היי שלום, מלכת היופי של ישראל: ספיר קופמן פפושדו הלכה לעולמה

במשך עשור היתה הדוגמנית העסוקה בארץ, וקנתה את מקומה כסמל יופי מקומי, עד שפרשה כדי לטפל בילדיה, ולהישאר בשיאה בזיכרון הלאומי. נפרדים מאישה יפה

איתי יעקב

|

23.11.17 | 11:19

"מהר מאוד מצאתי עצמי בצמרת, וזה תרם לי רבות: הייתי עצמאית מגיל מאוד צעיר, 18 בקושי, ופרנסתי עצמי בכבוד". ספיר קופמן-פפושדו בתקופת הדוגמנות (צילום: בן לם)
"מהר מאוד מצאתי עצמי בצמרת, וזה תרם לי רבות: הייתי עצמאית מגיל מאוד צעיר, 18 בקושי, ופרנסתי עצמי בכבוד". ספיר קופמן-פפושדו בתקופת הדוגמנות (צילום: בן לם)
"ידעתי שאפרוש בשיא. שלא אדשדש, שלא אהיה פתטית. שתישאר האגדה". ספיר קופמן-פפושדו (צילום: יקי הלפרין, שמואל יערי)
"ידעתי שאפרוש בשיא. שלא אדשדש, שלא אהיה פתטית. שתישאר האגדה". ספיר קופמן-פפושדו (צילום: יקי הלפרין, שמואל יערי)

ספיר קופמן-פפושדו, מלכת היופי לשנת 1984 הלכה לעולמה בגיל 52, לאחר מלחמה ממושכת במחלת הסרטן. היא התגוררה בכפר שמריהו עם בעלה, איש העסקים יואב פפושדו, ושלושת ילדיהם: עומר, 23, נועה, 21, ועידן, 16. במשך עשור מאז זכייתה בתחרות היתה קופמן מהדוגמניות המובילות בישראל, עד לפרישתה מדוגמנות בשנת 1994, לטובת גידול ילדיה ופעילות חברתית. ההלוויה תתקיים ביום שישי (24 בנובמבר), בשעה 12:00 בבית העלמין כפר שמריהו.

 

"הזכייה פתחה בפניי את עולם הדוגמנות, שבאותה תקופה היה קטן בהרבה". ספיר קופמן, 1984 (צילום: שאול גולן)
  "הזכייה פתחה בפניי את עולם הדוגמנות, שבאותה תקופה היה קטן בהרבה". ספיר קופמן, 1984(צילום: שאול גולן)

   

  אל עולם האופנה התוודעה קופמן בגיל 18 וחצי. היא היתה חיילת צעירה מפתח תקווה, כשחברת משפחה המליצה עליה לתחרות מלכת היופי של מגזין לאשה. למיונים הגיעה רק מפני שאפשרו לה יום חופש מהטירונות. קופמן, שהיתה נמוכה בסטנדרטים של דוגמניות (1.75 מטר בלבד), גברה על מתמודדות בולטות אחרות, כמו הדוגמנית פזית כהן, שזכתה בתואר מלכת החן.

   

  עם זכייתה הפכה החיילת הבלונדינית עם העיניים המלוכסנות ומבנה הגוף העסיסי ("אני מידה 38 גאה", היתה שבה ואומרת בכל ראיון), לסמל של יופי, עד שבמשרד הפנים החלו לרשום עוד ועוד "ספיריות" צעירות, שנקראו על שמה. "הזכייה פתחה בפניי את עולם הדוגמנות, שבאותה תקופה היה קטן בהרבה", אמרה בראיון ללאשה. "מהר מאוד מצאתי עצמי בצמרת, וזה תרם לי רבות: הייתי עצמאית מגיל מאוד צעיר, 18 בקושי, ופרנסתי עצמי בכבוד. למדתי משהו על אחריות: כיצד לנהל יומן עבודה ואת החשבונות שלי. העבודה הפכה אותי לבחורה אחראית ולא מפונקת, ונטעה בי מוסר עבודה גבוה".

   

   

  עד אמצע שנות ה-90 עבדה קופמן ללא הפסקה, והתברגה בצמרת עולם הדוגמנות הישראלי. היא הפכה לפנים של חברת בגדי הים הבינלאומית גוטקס, לצד דוגמניות עבר בולטות כמו תמי בן עמי ופינצ'י מור – שבאופן טראגי גם שתיהן הלכו לעולמן ממחלת הסרטן. בנוסף, השתתפה קופמן בקמפיינים טלוויזיוניים, כיכבה בהפקות אופנה בינלאומיות, ובתום שירותה הצבאי עברה להתגורר בניו יורק, שם הצטלמה לקטלוגים של המעצב אוסקר דה לה רנטה. 

   

  "כמו שהלכת על המסלול ומחאו לך כפיים, את הולכת לאסיפת הורים ושם מוחאים כפיים לילדים. בשבילי זה מספיק טוב" (צילום: דנה קופל)
   "כמו שהלכת על המסלול ומחאו לך כפיים, את הולכת לאסיפת הורים ושם מוחאים כפיים לילדים. בשבילי זה מספיק טוב"(צילום: דנה קופל)

    

   על אף שהיתה לאחת מדוגמניות המסלול והצילום העסוקות והמצליחות בארץ, החליטה לפרוש כעבור עשור בלבד, ולעשות לביתה, לאחר שהכירה את יואב פפושדו, בנו של איש העסקים אלי פפושדו, בשידוכה של ספרית הצמרת המנוחה ז'קלין ליכטנשטיין.

    

   "אני מידה 38 גאה", היתה שבה ואומרת בכל ראיון. עם איבונה קרוגליאק, 1990 (צילום: מיכאל קרמר)
    "אני מידה 38 גאה", היתה שבה ואומרת בכל ראיון. עם איבונה קרוגליאק, 1990(צילום: מיכאל קרמר)

     

    לפני שהכירה את פפושדו ניהלה מערכות יחסים עם טל גלעדי (אחיו של המפיק אביב גלעדי) והשחקן אייל בוחבוט. לאחר שנה של זוגיות נישאו קופמן את פפושדו בחתונה מתוקשרת ב"חוות רונית", האולם הלוהט של שנות ה-90. השניים ניהלו את חייהם בפרטיות בכפר שמריהו, הרחק ממדורי הרכילות. הוא המשיך לנהל את עסקי המשפחה על קו לונדון-תל אביב, והיא התמסרה לפעילות התנדבותית בעמותת מעגל נשים, המסייעת למשפחות וילדים במצוקה.

     

    "היו לי הרבה שנים להיות ספיר הגדולה, מושא ההערצה, שנים שזה רק את ועצמך וגופך והיופי שלך. בשלב מסוים בא לי לתת למישהו אחר". 2008 (צילום: רפי דלויה)
     "היו לי הרבה שנים להיות ספיר הגדולה, מושא ההערצה, שנים שזה רק את ועצמך וגופך והיופי שלך. בשלב מסוים בא לי לתת למישהו אחר". 2008(צילום: רפי דלויה)

      

     "ידעתי שאפרוש בשיא", אמרה ספיר בשנת 2008 בראיון למוסף סגנון, "שלא אדשדש, שלא אהיה פתטית. שתישאר האגדה. היו לי הרבה שנים להיות ספיר הגדולה, מושא ההערצה, שנים שזה רק את ועצמך וגופך והיופי שלך. בשלב מסוים בא לי לתת למישהו אחר. מישהו שאתה רוצה לתת לו. להיות אמא. מאסתי בהתעסקות היומיומית עם עצמי, ותמיד הייתי שלמה עם עצמי. בדיוק מהמקום הזה, החלטתי להוציא את עצמי מהמרוץ... בגילי המופלג אני כבר לא מתעסקת בדוגמנות ובאקשן שהיה. כמו שהלכת על המסלול ומחאו לך כפיים, את הולכת לאסיפת הורים ושם מוחאים כפיים לילדים. בשבילי זה מספיק טוב. אני את שלי עשיתי".

      

     "העבודה הפכה אותי לבחורה אחראית ולא מפונקת, ונטעה בי מוסר עבודה גבוה". עם רוית אסף, 1992 (צילום: אביגיל עוזי)
      "העבודה הפכה אותי לבחורה אחראית ולא מפונקת, ונטעה בי מוסר עבודה גבוה". עם רוית אסף, 1992(צילום: אביגיל עוזי)

       

      העוקבים אחר חשבון האינסטגרם של ספיר, המלא בתמונות משפחתיות, ראו כיצד בשנה האחרונה היא פעלה לקידום הקריירה של בתה נועה, שעושה את צעדיה הראשונים כעת כדוגמנית, וקשה להתעלם מהדמיון בין השתיים. לאחרונה הצטלמה נועה לחברת התיקים קיפלינג ולמעצבת בגדי הים עדי מזוז ולמעצבת האופנה שלומית אזרד. באחד הפוסטים העלתה קופמן תמונה חצויה, שבחלקה האחד תמונת גב וישבן שלה עצמה כדוגמנית בבגד ים לבן, ובצד השני תמונת גב וישבן של בתה בבגד ים לבן, עם הכיתוב "התפוח והעץ" + אייקון לב. בפוסט אחר באינסטגרם מופיעה תמונה של בתה לצד הכיתוב "פעם זו הייתי אני.. עכשיו הבמה שלה". 

       

        

      "תמיד שאלו אותי למה אני לא הולכת בעקבות אמא", סיפרה נועה הבת בראיון שהעניקה ל-Xnet. "בחודשים האחרונים קיבלתי דרך האינסטגרם הצעות לדגמן, אז אמרתי לעצמי למה לא. לא נכנסתי לעולם הדוגמנות לבד, יש לי את המורה הכי טובה בעולם לתחום, ויש לה רק דברים טובים לומר על תעשיית האופנה. מבחינתי, אם אצליח להגיע להישגים של אמא שלי בדוגמנות, אני את שלי עשיתי. בשבילה זו סגירת מעגל לראות את בתה היחידה הולכת בדרכה". 

       

      לחצו על התמונה לראיון המלא עם בתה של ספיר, הדוגמנית נועה פפושדו (צילום: רונן פדידה)
      לחצו על התמונה לראיון המלא עם בתה של ספיר, הדוגמנית נועה פפושדו (צילום: רונן פדידה)

       

       

       
      הצג:
      אזהרה:
      פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד