שבוע העיצוב מילאנו 2018: המדריך ליריד הרהיטים המסחרר בעולם

המעצבים, המתחמים, הפרויקטים והתערוכות שאסור להחמיץ: שבוע העיצוב הוותיק מציע מבחר עשיר של השקות ופתיחות. הצטרפו לבלוג של Xnet ממילאנו

סיגל נמיר

|

13.04.18 | 10:26

סטודיו ''ננדו'' היפני יציג בטורטונה קולקציה מבריקה של מכסים מגומי עמיד ומשיי לכלי מטבח יומיומיים
82 מעצבים צעירים יציגו את החזון שלהם במתחם Ventura Future ברובע לורטו (צילום: Francis Dzikowski/Otto)
82 מעצבים צעירים יציגו את החזון שלהם במתחם Ventura Future ברובע לורטו (צילום: Francis Dzikowski/Otto)
מיצב שכולו סרטי מתנה, של צמד המעצבים היפנים Haru, במתחם Ventura Centrale, במחסן נטוש מתחת לתחנת הרכבת של מילאנו (צילום: באדיבות HARU)
מיצב שכולו סרטי מתנה, של צמד המעצבים היפנים Haru, במתחם Ventura Centrale, במחסן נטוש מתחת לתחנת הרכבת של מילאנו (צילום: באדיבות HARU)
כיורי רחצה משולבים עם מראה ומנורה, של סטודיו Diciannove Dieci ב''סופרסטודיו''. מטבחים וחדרי רחצה הם גם הפוקוס של תערוכת הרהיטים במרכז הירידים השנה (צילום: באדיבות SUPERSTUDIO)
כיורי רחצה משולבים עם מראה ומנורה, של סטודיו Diciannove Dieci ב''סופרסטודיו''. מטבחים וחדרי רחצה הם גם הפוקוס של תערוכת הרהיטים במרכז הירידים השנה (צילום: באדיבות SUPERSTUDIO)
עוד בסופרסטודיו: תערוכה שהיא מחווה אירונית לאיקאה: 18 מעצבים משש מדינות יציגו רהיטים באריזה שטוחה, המיועדים להרכבה עצמית. בתמונה: הפרויקט של דב גנשרוא (צילום: לייפ קומוניקה)
עוד בסופרסטודיו: תערוכה שהיא מחווה אירונית לאיקאה: 18 מעצבים משש מדינות יציגו רהיטים באריזה שטוחה, המיועדים להרכבה עצמית. בתמונה: הפרויקט של דב גנשרוא (צילום: לייפ קומוניקה)
קולקציה של Studio Lorier, שתוצג ב-Salone Satellite, תערוכת המעצבים הצעירים ביריד הרהיטים (צילום: באדיבות Studio Lorier)
קולקציה של Studio Lorier, שתוצג ב-Salone Satellite, תערוכת המעצבים הצעירים ביריד הרהיטים (צילום: באדיבות Studio Lorier)
 (צילום: באדיבות SUPERSTUDIO)

 

מה לראות במרכז הירידים (ה-Fiera)

 

אפריל מגיע – ונותן את האות לפתיחת שבוע העיצוב במילאנו: ביום שלישי הקרוב ייפתח בפעם ה-57 ה"סאלונה דל מובילה", תערוכת הרהיטים הגדולה בעולם, במרכז הירידים RHO. במקביל לרהיטי החוץ והפנים שיוצגו בביתני היריד, מגיע השנה תורה של EuroCucina, תערוכת המטבחים הבינלאומית, שתרכז 111 יצרנים תחת קורת גג אחת, ולצדה (FTK - Technology For the Kitchen), התערוכה המשלימה את התמונה, עם הטכנולוגיות החדשות של מכשירי המטבח.

 

גם חדרי הרחצה יקבלו השנה פוקוס בביתן משלהם, עם 228 יצרנים שונים. החידושים, מסגירים המארגנים, רבים: ממיחזור ופיתוחים חומריים המתאימים לסביבות רטובות ומצמצמים את הצורך בשימוש בחומרי ניקוי, ועד טכנולוגיות שמקדמות יעילות אנרגטית וחיסכון במים. ולא פחות חשוב – גם כאן בכוחה של הטכנולוגיה לספק חוויית שימוש חדשה.

 

ספה של פטריסיה אורקיולה ל''מורוסו'', שתוצג ביריד הרהיטים. החברה תציג גם שלל תערוכות במרכז העיר (צילום: Alessandro Paderni)
  ספה של פטריסיה אורקיולה ל''מורוסו'', שתוצג ביריד הרהיטים. החברה תציג גם שלל תערוכות במרכז העיר(צילום: Alessandro Paderni)

   

  עוד במרכז הירידים:

   

  SaloneSatellite, תערוכת המעצבים הצעירים הבינלאומית, שיזמה ואוצרת מרווה גריפין ווילשייר, נשמעת מבטיחה מתמיד. עבודותיהם של 650 מעצבים מרחבי העולם, בעיקר מחצי הכדור הדרומי, ייחשפו לראשונה בפני עשרות אלפי המבקרים תחת הכותרת Africa / Latin America: Rising Design – Design Emergente. האחים קמפנה הברזילאים יאצרו את החלק הדרום אמריקאי בתערוכה, והישאם לאהלו יאצור את החלק האפריקאי. העבודות שנבחרו הן כאלה שמשלבות מסורת ועיצוב עכשווי, טכנולוגיה מתקדמת וקראפט, מתוך הבנה של הצרכים ושל האתגרים החברתיים שעומדים בפני העולם היום.

   

  בכיכר הדואומו שבמרכז העיר

   

  האדריכל קרלו ראטי הוזמן לתכנן ביתן-גן חכם. הוא קרא לו Living Nature, ומבקש להדגים את יחסי הגומלין הטובים שיכולים לשרור בין הטבע לאדם בכל עונה מעונות השנה, בעזרת מערכות מתוחכמות לשליטה במזג האוויר.

   

  עוד מיצבים בולטים במרכז העיר:

   

  אבן קיסר מציגה בפעם השישית בשבוע העיצוב של מילאנו שיתוף פעולה בינלאומי, והפעם עם הסטודיו הניו יורקי לאדריכלות ולעיצוב Snarkitecture. אי המטבח נבחר לעמוד במרכז המיצב, ואת ההשראה לעבודה שאבו המעצבים ממים במצבי הצבירה המשתנים שלהם, כפי שהם באים לידי ביטוי בטבע ובמטבח. המיצב יוצג ב-Palazzo dell’Ufficio Elettorale di Porta Romana, הנפתח לראשונה לקהל הרחב, לקראת שיפוצו המתוכנן בידי פיירו ליסוני, שבסופו יהפוך המבנה המרשים למלון.

   

  Corso di Porta Romana 10

   

  המיצב של ''אבן קיסר'' עם הסטודיו הניו יורקי Snarkitectur יוצב ב-Palazzo dell’Ufficio Elettorale di Porta Romana, שייפתח לראשונה לקהל הרחב (צילום: Alex Lukey)
   המיצב של ''אבן קיסר'' עם הסטודיו הניו יורקי Snarkitectur יוצב ב-Palazzo dell’Ufficio Elettorale di Porta Romana, שייפתח לראשונה לקהל הרחב(צילום: Alex Lukey)

    

   הורה הוא שמו של שיתוף הפעולה בין וונדרגלס לסטודיו Raw Edges הלונדוני. 30 מנורות הזכוכית הנעות שעיצבו יעל מר ושי אלקלעי ירקדו בחלל בהשראת ההורה הישראלית, כשהן מטילות צל צבעוני על סביבתן.

    

   Spazio Krizia, Via Daniele Manin 21

    

   Raw Edges יציגו מנורות זכוכית נעות. התמונה כאן מתהליך העבודה (צילום: באדיבות Raw-Edges)
    Raw Edges יציגו מנורות זכוכית נעות. התמונה כאן מתהליך העבודה(צילום: באדיבות Raw-Edges)

     

    ההשראה: ריקוד ההורה (צילום: באדיבות Raw-Edges)
     ההשראה: ריקוד ההורה(צילום: באדיבות Raw-Edges)

      

     אחת הסקיצות. כמו עיצובים רבים ביריד, המוצר המוגמר ייחשף רק במהלכו (צילום: באדיבות Raw-Edges)
      אחת הסקיצות. כמו עיצובים רבים ביריד, המוצר המוגמר ייחשף רק במהלכו(צילום: באדיבות Raw-Edges)

       

      מותג האופנה COS משתף פעולה השנה עם האדריכל והאמן האמריקאי Phillip K Smith III. "שמיים פתוחים" קרא סמית למיצב שיעמוד בחצר ה-Palazzo Isimbardi, ארמון מהמאה ה-16. למבקרים הוא מבטיח חוויה של רוגע ומנוחה.

       

      Corso Monforte 35

       

      מיצב משותף למותג האופנה cos ולאמן Phillip K Smith III יעמוד בחצר הפאלאציו איסימברדי
       מיצב משותף למותג האופנה cos ולאמן Phillip K Smith III יעמוד בחצר הפאלאציו איסימברדי

        

       האדריכל קנגו קומה הוזמן להפוך את חנות מותג תיקי העור ואביזרי האופנה Valextra ליער אורבני, העשוי כולו מגזעי ארזים.

        

       via alessandro manzoni 3

        

       הבוטיק של איסי מיאקה הזמין את מסהיקו סאטו, פרופסור בבית הספר לקולנוע וניו מדיה באוניברסיטת האמנויות בטוקיו, להציג מיצב אינטראקטיבי המשלב בין טכנולוגיה לחוויה חושית חדשה.

        

       Issey Miyake shop, Via Bagutta 12

        

       בררה Brera

        

       ''ויטרה'' תציג את Typecasting. An Assembly of Iconic, Forgotten and New Vitra Characters. למעלה מ-200 רהיטים, מהם כאלה שלא הגיעו לקו הגמר של הייצור, אצר המעצב רוברט סטדלר מארכיון החברה השוויצרית, במטרה לבחון את השינויים החברתיים המשפיעים על עיצוב הרהיטים, ואת השפעתם של האחרונים על חיינו ועל זהותנו.

        

       La Pelota, Via Palermo 10

        

       אולם התצוגה של מורוסו ב-Via Pontaccio יוקדש למסעה האישי של בית'ן לורה ווד האנגליה במקסיקו של שנות ה-70, דרך הפריזמה המרהיבה הייחודית לה. מדובר בשיתוף פעולה עם חברת הבדים הוותיקה Limointa, שיעסוק, תחת הכותרת "מונו, מניה מקסיקו", בביטוי עצמתי של הטקסטיל.

        

       כך סיפרה על תחילת מסעה במקסיקו, במילאנו 2014:

        

        

       בגלריה שבקומה השנייה יחגגו טורד בונטייה ואחרים את שובו של הטפט, וביריד תציג מורוסו שיתוף פעולה מסקרן במיוחד – שולחנות ומדפי ספרים מפרויקט Green Light, של האמן הדני-איסלנדי אולאפור אליאסון.

        

       אחרי שחגג בשנה שעברה עשור במתחם ונטורה צ'נטרלה, מתרכז השנה לי ברום האנגלי בגופי תאורה חדשים, תחת הכותרת Observatory (מצפה כוכבים). בשונה מרוב החברות המציגות בשבוע העיצוב את רהיטיהן החדשים חודשים לפני שהם נכנסים לייצור, את המנורות החדשות של ברום ניתן יהיה לקנות במקום.

        

       Amy-d Arte Spazio, Via Lovanio 6

        

       Hay הדנית (בשיתוף Sonos ו-WeWork) תציג בפאלאצו קלריצ'י מקבץ מיצבים - סביבות חיים מעוצבות שיחגגו את העבר בעודן שולחות רגל לעתיד. בין המעצבים המשתתפים: האחים בורולק, סטפן דיאז והצמד גמפרנטזי.

        

       Palazzo Clerici, Via Clerici, 5

        

       Dimore Studio, צמד המעצבים הלוהט של השנים האחרונות, יציג מיצבים בשלושה חללים שונים. בסולפרינו 11 אפשר יהיה לראות את פרשנותו לעיצוב איקוני מהמאה ה-20, ואת עבודותיו החדשות.

        

       עיצוב של רון גלעד לחברת הרהיטים Molteni, ביריד (צילום: רון גלעד)
        עיצוב של רון גלעד לחברת הרהיטים Molteni, ביריד(צילום: רון גלעד)

         

        5VIE

         

        פלאצו ליטה: את המיצב המרכזי בחצר המתחם יעצב השנה האדריכל הלונדוני אסיף חאן, ותמיד יש הפתעות טובות בין המעצבים הרבים שמציגים בחללי הבניין.

         

        מריה כריסטינה דידרו, שאצרה את תערוכת ננדו במוזיאון העיצוב חולון, אוצרת את תערוכתו המעניינת של ארז נאבי פנה, Vegan Design – עיצוב צמחוני. בלב התערוכה השאלה האם ניתן לעצב בלי להשתמש כלל בחומרים שמקורם מהחי.

         

        Spazio Sanremo, Via Zecca Vecchia 3

         

        DESIGN PRIDE + PIAZZA AFFARI PARTY - מסיבת הרחוב שמובילה חברת העיצוב הטרנדית Seletti - בהשתתפות כמה מהחברות והמעצבים היותר צבעוניים, כמו Gufram ו- Toiletpaper- תצא לדרך ביום רביעי, 18.4, בשש בערב. היא תתחיל בפיאצה קסטלו ותימשך עד חצות בפיאצה אפארי. מובטחים הרבה מעצבים צעירים, הסטודנטים לעיצוב של IED, בירות והפתעות.

         

        טורטונה Tortona

         

        את אירועי Superstudio Più יובילו ארבע תערוכות מרכזיות: Forms of Movement מאתגרת החושים של ננדו; Superloft רבת המשתתפים, שאצר ג'וליו קפליני ותציג את פרשנותם הרבגונית של מעצבים שנחשבים לפורצי דרך, ושל חברות רהיטים איטלקיות מובילות, ל"בית"; פרויקט של האדריכל קנגו קומה לחברת Dassault Systèmes, שתציג מיצב שעוסק בזיהום האוויר; והתערוכה Smart City.

         

        ב''סופרסטודיו'' יהיו ארבע תערוכות מרכזיות (צילום: באדיבות SUPERSTUDIO)
         ב''סופרסטודיו'' יהיו ארבע תערוכות מרכזיות(צילום: באדיבות SUPERSTUDIO)

          

         ביניהן forms of movement של ננדו

         ביניהן forms of movement של ננדו

         סגורסגור

         שליחה לחבר

          הקלידו את הקוד המוצג
         תמונה חדשה

         שלח
         הסרטון נשלח לחברך

         סגורסגור

         הטמעת הסרטון באתר שלך

          קוד להטמעה:

          

         עוד בסופרסטודיו: IDEA – The Design Supermarket , מחווה אירונית ומשעשעת לאיקאה. 18 מעצבים משש מדינות (ביניהם דב גנשרוא, רביב ליפשיץ ואלי רוזנברג הישראלים) יציגו רהיטים באריזה שטוחה, המיועדים להרכבה עצמית. אל תצפו לאובייקטים הצפויים. אוצר: המעצב הדני ניקלס יקוב.

          

         Superstudio, Via Tortona 27

          

         ''נוכחות נורווגית'' נרשמה כאחת התערוכות שמעוררות עניין – לפחות לפי הפרגונים בבלוגים הבינלאומיים. שיתוף פעולה בין ארגוני האדריכלים, המעצבים והיצרנים בנורווגיה מבקש להציג את הערכים עליהם מושתת העיצוב הנורווגי - "קיימות, איכות ושיתוף".

          

         Via Tortona 31 Opificio 31

          

         מתוך ''נוכחות נורווגית'', תערוכה המוקדשת לערכי העיצוב הנורווגי (צילום: Lasse Fløde)
          מתוך ''נוכחות נורווגית'', תערוכה המוקדשת לערכי העיצוב הנורווגי(צילום: Lasse Fløde)

           

          באותו מתחם, Opificio 31, אפשר יהיה לראות גם את שיתוף הפעולה בין פאולה נבונה ליצרנית הרהיטים De Rosso ויצרנית חיפויי הלמינציה Abet Laminati; את שיתוף הפעולה בין Vans לבין הסטודנטים של ה''פולטקניקו'' של מילאנו; ואת הרהיטים החדשים של Stellar Works, מותג הרהיטים הסיני הצעיר והמעניין, שמנהליו האמנותיים הם זוג האדריכלים המוערך Neri & Hu.

           

          Via Tortona 31 Opificio 31

           

          Hidden Senses, המיצב של סוני, הוא אחד המדוברים כבר כעת, והוא יוצג בויה סבונה 56.

           

          ויה סבונה 56 הוא גם משכנה הקבוע של התערוכה המרשימה שמציגה MOOOIההולנדית מדי שנה, - A Life Extraordinary שמה.

           

          רוזאנה אורלנדי

           

          במתחם גלריה רוזאנה אורלנדי תאצור כוהנת הטרנדים לי אדלקורט את הופעת הבכורה של גוגל בשבוע העיצוב של מילאנו. בסביבות שעוצבו כסצנות מחיי יומיום יוצגו פריטי חומרה של החברה, שמבטיחים חוויות חושיות חדשות. אלו ישתלבו בעבודות שהוזמנו מיוחד מהמעצבת ההולנדית קיקי ואן אייק. תוכנית מפגשים ושיחות בנושאי טכנולוגיה וחפצי לייף-סטייל תלווה את התערוכה.

           

          וכמו תמיד, הגלריה תציג עוד הרבה מעצבים מעניינים מרחבי העולם.

           

          Via Matteo Bandello 14

           

          לא רחוק מרוזאנה אורלנדי, במוזיאון הלאומי למדע ולטכנולוגיה, אפשר יהיה בין היתר לראות את הזוכים בתחרות הפרסים היוקרתית של לקסוס – Lexus Design Award. שם תוכלו לפגוש, בין היתר, את העבודה של יעל רבוא, בוגרת טרייה של המחלקה לעיצוב תעשייתי ב-HIT.

           

          Ventura Centrale

           

          אחרי שמ-2012 יזמית העיצוב ההולנדית מרגריט וולנברג הפיחה חיים בשכונת למברטה המרוחקת, עם מיזם Ventura Lambrate הצעיר והתוסס, היא הרגישה שמיצתה. בשנה שעברה השיקה מיזם חדש – Ventura Centrale, במחסן נטוש מתחת לתחנת הרכבת של מילאנו. בין המציגים בוונטורה צ'נטרלה אמנית הטקסטיל והאופנאית האמריקאית איילין פישר, בפרויקט שאוצרת לי אדלקורט; מעצבי תוכנית ההתמחות Fabrica של חברת בנטון; Editamateria עם המעצב אנטוניו אריקו; והאדריכל האמריקאי דיוויד רוקוול, שישתף פעולה עם מגזין העיצוב והאדריכלות Surface.

           

          Ventura Centrale, Via Ferrante Aporti 15

           

          Ventura Future

           

          במקביל לוונטורה צ'נטרלה תשיק השנה וולנברג מיזם חדש בשם Ventura Future. כשהם מתפרסים על שלושה בניינים יוצאי דופן ברובע לורטו – Loft הגלריאני, Future Dome (מקום מפגשם של חברי התנועה הפוטוריסטית בעבר), והפקולטה לרוקחות – יציגו 82 מעצבים צעירים את החזון שלהם לעתיד הקרוב והרחוק.

           

          המיזם ייסד פרס בינלאומי חדש - FuturDome Prize, שניתן לדור המעצבים הצעיר על עבודות פורצות דרך במחשבה, במעשה או באסתטיקה. בין הזוכים בפרס השנה שחר ליבנה, שתציג עבודה חדשה מהחומר שחקרה בפרויקט הגמר שלה באקדמיית איינדהובן.

           

          כך התחילה שחר ליבנה את הפרויקט החומרי שלה. מה תציג הפעם במילאנו? (צילום: אלן בום)
           כך התחילה שחר ליבנה את הפרויקט החומרי שלה. מה תציג הפעם במילאנו?(צילום: אלן בום)

            

           Via Paisiello 6, Via Donatello 36, Viale Abruzzi 42

            

           Isola

            

           מתחם העיצוב הצעיר והמסקרן יארח בין היתר את:

            

           קולקטיב המעצבים האיטלקי-ברזילאי – ג'ורג'יו בונגורו, רונלד סליסר ששון וגוסטבו מרטיני – שזכה בפרס הדור הבא של המגזין וולפייפר ומשרד פנראי, Giuseppe Pero Gallery, on Via Porro Lambertenghi 3

            

           חנות הפופ-אפ דיזיין מרקט. via Pastrengo 14

            

           המעצב היפני קנסקו אושירו, שזכה בפרס הכישרון העולה בתערוכת העיצוב maison&objet בפריז. Via Pastrengo 14, בחצר הפנימית.

            

           התערוכה Mutant Matter, שאוצר קולקטיב המעצבים ההולנדי Dutch Invertuals ותציג עבודות העוסקות בחומר באופן פורץ דרך.

            

           fondazione prada

            

           לנשארים עד סוף שבוע העיצוב – ביום שישי, 20 באפריל, תתקיים הפתיחה החגיגית של אחרון בנייני קומפלקס מתחם קרן פראדה – מגדל בתכנון OMA. שש מתשע קומות המגדל יוקדשו לתערוכות, ובשלוש הקומות הנותרות יעמדו לרשות המבקרים מסעדה ושירותים נוספים.

            

           Fondazione Prada, largo isarco 2

            

           ואם אתם מעצבים או בעלי עסקים בתחומי העיצוב – ביום חמישי, 19.4.18, תערוך כוהנת הטרנדים לי אדלקורט סמינר מקצועי בו תפרוש את תחזיתה המקצועית לשנים 2019-2020 בתחומי האופנה ועיצוב הבית. בסיום הסמינר ינחה עורך מגזין האדריכלות והעיצוב ההולנדי Frame שיחה בין אדלקורט וטום דיקסון. הפרטים כאן.

            

           מוזיאון הטריאנלה

            

           Stories. Italian Design היא התערוכה המרכזית שתיפתח בתחילת השבוע במוזיאון הטריאנלה.

            

           בשבוע העיצוב יארח המוזיאון שלל תערוכות, ביניהן POLTRONOVA SUPERONDA SPECIAL, שהזמינה את חברי קבוצת האוונגרד ''ארכיזום'' להגיב לרהיטים פורצי הדרך שעיצבו לפני 50 שנה; מיצבים בחסות חברות השעונים סייקו ופנראי; תערוכת קראפט קוריאני ותערוכות משבועות העיצוב של בייג'ינג וטוקיו; עבודות של המעצב הסיני זוכה פרס ה''רד דוט'' קונג מא, העוסקות בחלון הפורח – אלמנט מפתח בגן הסיני; רישומים, צילומים, מודלים וסרטי וידאו, החושפים את תהליך עבודתם של האחים אלסנדרו ופרנצ'סקו מנדיני ועוד.

            

           גם אנחנו נהיה במילאנו, ומזמינים אתכם לעקוב כאן, בבלוג של Xnet משבוע העיצוב, ובפיד האינסטגרם של Xnet אדריכלות ועיצוב. תיהנו!

            

           בדים של Designers Guild (צילום: באדיבות SUPERSTUDIO)
            בדים של Designers Guild(צילום: באדיבות SUPERSTUDIO)

             

             
            הצג:
            אזהרה:
            פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
            כל מה שקורה בשבוע העיצוב החשוב בעולם: מעצבים, מתחמים, פרויקטים - וכמובן הזווית הישראלית. ערוץ העיצוב של Xnet מדווח ממילאנו. חפשו אותנו גם באינסטגרם:
            https://www.instagram.com/xnet.architecture.design/