השחורה המנומשת: מה הפך את אדווה אבואה לדוגמנית השנה?

עם אמא ג'ינג'ית ואבא שחור, שנחשבים לפאוור קאפל של האופנה; מראה שנהנה מכל העולמות, וסיפור חיים רצוף סמים ודיכאונות - אבואה בת ה-25 נוגעת בפסגה

איתי יעקב

|

14.12.17 | 11:00

אדווה אבואה. משדרת שבריריות משולבת בעוצמה (צילום: Gettyimages)
אדווה אבואה. משדרת שבריריות משולבת בעוצמה (צילום: Gettyimages)
גדלה במשפחה עשירה מהאליטה של האופנה הבריטית. אדווה אבואה בתצוגה של שאנל (צילום: AP)
גדלה במשפחה עשירה מהאליטה של האופנה הבריטית. אדווה אבואה בתצוגה של שאנל (צילום: AP)
בגיל 14 היא כבר עישנה עם חברותיה את הג'וינט הראשון, בגיל 15 היא בלעה כדורי אקסטזי בפסטיבל גלוסטנברי באנגליה, ועד גיל 18 כבר התמכרה לקטמין, הירואין וקוקאין
בגיל 14 היא כבר עישנה עם חברותיה את הג'וינט הראשון, בגיל 15 היא בלעה כדורי אקסטזי בפסטיבל גלוסטנברי באנגליה, ועד גיל 18 כבר התמכרה לקטמין, הירואין וקוקאין
לא בדיוק מודל היופי הקלאסי (צילום: Gettyimages)
לא בדיוק מודל היופי הקלאסי (צילום: Gettyimages)
"כל מי שראה אותי מבחוץ האמין שאני בסדר" (צילום: Gettyimages)
"כל מי שראה אותי מבחוץ האמין שאני בסדר" (צילום: Gettyimages)
דוברת פעילה בכל הנוגע לנראות של נשים שחורות בתעשיית האופנה (צילום: AP)
דוברת פעילה בכל הנוגע לנראות של נשים שחורות בתעשיית האופנה (צילום: AP)
לפני הקרחת, שהפכה לסימן ההיכר שלה (צילום: AP)
לפני הקרחת, שהפכה לסימן ההיכר שלה (צילום: AP)

בימים אלו מתנהל בבית המשפט העליון במנהטן "משפט שלמה" שבמרכזו עומדת אדווה אבואה בת ה-25, שנבחרה בשבוע שעבר לדוגמנית השנה בטקס פרסי האופנה הבריטיים. סוכנות הדוגמנות The Lions בה חתומה אבואה בשלוש השנים האחרונות, תובעת את סוכנות DNA בה חתמה הדוגמנית במקביל השנה, ואת אמה של אבואה, קמילה לאות'ר, מייסדת סוכנות הקריאייטיב CLM, שדרשו לשחרר את אבואה מהחוזה בטרם עת. על פי כתב התביעה, לאות'ר, שמייצגת בסוכנות שלה צלמים מובילים כמו יורגן טלר וטים ווקר, וסטייליסטים כמו קייטי גרנד וונטייה סקוט (עורכת האופנה החדשה של הווג הבריטי), איימה כי במידה והסוכנות לא תשחרר את בתה מהחוזה שצפוי להסתיים בינואר 2018, היא "תגרום בעיות" לסוכנות The Lions, איום שלדבריהם נשמע מפיה של אבואה עצמה.

 

הדיכאונות הובילו לשני ניסיונות התאבדות ממנת יתר (צילום: Gettyimages)
  הדיכאונות הובילו לשני ניסיונות התאבדות ממנת יתר(צילום: Gettyimages)

   

  לאות'ר היא דמות חזקה בעולם האופנה, ואף מופיעה ברשימת 500 המשפיענים השנתית של אתר האופנה BoF, ויחד עם בעלה, אביה של אדואה, צ'ארלס אבואה, סקאוטר של לוקיישנים באנגליה, הם נחשבים לפאוור קאפל שעל פיו יישק דבר בענף. במילים אחרות, לא כדאי להסתבך איתם.

   

  פרס דוגמנית השנה שהוענק לאבואה איפשר לתעשיית האופנה הבריטית לדגמן פלורליזם אופנתי, כאשר על אף שברזומה שלה קמפיינים בודדים בלבד, גברה אבואה על מועמדות חזקות אחרות כמו האחיות ג'יג'י ובלה חדיד, או הדוגמנית בת ה-16 קאיה גרבר, שמגיעה עם ייחוס משפחתי לא פחות מרומם, כבתה של סינדי קרופורד.

   

  אבואה בתצוגת האופנה של מיו מיו (צילום: Gettyimages)
   אבואה בתצוגת האופנה של מיו מיו(צילום: Gettyimages)

    

   עם קרחת בצבע נחושת ופנים מרוססות נמשים, אבואה מתקשה להתיישר על פי מודל היופי הקלאסי, אבל היא משדרת שבריריות משולבת בעוצמה ומעוררת עניין רב, ובדומה לבת המלוכה החדשה מייגן מרקל, גם היא בת תערובת גזעית, עם אמא ג'ינג'ית ואבא שחור. נראה כי זו גם הסיבה לבחירה בה ככוכבת שער הגיליון הראשון בווג הבריטי של אדוארד אנינפול, העורך החדש והשחור של המגזין. אבואה מצולמת על שער גיליון סוף השנה כנסיכת דיסקו מודל 2017, תחת הכותרת Great Britain.

    

   אל עולם האופנה מגיעה אבואה עם מטען אישי וסיפור חיים שיכול לפאר אופרת סבון בריטית, כולל הסמים, הדיכאון וההפרעה הדו קוטבית, או כפי שאמרה השנה בראיון לטלגרף הבריטי, "היה לי הכול, אבל הרגשתי כמו כלום".

    

   "היה לי הכול, אבל הרגשתי כמו כלום" (צילום: Gettyimages)
    "היה לי הכול, אבל הרגשתי כמו כלום"(צילום: Gettyimages)

     

    אם מחפשים את נקודת השבר בחייה, יש לחזור אל הילדות. אבואה גדלה במשפחה עשירה מהאליטה של האופנה הבריטית, ובגיל 13 נשלחה לפנימייה מחוץ ללונדון. "זה היה אחד הרגעים המכריעים בחיי. ההחלטה היתה משותפת לי ולהוריי, אבל הטעות שלי היתה שנשארתי שם חמש שנים", סיפרה באותו ראיון. "הייתי בודדה והיה לי קשה להתיידד עם אנשים, אז החלטתי שאני פשוט מפסיקה לדבר על רגשות". משם הדרך לסמים היתה קלה: בגיל 14 היא כבר עישנה עם חברותיה את הג'וינט הראשון, בגיל 15 היא בלעה כדורי אקסטזי בפסטיבל גלוסטנברי באנגליה, ועד גיל 18 כבר התמכרה לקטמין (סם הרדמה לסוסים), הירואין וקוקאין.

     

    "הייתי יכולה להיות במקום הכי מדהים בעולם, ועדיין הכול היה אפור ועגום". בתצוגה של טופשופ (צילום: AP)
     "הייתי יכולה להיות במקום הכי מדהים בעולם, ועדיין הכול היה אפור ועגום". בתצוגה של טופשופ(צילום: AP)

      

     במקביל, הוחתמה אבואה בסוכנות הדוגמנות Storm, בה יוצגה עד לאחרונה גם חברתה הקרובה קארה דלווין, והחלה ללמוד דרמה ותיאטרון באוניברסיטת ברונל, אבל ההתמכרות לסמים הכריעה, והחיים האישיים שלה החלו להתפרק. היא נפרדה מבן זוגה דאז, והחלה להתבודד. בראיונות היא מתארת ימים בהם כיבתה את הטלפון לשעות ארוכות, מתנתקת מחברים קרובים, שוכבת במיטה ללא מעש ובלילה יוצאת לבלות לבדה, מתנחמת בסמים קשים.

      

     עם החברה הקרובה קארה דלווין (צילום: Gettyimages)
      עם החברה הקרובה קארה דלווין(צילום: Gettyimages)

       

      זה נמשך קרוב לשלוש שנים, עד שבגיל 21 היא נשלחה לגמילה, ראשונה מבין שלוש. "כל מי שראה אותי מבחוץ האמין שאני בסדר", סיפרה בראיון ל- The Sun. "אבל אף אחד לא ידע כמה חמוד היה המצב שלי. הייתי יכולה להיות במקום הכי מדהים בעולם, ועדיין הכול היה אפור ועגום".

       

      על המסלול בתצוגה של ריהאנה לפומה (צילום: Gettyimages)
       על המסלול בתצוגה של ריהאנה לפומה(צילום: Gettyimages)

        

       הדיכאונות הובילו לשני ניסיונות התאבדות ממנת יתר, כשהאחרון שבהם, ב-3 באוקטובר 2015, הוביל אותה למצב קומה של ארבעה ימים, שהפכו בעיניה לרגעי המפנה הגדול בחייה. "אני מציינת אותו כיום הולדתי השני", סיפרה בספטמבר השנה בראיון לביזנס אוף פאשן, בו גם חשפה את ההפלה שעברה השנה. "בחלומות הפרועים ביותר שלי לא חשבתי שאצטרך אי פעם לעבור את זה", שיתפה את הקוראים. "ידעתי שזה יהיה מחריד, אבל הניסיון הזה לימד אותי כמה אני אסירת תודה על היותי אישה במאה ה-21, שמסוגלת לקבל החלטה על גופי".

        

       בקמפיינים של H&M, ג'י סטאר ואלדו (צילום: הנס מוריץ, אלאסדיר מקלהאן)
        בקמפיינים של H&M, ג'י סטאר ואלדו(צילום: הנס מוריץ, אלאסדיר מקלהאן)

         

        במהלך השנה האחרונה התחזקה אבואה כאדם, וחזרה לכבוש את עולם האופנה מכל כיוון. היא הופיעה על השערים של המגזינים i-D, ווג איטליה, ווג מקסיקו, ווג אנגליה ו-ווג אמריקה (לצדן של קנדל ג'נר, ג'יג'י חדיד, אשלי גרהאם ואחרות); נבחרה לאשת השנה של מגזין GQ; כבשה את התצוגות של שאנל, מיו מיו, כריסטיאן דיור, טופשופ ופראדה; ולאחרונה קטפה את קמפיין הביוטי החדש של המעצב מארק ג'ייקובס - בחירה שהרחיבה את גבולות מודלי היופי הצרים, כפי שהם עולים מהקמפיינים בתחום הקוסמטיקה.

         

        לאחרונה קטפה את קמפיין הביוטי החדש של המעצב מארק ג'ייקובס (צילום: Gettyimages)
         לאחרונה קטפה את קמפיין הביוטי החדש של המעצב מארק ג'ייקובס(צילום: Gettyimages)

          

         בנוסף, אבואה היא דוברת פעילה בכל הנוגע לנראות של נשים שחורות בתעשיית האופנה, והקימה את Gurls Talk, פלטפורמה אינטרנטית המאפשרת לצעירות להציף סוגיות בנושאי דימוי גוף, גזע ומיניות. "Gurls Talk היא קהילה שמאפשרת לי לחלוק את הנטל שאני נושאת על עצמי, הפחד שהדיכאון והדו קוטביות אי פעם יחזרו", הוסיפה בראיון לביזנס אוף פאשן. "היא נותנת לי את היכולת לחלוק את התובנות שלי, אבל מצד שני, היום אני מבינה שעליי להיות זהירה עכשיו, להמשיך קדימה, אבל להשאיר קצת זמן לעצמי, לחשוב, ולפנות מקום לאהבה וטיפול עצמי".

          

         ______________________________________________________

          

         ואיך החליטה שושיק שני לדגמן בגיל 82?

         "אני לא מהנשים שעושות בוטוקס, שמוטוקס". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: מאיר כהן)
         "אני לא מהנשים שעושות בוטוקס, שמוטוקס". לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: מאיר כהן)

          

          

          
         הצג:
         אזהרה:
         פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד