שירה עברית חוצת גבולות: מחווה לשושנה דמארי בתחרות מיס עולם

חיבור בין מעצב ישראלי המתגורר בשבדיה לנציגה שלנו בתחרות היופי הבינלאומית הוליד יצירה בעלת ערך תרבותי ואמנותי, אשר תוצג לעיני מיליוני צופים מסביב לעולם

איתי א. גורביץ'

|

15.12.16 | 09:14

מלכת היופי קארין עליה בשמלה הלאומית בעיצובו של אביעד אריק הרמן, המבוססת השנה על דמותה של שושנה דמארי. עיצוב שיער: ז׳אן פייר ברדה, איפור: דיתי (צילום: ערן לוי)
מלכת היופי קארין עליה בשמלה הלאומית בעיצובו של אביעד אריק הרמן, המבוססת השנה על דמותה של שושנה דמארי. עיצוב שיער: ז׳אן פייר ברדה, איפור: דיתי (צילום: ערן לוי)
צבעוניות ואקזוטיות המזוהים עם דמותה של דמארי. קארין עליה. עיצוב שיער: ז׳אן פייר ברדה, איפור: דיתי (צילום: ערן לוי)
צבעוניות ואקזוטיות המזוהים עם דמותה של דמארי. קארין עליה. עיצוב שיער: ז׳אן פייר ברדה, איפור: דיתי (צילום: ערן לוי)

שושנה דמארי, מלכת הזמר העברי, כלת פרס ישראל וזו שהותירה אחריה שירים רבים שהפכו לנכסי צאן ברזל של הזמר העברי, זוכה לכבוד הראוי לה. דמארי, שנפטרה בפברואר 2006, הפכה לנושא מרכזי ביצירת השמלה הלאומית של נציגתנו בתחרות מיס עולם, קארין עליה.

 

שמלה זו תככב באחד החלקים היותר מסוקרים והמסקרנים של התחרות, במסגרתו מציגות מהממות מסביב לעולם את השמלות הלאומיות שלהן. התחרות מתקיימת השנה בוושינגטון, ארצות הברית, ותיערך ממש בעוד רגע, ב-18 בדצמבר.

 

על היצירה הישראלית חתום המעצב והאמן אביעד אריק הרמן (33), המתגורר מזה מספר שנים בשבדיה. עולם הזוהר בסדר גודל זה אינו זר לו. ברזומה שלו כבר מופיעות השמלות של מיס שבדיה מאז 2013, השמלה הלאומית של מיס גרמניה לשנת 2014 שנכנסה לרשימת ה"פייב טופ" של תחרות מיס יוניברס, מיס אוסטריה שהצטרפה ב- 2014 עם שמלה בהשראת זוכת האירוויזיון קונצ'יטה וורסט, מדליית כסף על שמלה שעיצב עבור מיס שבדיה, במסגרת תחרות מיס תבל ועוד.

 

רזומה זוהר הכולל מספר עיצובים לתחרויות יופי בינלאומיות. אביעד אריק הרמן (צילום: רייצ'ל הרמן)
  רזומה זוהר הכולל מספר עיצובים לתחרויות יופי בינלאומיות. אביעד אריק הרמן(צילום: רייצ'ל הרמן)

   

  אביעד אריק הרמן ומיס שבדיה לשנת 2014 (צילום: אבי אריקסון)
   אביעד אריק הרמן ומיס שבדיה לשנת 2014(צילום: אבי אריקסון)

    

   מה יש בתחרויות היופי שכבש אותך?

   "האמנותיות, היצירתיות והממלכתיות בייצוג של כל מדינה. הבנות, אמנם, חוגגות את עצמן ואת הנשיות שלהן, ויחד עם זאת חוגגות את המדינה אותן הן מייצגות. במיוחד בקטגוריה של תלבושת לאומית שמטרתה להצדיע למסורת והתרבות בצורה יצירתית ואמנותית. יש לזה ערך של דיפלומטיה חברתית בקנה מידה בלתי רגיל".

    

   למרות המיקום הגיאוגרפי המרוחק, היה זה טבעי שאחרי השקעה במדינות אירופאיות יתגייס המומחה לשמלות לאומיות לטובת מיס ישראל. "לצד הגשמות גדולות דרך פרויקטים בחו״ל והזדמנות לעצב למדינות מתחרות, דווקא ההזדמנות לעצב עבור הנציגות הישראליות - היא בעלת ערך רב עבורי, זכות גדולה וכבוד עצום. אני נרגש לנסוע לוושינגטון לנופף בדגל ישראל בתחרות מיס עולם ולהריע לקארין המקסימה שכבר מייצגת אותנו בכבוד".

    

   השמלה, כאמור, נוצרה בהשראת דמותה הצבעונית של שושנה דמארי. "זה בעל ערך תרבותי, אמנותי וחברתי גדול מאוד לדעתי", אמר לנו הרמן. "הבחירה בדמותה, במלאת עשור למותה, עושה חסד רב עם זיכרונה, מורשתה ומפעל חייה, ומאידך, באופן אקטואלי מתמיד, מרמזת על הצורך לזכור, לכבד ולשאוב השראה מדמויות אגדיות בסדר גודל שלה בהיסטוריה הישראלית החדשה".

    

   נרגש לייצג את ישראל. אביעד אריק הרמן ומלכת היופי קארין עליה בשמלה הלאומית (צילום: ערן לוי)
    נרגש לייצג את ישראל. אביעד אריק הרמן ומלכת היופי קארין עליה בשמלה הלאומית(צילום: ערן לוי)

     

    רוב תהליך העבודה התקיים בשבדיה או בישראל?

    "על קו ישראל-שבדיה, למרות שאת הסקיצה עצמה לשמלה ציירתי במהלך טיסה מקובה לניו יורק בחודש יולי. אז התהליך אפילו קצת יותר אינטרנשיונל. הבדים והחומרים נקנו גם בארץ וגם בחו״ל. 'בדי אירופה' בתל אביב הם אחד מספקי הבדים שאני נהנה לעבוד איתם, שבע רצון מאיכות הבדים, המקצועיות והשירות האדיב".

     

    "אימא שלי, שרית, שמתגוררת בישראל הייתה מעורבת בתהליך העבודה. לפני שמשפחתה עלתה לארץ מספרד, סבתי עסקה בתפירת שמלות פלמנקו לרקדניות, אימא ירשה ממנה את האהבה והזיקה לאסתטיקה ולבוש, ואני ירשתי זאת משתיהן. אני גאה בעבודה שאנחנו עושים יחד באהבה, אדיקות ומחויבות רבה".

     

    השתתפות במיס עולם זו רק יריית פתיחה של הרמן בליווי הנציגות הישראליות בתחרויות יופי בינלאומיות. בימים אלה ממש הוא מסיים עבודה על שמלה לאומית נוספת – הפעם לטובת תחרות מיס יוניברס שתתקיים בסוף ינואר בפיליפינים, ובה תייצג את ארצנו נערת ישראל ים קספרס אנשל.

     

    מה צפוי לנו?

    "זאת תהיה הפתעה שתיחשף בקרוב מאוד. אבל מה שצפוי, או לפחות מה שאני מחויב אליו - לזכות השנה להתייחסות הולמת ומדוברת בתחרות, ולהציג את ים ואת ישראל בצורה מאוד מקורית, אלגנטית, נועזת ויוקרתית".

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד