את לא צריכה להיות תמיד מושלמת. היום תהיי אמא טובה מספיק

"היום היה לך יום אימהוּת רע? מחר כבר תהיי יותר טובה". אפרת לקט, אמא מאמנת, מבקשת מהאמהות להיות קודם כל טובות ווותרניות עם עצמן

אפרת לקטפורסם: 06.02.18 08:05
אסף, אפרת, אלה ואביתר לקט. "אסף כבר יודע, על המצבה שלי יהיה כתוב: "עשיתי כמיטב יכולתי"
אסף, אפרת, אלה ואביתר לקט. "אסף כבר יודע, על המצבה שלי יהיה כתוב: "עשיתי כמיטב יכולתי"

״היה לי יום נורא ואיום״, ״אין לי כוח. איפה מגישים התפטרות?", "אם מישהו היה רואה אותי עכשיו היו קוראים לשירותי הרווחה".

 

אימהוּת, כמו החיים עצמם, לא נמדדת בנקודה אחת בזמן, בטעות אחת או אפילו לא ביום אחד, גרוע ככל שיהיה. אימהות נמדדת "על הרצף". כל יום מורכב מאוסף של אירועים וחוויות. אימון, גם שלך כאמא מאמנת, הוא תהליך. אז גם אם היה לך יום שבו היית עצבנית וחסרת סבלנות, האם את האמא הכי גרועה בעולם? ובכן, זה רק היום, זו רק נקודה בזמן. כמו פריים אחד מתוך סרט באורך מלא.

 

לפוסטים הקודמים של אמא מאמנת:

  

מאושרת יותר, מדויקת יותר, טובה יותר

אני מאמינה שכשיישום הכלים שלי יהפוך לחלק משגרת חייך, תוכלי לראות שגרף המיומנות שלך נמצא בעליה. כשתתבונני לאחור, תוכלי לדווח לעצמך ששינית את האופן בו את פועלת במצבים שונים ויש לך יש את היכולת להסתכל על ההורות שלך כמכלול ב-ZOOM OUT ולא על יום ספציפי או אירוע ספציפי. גם אם לפעמים יש נסיגה בנקודה אחת בזמן, המגמה הכללית היא החשובה. חשוב שהקו הכללי של שיפור חייך כאדם וכאמא יהיה במגמת עליה "על הרצף".

 

חשוב שתוכלי להתבונן בחיים שלך היום ולומר לעצמך שאת מאושרת יותר, מדויקת יותר, טובה יותר. שתוכלי להתבונן היום ולומר שעשית ככל יכולתך שיהיה טוב, שהיום את טובה קצת יותר ממה שהיית אתמול. גם אתמול היית ממש בסדר, אבל היום קצת יותר. וככה והלאה.

 

אסף שלי כבר יודע, במאה ועשרים, כשאעבור מן העולם הזה, ביקשתי שעל המצבה שלי יהיה כתוב משפט אחד בלבד: ״עשיתי כמיטב יכולתי״. תפיסה מוגבלת של החיים, פרפקציוניזם והזמן העומד לרשותנו, כמו גם רגשות אשם והלקאה עצמית, מפריעים לראות את ההתקדמות.

 

אתן שלחתן: יעל והילדים משתטים קצת לפעמים. מי אמר שאמא צריכה להיות רצינית

אתן שלחתן: יעל והילדים משתטים קצת לפעמים. מי אמר שאמא צריכה להיות רצינית

סגורסגור

שליחה לחבר

 הקלידו את הקוד המוצג
תמונה חדשה

שלח
הסרטון נשלח לחברך

סגורסגור

הטמעת הסרטון באתר שלך

 קוד להטמעה:

 

רק נקודה בזמן, בתוך רצף של נקודות וחוויות

אם ניקח לדוגמא יום שבו הרגשת שאת האמא הכי גרועה בעולם, יום בו ייעצת במקום לשאול, נזפת במקום להחמיא, התמקדת במה שלא הצליח לך או לילדים, במקום להתמקד במה שכן הצליח, יום שבו הרמת את הקול, לא דיברת בכבוד לילד שלך. יום נורא ואיום, כזה שהיית מעדיפה למחוק. אז מה עכשיו?

 

עכשיו יתחילו מחשבות החיטוט העצמי, מחשבות שחוזרות על עצמן ובהן את נוזפת בעצמך, בינך לבינך. אף אחד מבחוץ לא שומע את הדי הביקורת העצמית, אבל את שומעת ומקשיבה להם וכל עוד את בתוך ה-״loop״ הזה, ההרגשה הרעה רק תגדל ותתעצם, תגרום לך להרגיש נורא ואיום וסביר שתשפיע על מצב הרוח שלך, כך שגם מחר, יהיה יום פחות טוב. כלומר, את התחושה שאת הכי רוצה להתרחק ממנה (אני אמא גרועה), את מעצימה בפעולת החיטוט וההלקאה העצמית.

 

כשאת מלקה את עצמך ומבקרת, זה מונע ממך מלבחור בעשיה חדשה, בדרך אחרת, לגייס כוחות ליום טוב. המחשבות החטטניות ורגשות האשם, כשלעצמן מרגישות כמו עשיה, אבל ההיפך הוא הנכון. הן רק משמרות את מה שמלכתחילה יצר את היום הזה.

 

אז בפעם הבאה כשאת טועה - עצרי רגע, הזכרי בימים קודמים. מחר הוא יום חדש באמת. את יכולה ומחובתך לפעול אחרת וליצור באופן אקטיבי מחר טוב.

 

אבל האמת היא, שגם אם היה לך יום נורא ואיום, הוא רק נקודה בזמן, בתוך רצף של נקודות וחוויות. אם בדרך ובתוך רצף החוויות שלך עם הילד שלך, הוא רגיל שאת לרוב מדברת אליו בנחת, סבלנית, שואלת שאלות, מאפשרת לו עצמאות, מאפשרת לו זמן לתהליך, קשובה לו ולצרכיו. אם זו החוויה הכללית שהוא מקבל, הוא יצליח לקבל גם ימים טובים פחות.

 

הקפידי להיות טובה אלייך

זאת אחריות שלך לצבור יותר ימים טובים, ליצור בעצמך את גרף ה״אמא הטובה שהיא אני״ ואז כשמגיע יום אחד פחות טוב, תצליחי להסתכל על אירועים בפרופורציה, תאהבי את עצמך גם כשאת מועדת, כי המגמה הכללית בעליה, גם כשהמגמה חיובית, כשהימים טובים, תמיד תהיה ירידה, אבל אחריה, גרף ההורות שלך ממשיך ממקום גבוה מזה שהיית בו קודם.

 

דמייני את תחושת ההקלה שמחשבה כזו מייצרת. הקפידי להיות טובה אלייך, הקפידי להתמקד במה שהצלחת ובימים הטובים שלך, הקפידי לראות את התמונה הכוללת של חודש שלם, גם אם היו בו 5 ימים עם נפילות או אפילו כאלה שנחשבים בעינייך גרועים. עדיין יש 25 ימים טובים!

 

חשבי במושגים של שנה שלמה, שגם אם עשרה אחוז ממנה הם ימים לא טובים ואפילו אם עשרים אחוזים ממנה הם ימים לא טובים, את עדיין צוברת 292 ימים טובים בשנה. 2920 ימים בעשר שנים. וככה והלאה. את בדרך, בעשיה ובכל יום שעובר את טובה יותר.

 

ומה עם הילד שלך? הקפידי להיות טובה אליו, הקפידי להתמקד במה שהצליח לו ובימים הטובים שלו, הקפידי לראות את התמונה הכוללת של חודש שלם, גם אם היו בו 5 ימים עם נפילות או אפילו כאלה שנחשבים בעינייך גרועים, עדיין יש 25 ימים טובים!

 

חשבי במושגים של שנה שלמה שגם אם עשרה אחוז ממנה הם ימים לא טובים ואפילו אם עשרים אחוזים ממנה הם ימים לא טובים, הוא עדיין 292 ימים טובים בשנה. 2920 ימים בעשר שנים. וככה והלאה. הוא בדרך, בעשיה ובכל יום שעובר הוא טוב יותר. וגם את, אמא.

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

אפרת לקט, אמא לשניים, מחברת הספר "אמא מאמנת", ממקימי בית הספר המונטסורי בכפר הירוק, מרצה בארץ ובעולם ומכשירה אמהות להיות המאמנות של ילדי המאה ה-21.

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בת 42 שנים ומחוברת לאהבת חיי בדיוק מחצית מהן, מחברת הספר "אמא מאמנת", ממקימי בית הספר המונטסורי ״דרך הילד״ בכפר הירוק, תלמידה נצחית ולא מפסיקה לרגע ללמוד את מה שהגדרתי כתפקיד חיי - אמא מאמנת.
במסגרת בית הספר לאימון אימהות שהקמתי, אני מכשירה אימהות כמאמנות לילדי המאה ה-21. הכלים שלי משלבים תכנים משלושה עולמות תוכן: אימון, חינוך מונטסורי ופסיכולוגיה חיובית. משמשת כמאמנת ראשית בבית אמא מאמנת ומרצה בארץ ובעולם כיצד להפוך כל דילמה הורית להזדמנות לאמן את ילדי המאה הזו למיומנויות שיידרשו להם בבגרותם.