אבינועם הרש

שיעור בכישלונות: פתאום עומר אדם הופיע בכיתה שלי וסיפר איך נכשל

למחנך אבינועם הרש יש חלום - לארח בכיתה שלו את כל הכוכבים של תלמידיו, כדי שיספרו להם דווקא על הכישלונות שלהם. כי רק כשלומדים להיכשל - מצליחים

אבינועם הרשפורסם: 17.10.18 08:26
עומר אדם יקר, המחנך אבינועם הרש מזמין אותך לתת לתלמידיו את השיעור הכי חשוב בחייהם (צילום: רונן פדידה)
עומר אדם יקר, המחנך אבינועם הרש מזמין אותך לתת לתלמידיו את השיעור הכי חשוב בחייהם (צילום: רונן פדידה)
בשעה 8:00 כל התלמידים שלי נכנסו להלם מוחלט: בכיתה חיכו להם עומר אדם, סטטיק ובן אל וסטפן לגר. התלמיד הראשון שהתאושש צעק לעבר סטפן: "שיו, סטפן! באת לתת לנו הופעה פרטית?"

 

סטפן חייך וענה לו: "קומסי קומסה... באתי לדבר אתכם על הכישלונות הגדולים שלי בחיים". התלמידים לא הבינו והסתכלו בתמיהה על עומר וסטטיק ובן אל: "איזה כישלונות? אתם הזמרים המצליחים בישראל. הכוכבים הכי גדולים. על מה אתם מדברים?"

 

חסם החלומות הגדול: הפחד מכישלון

עומר אדם ביקש מכל הכיתה שלי להוריד כיסאות ולשבת. הם הסתכלו עלי ואמרתי להם: "נו, למה אתם מחכים? אין להם את כל היום". אחרי שהורידו כיסאות, התלמידים המשיכו להסתכל על ארבעת הכוכבים בתדהמה.

 

עומר אדם פתח: "יש לכם מושג כמה פעמים בחיים קמתי בבוקר ולא יכולתי להסתכל על עצמי במראה בגלל שחשבתי שאני חתיכת כישלון? מה נראה לכם, שישר התחלתי לזרוח? יודעים כמה פעמים לפני שנבחנתי בכלל ב'כוכב נולד' קיבלתי דחייה אחר דחייה?"

 

ואז סטטיק התערב ואמר לו: "דחייה אחר דחייה? לפחות לא המליצו לך לעזוב את המקצוע ולעשות הסבה להוראה או משהו אחר", ואז הוא הסתכל על בן אל ואמר לו: "אנחנו כבר חשבנו שסיימנו עם כל העניין של המוזיקה. איך אמרו לנו?" ואז בן אל המשיך אותו: "יש לכם להט וכוונות טובות, אבל אפס כישרון. עשו טובה ועזבו אתכם משירה".

 

לטורים הקודמים של אבינועם הרש:

 

התלמידים לא הבינו מה הם שומעים בכלל. סמלי ההצלחה הגדולים ביותר בתרבות הנוער הישראלית מדברים איתם פתאום על כישלונות? ואז סטפן אמר, "קראתי פעם משפט יפה שכתב פאולו קאולו. אתם יודעים מי זה?"

 

התלמידים הסתכלו עליו בתמיהה ואז עלי ואז סטפן הסתכל עלי כאומר: מה נסגר איתך, המחנך, ואיך התלמידים שלך לא יודעים מי זה? אבל אני בדיוק ראיתי ציפור בשמיים והתעלמתי, אז הוא המשיך: "אז פאולו קואלו הזה כתב: קיים דבר אחד בלבד הגורם לחלום להיות לא אפשרי: הפחד מכישלון".

 

פתאום שמתי לב שהחזקתי חבילת מבחנים שהייתי אמור להחזיר לתלמידים וחלקם נכשלו בהם. מבלי שאף אחד שם לב, ניסיתי בשקט להניח את החבילה על השולחן ולדחות את החלוקה שלה. בסוף תלמידה אחרת שלי הצביעה. עומר אדם נתן לה רשות לדבר: "יש מצב שתשיר לנו 'כמו שני משוגעים' או משהו אחר? או אולי סטפן? או סטטיק ובן אל? אולי מספיק לדבר על כישלונות?"

 

עומר ענה לה: "תיכף אחרי שנדע שהבנתם את המסר. עכשיו תגידו אותו בקול", וכל הכיתה שלי צרחה: "מותר להיכשל בחיים. כישלונות הם בעצם ההתחלה של ההצלחה הבאה", ואז הגיע אב הבית עם ארבעה מיקרופונים ואני התיישבתי בין התלמידים והתחילה ההופעה, אחרי שקיבלנו את ערב ה-FuckUp-Night הפרטי שלנו.

 

בסרטון הבא תוכלו לראות איזה כוח יש לסיפורי כישלון:

 

תנו להם את מתנת הכישלון

הסיפור הזה לא באמת קרה. יש לי חלום שבו הסלבים הגדולים בישראל יגיעו לכיתה שלי וידברו שיעור שלם עם התלמידים שלי על הכישלונות שלהם. אני יודע שהשיעור הזה הולך להיות השיעור הכי חשוב שהם שמעו וישמעו בחיים שלהם אי פעם. אני יכול לדבר איתם במשך שעות על כישלונות והצלחה בחיים, אבל משום מה נראה לי שמהחבר'ה הללו זה ישמע אחרת לגמרי.

 

ומה לגביכם ההורים? כמה פעמים יצא לכם לדבר עם הילדים שלכם על הכישלונות שלכם? כמובן שעם תיווך ועיבוד מתאים לגילם. אלו יכולים להיות כישלונות מפוארים בניסיון להתקבל לעבודה, כישלונות עם חברים, כישלונות בכל תחום אפשרי בחיים.

 

כמה פעמים יצא לנו להעביר לתלמידים ולילדים שלנו את אחד המסרים החשובים בחיים: "היי, אף אחד לא רוצה להיכשל, אבל אם כבר נכשלתם, לא רק שהכל בסדר, אלא בואו ונראה איך נסיק מסקנות בכדי לקום חזקים ותכליתיים יותר להבא".

 

האנשים המפורסמים ביותר בעולם נכשלו. אבק הכוכבים הגיע אליהם אחרי שירקו דם ואכלו חצץ. האם גם את זה הילדים שלנו יודעים? מה באמת אמורים ללמוד ילדים שההורים שלהם לא מדברים איתם בחיים על כישלונות, אלא רק מתעצבנים וזהו?

 

כישלון הוא לא דבר מביך, אלא משהו שבהתנהלות נכונה אמור לקדם אותנו לעבר ההצלחה. תשאלו את תומס אדיסון, שניסה 3000 פעמים להדליק נורה לפני שהצליח.

 

רק אנחנו נקבע איך הילדים שלנו יתמודדו עם הכישלונות של החיים שלהם. נדמה לי שהדרך להעניק להם את המתנה הכל כך חשובה הזו, מתחילה בצעד הראשון הזה.

 

אז מי מגשים לי את החלום?

אז כמו שאמרתי, יש לי חלום שבו המצליחנים הכי גדולים בישראל יגיעו לכיתות וידברו עם תלמידים על הכישלונות שלהם. אם יש לכם אפשרות לעזור לי להגשים אותו, אני אהיה חייב לכם תודה ענקית. מוזמנים לפנות אלי למייל .

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נשוי לגיתית ואבא לשלושה ילדים. חבר מערכת 'הגיע זמן חינוך', יזם חינוכי, מחנך, מדריך 'אמירים' ורכז תקשוב. מעביר סדנאות וסמינריונים לנוער וחדרי מורים. מאמין ודוגל במשפט של קן רובינסון: "תפקיד המורה הוא לאפשר את הלמידה, זה הכל". משתדל לא להרוס את היצירתיות של תלמידי ולאפשר להם לעוף מעבר לגבולות הזמן והמקום הבית ספריים. מעבר לכך, מאמין בטוב וביכולת השינוי התמידית של האדם לגרום לעולם להפוך לטוב יותר או כפי שאמר זאת הרבי מקוצק, ר' מנחם מנדל: "האדם נועד להרים את השמיים'.