גם על פי הערכות הרופאים האופטימיות ביותר, מייקל ג'יי פוקס לא היה אמור להיות היום בין החיים. אנחנו יודעים, זה משפט איום ונורא לפתוח איתו כתבה - בטח כזו העוסקת בג'יי פוקס אהוב ליבנו - אבל כמה שלא מנסים, קשה להתחמק מהנושא הזה: מייקל ג'יי פוקס הוא, הלכה למעשה, גבר מת מהלך.

עם אבחונו בפרקינסון אי שם בשנת 1991, נתנו לו הרופאים - בהערכות אופטימיות - עשר עד חמש עשרה שנים לחיות. 22 שנה עברו מאז וג'יי פוקס - שתמיד היה סוג של ילד נצחי - נראה חי יותר מתמיד. האיש שהלהיב דור שלם כמרטי מקפליי המקפצץ לו בין השנים התגלה גם בחיים האמיתיים כמניאק שיכול לעצור את הזמן. עכשיו, עם סדרה חדשה וזוגיות שחוגגת בימים אלו ממש 25 שנה, לא בדיוק עניין של מה בכך בהוליווד המתגרשת, זה כמעט נראה כמו סוף טוב. אבל, למרבה הצער, רק כמעט.

כתבות נוספות שיעניינו אתכם בערוץ יחסים:

כי למרות שג'יי פוקס היה נחוש לחזור לעבודה ולמשחק אחרי 13 שנה שנעדר מהמסכים למעט הופעות אורח קטנטנות פה ושם, כל השאר היו נחושים שמדובר בהחלטה גרועה במיוחד. ג'יי פוקס, כך קבעו הרופאים המלווים אותו, עלול למות מחנק עקב מאמץ, תופעה נפוצה בקרב חולי פרקינסון מתקדם, וכל נפילה אקראית על הסט עלולה להיות הרת אסון.

באיזשהו מקום, כך נדמה, גם ג'יי פוקס יודע שלא מדובר בקאמבק, אלא בסוג של סיבוב אחרון ופרידה. בגיל 52, ואחרי 22 שנה סיזיפיות של מאבק במחלה, ספק עוד כמה הגוף של השחקן האדיר הזה יכול למשוך. עם זאת, חייבים להודות: גם אם מאחורי הקלעים המצב מדאיג משהו, בסיטקום החדש שלו, "המופע של מייקל ג'יי פוקס", הוא נראה חי יותר מתמיד. גם אם סופו של המאבק הזה ידוע מראש, אין ספק שפוקס כותב את המונח "מאבק הירואי" מחדש. "כל מה שרציתי היה שלא ירחמו עלי יותר", אמר בראיון לגולףניוז, "זה היה נורא ולא יכולתי לסבול את זה. אף אחד לא מרחם עלי עכשיו ומתייחסים אלי שוב כמו בן אדם. האמת? זה כל מה שרציתי".

אהבה על הסט

קשה שלא להעריץ את מייקל ג'יי פוקס, שכן ילדי ונערי שנות השמונים לא ממש זוכרים את הילדות שלהם בלעדיו. "בחזרה לעתיד", הסדרה שעדיין מזוהה איתו יותר מכל דבר אחר, הייתה הסדרה שהעיפה את הראש והציתה את הדמיון של דור שלם, וג'יי פוקס כמרטי מקפליי היה שם בכל פריים ופריים.

קצת מצחיק להיזכר בזה עכשיו, אבל הפריצה הגדולה של ג'יי פוקס ב-1982 התרחשה בגלל סיבה אחת ויחידה - מתיו ברודוויק לא היה פנוי. המפיקים של "קשרי משפחה" רצו אותו, הוא לא היה זמין, וג'יי פוקס לוהק לאחר ויכוחים לוהטים בין המפיקים, שחלקם לא ממש חשק בו. עם זאת, פוקס שבה את לב הצופים, ולמרות שמעולם לא יועד להיות הכוכב הראשי של הסדרה, הצופים אמרו את שלהם: פוקס נבחר שוב ושוב לשחקן הפופולרי ביותר בסדרה, ומהעונה הרביעית הסדרה החלה להתמקד אך ורק בו. הוא, יש לציין, החזיק את התוכנית יפה מאוד על כתפיו הצנומות (1.63 בסך הכל) ובשיא ההצלחה, אי שם בעונה החמישית, צפו בה שליש (!) מבתי האב האמריקאיים. פוקס גם זכה בשלושה פרסי אמי רצופים, מ-1986 עד 1988. האגדה מספרת שב-1984 ביקש אחד המפיקים הראשיים, ברנדון טריטקוף, להחליף את ג'יי פוקס בשחקן אחר. הסיבה, לדבריו, הייתה ש"אין לו פרצוף שאפשר לשים על לאנץ' בוקסים". שנה אחר כך, כשיצאו לאנץ' בוקסים של פוקס כמרטי מקפליי, הוא שלח את הדגם הראשון למטקלוף עם הפתק "לברנדון, כדי שתוכל לשים את הכבוד העצמי שלך בפנים. אהבה ונשיקות, מייקל ג'יי פוקס". טריטקוף, אגב, שמר את הקופסה במשרדו באנביסי לאורך כל הקריירה שלו.

גם כמרטי מקפליי הליהוקים לא עברו חלק. הבמאי, רוברט זמקיס, רצה את פוקס מאוד, אך המפיק של הסרט, גארי דיוויד גולדברג היה גם היוצר של "קשרי משפחה" וסירב בתוקף. פוקס היה הכוכב הגדול של הסדרה, וגולדברג לא חשב ש"קשרי משפחה" יכולה להוריד את הפוקוס מפוקס. במקומו של פוקס לוהק השחקן אריק סטולץ והסרט כבר התחיל להצטלם, אלא שאחרי כמה ימי צילומים זמקיס החליט שסטולץ לא מתאים לסרט ולא קומי מספיק, וליהק במהלך בזק (ומאחורי גבו של גולדברג) את ג'יי פוקס כמרטי מקפליי. גולדברג לא הסכים לוותר עליו, זמקיס לא הסכים לוותר עליו, וכך קרה שבמשך חודשיים תמימים פוקס היה על הסט של "קשרי משפחה" בין תשע בבוקר לשש בערב, ומשש וחצי בערב עד שתיים וחצי לפנות בוקר על הסט של "בחזרה לעתיד".

את זה הוא כבר לא יכול לעשות, לצערנו. ג'יי פוקס וג'וני בי גוד ב"בחזרה לעתיד"

שבע השנים הללו בשנות השמונים לא קבעו רק את עתידו המקצועי, אלא גם את עתידו הרומנטי. אל הסט של "קשרי משפחה" הגיעה טרייסי פולאן בתפקיד חברתו של פוקס, אלן, ונשארה כזו עד עצם היום הזה. השניים התחתנו ב-1988 וחוגגים בימים אלו לא פחות מרבע מאה יחד, זמן בלתי נתפס כמעט כשמדובר בנישואים הוליוודיים.

אלא שההמשך היה קצת פחות זוהר. ג'יי פוקס המשיך לצלם את שני סרטי ההמשך של "בחזרה לעתיד" (1989 ו-1990) ואז, באמצע צילומי הסרט "דוק הוליווד", קיבל פוקס את הבשורה המרה: יש לו חשד לפרקינסון. ולמרות שעברה עוד שנה שלמה עד שאובחן באופן מלא וסופי, המיר פוקס את הבשורה המרה בטיפה המרה והחל לשתות ללא הכרה במשך שבע שנים רצופות.

רק ב-1999 הכל השתנה. ג'יי פוקס החליט לשתף את הציבור במצבו, הקים את עמותת מייקל ג'יי פוקס שתרמה עד היום מיליונים למחקרים על פרקינסון ונחשבת לאחד הגופים שבזכותם המחקר על המחלה התקדם כל כך. פוקס הפך לפנים ולקול של המחלה וסמל למאבק ציבורי ארוך ומתיש, ששיאו היה בהופעה לפני הקונגרס האמריקאי וכמובן בפרישה הכה מתוקשרת מספין סיטי המצליחה בעקבות מצבו הרפואי. פוקס אמר לתקשורת שהוא לא מסוגל להמשיך לשחק, ופרש כדי להילחם בתסמיני המחלה. מי שעשה את החישוב של הרופאים מלמעלה יכול היה להבין שעבר כמעט עשור מהרגע שאובחן, ושגם פוקס יודע שימיו ספורים.

מייקל ג'יי פוקס בעוד נאום מעורר השראה

הילוך מהיר ל-13 שנה אחר כך. מייקל ג'יי פוקס לא רק שעדיין בחיים, אלא גם חוזר לטלוויזיה בסיטקום חדש ומשובח העונה, כמה פשוט, לשם "המופע של מייקל ג'יי פוקס". בתפקיד הראשי נמצא - ניחשתם נכון - פוקס עצמו כמייק הנרי, מגיש חדשות חולה פרקינסון, והבדיחות על המחלה פשוט קורעות מצחוק. ג'יי פוקס צוחק אחרון, והוא בהחלט יודע שהקרדיט מגיע לאישה אחת בלבד, והיא האישה שאיתו כבר 25 שנה.

"לא הייתי חי היום בלי טרייסי", אמר לגרדיאן כשנשאל על מצבו הרפואי. "כשסיפרתי לה על הפרקינסון הדבר היחיד ששאלתי אותה היה 'את בפנים או בחוץ', והיא ענתה בלי להסס: 'אני בפנים'. זה הכל. אנשים מדמיינים אותה כאיזו אישה שסובלת המון זמן, וזה שטויות. יש לנו זוגיות בריאה ומאושרת, ואני חושב שזה בין היתר בגלל שמעולם לא התנצלתי על המצב שלי ועל כך שהבאתי אותנו לסיטואציה הזו. חליתי, קרה מה שקרה, אף אחד לא אשם, והעובדה שמעולם לא חיפשנו אשמים אלא פשוט התמודדנו עם זה היא זאת שהצילה את הזוגיות שלנו, וגם אותי".

אלא שהקולות שעולים מהסט בכל הנוגע לזוגיות שלהם קצת אחרים, כמו גם בכל הנוגע למצבו הרפואי. מי שצופה בסדרה עוד עלול לחשוב שפרקינסון היא מחלה כמעט מצחיקה. אבל הדיווחים מאחורי הקלעים מגלים שהאמת עצובה קצת יותר.

סקס? תלוי מי למעלה

יצויין מיד: מייקל ג'יי פוקס היה כמעט היחיד שחושב שמייקל ג'יי פוקס צריך לחזור לטלוויזיה. יצויין עוד מיד: למייקל ג'יי פוקס נמאס להקשיב לאנשים שהם לא מייקל ג'יי פוקס. "הרבה פעמים אנשים בריאים הופכים למתבוננים פעילים מהצד, ועם הזמן כל מה שאתה שומע זה 'לא, אתה עייף מדי ולא יכול ללכת לשם', או 'לא, אתה לא רוצה לעשות את זה'. פשוט נמאס לי להתחשב בדעות של אנשים אחרים, והתחלתי לעשות מה שאני רוצה".

הסדרה, אגב, מציגה דיסוננס מהמם, כשבעוד שאנשים ברחוב עוצרים את הנרי כדי להגיד לו כמה הם מעריצים אותו על התמודדו ההירואית עם המחלה, הילדים שמקבלים כמות גדושה מאבא לא סובלים אותו, ורק מחכים שיצא כבר מהבית. "זו האמת על המשפחה שלי", הוא צוחק בראיון. "הילד הראשון שלי נולד שנתיים לפני האבחון, שתי הבנות שלי נולדות ב-1995 והצעירה ב-2001. הם רגילים לראות אותי ככה, ויש להם הרבה מילים לתאר אותי לפני שהם בכלל חושבים על פרקינסון. בזכותם אני לא חושב על זה הרבה, וזה גם מה שרציתי להראות".

והוא מראה. הצופים בסדרה נחשפים לתא משפחתי נורמלי לחלוטין וזוגיות מתפקדת עוד יותר, גם - ובעיקר - במיטה. "אנשים שואלים את זה הרבה", הוא מחייך, "מה אתם עושים עם סקס. אנחנו עושים סקס בדיוק כמו כל זוג רגיל, רק שהאיכות שלו לגמרי תלויה במי למעלה".

מייקל ג'יי פוקס מגיש פרס באמי וזוכה לסטנדינג אוביישן מהקהל

עד כאן הצחוקים. כי הקולות העולים מן הסט, מה לעשות, קצת אחרים. כשעלה הרעיון לסדרה חשבו פוקס ופולאן שזה יהיה נחמד אם שניהם יופיעו על המסך כזוג. פוקס רצה אותה לצידו, אבל יחד הם החליטו שמדובר ב"יותר מדי זוגיות", כפי שהגדיר את זה פוקס עצמו. "גם זוגיות בבית, ואז על הסט, ושוב בבית... חשבנו שזה קצת יותר מדי". במקומה, לוהקה לתפקיד בטסי ברנדט הנפלאה, אלא שמאז הכל החל להסתבך.

"בטסי לא מפסיקה לדבר על מייקל", אומר מקור מהסט לנשיונל אינקווירר. "היא כל הזמן אומרת כמה הוא מצחיק וכמה הוא יפה וכמה הוא מלא חיים, אלא שטרייסי לא מסוגלת לסבול את זה. האיום שלה למנהלים היה ברור: או שאתם תגידו לה לשמור ממנו מרחק, או שאני אגיד לה". תוסיפו לכך את העובדה שטרייסי בת ה-53 לוהקה בסופו של דבר לתפקיד השכנה הסקסית של הזוג, ותבינו שהריבים על הסט הם כמעט על בסיס יומיומי. לא בדיוק כר פורה ליצירת סיטקום.

כאילו שזה לא מספיק מלחיץ, הלחץ על פוקס הוא בל יתואר. לוח הזמנים הוא כמו של כל סדרת טלוויזיה אחרת - כלומר, צריך להיות מהיר כברק - והעסק הזה לא ממש קל למי שהוא חולה פרקינסון. לכך תוסיפו את העובדה שג'יי פוקס מסומן כיחיד שיכול להציל את רשת אנביסי - שהימרה בשנים האחרונות על סדרה של תוכניות לא טובות - מהבוץ הניהולי והכלכלי שאליו נקלעה. הלכה למעשה מחפשת אנביסי את ה"חברים" הבא, אחרי שיותר מעשור עבר מאז ירדה מהמסכים של הרשת. היא הימרה על סיטקומים מוערכים מאוד כמו רוק 30, מחלקת גנים ונוף וקומיוניטי, אבל אף אחת מהן לא הפכה ללהיט היסטרי כשמדובר ברייטינג, ורייטינג הוא שם המשחק - שלא לומר המשחק כולו - בארצות הברית. פוקס הוא כמעט ההזדמנות האחרונה של הרשת. בינתיים, עם ממוצע של חמישה מיליון צופים ומקום ראשון ברצועת הזמן של תשע וחצי בערב, הזמן שבו משודרת התוכנית, זה נראה לא רע בכלל, אבל רחוק מאוד מנתוני הצפייה האסטרונומיים של "חברים".

מייקל ג'יי פוקס וטרייסי פולאן נפגשים ב"קשרי משפחה"

ומעל כל צרות היומיום הללו מרחף לו האיום התמידי על חייו של פוקס, שמצבו הרפואי הרשמי הוא "גוסס". דו"ח שנחשף בחודש שעבר על ידי הנשיונל אינקווירר וצוטט בכל העיתונים הגדולים חשף שהרופאים קבעו שפוקס "ימות בקרוב" וכבר עכשיו, כך צוין בדו"ח, "מתקשה מאוד בבליעה, דבר שעלול לגרום לחנק".

"שאלוהים יברך את מייקל", אמר מקור לטבלואיד, "וכולם מאוד שמחים על חזרתו, אבל האמת היא שכולם, כולל אשתו טרייסי, מודאגים בטירוף אם זה לא יותר מדי עבורו. מצבו הרפואי ברור, והוא לא הולך ומשתפר. זה נכון שהוא כבר ניצח את הסטטיסטיקה, אבל אי אפשר להמשיך להתגרות בגורל".

אי אפשר? ג'יי פוקס, סביר להניח, יעניק את החיוך המפורסם והמבוייש שלו ויוכיח שאפשר, ועוד איך אפשר. כבר שבע שנים שהוא אמור להיות קבור מתחת לאדמה, והוא עדיין איתנו, למרבה המזל, מצחיק וחי יותר מתמיד. "אני יכול להמשיך עם זה לנצח", אמר פוקס בפרמיירה לסיטקום שלו, "והאמת שאני יכול לשחק כל אחד", צחק ואז הוסיף, "כל אחד - כל עוד יש לו פרקינסון".