בן 5 בשמלות: האמא שקוראת תיגר על חלוקת המגדר

קיאן קלס אוהב לשחק בגיבורי-על וגם בבת הים הקטנה, וללבוש בגדים של בנות. אמא שלו שלחה אותו לצילומי תמונת המחזור בגן בשמלה ומחרוזת פנינים. מה דעתכם?

איתי יעקב

|

04.06.17 | 11:10

בשבוע שעבר הגיע קיאן קלס בן ה-5 לצילומי תמונת המחזור השנתית בגן הילדים באונטריו, קנדה, כשהוא לבוש בשמלה צבעונית ללא שרוולים, שרשרת פנינים לצווארו, וכתר משובץ "יהלומים" לראשו. את התמונה הזו העלתה לרשת אמו, הצלמת קריסטל קלס, יחד עם תמונות נוספות של קיאן בשמלות וטקסט בו הסבירה מדוע היא ובעלה מאפשרים לילד את החופש המגדרי ללבוש בגדי נשים.

 

 

עוד בערוץ האופנה

 

"בשנת 2012 הפכתי להיות הורה, והבן שלי שינה אותי לטובה", כתבה קלס באתר Bored Panda, וזכתה לאלפי שיתופים ברשת. "אני צריכה לשמש דוגמה לבני, ואני רוצה שהוא יגדל וידע שיש לו קול, שהוא יכול לעשות ולהיות כל מה שהוא רוצה בעולם הזה, לגדול עם הביטחון להביע את עצמו, ולהיות מסוגל לאהוב את עצמו. זה הבן שלי, קיאן, והוא אוהב ללבוש שמלות".

 

 

בתמונות שהועלו באתר ובחשבון האינסטגרם של האם רואים את בן ה-5 החייכן לבוש חצאיות טוטו צבעוניות עם נעלי בלט, רוקד יחף בחצאית פרחונית המגיעה לו עד לברכיים, ומשחק עם שבשבת רוח לבוש שמלה אדומה עם הדפס נוצץ. ממש כמו שאימהות נוהגות להלביש את בנותיהן. התגובות להן זכתה קלס באינסטגרם שלה היו חיוביות, כולל אמהות שהודו לה על הגילוי. "הבן שלי בן השבע אוהב ללבוש שמלות", כתבה אחת מהן. "תודה רבה על התמונות שפרסמת".

 

מנגד, היו כמובן גם מי שפחות אהדו את הטקסט שפרסמה האם. "זה חולני!", כתב גולש בשם ג'וני, "זה הצד הסוטה של הארץ הזאת, ואנשים כמוך הורסים את המדינה שלנו. אם תמשיכי כך, הילד שלך יצטרך להילקח על ידי מחלקת בריאות הנפש למען בטיחותו".

 

"גם אם בן 5 אוהב ללבוש מדי פעם שמלות, זה לא משהו שצריך להתפרסם, רק כדי להדגיש את השקפותיה של האם", כתבה אחת הגולשות, "זה עצוב כי אין לה מושג שהתמונות האלה ילוו את הילד לשארית חייו". הגולשת ג'נט קלארק הוסיפה באותו עניין: "הילדים שלי מעל גיל 18 ואני עדיין מבקשת מהם רשות לפני פרסום תמונות שלהם במדיה החברתית. התמונות האלה הופכות להיות זמינות ברשת לאחר מכן עבור כולם".

 

"מצטערת לאכזב", הוסיפה גולשת אחרת, "אבל הבן שלך הוא לא הילד היחיד שלובש שמלות. אין שום דבר מיוחד בזה בשנת 2017. הפסיקי לחפש תשומת לב על חשבון הבן שלך".

 

 

בטקסט שפרסמה קלס היא מספרת בפתיחות על החינוך המיני שהיא מעניקה לבנה. "לימדנו אותו שלבנות יש נרתיק ולבנים יש פין", היא כותבת. "יש ימים שהוא אומר שהוא רוצה להיות ילדה עם נרתיק, ואנחנו אומרים לו, כשתהיה מבוגר תוכל לעשות החלטה ולשנות את זה אם תרצה". ככלל, הטקסט של קלס עוסק בחינוך המשחרר מסטריאוטיפים של מגדר, אלה שמרבית ההורים עדיין מנחילים לילדיהם מגיל אפס, עם מכוניות לבנים ובובות לבנות, ורוד לבנות וכחול לבנים, וכדומה.

 

 

קלס כותבת כי בנה אוהב ללבוש גלימות ולשחק גיבור-על, ולהסתפר קצר כדי להידמות לגברים אחרים שהוא מכיר, אבל לפעמים הוא גם רוצה להיות בת הים הקטנה. "בעלי ואני מגדלים אותו ללא סטריאוטיפים מגדריים. מעולם לא אמרנו לו 'זה בשביל בנות וזה בשביל בנים', ואף פעם לא נלמד אותו כך. למה לנו? מה זה באמת משנה? אני מודעת לכך שזה לא קונבנציונלי, ואני לא מצפה שתסכימו איתי. מה שאני כן מצפה הוא לכבוד. אני מצפה שלא יתייחסו אליי כאילו אני מתעללת בבני. אני מצפה שאנשים יראו שהבן שלי שמח, ויבינו שזה מה שחשוב בסופו של דבר".

 

 

______________________________________________________

 

ואיך נראית התבגרות על השטיח האדום מול המצלמות?

אל פנינג, מגיל 4 ועד היום. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Gettyimages)
אל פנינג, מגיל 4 ועד היום. לחצו על התמונה לכתבה המלאה (צילום: Gettyimages)

 

 

 
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד