היהודייה הראשונה: האם הלבוש של איוונקה טראמפ כשר למהדרין?

בביקורה בארץ הסעירה בתו של נשיא ארה"ב את בנות המגזר הדתי בסגנונה הצנוע והשיקי, אבל היהודים בגולה מכירים היטב את המיני והמחשופים. הצצה למלתחה

איתי יעקב

|

08.06.17 | 18:23

מראה צנוע ושמרני במחיר כולל של 959 דולר. איוונקה טראמפ בירושלים (צילום: Reuters)
מראה צנוע ושמרני במחיר כולל של 959 דולר. איוונקה טראמפ בירושלים (צילום: Reuters)
לא שומרת תמיד על כללי הדקדוק של הצניעות הדתית, בטח לא זו האורתודוכסית. איוונקה טראמפ במהלך מסע הבחירות של אביה לנשיאות ארצות הברית (צילום: Gettyimages)
לא שומרת תמיד על כללי הדקדוק של הצניעות הדתית, בטח לא זו האורתודוכסית. איוונקה טראמפ במהלך מסע הבחירות של אביה לנשיאות ארצות הברית (צילום: Gettyimages)
המראה הצנוע המשיך גם בביקור באיטליה, ובמיוחד במפגש עם האפיפיור (צילום: Reuters)
המראה הצנוע המשיך גם בביקור באיטליה, ובמיוחד במפגש עם האפיפיור (צילום: Reuters)
"אנחנו משפחה שומרת מצוות, יותר מאנשים מסוימים, פחות מאחרים". איוונקה טראמפ וג'ארד קושנר (צילום: Gettyimages)
"אנחנו משפחה שומרת מצוות, יותר מאנשים מסוימים, פחות מאחרים". איוונקה טראמפ וג'ארד קושנר (צילום: Gettyimages)

בסוף השבוע הכתיר ערוץ CNN את איוונקה טראמפ, בתו של נשיא ארצות הברית, כיהודייה החזקה ביותר באמריקה. "איוונקה היא האישה היהודייה החזקה ביותר באמריקה כיום, כמי שיש לה השפעה מיוחדת על אביה", נכתב בפתח הכתבה, שהתמקדה בסיפור יהדותה של טראמפ. "השאלה המרכזית היא כיצד - או האם - היא תשתמש במעמדה בוושינגטון כיועצת ללא תשלום לנשיא, כדי להוביל את השיח הלאומי על מספרם העולה של איומים על מרכזים קהילתיים יהודיים ומקומות פולחן". כותרת המשנה של הכתבה שמה את הדברים על השולחן: "תפקידה הייחודי של הבת הראשונה בעת עליית האנטישמיות".

 

מירי בן דוד ליוי על איוונקה טראמפ: "כשאת אישה דתייה שומרת מצוות, ואת רואה את בתו של טראמפ לבושה כך, זה נותן לגיטימציה ללוק שלך. היא מייצגת אישה עצמאית, אם משפחה, שנראית טוב ולבושה מצוין. זה כבוד למגזר" (צילום: AFP)
  מירי בן דוד ליוי על איוונקה טראמפ: "כשאת אישה דתייה שומרת מצוות, ואת רואה את בתו של טראמפ לבושה כך, זה נותן לגיטימציה ללוק שלך. היא מייצגת אישה עצמאית, אם משפחה, שנראית טוב ולבושה מצוין. זה כבוד למגזר"(צילום: AFP)

    

  הכותרת הפומפוזית של CNN גרמה לסערה ברשתות החברתיות, בשל מה שכינו חוסר ההתאמה של טראמפ לטייטל המכובד. המגיבים הצביעו על נשים יהודיות משפיעות ממנה, החיות ופועלות בארצות הברית, כמו שופטת בית המשפט העליון רות ביידר גינסבורג, או פרופ' ג'נט לואיז ילן, הכלכלנית המכהנת כיו"ר הפדרל ריזרב, הבנק המרכזי של ארצות הברית - האישה הראשונה בתפקיד זה בהיסטוריה האמריקאית.

   

  עוד בערוץ האופנה

   

  לפני הגיור: בעיקר מחשופים ובגדים צמודים (צילום: Gettyimages)
   לפני הגיור: בעיקר מחשופים ובגדים צמודים(צילום: Gettyimages)

    

   טראמפ התגיירה בשנת 2009 בגיור אורתודוכסי מודרני אצל הרב חסקל לוקשטיין, שגם חיתן אותה ואת בעלה ג'ארד קושנר, ומאז היא נושאת גם את השם היהודי יעל. שאלת הגיור שלה עלתה גם בישראל, לאחר שבית הדין הרבני בארץ לא הכיר בגיורת אחרת של הרב לוקשטיין, אולם בדצמבר אשתקד קבע הרב הראשי לישראל יצחק יוסף כי הגיור של טראמפ כשר, מאחר שהיא שומרת שבת כהלכתה.

    

   התגיירה והתחתנה בשנת 2009, ומאז נושאת גם את השם היהודי יעל (צילום: Gettyimages)
    התגיירה והתחתנה בשנת 2009, ומאז נושאת גם את השם היהודי יעל(צילום: Gettyimages)

     

    בני הזוג מנהלים אורח חיים אורתודוכסי מודרני, שומרים שבת וכשרות, חוגגים את החגים היהודיים (כפי שניתן ללמוד מעמוד האינסטגרם הפופולארי של איוונקה), וכמו שזכינו לראות בסיור של המשפחה הנשיאותית בערב הסעודית, ישראל, איטליה ובלגיה – איוונקה גם שומרת בלבושה על כללי הצניעות של ההלכה היהודית, כשנוח לה.

     

    שומרת בלבושה על כללי הצניעות של ההלכה היהודית, כשנוח לה. 2013 (צילום: Gettyimages)
     שומרת בלבושה על כללי הצניעות של ההלכה היהודית, כשנוח לה. 2013(צילום: Gettyimages)

      

     לא חוששת משסעים ומחשופים מדי פעם. 2015 (צילום: Gettyimages)
      לא חוששת משסעים ומחשופים מדי פעם. 2015(צילום: Gettyimages)

       

      "איוונקה הראתה עד כמה היא יהודייה כאשר נטשה את הלבוש הרגיל שלה לטובת לבוש צנוע הרבה יותר", נכתב בדיילי מייל הבריטי בסיקור הביקור של הטראמפים בישראל, ואילו ב-CNN נכתב כי, "תלבושתה השמרנית בביקורה בירושלים, שהתפרשה על פי המסורת האורתודוכסית, משכה תשומת לב רבה ברחבי העולם".

       

      מהגזרות האהובות על טראמפ: שמלות באורך הברך, לפעמים ללא שרוולים ולפעמים עם שרוולים ארוכים (צילום: Gettyimages)
       מהגזרות האהובות על טראמפ: שמלות באורך הברך, לפעמים ללא שרוולים ולפעמים עם שרוולים ארוכים(צילום: Gettyimages)

        

       למי שפספס או זקוק לתזכורת, איוונקה נחתה בישראל כשהיא לבושה בחליפה של המעצב הבלגי הצעיר סדריק שרלייר - חולצה שחורה וארוכת שרוולים עם עיטור בצבע כחול נייבי, וחצאית פליסה בצבע כחול נייבי, במחיר כולל של 959 דולר – ולראשה כובע כחול תואם. ביומו השני של הביקור לבשה איוונקה שמלת תחרה לבנה של בית האופנה אוסקר דה לה רנטה, שמחירה 5,690 דולר - כל הלוקים הורכבו עבורה על ידי הסטייליסטית הצמודה קאט וויליאמס, שעבדה בעבר עם כוכבות כמו מריל סטריפ ולופיטה ניונגו.

        

       "אמרתי לבנות שלי, תלמידות אולפנה בנות 12 ו-14, שיראו איך בתו של נשיא ארצות הברית, האיש החזק בעולם, היא דתייה משלנו שמתלבשת בצניעות" (צילום: EPA)
        "אמרתי לבנות שלי, תלמידות אולפנה בנות 12 ו-14, שיראו איך בתו של נשיא ארצות הברית, האיש החזק בעולם, היא דתייה משלנו שמתלבשת בצניעות"(צילום: EPA)

         

        אלא שהלבוש הצנוע של איוונקה בישראל היה די חריג ביחס למלבושיה בשוטף, או כפי שאמרה בעצמה בכתבה בווג ב-2015, "אנחנו משפחה שומרת מצוות, יותר מאנשים מסוימים, פחות מאחרים". ההקפדה הנזילה הזו על מצוות היהדות משתקפת גם במלתחה שלה, שלא שומרת על כללי הדקדוק של הצניעות הדתית, בטח לא זו האורתודוכסית. כך, למשל, ניתן לראות אותה לעתים תכופות בשמלה באורך הברך, לפעמים ללא שרוולים ולפעמים עם שרוולים ארוכים, כשלרוב מדובר בשמלות מהמותג הנושא את שמה. הדואליות הזו מתבטאת גם על השטיח האדום: לערב הגאלה השנתי במטרופוליטן הגיעה אשתקד באוברול אדום חושף זרועות של ראלף לורן, ואילו לאירוע של דולצ'ה & גבאנה בחרה בשמלת תחרה אדומה של המותג, עם צווארון סגור ושרוולים ארוכים, שהיתה הולמת ביקור בשבת חתן בבית הכנסת.

         

        באירוע הגאלה השנתי במטרופוליטן ב-2016: אוברול אדום חושף זרועות של ראלף לורן (צילום: Gettyimages)
         באירוע הגאלה השנתי במטרופוליטן ב-2016: אוברול אדום חושף זרועות של ראלף לורן (צילום: Gettyimages)

          

         באירוע של דולצ'ה & גבאנה: שמלת תחרה אדומה של המותג, עם צווארון סגור ושרוולים ארוכים (צילום: Gettyimages)
          באירוע של דולצ'ה & גבאנה: שמלת תחרה אדומה של המותג, עם צווארון סגור ושרוולים ארוכים(צילום: Gettyimages)

           

          במקרים צנועים פחות, זכינו לראות אותה מגיעה לנאום הניצחון של אביה בליל הבחירות, לבושה שמלת מיני ללא שרוולים בצבע תכלת של אלכסנדר מקווין, ולנשף ההשבעה חודשיים לאחר מכן בחרה שמלת ערב עם מחשוף עמוק בעיצובה של קרולינה הררה.

           

          בנשף ההשבעה של אביה: שמלת ערב עם מחשוף עמוק בעיצובה של קרולינה הררה (צילום: Gettyimages)
           בנשף ההשבעה של אביה: שמלת ערב עם מחשוף עמוק בעיצובה של קרולינה הררה(צילום: Gettyimages)

            

           סגנון הלבוש הצנוע של טראמפ מהחודש האחרון לא נפקד גם מעיני המגזר הדתי בישראל, והזרוע האופנתית שלו. "אמרתי לבנות שלי, תלמידות אולפנה בנות 12 ו-14, שיראו איך בתו של נשיא ארצות הברית, האיש החזק בעולם, היא דתייה משלנו שמתלבשת בצניעות", מספרת בלוגרית האופנה הדתייה מירי בן דוד-ליוי, בעלת בלוג "החצאית" ב-Xnet. לדבריה, מערכות הלבוש על פי דקדוקי ההלכה של טראמפ הציתו דיונים ברשתות החברתיות ובקבוצות פייסבוק של נשות המגזר. "כולן הסכימו שהיא היתה לבושה יפה וצנוע", היא אומרת. "כשאת אישה דתייה שומרת מצוות, ואת רואה את בתו של טראמפ לבושה כך, זה נותן לגיטימציה ללוק שלך. היא מייצגת אישה עצמאית, אם משפחה, שנראית טוב ולבושה מצוין. זה כבוד למגזר".

            

           הקפדה על כיסוי הגוף בביקור ברומא, 2017 (צילום: AP)
            הקפדה על כיסוי הגוף בביקור ברומא, 2017(צילום: AP)

             

            אבל לא צריך להיות הרב הראשי לישראל כדי לזהות כיצד מזגזגת איוונקה-יעל בין בגדים צנועים לבגדים המזכירים יותר את המלתחה מהימים לפני שהתגיירה. "לא כל בחורה שהתגיירה מתלבשת כדת משה וישראל, אבל הלכתית, הלוק הזה לא עובר", אומרת בן דוד ליוי בנוגע לדוגמאות הלבוש החשוף שמציגה טראמפ שלא במסגרת הביקור בישראל. ועדיין, גם היא מסכימה כי "כיהודייה אורתודוכסית, טראמפ הגיעה לישראל במראה ייצוגי ומכובד, אשר תאם את המקומות הקדושים בהם ביקרה. כמו שקייט מידלטון הבינה שהיא צריכה להתלבש בכבוד בבית המלוכה, גם טראמפ הגיעה לפה בלוק מדויק, אלגנטי ואינטליגנטי".

             

            ______________________________________________________

             

            ומה לבשו הכוכבות לטקס פרסי האופנה האמריקאי? 

            לחצו על התמונה לכל הזוכים המאושרים והמתלבשות הטובות (צילום: Gettyimages)
            לחצו על התמונה לכל הזוכים המאושרים והמתלבשות הטובות (צילום: Gettyimages)

             

             

             
            הצג:
            אזהרה:
            פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד