שבוע האופנה בלונדון: המלכה אליזבת מגיעה לראשונה לתצוגה

רגע היסטורי נרשם בתולדות שבועות האופנה, כשמלכת אנגליה תפסה מקום בשורה הראשונה. מי הפתיעה דווקא בהיעדרה ולמה הפגינו נשים עירומות מחוץ לתצוגות?

איתי יעקב

|

21.02.18 | 09:01

"זה תענוג גדול להיות בשבוע האופנה בלונדון". המלכה אליזבת בת ה-91 מגיעה לשורה הראשונה (צילום: Gettyimages)
"זה תענוג גדול להיות בשבוע האופנה בלונדון". המלכה אליזבת בת ה-91 מגיעה לשורה הראשונה (צילום: Gettyimages)
לעיניה של מלכת אנגליה: תצוגת האופנה של ריצ'רד קווין (צילום: Gettyimages)
לעיניה של מלכת אנגליה: תצוגת האופנה של ריצ'רד קווין (צילום: Gettyimages)
הדוגמניות מבלות בשבוע האופנה בלונדון. משמאל: פריס ג'קסון, קארה דלווין, אדווה אבואה ומקסים מגנוס (צילום: Gettyimages)
הדוגמניות מבלות בשבוע האופנה בלונדון. משמאל: פריס ג'קסון, קארה דלווין, אדווה אבואה ומקסים מגנוס (צילום: Gettyimages)
לא מפחדות מהקור. מפגינות נגד פרווה בשבוע האופנה (צילום: AP)
לא מפחדות מהקור. מפגינות נגד פרווה בשבוע האופנה (צילום: AP)
כריסטופר ביילי נפרד מברברי, קארה דלווין מפתיעה על המסלול (צילום: Gettyimages)
כריסטופר ביילי נפרד מברברי, קארה דלווין מפתיעה על המסלול (צילום: Gettyimages)
דוגמנית הפלאס סייז היילי הסלהוף מובילה מחאת נשים בלנז'רי (צילום: AP)
דוגמנית הפלאס סייז היילי הסלהוף מובילה מחאת נשים בלנז'רי (צילום: AP)
טעימה מלכותית. קייט מידלטון וסופי רוזנת ווסקס מארחות אנשי אופנה בארמון בקינגהם (צילום: Gettyimages)
טעימה מלכותית. קייט מידלטון וסופי רוזנת ווסקס מארחות אנשי אופנה בארמון בקינגהם (צילום: Gettyimages)
במקום הגלימה המלכותית? התצוגה של ריצ'רד קווין (צילום: AP)
במקום הגלימה המלכותית? התצוגה של ריצ'רד קווין (צילום: AP)
קולקציה עמוסת שמלות ערב ודוגמנים ילדים. House Of Ikons  (צילום: Gettyimages)
קולקציה עמוסת שמלות ערב ודוגמנים ילדים. House Of Ikons (צילום: Gettyimages)
אורח בשורה הראשונה: ליאם גלאגר, 45, בתצוגה של ברברי (צילום: Gettyimages)
אורח בשורה הראשונה: ליאם גלאגר, 45, בתצוגה של ברברי (צילום: Gettyimages)
קולקציה לחובבות הספרים של ג'יין אוסטן. מאלברי (צילום: AP)
קולקציה לחובבות הספרים של ג'יין אוסטן. מאלברי (צילום: AP)

תצוגת האופנה של המעצב ריצ'רד קווין, שחתמה אתמול אחר הצהריים את שבוע האופנה בלונדון, תיחקק בהיסטוריה של שבועות האופנה בזכות הופעה ראשונה מסוגה של המלכה אליזבת בשורה הראשונה של המעצב בן ה-28.

 

המלכה בת ה-91 הופיעה בשבוע האופנה הלונדוני כדי להעניק פרס חדש על שמה לעיצוב בריטי, וישבה בתצוגה של המעצב הצעיר לצדה של עורכת ווג אנה ווינטור."זה תענוג גדול להיות בשבוע האופנה בלונדון", אמרה המלכה לקהל הנדהם, שלא ציפה לראות את רום מעמדה באירוע. "תעשיית האופנה שלנו - מבדי הטוויד ועד האופנה ברחוב קרנבי - ידועה בזכות אמנות יוצאת דופן במשך שנים רבות, וטקסטיל ברמה עולמית. כמחווה לכל אלו שתרמו לאופנה הבריטית, אני רוצה להציג את הפרס הזה לכשרונות צעירים חדשים".

 

"כמחווה לכל אלו שתרמו לאופנה הבריטית, אני רוצה להציג את הפרס הזה לכשרונות צעירים חדשים". המלכה אליזבת השנייה וריצ'רד קווין (צילום: rex/asap creative)
  "כמחווה לכל אלו שתרמו לאופנה הבריטית, אני רוצה להציג את הפרס הזה לכשרונות צעירים חדשים". המלכה אליזבת השנייה וריצ'רד קווין(צילום: rex/asap creative)

   

  קווין, שזכה לפני כשנה וחצי בפרס של חברת האופנה H&M, הוא הכוכב העולה בשמי לונדון בשנה האחרונה, הודות לקולקציות עשירות בטקסטיל שהוא מייצר בעצמו, והדפסי פרחים שהפכו למזוהים עם עבודתו. נוכחותה של המלכה בתצוגת האופנה שלו חילצה אותו באופן סופי מהאנונימיות ברמה הבינלאומית, והיא מסמנת אותו כקול חשוב ומשפיע.

   

  כוכב עולה בשמי לונדון. התצוגה של ריצ'רד קווין (צילום: rex/asap creative)
   כוכב עולה בשמי לונדון. התצוגה של ריצ'רד קווין(צילום: rex/asap creative)

    

   קווין חתם חמישה ימי תצוגות של תעשיית האופנה הבריטית, שמציגה חזון של אופנה יותר ויותר מקומית, בהשוואה לשבועות האופנה הגלובאליים של מילאנו, פריז וניו יורק. עם עזרה קטנה מקייט מידלטון ופרידה מרגשת מכריסטופר ביילי, הציגה לונדון כמה מהרגעים המסקרנים של השבוע, ושאלה אחת שנותרה ללא מענה: לאן נעלמה מייגן מרקל?

    

   מי הוזמן? קייט מידלטון מארחת

   יחסי הגומלין בין קייט מידלטון לתעשיית האופנה לא מסתכמים רק בשמלות יפות לאירועים מתוקשרים. ביום שני בערב אירחה דוכסית קיימברידג' את בכירי ענף האופנה בארמון בקינגהם לפתיחת התערוכה The Commonwealth Fashion Exchange, פרויקט המאגד כישרונות בתחום העיצוב מ-52 מדינות בעולם. בשמלה פרחונית של ארדם שחשפה בטן הריונית של חודש שמיני, אירחו יחד מידלטון וסופי רוזנת ווסקס את עורכת ווג האמריקאי אנה ווינטור, שהגיעה בקארה מסותת ושמלה של ארדם; עורך ווג בריטניה אדוארד אנינפול; מעצבת האופנה סטלה מקרטני ואנשי אופנה נוספים שזכו לטעימה מלכותית בערב האחרון של שבוע האופנה. בלטה בהיעדרה: מייגן מרקל.

    

   איפה מייגן מרקל? הדוכסית סופי וקייט מידלטון ההריונית (צילום: Gettyimages)
    איפה מייגן מרקל? הדוכסית סופי וקייט מידלטון ההריונית(צילום: Gettyimages)

     

    שירת הברבור: כריסטופר ביילי עוזב את ברברי

    מעצב האופנה כריסטופר ביילי חתם השבוע 17 שנה במותג ברברי, שבו שימש כמנהל אמנותי וכמנכ"ל. ביילי נפרד מהמותג עם תצוגת אופנה מרהיבה, שבאופן אירוני היתה רחוקה מהשפה שניסח לאורך כמעט שני עשורים בברברי. נראה כי המעצב בן ה-46 העדיף הפעם להפגין את בקיאותו בטרנדים, ולהשאיר רק את בד המשבצות המפורסם כסמל לסגנון של המותג. התצוגה הסתיימה בהופעת אורח נדירה על המסלול של קארה דלווין, ללמדנו שדוגמניות אף פעם לא פורשות באמת מהתחום.

     

    תצוגה מרהיבה בסגנון לא צפוי. הפרידה של ביילי מברברי (צילום: Gettyimages)
     תצוגה מרהיבה בסגנון לא צפוי. הפרידה של ביילי מברברי (צילום: Gettyimages)

      

     המחאה: פלאס סייז ופרוות

     הקור הלונדוני שעמד השבוע על 5 מעלות בממוצע, לא הפחיד את האקטיביסטיות למען זכויות בעלי החיים, שעמדו ללא בגדים בכניסה לתצוגות עם שלטים נגד פרווה (כולל התפרצות לתצוגה של מרי קטרנצו). לצדן הפגינו גם נשים בדרישה לגיוון של מידות בתצוגות אופנה, ובראשן דוגמנית הפלאס סייז היילי הסלהוף, בתו של השחקן דיוויד הסלהוף. חברות קבוצה זו קפאו בקור בלנז'רי סקסי, כשהן אוחזות בשלטים כמו "תאהבי את הקימורים שלך" ו"שבוע האופנה בלונדון – היכן הקימורים?". המחאה הופנתה למארגני שבוע האופנה, אשר בניגוד לרב-גוניות שנצפתה העונה בניו יורק, בחרו להדיר דוגמניות פלאס סייז מהתצוגות.

      

     השורה הראשונה: רוקרים ודוגמניות

     הזוהר המהוקצע שכיסה את השורה הראשונה בניו יורק, קיבל חותמת שחורה בכניסה ללונדון. האיט גירלז הוותיקות דייזי לואו, פיקסי גלדוף ואלכסה צ'אנג שמרו על מקומן, לצד פנים מרעננות כמו אדווה אבואה ופריס ג'קסון. אותנו שימח למצוא בשורה הראשונה שני מוזיקאים שעדיין לא איבדו מרוח הנעורים שלהם: ליאם גלאגר, 45, עם פרצוף זעוף שהפך לסימן ההיכר שלו, ומארק אלמונד שחגג השנה 60 והגיע לתצוגה של רולאן מורה בטוטאל לוק שחור.

      

     בשורה הראשונה, מימין למעלה עם כיוון השעון: מארק אלמונד, אלכסה צ'אנג, אריזונה מיוז ודייזי לואו (צילום: AP)
      בשורה הראשונה, מימין למעלה עם כיוון השעון: מארק אלמונד, אלכסה צ'אנג, אריזונה מיוז ודייזי לואו(צילום: AP)

       

      המלתחה של הגברת הראשונה: המותגים החביבים על מלניה טראמפ

      על רקע השמועות על בעיות בחיי הנישואים שלה, מלניה טראמפ יכולה לפחות להתעודד בהכנת רשימת קניות. שניים מהמותגים האהובים עליה, דלפוזו הספרדי ורוקסנדה הבריטי, הציגו בשבוע האופנה בלונדון קולקציות מרהיבות ששילבו בין חליפות מכנסיים צבעוניות לשמלות ערב אלגנטיות – אשר ודאי יככבו בקרוב בהופעותיה של הגברת הראשונה של ארצות הברית.

       

      למעלה: רוקסנדה, למטה: דלפוזו (צילום: Gettyimages)
       למעלה: רוקסנדה, למטה: דלפוזו(צילום: Gettyimages)

        

       המסיבה: ווג x טיפאני

       ביום ראשון בערב נערכה מסיבה חגיגית של חברת התכשיטים טיפאני יחד עם מגזין ווג הבריטי, תחת הכותרת: סרטים ואופנה. בין המוזמנים ניתן היה לראות את אנה ווינטור שבאה לפרגן לעורך המגזין הנכנס אדוארד אנינפול, ושורה של דוגמניות-על מקומיות, כשבראשן הדאבל-טראבל האהוב עלינו – נעמי קמפבל בשמלת גלימה לבנה של דיור, וקייט מוס בשמלה דודתית ומעליה שאל שקוף בעיצובה של קייט האלפני. כוכבות הקולנוע המפורסמות שהגיעו לטקס הבאפטה, כמו אנג'לינה ג'ולי ומרגו רובי, העדיפו לחזור למלון מיד לאחר טקס הפרסים ולא נראו במסיבה שהתקיימה במועדון אנבל'ס בשכונת מייפאר היוקרתית.

        

        

        

       לינדזי לוהן מציגה: אסלאם-שיק

       זו לא הפעם הראשונה שהשחקנית המופרעת לינדזי לוהן נצפית עטופה בכיסוי הראש המוסלמי חיג'אב. בסוף השבוע היא נצפתה בלונדון, אבל לא בשבוע האופנה המרכזי, אלא בשבוע האופנה לבגדים צנועים שהתקיים במקביל בעיר, לשם הגיעה עטופה בחיג'אב, ולאירוע נוסף אחר הופיעה עם כובע מצחייה ועליו צעיף המכסה את צווארה. לוהן הדפה את השמועות כי היא מתכננת להתאסלם בקרוב, ואמרה בראיון ל-BBC, כי "אופנה לא צריכה להיות חשופה כל הזמן. היא יכולה להיות הרפתקנית ועדיין יפה, כשמאחוריה קבוצה של נשים חזקות". וצנועות, יש להוסיף.

        

        

       הדרמה: הכוח השחור של גארת' פיו

       מכוסות איפור שחור וגריזי שנראה כמו שמן מנועים, עלו הדוגמניות הכוחניות של המעצב גארת' פיו אל המסלול, במה שנראה כאחת הקולקציות הטובות של המעצב הבריטי, הידוע בתצוגות פרובוקטיביות וקונספטואליות. העונה זנח פיו את המניפסטים, לטובת בגדים בעלי גזרות דומיננטיות: חליפות כוח עם כתפיים מודגשות ופסי סיכה או הדפסים מנומרים, מעילים ראוותניים עם שרוולי פרווה שחורים (המזכירים את מעיל הבבון של מוגלר שלבשה בזמנו ניקול ראידמן), וסדרה של מכנסיים רחבים בגזרה גבוהה, שהעניקו לדוגמניות מראה של פרחים שחורים.

        

       זנח את המניפסטים לטובת גזרות דומיננטיות. התצוגה של גארת' פיו (צילום: Gettyimages)
        זנח את המניפסטים לטובת גזרות דומיננטיות. התצוגה של גארת' פיו(צילום: Gettyimages)

         

        הגנון האופנתי: ילדים על המסלול

        המותג הפיליפיני House Of Ikons שב להציג בלונדון מחוץ ללוח התצוגות הרשמי של שבוע האופנה, והעלה אל המסלול קולקציה עמוסת שמלות ערב ואטרקציה שהניבה לו כותרות – דוגמנים ילדים. המותג שלח אל המסלול ילדות וילדים בגילאי 7 עד 12, לבושים בבגדים אופנתיים לצד ביגוד פיליפיני מסורתי. והיתה גם ילדה אחת, בת 9 בלבד, שלבשה חצאית מטאלית בגוון כסוף עם חזיית סטרפלס תואמת.

         

        האקססורי: הכובעים של נואל סטיוארט במאלברי

        חברת האופנה הבריטית מאלברי הציגה על המסלול קולקציה רומנטית לעונה הקרובה, אביב-קיץ 2018, שמתאימה לחובבות הספרים של ג'יין אוסטן, אבל את הפוקוס גנבו דווקא הכובעים שיצר הכובען הבריטי הנודע נואל סטיוארט, שוודאי יהפכו בקרוב ללהיט של הפקות האופנה במגזינים.

         

        בקרוב בהפקות האופנה: הכובעים של נואל סטיוארט למאלברי (צילום: AP)
         בקרוב בהפקות האופנה: הכובעים של נואל סטיוארט למאלברי(צילום: AP)

          

         ______________________________________________________

          

         ואיך הפכה ריהאנה את העלייה במשקל מחיסרון ליתרון?

         הגוף החדש של ריהאנה: מקורבן "באדי שיימינג" לגורו האוברסייז. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Gettyimages)
         הגוף החדש של ריהאנה: מקורבן "באדי שיימינג" לגורו האוברסייז. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Gettyimages)

          

          

          
         הצג:
         אזהרה:
         פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד