אניה בוקשטיין על הלידה יוצאת הדופן שעברה: 'הרגשתי כשפן ניסוי"

3 חודשים אחרי שילדה אתה בתה הבכורה, הזמרת והשחקנית מסבירה למה בניתוח בשיטה הצרפתית, ומדוע קראה לה סשה למרות שהיא כמעט 30 שנה בארץ

אניה בוקשטיין מספרת על האמהות והחרדות. לחצו Play לצפייה בסרטון
צילום ועריכה: מיכאל נחמיאס
אניה בוקשטיין. "אחרי הלידה את מרגישה את חוסר השוויון הכי בסיסי שיש". (צילום: דודי חסון, סגנון: מעין גולדמן)
אניה בוקשטיין. "אחרי הלידה את מרגישה את חוסר השוויון הכי בסיסי שיש". (צילום: דודי חסון, סגנון: מעין גולדמן)

"כשהתבשרו שעומדת להיוולד להם בת, אניה בוקשטיין ובעלה דותן ויינר התלבטו בין כמה שמות. בין היתר: עלמה, סטלה ומילה. "בסוף ירדנו מזה כי לחתולה שלנו קוראים מילה", מספרת בוקשטיין, "וזה יכול היה לעשות בושות".

"אני רוצה שהילדה שלי תדבר רוסית, זה לא הופך אותה לפחות ישראלית. מה גם שהיום יש כאלה שמות הזויים, כך שסשה זה לגמרי מיינסטרים"

 

בסופו של דבר הבת, שנולדה באוגוסט האחרון, קיבלה את השם סשה. במקרה של בוקשטיין, שעלתה לארץ עם הוריה בגיל שמונה ממוסקבה, קשה שלא לתהות אם מדובר באיזושהי אמירה.

 

"אני חיה בישראל הרבה שנים, ואני לא יכולה לדמיין את עצמי חיה בשום מדינה אחרת", היא אומרת. "אבל כן, אני עונדת בגאווה את השורשים שלי. הם מעשירים אותי. אני רוצה שהילדה שלי תדבר רוסית ושתדע מאיפה אנחנו באים ודותן חיבק את זה באהבה. זה לא הופך אותה לפחות ישראלית. מה גם שהיום יש כאלה שמות הזויים, כך שסשה זה לגמרי מיינסטרים. זה לא שהבאתי לה איזה שם יציאה. השם סשה הוא שלוחה של אלכסנדר או אלכסנדרה. אני יודעת שזה נשמע מוזר לישראלים, גם דותן לא הבין בהתחלה את הקשר בין שני השמות".

 

כמו שקובי זה יעקב.

"קובי זה יעקב? את רצינית? מה זה קשור? לא נכון, מה פתאום".

 

"פחדתי ממה שההיריון יעשה לגוף, וזה בהחלט עשה" (צילום: דודי חסון, סגנון: מעין גולדמן)
  "פחדתי ממה שההיריון יעשה לגוף, וזה בהחלט עשה"(צילום: דודי חסון, סגנון: מעין גולדמן)

   

   

  מיניקה רק בשד אחד

  סשה היא בתם הבכורה של בוקשטיין (36) וויינר (40), איש נדל"ן, שנישאו לפני חמש שנים. בספטמבר 2017, זמן קצר לפני שנכנסה להיריון, התראיינה בוקשטיין ל"לאשה " ובעמדת המראיינת ישבה חברתה הטובה נסלי ברדה. כשזו שאלה אותה אם היא מרגישה מוכנה לאמהות, השיבה בוקשטיין: "יש גם פחדים: מה יקרה, איך זה ירגיש, מה זה יעשה לזוגיות, לחופש, וגם מה זה יעשה לגוף".

  "לי ולבעלי יש עכשיו יותר מתחים ופחות זמן לרומנטיקה. הפכנו להיות סוג של מוסד: מי עושה מה. אנחנו מחפשים איזון, ואם נצטרך עזרה חיצונית, אז אין סיבה שלא"

   

  איך החששות עומדים במבחן המציאות?

  "לכל הפחדים עדיין יש קיום. בואי נגיד שזה הדבר הכי עוצמתי וחזק שעברתי עד היום. לא משנה כמה את מתכוננת ללידה, זו חוויה מטלטלת. יש לי חברה שכל הזמן אמרה לי: 'את צריכה להתכונן לאחרי הלידה'. אז לא ידעתי מה זה אומר. חשבתי: 'מה אני יכולה לעשות בדיוק? להרביץ לעצמי כדי להרגיש כאב? לכוון שעון מעורר כל שעה בלילה?' היום אני מבינה שחשוב שנשים ידעו מה הן עומדות לעבור. שצריך לדבר על כך שירידת ההורמונים קשה ושיש הרבה דמעות. או שההנקה כואבת בהתחלה. אני לא מתביישת להודות שאני מיניקה רק בשד אחד, כי הייתה לי דלקת בשד השני ואחרי זה לא הצלחתי להיניק ממנו. לדעתי מומלץ לקחת יועצת הנקה לפני הלידה, כי אחרי זה, בגלל כל הטירוף שאת נמצאת בו, זה הרבה יותר קשה".

   

  ואיך זה השפיע על הזוגיות?

  "יש אתגרים. דותן התחבר לילדה מהרגע הראשון ונותן לה כל מה שהוא יכול. אבל עדיין, שבוע אחרי שהיא נולדה הוא קם בבוקר והלך לעבודה. את מרגישה את חוסר השוויון הכי בסיסי שיש. את זו שעברת את כל מה שההיריון הביא איתו, ילדת, חווית רכבת הרים הורמונלית, ובאופן טבעי את גם אחראית ליצור הזה. אז כפי שדותן מכנה את זה, הפכתי ל'קצת כועסת'. יש עכשיו יותר מתחים ופחות זמן לרומנטיקה. משני אנשים שמאוד אוהבים את העבודה שלהם ומפרגנים אחד לשני, הפכנו להיות סוג של מוסד: מי עושה מה. כרגע אנחנו מחפשים את האיזון, ואם צריך בשביל זה מישהו חיצוני שיעזור, אז אין סיבה שלא".

   

  אמרת שאת מפחדת גם ממה שההיריון יעשה לגוף.

  "וזה עשה לגוף, בהחלט עשה. קודם כל, בגלל שאני מיניקה רק מצד אחד, אני מסתובבת עכשיו עם ציצי אחד גדול וציצי אחד קטן. יש יותר מזה? מה אני אגיד לך, זה לא כיף. אבל זה בסדר. עוד לא עברו שלושה חודשים מאז הלידה".

   

  "בגלל שאני מיניקה רק מצד אחד, אני מסתובבת עכשיו עם ציצי אחד גדול וציצי אחד קטן" (צילום: דודי חסון, סגנון: מעין גולדמן)
   "בגלל שאני מיניקה רק מצד אחד, אני מסתובבת עכשיו עם ציצי אחד גדול וציצי אחד קטן"(צילום: דודי חסון, סגנון: מעין גולדמן)

    

    

   בלי סקיני ג'ינס

   את הלידה בחרה בוקשטיין לעבור בניתוח קיסרי חדשני שמבוצע בישראל כרגע רק באופן פרטי. "לפני שש שנים עברתי ניתוח גב בגלל בעיה בחוליות שגרמה לי כאב כרוני", היא מסבירה. "שמו לי שלוש פלטינות בגב התחתון, ואחרי שנכנסתי להיריון אמרו לי שעדיף שלא אלד בצורה וגינלית מחשש לסיבוכים. התחלתי להתעניין, ואז חברה סיפרה לי על ניתוח ב'שיטה הצרפתית'. התחלתי לבדוק על זה בגוגל והתלהבתי. הבנתי שהחיתוך של הניתוח נעשה בצורה שיותר מכבדת את האנטומיה של הגוף, שהיולדת לוקחת בו חלק יותר פעיל מבקיסרי רגיל, ובעיקר שההחלמה יותר מהירה. מצד שני, הבנתי שבישראל עברו אותו עד היום רק 50 נשים וזה קצת הלחיץ אותי. חשבתי שזה כמו להיות שפן ניסוי".

   "חברה סיפרה לי על ניתוח ב'שיטה הצרפתית'. התחלתי לבדוק על זה בגוגל והתלהבתי. מצד שני, הבנתי שבישראל עברו אותו עד היום רק 50 נשים וזה קצת הלחיץ אותי"

    

   בהחלט מלחיץ.

   "יצרתי קשר עם הרופא, ד"ר ישראל הנדלר, והלכתי לפגישה איתו יחד עם דותן וההורים שלי. מיד אחרי זה קבעתי תור. גם כי התחברתי לרופא, וגם כי הבנתי שפיזיולוגית זה הכי נכון. כמה שעות אחרי הניתוח כבר ירדתי מהמיטה ויכולתי להתקלח. שוחררתי מבית החולים אחרי יומיים. סבלתי מכאבים בלילה הראשון אבל אקמול סידר הכל. חמישה ימים אחרי, ההשלכות של הלידה כבר לא העסיקו אותי. זה מזל, כי אם בנוסף לקשיי ההנקה שעברתי הייתי צריכה להתמודד בנוסף גם עם קשיי החלמה מהניתוח, בכלל הייתי מטפסת על הקירות".

    

   הבנתי שילדת בבית חולים בנצרת.

   "נכון, כי כרגע בית החולים האנגלי בנצרת הוא היחיד בארץ שמסכים לארח את הניתוח הזה וחבל. אני חושבת שכל אישה בישראל צריכה שהאופציה הזו תהיה פתוחה בפניה. לשמחתי, יש לי ביטוח רפואי, אז קיבלתי חלק גדול מהכסף בחזרה. גם הלידה בנצרת הייתה חוויה נהדרת. הצוות היה מקסים, והייתה לי פרטיות שלא הייתי משיגה בשום בית חולים אחר".

    

   הפפראצי לא טרחו להגיע לנצרת כדי לבדוק אם יצאת בסקיני ג'ינס.

   "לא היה עולה עליי בחיים סקיני ג'ינס וגם לא היה לי שום רצון. זה היה אמצע אוגוסט. יצאתי עם אותה שמלה שבה נכנסתי. בכלל, אף פעם לא הבנתי את השאיפה הזו. עוד משהו לשים על הכתפיים שלך כשאת מתמודדת גם ככה עם כל כך הרבה מורכבויות? לא, תודה. הסקיני ג'ינס המתין לזמנו יפה בארון".

    

    

   כמה זמן תהיי בחופשת לידה?

   "חופשת הלידה שלי הסתיימה החודש. הספקתי להצטלם לשני קמפיינים (של ויסוצקי ושל המעצבת דניאלה להבי, בוקשטיין היא הפרזנטורית שלהם כבר כמה שנים, י"מ), ואני עומדת לשחרר שיר חדש עם תמיר מוסקט. בקרוב אצטלם לסדרה ב'יס' שבה אני אשתו של עמוס תמם. הרבה דברים קורים ואני מקווה להצליח לשלב ביניהם באופן מאוזן. העבודה עושה רק טוב ונותנת עוגנים".

    

   • הראיון המלא עם אניה בוקשטיין בגליון "לאשה" החדש, עכשיו בדוכנים

    

    

   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
   הגליון החדש של לאשה - עכשיו בדוכנים (צילום: שי ארבל, סגנון: ראובן כהן)
    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד