעיין (21) ורון (16). אמו חני היא מנטורית אישית, מה שאולי מסביר את היותו כל כך מודע לעצמו, רהוט ובוגר. ועדיין, לא קל לשחרר ילד מבית הספר או לראות אותו יושב בבית חצי שנה בלי מעש. "למזלי, ההורים אפשרו את זה. גם הם עצמאיים, והם נתנו לנו השראה ללכת אחרי מה שמעניין אותנו. אמא שלי עזרה לי ללמוד להקשיב לעצמי ולבנות את הביטחון העצמי. שניהם מעריכים את העובדה שאני מפקפק במה שלאחרים נראה מובן מאליו".

   

  לא חסרה לך המסגרת? החברה?

  "המסגרת לא חסרה לי בגלל האופי שלי. תמיד אהבתי ללמוד ולעבוד לבד. כמובן שחיי החברה שלי היום לא רוויים כמו בתקופת בית הספר, אבל אני שומר על קשר עם האנשים הקרובים אליי. כשאני הולך למסיבות ולפגישות עם ילדים מהשכבה, אני קצת מרגיש שזה לא העולם שלי. דווקא האינטראקציות עם המבוגרים שאני עובד איתם יותר מעניינות אותי, כי איתם יש לי נושאי שיחה משותפים".

   

  אתה כבר יודע מה תעשה בצבא?

  "אני עדיין במיונים, מקווה לתרום למדינה בדבר שאני הכי חזק בו – הסברה. המלחמה התודעתית היא אחת הגדולות של ישראל כיום. אנחנו נתפסים כצד הרע, ואני מאמין שבעזרת הווידאו והמדיה אוכל לעשות שינוי".

   

   

    

   גם לו יש אבא מפורסם, וגם הוא הפסיק ללמוד. הקליקו על התמונה:

    

   "אני מכיר המון אנשים בתעשייה שיכולים לעזור לי, ואם אני לא מכיר, אז אבא מכיר". הקליקו על התמונה (צילום: אביגיל עוזי)
   "אני מכיר המון אנשים בתעשייה שיכולים לעזור לי, ואם אני לא מכיר, אז אבא מכיר". הקליקו על התמונה (צילום: אביגיל עוזי)

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד