בעקבות תחקיר Xnet: מגדלי כיכר אתרים לדיון חוזר, הפסד לעירייה וליזמים

עיריית ת''א ויזמי כיכר אתרים (עמיר בירם ואריאל רוטר) הפסידו בעתירה שהגישו מאות תושבים נגדם. השופטת קבעה: דיון חוזר בוועדה לשמירת החופים בתוך 90 יום

איתי כ"ץ

|

23.04.18 | 12:13

 הדמיה של מקבץ המגדלים המתוכנן בכיכר אתרים. 4 מגדלים עצומים (שלישיית כיכר אתרים ומלון קרלטון שמצטרף לעסקה), בהחרגה לעומת כל שאר קו החוף (צילום: מתוך tel-aviv.gov.il)
הדמיה של מקבץ המגדלים המתוכנן בכיכר אתרים. 4 מגדלים עצומים (שלישיית כיכר אתרים ומלון קרלטון שמצטרף לעסקה), בהחרגה לעומת כל שאר קו החוף (צילום: מתוך tel-aviv.gov.il)
ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי. כבר הבהיר כי בדעתו לקדם את העסקה, והתבטא בחריפות נגד התושבים שמתנגדים לה (צילום: מיכאל יעקובסון)
ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי. כבר הבהיר כי בדעתו לקדם את העסקה, והתבטא בחריפות נגד התושבים שמתנגדים לה (צילום: מיכאל יעקובסון)

עסקת המגדלים הענקית בכיכר אתרים בתל אביב עולה על שרטון, זמני לפחות, בעקבות תחקיר Xnet שהראה כי העסקה קודמה בניגוד לחוק, ללא אישור תקף של הוועדה לשמירת הסביבה החופית (הוולחו"ף).

 

הבוקר (ב') קיבלה שופטת בית המשפט המחוזי בתל אביב, צילה צפת, את העתירה שהוגשה לבית המשפט בעקבות התחקיר, מטעם עמותת התושבים "לא למגדלים בכיכר אתרים". העתירה הוגשה נגד עיריית תל אביב-יפו ונגד יזמי תוכנית המגדלים, חברת JTLV בראשותם של איש העסקים עמיר בירם ואריאל רוטר. עיקר העתירה נסוב סביב העובדה, שהועלתה בתחקיר Xnet, ולפיה כיכר אתרים הוחרגה מתוכנית המתאר של תל אביב באופן תמוה, שמאפשר רק בה לחרוג מגובה המגדלים המותר על שפת הים של תל אביב (עד 40 קומות - במקום 25 קומות) ולשלב בה מגורים (מה שאסור בכל שאר חלקי החוף העירוני).

 

תחקיר Xnet
  תחקיר Xnet

   

  העותרים דרשו להחזיר את התוכנית לוולחו"ף, שלא ידעה על ההחרגה המשמעותית כאשר אישרה במקור את התוכנית (ללא ההחרגה). זאת, כדי שחברי הוועדה ידונו מחדש בתוכנית המוגדלת - שמשנה משמעותית את קו החוף הקיים - לפני שהתוכנית מקודמת אל מצב שאין ממנו חזרה.

   

  השופטת צפת קיבלה את העתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד אלי וילצ'ק, והורתה לקיים דיון חוזר בוולחו"ף בתוך 90 יום לכל המאוחר. הוועדה תאפשר לצדדים להשמיע לפניה את טענותיהם, בטרם תקבל החלטה, וככל שלנוכח ההחלטה יידרשו שינויים בתוכנית המתאר - אלה יפורסמו למתן תוקף. השופטת סירבה לפסוק הוצאות לעותרים.

   

  כך אושרה ההחרגה
   כך אושרה ההחרגה

    

   העירייה והיזמים טענו, בשתי תשובות נפרדות לעתירה, כי אסור לקבל אותה בגלל הזמן הרב שעבר בין ההחלטה לקדם את התוכנית לבין העתירה. השופטת לא קיבלה את הנימוק הזה. "למה אתם רוצים לעשות קיצורי דרך"? שאלה השופטת את נציגי המשיבים בפתח הדיון. "טענת השיהוי שלכם היא הנותנת שאין לעשות קיצורי דרך".

    

   מנסים למצוא את הידיים והרגליים במאבק על כיכר אתרים? היכנסו לעמוד הנושא

    

    

   תגובות:

    

   מחברת JTLV נמסר: "אנו מברכים על פסיקת בית המשפט אשר נתן תוקף להסכמות בין הצדדים, וקבע שיש להעביר את הנושא לדיון בוולחו"ף בחודשים הקרובים. ביהמ"ש מכיר בכך שאין צורך להפקיד את תוכנית ת"א 5000 להתנגדויות. בעקבות כך, אנו מצפים כי ההליכים יסתיימו מוקדם ככל הניתן כדי להמשיך בפיתוח הפרויקט. זוהי הזדמנות היסטורית שחיכו לה שנים רבות לתיקון הכיכר המוזנחת, שהפכה להיות מפגע בלב תל אביב. התכנון החדש יאפשר בעתיד גישה ישירה מהרחוב לים".

    

   מעיריית תל אביב-יפו נמסר: "החלטת בית המשפט אינה מתייחסת לעסקה אלא לשינויים שחלו בתכנית כתוצאה מהחלטת הועדה המחוזית, כאשר גם השופטת קבעה כי אין בהחלטתה כדי לגרוע מתוקפה של תכנית המתאר הכוללנית לעיר והעירייה יכולה להמשיך לפעול בהתאם לה. באשר לתכנית כיכר אתרים, נושא השינויים כתוצאה מהחלטת הועדה המחוזית אל מול התכנית המופקדת יובאו לדיון בוולחוף, אשר תשמע את הצדדים לעתירה בטרם קבלת ההחלטה. הועדה המקומית כמובן תציג את עמדתה בדיון".

    

   ציפי ברנד, חברת מועצת העירייה שמתנגדת  לתוכנית: "זו החלטה שנייה של בית משפט מחוזי שקובע כי עיריית תל אביב פעלה בניגוד לחוק ובאופן בוטה, ומאלץ אותה להחזיר את תכניות הבנייה בכיכר אתרים לשולחן הדיונים. רק לפני חודשיים, שופטת מחוזית ביטלה את ההחלטה של העירייה למכור את יתרת השטח העירוני שבבעלות התושבים לידי יזם פרטי.

    

   "לאורך כל הדרך הייתי חברת המועצה היחידה שהתנגדה למכירת החניון – האחיזה הציבורית היחידה בכיכר אתרים, ונלחמתי מול 30 חברי מועצה כולל ראש העיר. אני שמחה לראות שביהמ"ש קובע פעם אחר פעם שההתנהלות של העירייה אינה תקינה בלשון המעטה. אני מצפה שראש העיר, רון חולדאי, יחשוב על טובת הציבור ויפעל לשיקום כיכר אתרים לטובת התושבים, באמצעות תכנית שקולה ומאוזנת שלוקחת בחשבון שחוף הים הוא משאב נדיר וחייב שיישאר שייך לכולם".

    

    
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד