המלכה של מלכות היופי: נפטרה מעצבת השיער ז'קלין ליכטנשטיין

האישה שסיפרה אנשי תקשורת, פוליטיקאים ודוגמניות, אבל תמיד התייחסה לכולם כשווים, הלכה לעולמה בגיל 66. לקוחות, חברים וקולגות סופדים לה

איתי יעקב

|

13.01.16 | 00:37

"כולן היו בנותיה". ליכטנשטיין עם מלכות היופי. מימין: דנה וקסלר, מירי דריקס, שירלי בן מרדכי, אילנה שושן, רווית אסף (צילום: ששון משה)
"כולן היו בנותיה". ליכטנשטיין עם מלכות היופי. מימין: דנה וקסלר, מירי דריקס, שירלי בן מרדכי, אילנה שושן, רווית אסף (צילום: ששון משה)
ז'קלין ואביגדור ליכטנשטיין. במספרה שלהם לא היה תור - באים, מחכים, מסתפרים והולכים. ככה זה תמיד עובד (צילום: טלי שני)
ז'קלין ואביגדור ליכטנשטיין. במספרה שלהם לא היה תור - באים, מחכים, מסתפרים והולכים. ככה זה תמיד עובד (צילום: טלי שני)
מיקי בוגנים: "ז'קלין הגיעה יחד עם אביגדור ועשתה כאן מהפיכה. הערצתי אותה כנער. אין מקום שכף רגלה לא דרכה בו" (צילום: יגל בר קמא)
מיקי בוגנים: "ז'קלין הגיעה יחד עם אביגדור ועשתה כאן מהפיכה. הערצתי אותה כנער. אין מקום שכף רגלה לא דרכה בו" (צילום: יגל בר קמא)

הערב (שלישי) הלכה לעולמה מעצבת השיער ז'קלין ליכטנשטיין, 66, מי שהיתה לאחת הדמויות הבולטות בענף האופנה והיופי המקומי. לדברי מקורביה, ליכטנשטיין אושפזה בשלישי במרכז הרפואי איכילוב לאחר שלא חשה בטוב, ובשעה 20:00 בערב נפטרה. ז׳קלין השאירה אחריה בעל, אביגדור ליכטנשטיין שהיה גם שותפה בעסק, שני בנים, מיכה וירון, בת, ענת, העובדת בעסק המשפחתי, ושישה נכדים. בנה ירון ליכטנשטיין הוא מנכ"ל סוכנות הטאלנטים, היוצרים והדוגמניות ADD. הלווייתה תיערך מחר (רביעי) ב-15:45 בבית העלמין קריית שאול בתל אביב.

 

"תמיד היתה עסוקה בנתינה". ז'קלין ליכטנשטיין (צילום: אביגיל עוזי)
  "תמיד היתה עסוקה בנתינה". ז'קלין ליכטנשטיין (צילום: אביגיל עוזי)
   

   

  תעשיית האופנה קיבלה את ההודעה על מותה בהלם מוחלט. ליכטנשטיין היתה מזוהה עם עולם הזוהר, הדוגמנות והתקשורת משנות ה-70, אז גם החלה לעצב את שיערן של המתמודדות בתחרות מלכת היופי. בתחילת הדרך עבדה מתוך מספרה ביפו, ממנה עברו בני הזוג למספרה מפורסמת במגדלי דוד, ברחוב אורי במרכז תל אביב. בסוף שנות ה-90 עברו למשכן רחב ידיים בשכונת כוכב הצפון, הסמוכה לרידינג בתל אביב, ובחמש השנים האחרונות הם פועלים מרחוב ירמיהו בצפון תל אביב.

   

  בין לקוחותיה היו אנשי תקשורת, פוליטיקאים, דוגמניות הווה ועבר ושלל מפורסמים, ביניהם מגישת החדשות אילה חסון, מלכות היופי לשעבר אילנה שושן, ספיר קאופמן פפושדו ודנה וקסלר ספקטור, חברתה הקרובה ג'ודי ניר מוזס שלום, יו"ר האופוזיציה יצחק בוז'י הרצוג, העיתונאי יואב לימור ועוד.

   

   

  עם מלכת היופי מירי גולדפרב-דריקס. "היא תמיד ידעה לזהות את הזוכה בתחרות" (צילום: ששון משה)
   עם מלכת היופי מירי גולדפרב-דריקס. "היא תמיד ידעה לזהות את הזוכה בתחרות"(צילום: ששון משה)

    

   "היא היתה מעצבת השיער הסלבריטאית הראשונה של ישראל", אומר בעצב הקולגה, מעצב השיער מיקי בוגנים, בשיחה עם Xnet מיד לאחר פרסום ההודעה על דבר מותה. "בשנות ה-80 וה-90 היא היתה היחידה בתחומה, עד ששוקי זיקרי והשאר הגיעו אחריה. כנער צעיר הערצתי אותה הערצה מלאה. היה בה משהו שובה לב, והיא תמיד היתה עסוקה בנתינה. כולם זוכרים לה את האוטובוסים שארגנה לקברי צדיקים, אבל מי שהכיר אותה באמת ידע שהיא תרמה ועשתה טוב להרבה אנשים".

    

    

   מה היתה תרומתה לעולם האופנה הישראלי?

   "לז׳קלין היתה תרומה ענקית. היא הגיעה בדיוק כשהתעשייה הזאת התגבשה לכדי תעשייה. עד אז היו דוגמניות שאיפרו וסידרו את השיער בעצמן, שלא לדבר על סטיילינג. היא הגיעה יחד עם אביגדור ועשתה מהפכה. ומאז היא היתה בכל מקום: שערים, הפקות אופנה, תצוגות, מלכות היופי. אין מקום שכף רגלה לא דרכה בו".

    

   מוטי רייף. "הסלון של ז'קלין ואביגדור ברחוב אורי היה מקום מפגש יומי לכל התעשייה: דוגמניות, עיתונאיות, פוליטיקאים, כולם נפגשו שם" (צילום: סיון אלירזי)
    מוטי רייף. "הסלון של ז'קלין ואביגדור ברחוב אורי היה מקום מפגש יומי לכל התעשייה: דוגמניות, עיתונאיות, פוליטיקאים, כולם נפגשו שם"(צילום: סיון אלירזי)
     

     

    דברים דומים אומר גם המפיק מוטי רייף, שהכיר את ליכטנשטיין בשנת 1986. הוא היה אז דוגמן מתחיל שהגיע מחיפה לעיר הגדולה, היא כבר היתה אחת הדמויות הבולטות בתעשייה. הם נפגשו על במת תחרות מלכות היופי שהתקיימה אותה שנה, כשרייף הגיע לדגמן יחד עם סוכן הדוגמניות עופר רפאלי, לצד המועמדות לכתר. "לז'קלין היתה עין לזהות את הזוכה", נזכר הערב רייף. "כמובן שהיו שופטים, אבל היא היתה תמיד מזהה את הזוכה - וזה תמיד כי היא בחרה את המתמודדת הכי יפה.

     

    אילה חסון. מהלקוחות הקבועים במספרה (צילום: איתמר רותם)
     אילה חסון. מהלקוחות הקבועים במספרה(צילום: איתמר רותם)

      

     "כולן היו בנותיה", ממשיך רייף, "רינה מור, אילנה שושן, שירלי בן מרדכי, ספיר קאופמן, דנה וקסלר, כל מלכות היופי בתקופתה המשיכו להיות גם לקוחותיה בהמשך. צריך לזכור שהיא פעלה בתקופה שלא היה אינטרנט ולא היה ערוץ 2. ובתקופה הזאת - ז'קלין היתה כוכבת ענק. הסלון שלהם ברחוב אורי היה מקום מפגש יומי לכל התעשייה: דוגמניות, עיתונאיות, פוליטיקאים. כולם נפגשו בסלון של ז'קלין ואביגדור".

      

     ספיר קאופמן פפושדו. גם לה ז'קלין שידכה את החתן (צילום: רפי דלויה)
      ספיר קאופמן פפושדו. גם לה ז'קלין שידכה את החתן(צילום: רפי דלויה)
       

       

      ולא סתם נפגשו בסלון, ז'קלין היתה אחראית גם לשידוכים של זוגות רבים בביצה המקומית, ביניהם רוני מאנה וניקול הלפרין, ספיר קאופמן ויואב פפושדו, דגנית ויואב חרל״פ. כל הדוברים איתם שוחחנו הערב מספרים על דמות חמה, מצחיקה, טובת לב, שעוזרת לכל מי שאפשר, אישה שמדברת בגובה העיניים, בין אם זו לקוחה שעשתה את כל הדרך למספרה מקריית שמונה, ובין אם זו מלכת יופי לשעבר. כולם היו שווים בעיני הליכטנשטיינים, ובמספרה שלהם לא היה תור - באים, מחכים, מסתפרים והולכים. ככה זה תמיד עובד.

       

      קארין דנסקי. "רק לפני שנה חגגה ארבעים שנות פעילות" (צילום: רפי דלויה)
       קארין דנסקי. "רק לפני שנה חגגה ארבעים שנות פעילות"(צילום: רפי דלויה)

        

       "הכרתיה יותר מארבעה עשורים", כתבה הערב בפייסבוק הדוגמנית לשעבר קארין דנסקי. "רק לפני שנה חגגה ארבעים שנות פעילות בה נכחו כל היפות של ישראל - וגם אני הייתי ביניהן". גם הדוגמנית לשעבר חלי גולדנברג בחרה להיפרד בפוסט בפייסבוק: "ז'קלין היתה אישה עם לב רחב, נדיב שמח ומלא טוב. יהיה זכרה ברוך", כתבה. "קשה לדמיין את תל אביב בלעדיה", כתבה יחצנית האופנה לשעבר בלה דיאמנט. "ז'קלין היתה אישה מקסימה עם לב ענק. בכל שנות היכרותנו, נשארה תמיד אותה ז'קלין". "היתה מעצבת שיער ענקית בדורה" , כתב מעצב השיער ז'אן כהן, האמון כיום על הטיפול בשיערה של של אשת ראש הממשלה שרה נתניהו. 

        

        

       פנינה רוזנבלום. "כנראה שהלב שלה לא עמד בצער על מותו של חתנה. היא תחסר לכולנו" (צילום: ענת מוסברג)
        פנינה רוזנבלום. "כנראה שהלב שלה לא עמד בצער על מותו של חתנה. היא תחסר לכולנו"(צילום: ענת מוסברג)

         

        "היא היתה חברה קרובה שלי שנים רבות. אני בהלם ממותה", מספרת בשיחת טלפון ממיאמי חברתה הקרובה פנינה רוזנבלום. "היא ואביגדור ליוו אותי שנים ארוכות, באירועים ובצמתים מאוד חשובים בחיי. היא עיצבה לי את השיער בחתונה הראשונה עם משה (חיים, א"י), וביומולדת 60 שחגגתי לפני שנה. הייתי מגיעה אליה בעיקר לדברים החשובים והגדולים, בתי חן עדיין הולכת אליהם באופן קבוע".

         

        איזה סוג של חברה היא היתה?

        "חברה טובה, אישה פשוטה, דיברה תמיד בגובה העיניים ולא התנשאה עליך. היא היתה מבשלת נהדר והיינו מתארחים אצלה רבות יחד, כל המשפחה. כנראה שהלב שלה לא עמד בצער על מותו של חתנה מור שמת לפני שנתיים. זאת היתה טרגדיה גדולה. ז'קלין תחסר לכולנו".

         

         
        הצג:
        אזהרה:
        פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד