אחרי שמלת ירושלים של זהב: עיצוב למלכת היופי בהשראת וונדר וומן

השמלה שתייצג את ישראל ב"מיס עולם" בעיצובו של אביעד אריק הרמן: מדוע בחר בגל גדות כמקור השראה ומה חשב על הסערה בעקבות העיצוב שרת התרבות?

אביב וינברגר

|

13.11.17 | 22:55

אביעד אריק הרמן על הבחירה בוונדר וומן: "עוד מהטריילר של הסרט היה ברור לי שגל גדות היא נכס לאומי". מלכת היופי רתם רבי (בלבן) ונערת ישראל אדר גנדלסמן בשמלות הלאומיות (צילום: ערן לוי)
אביעד אריק הרמן על הבחירה בוונדר וומן: "עוד מהטריילר של הסרט היה ברור לי שגל גדות היא נכס לאומי". מלכת היופי רתם רבי (בלבן) ונערת ישראל אדר גנדלסמן בשמלות הלאומיות (צילום: ערן לוי)
המעצב אביעד אריק הרמן: "אני מברך על זה ששמלות שאני יוצר הופכות לסמלים לאומיים" (צילום: Rachel Herman)
המעצב אביעד אריק הרמן: "אני מברך על זה ששמלות שאני יוצר הופכות לסמלים לאומיים" (צילום: Rachel Herman)

בעוד חמישה ימים תצעד הנציגה הישראלית רתם רבי על במת הטקס של תחרות מיס עולם, המתקיימת השנה בסין, ותתחרה מול 119 יפיפיות מרחבי הגלובוס על תואר היופי האוניברסלי. אחד השלבים החשובים והמסוקרים בתחרות הינו תצוגת השמלות הלאומיות, שמאפשרת הצצה צבעונית לתרבות ממנה מגיעה כל מתמודדת. השנה, הופקדה משימת העיצוב בידיו של אביעד אריק הרמן, שהיה אחראי על השמלה הסנסציונית איתה הופיעה שרת התרבות מירי רגב בפסטיבל קאן. העיצוב התיאטרלי חולל סערה מקומית, גרף עשרות פארודיות והעלה את שמו של הרמן לכותרות.

 

שמלת ירושלים בעיצובו של אביעד אריק הרמן. הקליקו על התמונה לכל הפרטים על תהליך עיצוב השמלה השערורייתית בחשיפה ב-Xnet אופנה (צילום: אלי סבתי)
שמלת ירושלים בעיצובו של אביעד אריק הרמן. הקליקו על התמונה לכל הפרטים על תהליך עיצוב השמלה השערורייתית בחשיפה ב-Xnet אופנה (צילום: אלי סבתי)

 

השמלה הלאומית של ישראל מוקדשת הפעם לגיבורת התרבות החדשה וונדר וומן, המגולמת ע"י הבוגרת הבולטת ביותר של תחרות מלכות היופי הישראלית, גל גדות. כדי לייצר אחידות אצל שתי המתחרות הוחלט, השנה, על שתי שמלות לאומיות (נסו לא להתבלבל בין תחרות מיס עולם לבין תחרות מיס יוניברס - אליה תטוס בקרוב נערת ישראל אדר גנדלסמן), שיהיו זהות למעט הצבע - כשהאחת כחולה והשניה לבנה. "רתם קיבלה את השמלה הלבנה כי לדעתי הצבע מחמיא לה מאוד בזכות גוון העור השזוף שלה", מסביר הרמן. בסיס השמלות עשוי בד קנבס עבה בשילוב פסי קישוט יוקרתיים בצבע זהב. בנוסף, שזורים בשמלה חרוזי קריסטל ואבני חן. כדי להדגיש את הזיקה לישראל הוחלפו הכוכבים על הכתר והמגן בכוכבי מגן-דוד.

 

בהשראת הנשיות החדשה. מימין: מלכת היופי רתם רבי, אביעד אריק הרמן ונערת ישראל אדר גנדלסמן (צילום: ערן לוי)
  בהשראת הנשיות החדשה. מימין: מלכת היופי רתם רבי, אביעד אריק הרמן ונערת ישראל אדר גנדלסמן(צילום: ערן לוי)

   

  בינתיים, הספיקה השמלה לזכות בקומפלימנטים מיתר המתמודדות בתחרות: "יומיים אחרי שהגענו לסין כל מתמודדת הציגה את השמלה הלאומית שלה, וממש עפו על השמלה שלי", סיפרה לנו מלכת היופי בשיחת טלפון. "הן אפילו אמרו שאני מזכירה קצת את גל גדות, ושמתאים לי להיות וונדר וומן".

   

  אביעד אריק הרמן (34) החל את דרכו כרקדן מחול, ותמיד אהב אופנה. לפני 13 שנים עבר לשוודיה כדי לפתח את קריירת הריקוד שלו ובשנת 2007 הקים מותג אופנה הנושא את שמו, תחתיו ייצר תלבושות במה עבור שחקני תיאטרון ולהקות מחול. הרגע שקבע את המשך דרכו כמעצב היה ב-2011, כאשר השתתף ביריד מעצבים צעירים בשם Fresh Fish. הרמן לא זכה במקום הראשון בתחרות, אבל קטף פרס שווה בהרבה - פנייה מתחרות מלכת היופי של שוודיה בבקשה לעיצוב השמלה הלאומית לטקס מיס יונברס היוקרתי.

   

  מרקדן מחול למעצב בולט בתחרויות היופי העולמיות. אביעד אריק הרמן (צילום: Kyle Tenorio)
   מרקדן מחול למעצב בולט בתחרויות היופי העולמיות. אביעד אריק הרמן(צילום: Kyle Tenorio)
    

    

   הרמן נענה לבקשה בחיוב והפך למעצב הבית של מיס שוודיה, צבר לקוחות נוספים מרחבי העולם ואיתם עשרות שמלות לאומיות לרזומה. בשנה הקודמת חבר, לראשונה, לתחרות הישראלית עם שמלות שהוקדשו לזמרת שושנה דמארי (בתחרות מיס עולם) ולדמותה המקראית של חווה (בתחרות מיס יוניברס). השנה אחראי, בנוסף לשמלה הישראלית, על עיצוב שמלותיהן של שוודיה, אוסטריה וגואם בתחרות מיס יוניברס.

    

   השמלה הלאומית מהשנה הקודמת: מחווה לשושנה דמארי. מלכת היופי לשנת 2016 קארין עליה ואביעד אריק הרמן (צילום: ערן לוי)
    השמלה הלאומית מהשנה הקודמת: מחווה לשושנה דמארי. מלכת היופי לשנת 2016 קארין עליה ואביעד אריק הרמן(צילום: ערן לוי)
     

      

    אז בעצם ניכסת את וונדר וומן לישראל?

    "מה פתאום, קטונתי. אבל אני בהחלט חושב שלגל גדות יש חלק ענק בדמות של וונד וומן המודרנית, והפיכתה לגבורת התרבות החדשה. המטרה הייתה להצדיע לגל ולדמות על ידי לקיחת השראה, ויצירת תלבושת לאומית המייצגת את המדינה. זה היה הטיימינג הכי טוב לעשות את השמלה הזאת, כי הסרט הפך לשיחת היום. גל צברה המון אוהדים מרחבי העולם שדרכה מביעים תמיכה בישראל - רציתי לשחות עם הזרם הזה ולהעלות את המודעות כלפי מדינת ישראל. עצם היותה מלכת יופי בעצמה מחזק את ההקשר".

     

    מעוררת אהדה כלפי מדינת ישראל. גל גדות (צילום: Gettyimages)
     מעוררת אהדה כלפי מדינת ישראל. גל גדות(צילום: Gettyimages)
      

      

     איך התחיל תהליך גיבוש הרעיון?

     "העבודה על השמלה התחילה כבר בינואר האחרון במנילה שבפיליפינים. עם סיומה של תחרות מיס יוניברס ישבתי עם נערת ישראל דאז ים קספרס אנשל ודיברנו על השמלה של אותה שנה, והתחלתי לחשוב בקול רם על הפעם הבאה. איכשהו, היה ברור לנו שזה יהיה קשור בגל גדות. באותה תקופה עדיין לא יצא הסרט אלא רק הטריילר וכבר אז היה ברור שהיא נכס לאומי. כשפגשתי לראשונה את רתם ואדר הוקסמתי מהיופי, התבונה והכישרון שלהן, הן גם הזכירו לי קצת את וונדר וומן, וכך קבלתי אישור לרעיון הראשוני לשמלה. תהליך התפירה לקח כשלושה חודשים. יחד איתי עבד צוות המדהים שבראשו אמי היקרה שרית הרמן, שהיא ללא עוררין הוונדר וומן האמיתית".

      

     נערת ישראל אדר גנדלסמן בגרסה הכחולה, שתייצג אותנו בתחרות מיס יוניברס בסוף החודש (צילום: ערן לוי)
      נערת ישראל אדר גנדלסמן בגרסה הכחולה, שתייצג אותנו בתחרות מיס יוניברס בסוף החודש(צילום: ערן לוי)
       

       

      במה הייתה שונה העבודה על השמלה לשרת התרבות?

      "בכל עיצוב ישנם אתגרים לא פשוטים ותהליך יצירה שמלמד אותי המון. אני מברך על זה ששמלות שאני יוצר הופכות ל'סמלים לאומיים'. שמלת ירושלים של זהב, שלבשה השרה מירי רגב, זכתה למימדי סיקור שהדהימו אותי. היו ששיבחו את היצירה והבינו את הערך שלה, ומנגד היו קולות שטענו שזו שמלה מכוערת, לא קשורה לאירוע, תלושה מהמציאות ואפילו קטסטרופלית. לכל אחד יש טעם שונה וכמובן את הזכות להביע דעה. לא מדובר פה במדע, ואני מבין שאנשים אוהבים לדבר - אני לעומתם אוהב לעשות. ההופעה של מירי על השטיח האדום בשמלה שחוגגת את ירושלים הייתה סנסציונית, היסטורית והיסטרית".

       

       

       

      "מה שחשוב לדעתי זו העובדה שהיא שברה את הרשת ואף אחד לא נשאר אדיש אליה. חיובי או שלילי - נוצר דיון ציבורי סוער, בין שיחה על אופנה ועיצוב, לנושאים פוליטיים ודיפלומטיים. השרה שכרה את שירותיי עבור עיצוב שמלה בלתי רגילה אחרי שהתרשמה מהעבודות הגדולות שלי בעולם. זהו כבוד גדול עבורי וזכות אדירה, והמטרה הושגה ובגדול - התוצאות מדברות בעד עצמן".

       

      ואיך הגיבו יתר המתמודדות כשגילו שמלכת היופי של ישראל גרה בירושלים?

       

      לחצו כאן ליומן המסע של רתם רבי בסין (צילום: תומריקו)
      לחצו כאן ליומן המסע של רתם רבי בסין (צילום: תומריקו)

       

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד