נגד פרוות או בעד נשים מבוגרות: שבוע האופנה לונדון נפתח בהפגנות

בעוד פעילות ארגון Peta נלחמות למען החיות כשהן לבושות בחזייה ותחתונים ומכסות את פניהן במסכות, חמש דוגמניות מעל גיל 45 דורשות לחזור למסלולי התצוגות

איתי יעקב

|

19.02.17 | 11:31

לא בוחלות בפרובוקציות. מפגינות של Peta מחוץ לתצוגות בשבוע האופנה בלונדון (צילום: Gettyimages)
לא בוחלות בפרובוקציות. מפגינות של Peta מחוץ לתצוגות בשבוע האופנה בלונדון (צילום: Gettyimages)

שבוע האופנה בלונדון נפתח ביום שישי האחרון עם שתי הפגנות שנערכו בחזית מתחם התצוגות ברחוב סטרנד: הפגנה של פעילים מארגון Peta נגד שימוש בפרוות ועורות אקזוטיים בתעשיית האופנה, והפגנה של דוגמניות בריטיות לשעבר אשר מחו על הגילנות בתצוגות האופנה. שתי ההפגנות זכו לסיקור נרחב בתקשורת הבריטית ויצרו המשכיות לשיח הפוליטי-מגדרי ששלט בשבוע האופנה בניו יורק.

 

עוד בערוץ האופנה

 

A post shared by Claudia Dalton (@clauddalton) on

 

כמו תמיד בהפגנות, המדיום חשוב לא פחות מהמסר. מפגיני Peta בחרו באמצעים ויזואליים ולא מעט פרובוקציות שמצטלמות היטב בתקשורת. מבין עשרות הפעילים, שלוש אקטיביסטיות עמדו בקור של 5 מעלות כשהן מכוסות בהלבשה תחתונה בלבד, על פניהן מסכות של חיות ובידיהן שלטים בצורת תיק בירקין של המותג הרמס (הידוע בשימוש בעורות אקזוטיים ובעבר עמד במרכז תחקיר של Peta) עם כיתובים בסגנון Animals die for exotic skins. ההפגנה נמשכה גם ביום למחרת עם קבוצת אקטיביסטים נוספת במסכות של שועלים וארנבות, שעמדו בכניסה לתצוגות עם תצלומים של חיות המופשטות מעורן ושלטים עם הסלוגן: Fur is Dead.

 

אפילו קור של 5 מעלות לא עצר את ההפגנה נגד שימוש בפרוות ועורות אקזוטיים בלונדון (צילום: Gettyimages)
  אפילו קור של 5 מעלות לא עצר את ההפגנה נגד שימוש בפרוות ועורות אקזוטיים בלונדון(צילום: Gettyimages)

   

  להפגנה הנוספת שנערכה ביום שישי בבוקר הגיעו רק חמש נשים, כולן פנים מוכרות בענף האופנה הבריטי: ג'ני פלסטיד, 65, ג'ילי ג'ונסון, 63, ג'ינס מיטשל, 47, ברוסלה ניומן פרסאוד, 50, וליז הון, 50 – כולן דוגמניות לשעבר שנראות נפלא ומרגישות מודרות מהשיח של שבוע האופנה בלונדון. החמש הקימו את ארגון Grow Up, הקורא לייצוגים נוספים של נשים מבוגרות על המסלול. השלטים שנשאו היו ברוח תואמת, עם סלוגנים כמו Too old to walk for LFW? ו-Grow up London fashion week.

   

  יוצאת דופן בשבוע האופנה של לונדון: סימון רושה מעלה למסלול נשים מבוגרות (צילום: Gettyimages)
   יוצאת דופן בשבוע האופנה של לונדון: סימון רושה מעלה למסלול נשים מבוגרות(צילום: Gettyimages)

    

   "זו אמורה להיות תזכורת עדינה לכך שאנחנו עדיין כשירות לעבודה", אמרה הדוגמנית ג'ילי ג'ונסון בראיון לדיילי טלגרף, והסבירה כי שבועות האופנה מעודדים נראות של דוגמניות בנות 21-16, ולא מעל גיל 25. "אנשים נוטים לחשוב כי ברגע שמגיעים לגיל 40, נשים לא מעוניינות בבגדים ולא קונות שום דבר. זאת, כמובן, טעות. אחוז עצום של בגדים נרכש על ידי נשים מבוגרות, כך שתעשיית האופנה עושה טעות ענקית כשהיא מתעלמת מפלח שוק זה. אני חושבת שאם מותגים יגייסו נשים מבוגרות יותר, הם יזכו לעלייה במכירות".

    

   הזדמנות נדירה לראות אישה בת 73 בתצוגת אופנה: לורן האטון מדגמנת לבוטגה ונטה בעונה הקודמת (צילום: Gettyimages)
    הזדמנות נדירה לראות אישה בת 73 בתצוגת אופנה: לורן האטון מדגמנת לבוטגה ונטה בעונה הקודמת(צילום: Gettyimages)

     

    הנוכחות של דוגמניות מעל גיל 50 על המסלולים היא עדיין אירוע נדיר, אך בעונה הקודמת צעדה לורן האטון בת ה-73 בתצוגה של בוטגה ונטה, ואילו אתמול (שבת) בערב הציגה המעצבת סימון רושה את קולקציית סתיו-חורף 2017-18 בעיצובה על נשים מכל קשת הגילים, כולל שלוש נשים אפורות שיער שהמבוגרת בהן בת 70. "אני חושבת שמישהו צריך להחזיר את טוויגי למסלול. היא תסכים לעשות את זה", סיכמה ג'ונסון את המאבק במשאלה כמוסה.

    ______________________________________________________

     

    ומה מסתירים מכם בצילום השער החדש של ווג?

    מהרזון של ג'יג'י ועד הבטן של אשלי: לחצו על התמונה לכל הפרטים
    מהרזון של ג'יג'י ועד הבטן של אשלי: לחצו על התמונה לכל הפרטים

     

     

     
    הצג:
    אזהרה:
    פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד