איך נראית השמלה הלאומית שתייצג את ישראל בתחרות מיס יוניברס?

15 אלף אבני סברובסקי, 3 חודשי עבודה וסיפור תנ"כי אחד: אביעד אריק הרמן חושף את תהליך ההכנה והתפנית שהפכה אותו למעצב הבית של תחרויות היופי בשוודיה

אביב וינברגר

|

19.01.17 | 09:45

נערת ישראל ים קספרס אנשל בשמלה הלאומית בעיצובו של אביעד אריק הרמן, המבוססת השנה על דמותה של חווה. אילוף נחש: רפאל יפרח, "ילד הג'ונגל" (צילום: ערן לוי)
נערת ישראל ים קספרס אנשל בשמלה הלאומית בעיצובו של אביעד אריק הרמן, המבוססת השנה על דמותה של חווה. אילוף נחש: רפאל יפרח, "ילד הג'ונגל" (צילום: ערן לוי)
אהבתו לריקוד ולמחול סללה את דרכו אל עיצוב תלבושות. אביעד אריק הרמן (צילום: רייצ'ל הרמן)
אהבתו לריקוד ולמחול סללה את דרכו אל עיצוב תלבושות. אביעד אריק הרמן (צילום: רייצ'ל הרמן)
השמלה הלאומית של אוסטריה, אותה נראה בתחרות הקרובה. מחווה למחזמר האהוב "צלילי המוזיקה". מיס אוסטריה (צילום: Ines Thomsen Photography)
השמלה הלאומית של אוסטריה, אותה נראה בתחרות הקרובה. מחווה למחזמר האהוב "צלילי המוזיקה". מיס אוסטריה (צילום: Ines Thomsen Photography)
את המעצב אביעד אריק הרמן אתם בטח זוכרים כמי שעיצב את השמלה הלאומית של קארין עליה לתחרות מיס עולם, בהשראת מלכת הזמר העברי שושנה דמארי שהשנה צויין עשור למותה. כעת הגיע תורה של נערת ישראל, ים קספרס אנשל, הנמצאת כבר שבוע מעבר לים בבירת הפיליפינים בהכנות לטקס מיס יוניברס, אשר יתקיים ב-30.1. שלא תטעו, גם לשמלה הלאומית שעוצבה עבורה יש סיפור - והוא ירתק אתכם לא פחות.

 

השמלה הלאומית במיס עולם - מחווה לשושנה דמארי. אביעד אריק הרמן ומלכת היופי קארין עליה (צילום: ערן לוי)
  השמלה הלאומית במיס עולם - מחווה לשושנה דמארי. אביעד אריק הרמן ומלכת היופי קארין עליה(צילום: ערן לוי)

   

  מעולם המחול לעולם העיצוב

  הרמן החל את דרכו כרקדן, אך עם תשוקה תמידית לאופנה ועיצוב. לפני 13 שנים ירד מהארץ לשוודיה בכדי לפתח את קריירת המחול שלו ובשנת 2007 הקים מותג הנושא את שמו, תחתיו ייצר תלבושות במה עבור שחקני תיאטרון ולהקות מחול. כרגע, הפריטים הינם בהזמנה אישית בלבד, אולם השאיפה שלו היא לעבור בקרוב לקטלוג עיצובים שיאפשר הזמנות עפ"י דגמים קיימים. בהמשך, רוצה הרמן להוסיף למתכונת ההוט קוטור קולקציות במידות קיימות.

   

  רוצה לעבור לעיצוב קולקציות. אביעד אריק הרמן ונערת ישראל ים קספרס אנשל. אילוף נחש: רפאל יפרח, "ילד הג'ונגל" (צילום: ערן לוי)
   רוצה לעבור לעיצוב קולקציות. אביעד אריק הרמן ונערת ישראל ים קספרס אנשל. אילוף נחש: רפאל יפרח, "ילד הג'ונגל"(צילום: ערן לוי)

    

   הרגע שקבע את המשך דרכו כמעצב היה ב-2011, כאשר השתתף ביריד מעצבים צעירים בשם Fresh Fish, הזוכה בדרך כלל לתשומת לב רבה מצד התקשורת השוודית. הרמן לא זכה במקום הראשון בתחרות, אבל זכה בפרס שווה בהרבה - פניה מתחרות מלכת היופי של שוודיה בבקשה לעיצוב השמלה הלאומית לטקס מיס יונברס היוקרתי. הרמן נענה לבקשה בחיוב והפך למעצב הבית של מיס שוודיה, צבר לקוחות נוספים מרחבי העולם ואיתם עשרות שמלות לאומיות לרזומה. השנה חבר, לראשונה, לתחרות הישראלית - עניין המרגש אותו במיוחד. חשוב לציין שאת השמלות השונות הוא מייצר כאן בארץ.

    

   מקפיד לייצר את השמלות בארץ. מיס אוסטריה בשמלה הלאומית בעיצובו של אביעד אריק הרמן (צילום: Ines Thomsen Photography)
    מקפיד לייצר את השמלות בארץ. מיס אוסטריה בשמלה הלאומית בעיצובו של אביעד אריק הרמן(צילום: Ines Thomsen Photography)

     

    מה מושך אותך בקטגורית השמלות הלאומיות?

    "הסיבה שאני כל כך אוהב את הקטגוריה הזו היא שהקטע הוא לא לעצב סתם שמלה יפה - אלא לייצר שמלה המגלמת בתוכה נגיעה במורשת התרבותית של אותה המדינה. זה אתגר לא פשוט כי לכל מדינה יש עבר מפואר וגדוש גיבורי תרבות וסיפורים מדהימים. מציאת הסיפור שאני רוצה לספר והפיכתו לשמלה הוא תהליך מדהים בעיני".

     

    ספר לנו על שמלה שעיצבת ויש לה חשיבות תרבותית גבוהה בעיניך

    "השמלה שאני מעצב עבור שוודיה לתחרות הקרובה יכולה להיות דוגמא מעניינת. היא מעוצבת בהשראת דמותה האהובה של בילבי - הלדה החזקה בעולם. לסדרת הספרים הזו יש חשיבות רבה בשוודיה, וחשבתי שראוי לתת לה ביטוי במעמד הזה. העבודה על השמלה הפכה להיות פרוייקט קהילתי, שבו בחרנו צלמים מכל העולם שיצאו לצלם חלומות של ילדים. התמונות הנבחרות הודפסו על הבד של השמלה. המון אנשים לקחו חלק ביצירה הזו, וזה הפך לפרוייקט מדהים ומרגש שטרם נראה כמותו בכל 65 שנות התחרות".

     

    מחווה לסדרת הספרים "בילבי". מיס שוודיה בשמלה הלאומית בעיצובו של אביעד אריק הרמן (צילום: Lenart Sjoberg)
     מחווה לסדרת הספרים "בילבי". מיס שוודיה בשמלה הלאומית בעיצובו של אביעד אריק הרמן(צילום: Lenart Sjoberg)

      

     ומה עומד מאחורי השמלה הלאומית שתייצג את ישראל בתחרות?

     "השמלה עוצבה בהשראת סיפור הבריאה והאישה הראשונה, חווה. אם השמלה של קארין הייתה בהשראת סמל תרבותי של ימינו (הזמרת שושנה דמארי), בשמלה של ים רציתי ללכת הרבה יותר אחורה, לראשיתו של העולם, לסיפור גן העדן. כשעבדתי על השמלה המשפט "בראשית ברא אלוהים את האישה" לא הפסיק להדהד בראשי. באשר לפרטים הטכניים - השמלה עצמה היא מבד שקוף בגוון העור שעליו עיטורי עלים ופרחים. גם אותה, כמו כל השמלות שאני מעצב, תפרתי בארץ, במתפרה הקטנה בביתה של אמא שלי באשקלון. עבדנו עליה שלושה חודשים והיא מכילה מעל 15 אלף אבני סברובסקי. בדומה לייצור, שנעשה בארץ, גם חומרי הגלם הם כולם כחול לבן. הצילומים של השמלה כללו גם נחש ותפוח אדום, כדי להעשיר את הדמיון בין ים לבין חווה מהסיפור התנ"כי".

      

     מעל 15 אלף אבני סברובסקי. ים קספרס אנשל בשמלה הלאומית בעיצובו של אביעד אריק הרמן. אילוף נחש: רפאל יפרח, "ילד הג'ונגל" (צילום: ערן לוי)
      מעל 15 אלף אבני סברובסקי. ים קספרס אנשל בשמלה הלאומית בעיצובו של אביעד אריק הרמן. אילוף נחש: רפאל יפרח, "ילד הג'ונגל"(צילום: ערן לוי)

       

      אז לשמלה הזו מובטח ניצחון בקטגורית השמלה הלאומית?

      "אני מאוד מקווה ורוצה. מלבד זאת, לדעתי - לא פחות חשוב מהזכייה הוא הדיון התרבותי שיש לשמלה כוח לייצר סביבה. אני רוצה שאנשים ידברו עליה ויכירו דרכה סיפור ותרבות חדשים. מבחינתי, קטגוריית השמלה הלאומית היא הזדמנות נהדרת לספק הצצה קטנה למורשת התרבותית של כל מדינה".

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד